Hrbáč

• slovenský

Hrbáč

Dobrodružný / Romantický / Akční

Francie / Itálie, 1959, 100 min

Nemá asi smysl hodnotit filmový příběh, který odpovídá Févalově knižní předloze. Zkrátka jeho příběhy neskýtají tolik napětí v tajemných zápletkách vykreslených na reálných základech doby, jako jsme tomu zvyklí u námětů čerpajících třeba z Dumase. Lagardere je románový, naivní hrdina, který vychovává dceru po zabitém příteli Philippovi de Nevers a ta se do něj nakonec zamiluje. Šermířské souboje tohoto filmu odpovídají době, kdy byl natočen. Naštěstí jsou alespoň střídány komickými výstupy Bourvila v roli Lagarderova sluhy.(3.11.2003)

Romantickou románovou předlohu jsem coby teenager přelouskal čtyřikrát a Hrbáč pro mě představoval dobrodružnou zábavu, kterou dnes nahrazují u příslušné věkové kategorie např. krváky od Kulhánka. Všechna ta žánrová klišé a nasládlé romantizující prvky naštěstí shazuje humorné odlehčení, díky kterému je film víc než jen snesitelný i dnes. Navíc Jean Marais coby hrdina bez bázně a hany dokazuje, že pro podobný typ rolí se typově výborně hodil a oprávněně za ně získal status hvězdy. Vhodně ho doplňuje i rozený komik Bourvil a nedílnou součástí úspěchu je pochopitelně i přítomnost krásných žen. Dnes už jsem samozřejmě někde úplně jinde, ale se třemi hvězdičkami nemám nejmenší problém. Celkový dojem: 60 %. Ve svém žánru a kinematografii své doby patří k tomu výrazně lepšímu, co nám čas uchoval.(23.6.2012)

Skvelý Jean Marais, no vadilo mi, že aj napriek tomu, že sa príbeh odohráva v priebehu dvadsiatich rokov, nikto v ňom nezostárne ani o rok, až na Auroru, ktorá sa z malého dieťaťa stane ženou. Maskéri mohli pridať postavám aspoň pár šedivých vlasov a nejakú tú vrásku...(9.10.2004)

Podobná klasika nepotřebuje sáhodlouhé komentáře. Promlouvá sama za sebe...:)(6.2.2008)

Nejklasičtější a zřejmě také nejromantičtější zástupce francouzsko italského filmu "pláště a dýky" s Févalovou zápletkou, která nabízí dostatek tajemna, dobrodružství i akce. Na šermířských soubojích si tentokrát dal Hunebelle záležet obzvlášť pečlivě. Maraisovi sice táhne na šestačtyřicet a jeho hrbáč zase nevypadá o tolik "zašleji" než Lagardere, ale stejně úplně chápu, proč se Marais stal takovou modlou.(5.8.2005)

• - Film se natáčel od května do července 1959 ve studiích společnosti Gaumont v Saint-Maurice na jižním předměstí Paříže, exteriérové scény byly pořízeny na zámku Pierrefonds severně od Paříže a sekvence z tržiště ve španělské Segovii byly natočeny ve Villefranche-de-Conflent na hranicích se Španělskem. (argenson)

• - I když byl film převážně francouzský, premiéru měl nejdříve v listopadu 1959 v Německu, odkud pocházela představitelka Aurory de Nevers, mladá německá herečka Sabine Sesselmann. V prosinci 1959 byl film uveden v Itálii a až v lednu 1960 proběhla slavnostní premiéra v Paříži. Ve Francii byl film za rok 1960 nejúspěšnějším titulem z domácí tvorby a v kinech jej vidělo bezmála šest miliónů diváků. (argenson)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Paula Févala. V roce 1959 šlo o již pátou filmovou verzi tohoto příběhu, kterou pak v roce 1997 následovala verze šestá. (Rosalinda)