Počátky

Beginnings

Dokumentární

Česko, 2014, 60 min

Zajímavý dokument. Několik výchovných ústavů jsem navštívila v rámci studia, nějakou představu o životě uvnitř mám. Že to holky nemají jednoduché, je jasné. Startovní pozice u všech tří dívek stejná, výsledek se odvíjel od jejich (ne)snažení.Přiznání dívky, že v práci vydržela jen dva dny, protože ji to nebavilo a nudí se, muselo naštvat každého diváka. Pokud neodešel od obrazovky hned v té chvíli, kdy viděl, že děvčata jsou tmavší pleti. A to asi udělalo dost lidí, vzhledem k tomu ,jak málo je zde hodnocení i komentářů. Škoda. Předsudky mi vadí. Fandím paní režisérce a rozhodně si nenechám ujít další osudy dívek.(14.6.2017)

Hmmmm, smutno, velmi. Mohlo by to mat podtitul podla slov partnera (btw, vo veku jej otca) mladej ciganky "Proč by měla dřít na někoho?" Mlada zdrava zena vydrzala v praci maximalne 2-3 dni, lebo ju to tam nebavilo ... Nestastna je spolocnost, ktora sa nevie zbavit svojcih parazitov. Institucionalna vychova nauci, ze sa "niekto" postara, aby bolo "co jist, pit, kourit ..mit svuj byt.." Bez reciprocity. Druha mlada tmavsia chovankyna sice chodi do skoly - ale ilustruje biedu nasho skolstva: uci sa "právo" - a ked skonci, pojde robit operku do Londyna. No, fasa. Som skepticka, toto nema dobre riesenie. Ocenujem slusny dokument. Tusim avizovali pokracovanie, pozriem si.(20.6.2017)

Next generation romské populace, jejíž názor na docházku do práce stručně a jasně zformuloval starý cikán: "Proč by holka měla dřít na někoho? Ženský maj prát, vařit a večer dojit..." Co k tomu dodat? Pro mne pochmurné pokoukání, byť se hlavní představitelky sběrného dokumentu evidentně dobře bavily.(29.6.2017)

• Nail

No co to je toto?Pohled do světa asociálních jednočipů??? Když to manželka zapla v telce tak jsem zprvu myslel, že se nám nějak sám, zřejmě z rasistických důvodů naladil program romalegadžo.tv. Nic jde se blejt i Policie pátrá je lepší program se stejnéma protagonistama...Mno ještě k komentářům uživatele MajkHany: Odsoudit lidi je lehké?To co jsem viděl v prvním díle, kdy je absolutní nezájem o práci a začlenění do společnosti... to už vypovídá o všem. Proč bych já měl tvrdě pracovat a bát se o to abych měl na nájem, inkaso a vůbec abych mohl normálně žít.....Z tohodle pohledu si dovolim mít na takovou pakáž svůj názor :-)(13.6.2017)

Dokument zajímavej, vlastně tragikomickej. Je mi jasný, že to nemají jednoduchý - na druhou stranu nemají ani moc ctižádosti se z toho vyhrabat. Ale od režisérky bych čekal snahu o hlubší výpověď. Přišlo mi, že se jim moc pod kůži nedostala... Další sběr může být dost zajímavý, asi jako většina ovšem nečekám nic moc pozitivního.(21.6.2017)