Temný Wales (TV seriál)

Hinterland

Y Gwyll

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2013–2016, 20 h 1 min (Minutáž: 89–96 min)

V kontextu britských krimiseriálů mi tento připadá spíše slabší. Působivé je prostředí a použití velštiny, což spolu s hudbou vytváří poměrně sugestivní atmosféru. Příliš jsem se ale nesžila s postavami vyšetřovatelů, o kterých se toho dozvídáme poměrně málo, tým jaksi postrádá dynamiku a alespoň trošku humoru.(6.4.2016)

V tom poměrně velkém množství britských krimi minisérií musím se smutkem konstatovat, že Hinterland neuspokojil moje očekávání. Zřejmě na to mělo vliv i nevýrazné herecké obsazení a konkrétně Tomova postava mně byla záhadou až do samotného konce. Alespoň u něj bych si představovala větší vykreslení jeho postavy, potažmo jeho minulosti, které do jisté míry ovlivňovalo jeho občas zvláštní chování. Takže se smutkem, ale tentokrát to nad průměr nevidím.(16.4.2014)

Ponuré, drsné, syrové. Atmosférická kriminálka, které na osobitosti dodává nezřídka používaná welština v dialozích a prostředí samo o sobě evokující stesk a samotu. Kromě seriálů, které oprávněně zmiňuje flyboyeda "Hinterland" svojí přímořskou, venkovskou atmosférou a netradičním týmem vyšetřovatelů připomíná třeba i sérii "Vera", ačkoliv tady je o poznání méně humoru a více brnkání na divákovy nervy - v tom dobrém slova smyslu.(9.9.2014)

V novinách byla reklama, že to poběží na Primě. Tak jsem nelenil, mám totiž praxi v severské a britské tvorbě. Tohle mě hned zaujalo. Jen zjistit správný název, počet dílů, jejich délku, zorientovat se v nezbytných úkonech. Poté na to v klidu letní noci kouknout a nechat se unášet zajímavými případy, v nichž diváka ohromí tamní příroda, sofistikovaná detektivní práce, rychlý sled událostí, přemíra postav a sehraný tým vyšetřovatelů. Kompletní počet epizod zahrnuje u každé sezóny číslici čtyři, navíc o devadesátiminutové délce stopáže. Dohromady jich z trojice sezón má Hinterland tedy pouhých dvanáct. Z první série vede jednoznačně hned první díl, následovaný tím posledním. Je to dost osobitě natočeno, zbytečně si to na nic nehraje, umí strhnout výbornou gradací i motivy. Herečtí představitelé mi přišli bezva. První epizoda ze druhé řady mě odrovnala úplně. Vše je na svém místě, symbolika jmen hlavní dvojice, pohled do jejich soukromí, jak se jejich práce podepisuje na nich samých. Postupně se tam začne vinout i vedlejší nit příběhu, mající divákovi hlavně říct, že co z ní bylo utkáno, to už nepůjde jen tak rozplést. Dokonalé ve všech směrech!(5.7.2018)

Bolo to ine. Take sivohnede, pomale, liezlo to pod kozu. Pacilo sa mi, ze kruh sa na koniec uzavrel. Hlavny hrdina bol zaujimavy. A aj vedlajsie postavy. A vsetky herecke vykony. Nie vsetky diely mali rovnaku kvalitu, ale bol iba jeden, ktory ma vyslovene nudil. Inak som bola vzdy napata. Prekvapena. Smutna.(26.10.2018)