Willy Kufalt

S výborným filmařským řemeslem natočený kriminální příběh o rafinovaném zločinci a vrahovi žel již po tolika letech od svého vzniku ve mě vzbudil pocit menších trhlin. Když se tvůrci rozhodnou vyprávět kriminálku z pohledu vraha i vyšetřovatelů zároveň (až se oba linky ve finále propojí), chybí jakýkoliv výraznější moment překvapení, což by nemuselo vadit. Jenže ona zde chybí lépe promyšlenná a ztvárněná psychologie, pokud jde o jistou rozpolcenost hlavní postavy. Ano, Leinovo konání určite dává logiku, nepostrádá smysluplnou motivaci (pomsta ve věci prohry), ale Henrik Leino alias Karel Waldemar Mäenpää má být dle scénáře i člověkem, který přes svou pravou tvář zároveň působí jako milý a kultivovaný pán, jenž v nikom ze svého okolí nevzbudí onen pocit, že by se mohlo jednat o dvounásobného vraha. V podání Rista Mäkeläho s jeho slizce tlustým obličejem a věčně vykutálenýma okálema se žel tato iluze na mě přenést úplně nedokázala. Ani tahle malá thrlina mi však úplně nepokazila zážitek, protože režiséru Tarkasovi se povedla vynikající atmosféra a scénář plynul s výbornými dialogy, bez výraznějších hluchých míst a samostatnou devizi zde vytváří přítomný černý humor (scéna v bouřce a chalupě na začátku je výborná). Jsem rád, že jsem Ukradený život viděl, nepoštěstí se často, aby člověk viděl finský film 60. let a ještě s českými titulky! Tohle byla rozhodně dobrá volba. [75%] ()