Olga

Dokumentární

Česko, 2014, 87 min

Miroslav Janek

Miroslav Janek

Olge Havlovej chýbala ješitnosť, ktorá je niekedy vďačnou vlastnosťou pokiaľ ide o kameru. A preto obraz o nej získavame skôr sprostredkovane. Zaiste bola výnimočnou ženou, ktorá však nepotrebovala, aby sa o nej veľa hovorilo. Ale my sme zvedaví/é. Neviem, či tento dokument našu zvedavosť nasýti, alebo ju prehĺbi, u mňa asi zvíťazil pocit, že viac sa jednoducho nedozviem. Aj takou ženou bola Olga. Tajomnou bez vedomej potreby tak pôsobiť.(31.1.2015)

• montel

Osobní portrét první dámy Olgy Havlové...Šel jsem do toho s tím, že se trochu poučím, získám větší přehled v politice a poznám lépe člověka, kterého náš bývalý prezident tolik miloval. Místo toho se mi dostala do rukou slátanina, kde se čtou dialogy starých spisů, osobních dopisů a mluví zde lidé, o kterých vůbec nevím kdo je kdo, chyběli různé popisky o jaký se jedná rok atd. Prostě absence všeho co by měl laik vědět. Pro mě absolutně nulová záležitost, na kterou jsem se dodíval pouze ze zvědavosti. 0%(4.1.2015)

Hodnotit tento film (jako i jiné dokumenty) mi přijde zvláštní, protože v tomto oboru jde „jen“ o informace, umění je vedlejší. Stejně jako slabikář nelze nominovat do soutěže na bestseler přesto, že málokdo (ne)přizná, že tato kniha pro něj byla tou nejdůležitější. Olgu Havlovou jsem, až do zhlédnutí dokumentu, nijak zvlášť neobliboval, dokonce jsem ji až neměl rád. Těžko říci proč, protože jako žena rozhodně nebyla nezajímavá. Možná proto, že mi jednou „sáhla“ na Lucii Vondráčkovou, takto dětskou moderátorku pořadu Marmeláda, kdy ji do očí vmetla: „Ty máš děvče vyřídilku“... Tak či onak, tento film Olgu v mých očích rozhodně posunul k oblíbenkyním. Lidi tohoto typu, není možné poznat, natož posuzovat, dle televisních šotů. Kolik takových lidí máte za kámoše? Možná bych dal i 5h, ale vadilo mi, že tvůrci neodtajnili, kdo mluvil. U dokumentu dost podstatná vada. Anebo se báli, aby na „objekta“ nevrhli stín? Jejího muže jsem sice „bral“ již za života přesto, že předlistopadoví mocipáni se mu pošklebovali, pomlouvali ho a přáli si, abychom s nimi byli za jedno. Až po zhlédnutí životopisného filmu o něm jsem pochopil, že byl ještě lepší a statečnější, než jsem předpokládal. Jak vidno, film může polepšit vědění divákovo, co se nedá říci třeba o filmu Anglické dopisy, který učinil pravý opak a proto hanba mu!(5.2.2015)

Tři hvězdy dávám jen proto, že je to dokument o Olze Havlové, které si moc vážím. Jinak zpracováním se mě ten dokument vůbec nelíbil, mnoho z jejího života bylo vynecháno, přínosného materiálu bylo tak na 20 minut do medailonku. Myslím si, že se dalo vyslechnout mnohem více pamětníků a kamarádů. Do kina bych na to nikdy nešel, shlédnul jsem až v TV na ČT2.(29.1.2015)

„Vladimíre, na Olgu se ráno nesmí mluvit, jo, to vědí všichni.“ Tematicky mě film vcelku bavil, některé dochované archivní snímky byly docela dost zajímavé i úsměvné. Ovšem způsob poskládání dobových materiálů a vzpomínek blízkých mi přišel chaotický, nekoncepční. Některé rozhovory se hlavní hrdinkou ani tak moc nezabývaly. Osobně bych ocenil také více promluv s ní samotnou. A vadily mi zbytečně rušivé zvukové hrátky, které asi měly naznačit snahu o demonstraci režisérovy kreativity, ale já bych se tedy bez nich hravě obešel. Ve výsledku tak mám z dokumentu podobné dojmy jako z jiného Jankova počinu, Občana Havla (i když výtky nejsou totožné). Hodnocení dávám stejné, tedy 3*.(2.2.2015)

• - Námět a scénář filmu vzešly z pera Anny Freimanové a Miroslava Janka, který se současně ujal i režie a kamery. (VášaVF)

• - Snímek bude uveden na největším lidskoprávním filmovém festivalu Jeden svět nejen na projekcích v Praze, ale také v dalších vybraných městech na regionálních ozvěnách festivalu. (VášaVF)