Deep End

Drama / Komedie / Romantický

Západní Německo / Velká Británie, 1970, 90 min

• Frajer42

Spoiler! Kdyby byla originalita jediným hodnotícím kritériem, tak by se tento snímek umístil velmi vysoko v mém pomyslném žebříčku. Filmů tohoto typu jsem za svůj život opravdu mnoho neviděl. Příběh pojednává o 15letém nevinném chlapci, který přijal místo v londýnských lázních, které navštěvují samé perverzní starší dámy a kde pracují perverzní pracovníci. Lázně nepůsobí jako místo, kam by lidé chodili relaxovat, nýbrž jako místo, kam lidé chodí ukájet své sexuální choutky. Není tedy divu, že je chlapec ovlivněn tímto prostředím a poprvé se mu začne v trenýrkách cosi zvětšovat, což nezůstane bez povšimnutí jeho zkušenější, poměrně pohledné avšak maximálně otravné, kolegyně. Ta začne nadrženého chlapce, který by znásilnil snad i zásuvku, provokovat, flirtovat s ním a užívat si jeho náklonnost. Chlapec samozřejmě nemá šanci rozumět tomu, co se kolem něj děje a slečna se pro něj stává nedosažitelným sexuálním objektem. Děj filmu zásadně ovlivní zjištění, že slečna je tak trošku kurva a její tělesné útroby už stihl prozkoumat snad každý obyvatel Londýna s výjimkou nadrženého chlapce. Toto zjištění chlapce lehce rozhodí a začne se chovat jako ještě větší píčus. Vše vyústí tragickým koncem. Tvůrci se pravděpodobně pokoušeli divákům ukázat, jak může být láska zatraceně nebezpečná a že to, co se zpočátku tváří jako nevinné hry může mít dalekosáhlé následky. Snímek mi přišel zajímavý, pozornost mi příliš neutíkala, jen mě to celé prostě moc nebavilo a ničím mě to zásadně neoslovilo. Lepší dvě hvězdy.(5.5.2017)

Pätnásťročný chlapec sa zamiluje do svojej ozaj peknej kolegyne... Vyhrotené sexuálne túžby, prehnaná žiarlivosť, obsesívne laškovanie na hrane detských hier a krutostí či sofistikované milostné hrátky tohto neskúseného mladíka nemôžu dopadnúť inak ako v tejto čiernej komédii. Niektoré zábery sú podmanivé, záver esteticky hrozivý, ale aj tak nejde o žiadny žánrový skvost kvôli prehnanosti.(22.11.2019)

Krásna ukážka toho, že niekedy dokáže byť nebezpečná aj láska. Samozrejme, len ak je nezdravá a obsesívna, presne taká, akú cítil ten chalan vo filme. Už k tomu stačí len to, aby bol predmet záujmu hlupák a katastrofa je na svete... Okrem silného príbehu a smutného záveru film zdobia výborné herecké výkony, najmä tá baba to dokázala zahrať tak presvedčivo, že mi ešte dlho po skončení filmu zostala po nej pachuť protivnosti. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na slušnú réžiu, ktorá celý príbeh podala divákovi spôsobom, že nešlo oči odtrhnúť, a to aj napriek tomu, že pár slabších miest či scén by sa tu našlo. 80/100(28.3.2017)

Určitě to není špatný film, ale mě osobně bohužel příliš neoslovil. Přišlo mi, že je hodně poznamenaný dobou svého vzniku, a jak s lety z filmu vyvanula všechna původní skandálnost (nepochybuji, že tenkrát ten film musel působit hodně kontroverzně), ztratil tím hodně na zajímavosti. Film v mých očích navíc shazovalo nevěrohodné chování některých postav, a nesednul mi ani částečně otevřený závěr v bazénu, kterým je ten film podle mě nepříjemně utnutý, a v hlavě nechá spoustu nezodpovězených otázek. Za sebe i nemám problém přiznat, že se mi tam občas vkrádala lehká nuda. Takže pocitově ve mně Deep End bohužel vyvolal spíše jen slabší dojem.(30.12.2017)

Mike mi pripomínal králika Duracell, on sa celý film nezastaví, stále niekam skáče, polonahý sa vála v snehu, obchytkáva ženské, ale na tie staršie chuť príliš nemá. On chce, ako to býva u mladých bláznivo zaľúbených, iba jednu a v tom môže byť problém. Kto je totiž Susan v skutočnosti? Keďže je hlavnou postavou Mike, 15 ročný chalan, tak aj štýl filmu sa mu prispôsobuje: je to neučesané, vášnivé, plné života, ale Skolimowski má plne v rukách ako celý film, tak Mikeov osud. Až by sme mu do toho chceli na konci skočiť a pozmeniť ho podľa vlastných predstáv.(9.5.2017)

• - Jane Asher (Susan) ostro poprela, že by v odvážnych scénach, nechala za seba vystupovať dublérku. (classic)

• - Jeden z obľúbených filmov Davida Lyncha. (classic)

• - Celosvětová premiéra proběhla 1. září 1970 na filmovém festivalu v Benátkách v Itálii. (Stoka)