poster

Učitelka, která se vzepřela Hitlerovi (TV film)

 • Německo

  Goldschmidts Kinder - Überleben in Hitlers Schatten

 • Velká Británie

  Goldschmidt’s Children – The Teacher Who Defied Hitler

 • Velká Británie

  Class of 39

 • Slovensko

  Učiteľka verzus Hitler

Dokumentární / Historický / Drama

Německo / Velká Británie, 2012, 47 min

 • mchnk
  ****

  Německo v druhé polovině 30. let pohledem ze školní lavice. Zvrácený režim zasahuje do života všech. Před žáky již nestojí učitelé, ale zmanipulovaní demagogové šířící nenávist a strach. Úkol na další hodinu? Přinést svůj rodokmen za pět generací - začneme oddělovat. Příběh o ženě jménem Leonore Goldschmidt a její škole svobody v totálně nesvobodné zemi je tak neznámý, že ani oficiální text neobsahuje její jméno. Dobové Německo okem kamery, kterou drží Julien Bryan. Ten také poskytuje svědectví - na konci 30. let promítá veřejně svůj dokument o Norimberských zákonech ve Spojených Státech - zklamán z absolutní netečnosti ze všech stran. Je zde také zachycena i tzv. akci Kindertransport. Dokument je až příliš hraný, jinak téma velice vzácné a obdivuhodné.(3.6.2015)

 • Volodimir2
  ***

  Židovská učiteľka Leonora Goldschidtová je prepustená z verejných služieb. Jej manžel notár objavil medzeru v nacistických zákonoch a založila súkromnú židovskú školu, kde sa židovské deti prostredníctvom dvojjazyčného vzdelávania pripravovali na odchod z Nemecka a to priamo v srdci Hitlerovho Nemecka.Keď sa jej škola definitívne zavrela 30.9.1939 odišli do Anglicka spoločne so 80 študentmi aj niektorí učitelia a pokračovali vo vzdelávaní v Folkestone až do mája 1940. Ďalší z radov dobrých dokumentov. V dobe uzatvorenia školy učiteľky Goldschmidtovej bolo v Berlíne ešte 27 tisíc židovských študentov, takže aj toto je prípad o jednej kvapke v mori.(13.7.2015)

 • majo25
  ****

  Je strašne veľa dokumentov o 2. svetovej vojne a o tretej ríši, o konkrétnych ľudských príbehoch počas tohoto ťažkého obdobia histórie, ale len niektoré stoja za to. Tento patrí medzi nich. BBC spracovanie tomu dodáva punc kvality a relevantnosti. 75%(16.3.2014)

 • tuntavala
  ****

  Mezera v zakonech.(26.8.2016)

 • jirie
  **

  Velmi zajímavé téma, ale nepříliš dobře zpracované. Místo hraných dotáček se tvůrci měli více věnovat faktům.(9.1.2016)