Noční přízrak v poledne

Nightmare at Noon

Akční / Sci-Fi / Horor

Velká Británie / USA, 1988, 97 min

Parádní akční scifi "horor" s jemným nádechem westernu. Opravdu jsem se ani chvíli nenudil, jelikož se ve filmu stále něco děje. Pořád něco bouchá, střílí, pere se, fajn. Akční složka jednoznačně převažuje nad všemi ostatními žánrovými ingrediencemi dohromady a dá se říci, že je povedená, kaskadérské kousky jsou ne na vyskoké, ale na dobré úrovni. Nejvíce na mě zapůsobila scéna v restauraci a to co po ní následovalo a to proto, že ten vousatý hillbilly byl opravdu nejlepší "šílenec", už to jak se neustále ksichtil. Pokud hledáte nenáročnou zábavu s cejchem B, Noční přízrak v poledne jistě nezklame. Bo Hoskins je nehorázný tvrďák, scéna jak v klidu dojí, znuděně se zvedne a dá pěstí vousáčovi, se kterým to nijak neotřese, načež pronese: Oh, shit... je fajn, zasmál jsem se. Chtěl bych jednu z těch dodávek, při nočním příjezdu vypadaly působivě.(24.2.2011)

• sniper18

Je to slabý mierne hororovo ladený akčný film. Má celkom dobrý príbeh o tajnej vojenskej organizácii, ktorá v okolí menšieho mestečka vypustí experimentálnu látku, ktorá z človeka po jej vypití urobí nemysliaceho maniaka a mestečko izoluje. A tak sa musí dvojica mužov, ktorá cez neho práve cestuje spojiť s miestnym šerifom a jeho dcérou, ktorí vodu ešte nepili, aby si zachránili životy, či už pred nemysliacimi spoluobčanmi, ale aj vojakmi. Spracovanie je ale veľkým sklamaním, podobný typ tématík mám rád, ľudia, ktorí sa musia spoľahnúť len sami na seba pred všadeprítomným nebezpečenstvom, ale toto ma moc nezaujalo. Síce film má celkom slušné tempo a prakticky stále sa niečo deje, navyše na to hlavné si ani netreba moc počkať, ale čo z toho, keď je aj tak úplne jedno, či sa práve deje niečo dôležité, alebo len nejaký menej podstatný rozhovor, všetko je to príliš nezáživne podané a navyše dej je tu až príliš priamočiary, najprv zoznámi so situáciou a hlavnými postavami, v ďalšej fáze sa bránia pred útokmi nakazených a potom už len bojujú proti vojakom. Akcie je tu celkom dosť, ale je slabá. Najprv ju tvoria hlavne súboje, ktoré sú až zúfalo stereotypné a nudné, prakticky vždy na jedného z hlavných postáv zaútočí nakazený a chvíľu ho bije, následne mu pribehne na pomoc druhý hlavný hrdina a tak nakazený svoju pozornosť namieri na neho a hneď potom prvý z dvojice napadnutých útočníka definitívne zneškodní, ale len nejakým nudným spôsobom. Ešte spočiatku som to bral, ale keď sa takmer totožná situácia objavila už niekoľkýkrát, tak ma to už štvalo. A potom už súboje kompletne nahradia prestrelky, ktoré sú o niečo lepšie, ale tiež v nich nie je moc o čo stáť, je to len o nezáživnom ostreľovaní dvoch strán bez akéhokoľvek nápadu alebo lepšieho momentu. A tak z celej akcie ma zaujali len asi dva dobre natočené priestrely brokovnicou, obzvlášť policajta a jeden výborný let motorkára po zrážke. Takže len pár maličkostí. Herecké obsadenie je iba priemerné, chýba tu nejaká výraznejšia postava, ktorá by ťahala film, no aj tak je hlavné trio Bo Hopkins, Wings Hauser a George Kennedy celkom obstojné, ale záporáci sú úplne nevýrazní a to platí aj o Brionovi Jamesovi, pre ktorého je to s prehľadom najnezaujímavejšia postava. A ak sa nemýlim, tak v celom filme žiadny záporák nepovie ani slovo. Réžia a technická stránka nie sú najhoršie, na priemerné béčko osemdesiatych rokov by to aj stačilo, ale moc mi nesadli niektoré zvláštne natočené scény kvôli zlým uhlov kamery. Nečakal som žiadny akčný hit, ale slušné akčné béčko osemdesiatych rokov, no to som nedostal, raz sa to dá pozrieť, ale keď scenár a ani akcia nestojí takmer za nič, tak lepšie hodnotiť nemôžem. 46%(25.6.2012)

