Noční přízrak v poledne

Nightmare at Noon

Akční / Sci-Fi / Horor

Velká Británie / USA, 1988, 97 min

Po ZERO BOYS (1986) další akčně-hororová (ale mastorakisovsky nekrvavá) pecka původem řeckého béčkového scenáristy, režiséra a producenta Nico Mastorakise, jehož počiny okupovaly naše videopůjčovny začátkem 90. let a polovina z nich pro mě byla kultovní. NOČNÍ PŘÍZRAK je laděný jako moderní western (taky se odehrává ve westernovém Utahu) a jde o asi nejhvězdněji obsazenou mastorakisovku. Jako malej jsem zavíral oči u scény s prvním útokem nakažených v restauraci (zabodnutí nože do servírčiny ruky) a i po letech si pamatuju hlášku Bo Hopkinse směrem k Hauserově filmové manželce: "MYSLÍM, ŽE BYSTE SI POTŘEBOVALA POŘÁDNĚ ZAPÍCHAT."(28.8.2006)

• Sir Ludvig

Pre uznávačov Briona Jamesa je tento skoro film povinná jazda, škoda že je to ináč slabota a nuda. Okrem pár desiatok pyrotechnických a kaskadérskych záberov stoja za zmienku elektro zvukové efekty by Hans Zimmer (!) a Brion James, hoc je drevený ako drevo, to postačuje. Najhorším filmom s Georgeom Kennedym ostáva s radosťou Bolero.(24.7.2018)

Moje prvé stretnutie s kontroverzným režisérom Nicom Mastorakisom dopadlo nad očakávania dobre. Nightmare at Noon je na svoju dobu životaschopná akčno-hororová pecka, zjavne inšpirovaná o 15 rokov staršími Romerovými Crazies. Akčná nádielka je v tomto filme naozaj bohatá a výrazne prevyšuje tú hororovú (aj keď napudrovaní agresívni šialenci cediaci zelenú krv majú istý potenciál). Vyskytuje sa tu množstvo prestreliek, odvážnych kaskadérskych kúskov a dočkáme sa aj vzdušného súboja dvoch helikoptér. Jediné, čo mi trochu vadilo bolo divné zostrihanie niektorých scén (napríklad chlapík s brokovnicou vyštartuje na kovboja, hodnú chvíľu držiaceho ústrednú partičku v šachu svojou ostreľovacou puškou zo slovami "Idem na neho. Vsaďte si na mňa", no ako tento strelecký duel dopadol môže divák iba dedukovať, lebo vzápätí prichádza scéna, v ktorej už hlavní hrdinovia pokojne sedia v kancelárii) a určitá laxnosť scenára, vďaka ktorej po Nočnej more v poludnie zostal kopec nezodpovedaných otázok, týkajúcich sa pôvodu vírusu, jeho údajne smrteľných následkov, ktoré sa však napokon nejavili až tak smrteľne či totožnosti skupiny, ktorá ho cielene šírila.(15.10.2010)

Parádní akční scifi "horor" s jemným nádechem westernu. Opravdu jsem se ani chvíli nenudil, jelikož se ve filmu stále něco děje. Pořád něco bouchá, střílí, pere se, fajn. Akční složka jednoznačně převažuje nad všemi ostatními žánrovými ingrediencemi dohromady a dá se říci, že je povedená, kaskadérské kousky jsou ne na vyskoké, ale na dobré úrovni. Nejvíce na mě zapůsobila scéna v restauraci a to co po ní následovalo a to proto, že ten vousatý hillbilly byl opravdu nejlepší "šílenec", už to jak se neustále ksichtil. Pokud hledáte nenáročnou zábavu s cejchem B, Noční přízrak v poledne jistě nezklame. Bo Hoskins je nehorázný tvrďák, scéna jak v klidu dojí, znuděně se zvedne a dá pěstí vousáčovi, se kterým to nijak neotřese, načež pronese: Oh, shit... je fajn, zasmál jsem se. Chtěl bych jednu z těch dodávek, při nočním příjezdu vypadaly působivě.(24.2.2011)

• djbarrel

Už dlouho jsem neviděl tak trapně naivní film. Hlavní hrdinové : stárnoucí šerif co byl rád že stojí na nohou a byl nakažený, policajtka co půlku filmu nedokázala vystřelit, aby se v té druhé stala neohroženou pistolnicí, právník co nesnáší lidi s kvérem, ale nosí flintu za kterou by se ani Rumcajs nestyděl a bejvalej klidnej polda/voják bez práce. No a tihle si posvítí na podivné věci co se dějou ve městě. Pravda nejsou moc bystrý, protože ani zelená krev (prej kyselina) stříkající z magorů co mají nadlidskou sílu, je nepřiměje střílet na sousedy. Taky neumí moc střílet a to ani naši klaďasové a ani záporáci. Zajímavostí je, že prakticky v průběhu celého filmu mají všichni nekonečné zásobníky, ale na konci náš pistolník v přestřelce s hlavním padouchem vystříldají mnoho zásobníků. Taky se mi ve filmu líbili ty šílený teorie a ty hlášky - no masakr. první část filmu trochu jako horor působila - dokonce mi to připomnělo film Podivní - podobnost v kontaminaci vody a šílenství. Nicméně v druhé půlce filmu, kdy všichni přesedlají na koně se z toho stává takový western. Což se mi moc nelíbilo. Hlavně se mi ale nelíbili různé nelogické věci jako nevím proč se na koních museli pohybovat i zločinci, když ovládali zařízení co likvidovalo auta. Taky nevím proč nosili ty šílený trapný brýle. Nepochopil jsem proč hlavní padouch zastřelil svý společníky ani proč zničil tu svojí laborku. A vzhledem k tomu, že během filmu prakticky nepromluvil, tak se divák ani nedozví o co vlastně šlo (vysvětlení chybí úplně). Finální souboj vrtulníků už byl taky dost mimo. No a konec ? Vše se v dobré obrátilo a účinky látky která z lidí dělala magory pominuly. Fakt podivný film s mnoha logickými chybami. Přes to všechno se mi film docela líbil, ale spíš svou naivitou a jistou trapností než tím, že by to byl horor nebo snad sci-fi. Nenudil jsem se a to je asi hlavní. 45 %(30.12.2010)

• - Režisér Mastorakis později přiznal problémy s hercem Wingsem Hauserem a jeho konzumací alkoholu a drog během natáčení. (Fenk)

• - Snímek byl natočen již v roce 1986. (Fenk)