poster

Olga

 • Slovensko

  Olga

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 87 min

Režie:

Miroslav Janek

Scénář:

Miroslav Janek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jindrusa
  ***

  Janek ve svém filmu, ukazuje Olgu, jako střídmou a praktickou, se zdravým nadhledem, ženu se skvělým odhadem na lidi a specifickým humorem, jejíž osobitost neproměnila ani politická funkce první dámy. Olga byla nejen manželkou našeho Havla, ale i jeho prvním rádcem a kritikem, životním přítelem do pohody, i nepohody. Jankovi se její osobu podařilo v jeho filmu alespoň částečně zpřítomnit. Celkově na mě ale nezapůsobil natolik výjimečně, jak by si nejspíš hlavní protagonistka zasluhovala. Možná, že zajímavých a intenzivních archivních záběrů nebylo dostatek na to, aby se její osobitost ve filmu mohla zcela vyjevit. I tak film ovšem zájemcům o její osobnost rozhodně doporučuji..(10.7.2014)

 • Aidina
  ***

  Olga byla svá, měla svoje hodnoty, a těch se celý život držela.... "Před nikým se nerozbrečet a hlavně se nepodělat.." Neměla problém říct, co si skutečně myslí komukoliv. Přesně jak to vystihla scéna při setkání s Klasem. Položit mu nepříjemné otázky, dokázal asi jen málo kdo. Ona s tím problém neměla.(8.2.2015)

 • TrebleClef
  ***

  Nijak zvlášť vyjímečný dokument. Sestříhané scény které už více či méně známe. Olga mi nepřijde jako extra vyjímečná žena českých dějin. Z toho, že ráda chodila na houby a měla ráda přírodu si na zadek nesednu. Charitu navíc dělá každá manželka prezidenta. Hrdinku z ní nedělá ani úmrtí na rakovinu, když hulila jedno cigáro za druhym...Více jsem sledovala ve snímku atmosféru tehdejší doby na pozadí. Zasmála jsem se tak 3x.(15.5.2014)

 • Sarkastic
  ***

  „Vladimíre, na Olgu se ráno nesmí mluvit, jo, to vědí všichni.“ Tematicky mě film vcelku bavil, některé dochované archivní snímky byly docela dost zajímavé i úsměvné. Ovšem způsob poskládání dobových materiálů a vzpomínek blízkých mi přišel chaotický, nekoncepční. Některé rozhovory se hlavní hrdinkou ani tak moc nezabývaly. Osobně bych ocenil také více promluv s ní samotnou. A vadily mi zbytečně rušivé zvukové hrátky, které asi měly naznačit snahu o demonstraci režisérovy kreativity, ale já bych se tedy bez nich hravě obešel. Ve výsledku tak mám z dokumentu podobné dojmy jako z jiného Jankova počinu, Občana Havla (i když výtky nejsou totožné). Hodnocení dávám stejné, tedy 3*.(2.2.2015)

 • Lovely.Bones
  ***

  Asi jsem opravdu moc mladá generace na tyhle témata :-) Olga Havlová byla pro mě velká neznámá, a tento dokument jsem shlédnul spíše z hlediska všeobecného přehledu a jako studijní materiál. Bohužel, téma mi nepřijde až tak zajímavé a pomalu, ale jistě mi začaly padat oční víčka, obdobně jako ve škole ;-) Je vidět zjevné nadšení ze strany režiséra, který musí být touto ženou zřejmě posedlí. Více-méně, nic proti ničemu, ale jo, stojí to za shlédnutí. Ale bojím se, že lidem, kteří se o ní zajímají nějak víc, tak jim toto nedá nic nového a gravitační síla bude na jejich oční víčka působit ještě více, nežli na ty má.(26.2.2015)

 • - Snímek bude uveden na největším lidskoprávním filmovém festivalu Jeden svět nejen na projekcích v Praze, ale také v dalších vybraných městech na regionálních ozvěnách festivalu. (VášaVF)

 • - Námět a scénář filmu vzešly z pera Anny Freimanové a Miroslava Janka, který se současně ujal i režie a kamery. (VášaVF)