Tohle bylo celkem slušné, dobrý nápad poslat na malé městečko, jakousi nákazu či experiment, kdy lidi zmagoří a zešílí. Škoda, že se to pak celé zvrhne v akční střílečku a opustí onu sci-fi, hororovou akci. Na tehdejší dobu hodně luxusně vybavený karavan. Zuba času na tom nechal své, a je třeba to podle toho brát s nadhledem, k tomu rychlodabing, který byl pro nás dřív samozřejmostí už dnes působí poněkud úsměvně.(24.4.2012)

Moje prvé stretnutie s kontroverzným režisérom Nicom Mastorakisom dopadlo nad očakávania dobre. Nightmare at Noon je na svoju dobu životaschopná akčno-hororová pecka, zjavne inšpirovaná o 15 rokov staršími Romerovými Crazies. Akčná nádielka je v tomto filme naozaj bohatá a výrazne prevyšuje tú hororovú (aj keď napudrovaní agresívni šialenci cediaci zelenú krv majú istý potenciál). Vyskytuje sa tu množstvo prestreliek, odvážnych kaskadérskych kúskov a dočkáme sa aj vzdušného súboja dvoch helikoptér. Jediné, čo mi trochu vadilo bolo divné zostrihanie niektorých scén (napríklad chlapík s brokovnicou vyštartuje na kovboja, hodnú chvíľu držiaceho ústrednú partičku v šachu svojou ostreľovacou puškou zo slovami "Idem na neho. Vsaďte si na mňa", no ako tento strelecký duel dopadol môže divák iba dedukovať, lebo vzápätí prichádza scéna, v ktorej už hlavní hrdinovia pokojne sedia v kancelárii) a určitá laxnosť scenára, vďaka ktorej po Nočnej more v poludnie zostal kopec nezodpovedaných otázok, týkajúcich sa pôvodu vírusu, jeho údajne smrteľných následkov, ktoré sa však napokon nejavili až tak smrteľne či totožnosti skupiny, ktorá ho cielene šírila.(15.10.2010)

Po ZERO BOYS (1986) další akčně-hororová (ale mastorakisovsky nekrvavá) pecka původem řeckého béčkového scenáristy, režiséra a producenta Nico Mastorakise, jehož počiny okupovaly naše videopůjčovny začátkem 90. let a polovina z nich pro mě byla kultovní. NOČNÍ PŘÍZRAK je laděný jako moderní western (taky se odehrává ve westernovém Utahu) a jde o asi nejhvězdněji obsazenou mastorakisovku. Jako malej jsem zavíral oči u scény s prvním útokem nakažených v restauraci (zabodnutí nože do servírčiny ruky) a i po letech si pamatuju hlášku Bo Hopkinse směrem k Hauserově filmové manželce: "MYSLÍM, ŽE BYSTE SI POTŘEBOVALA POŘÁDNĚ ZAPÍCHAT."(28.8.2006)

• - Režisér Mastorakis později přiznal problémy s hercem Wingsem Hauserem a jeho konzumací alkoholu a drog během natáčení. (Fenk)

• - Snímek byl natočen již v roce 1986. (Fenk)