Železná maska

• Francie

Le masque de fer

• Itálie

L'uomo dalla maschera di ferro

The Iron Mask

Dobrodružný / Historický

Francie / Itálie, 1962, 127 min

Velmi vtipné zpracování mnohokrát (více či méně úspěšně) opakovaného příběhu. Navíc je tam takřka americký happy-end, ke kterému se dojde skrze francouzskou logiku. D´Artagnana si sice nepředstavuji jako Jeana Maraise, ale nikterak mi nevadil a jeho svádění Mme de Chaulnes působilo vskutku komicky. Z televize doslova vystupovaly syté barvy francouzských filmů ze šedesátých let a já obdivovala nejeden nádherný kostým. Nakonec jsem zůstala spokojená, protože jsem za dobu strávenou u celkem zábavného filmu spatřila několik přenádherných úsměvů Jeana Rocheforta, a to mi ke štěstí úplně stačí :).(17.2.2008)

Konečně zase jednou vtipné zfilmování klasického tématu „Le masque de fer“! Proč taky dělat dobu vážnější než byla? Oproti jiným verzím se tu objevuje postava dvorní dámy Mme de Chaulnes, která jak se zdá byla komickou postavičkou i ve skutečnosti... tady je milenkou d´Artagnana, který stále nemá čas... a ona čeká a čeká! :-) Tohle zpracování je netypické hlavně v tom, že pravý král, který je na krátko unesen a uvězněn v masce, je zase vrácen na trůn, protože to on byl jako král vychován, on je ochoten obětovat se pro Francii a on bude dobrým panovníkem - nenápadný hold Králi Slunce. Tohle pochopí i jeho od dětství vězněné dvojče „muž se železnou maskou“, který raději odjíždí se svojí láskou kamsi na venkov, vědom si toho, že nedokáže obětovat vlastní život a štěstí roli Krále.(10.10.2003)

Čekal jsem klasický dobrodružný snímek, ale Železná maska je bohužel spíš komedií, což příběhu příliš nesedlo. Jean Marais je jako D'Artagnan spíš jakousi rádoby komickou karikaturou. Jinak je ale třeba pochválit hezké barevné zpracování, pěkné kostýmy, kulisy i exteriéry. Po vizuální stránce rozhodně lepší než americké dobrodružné snímky z 40.a 50. let, které se díky absenci hradů a zámků v USA natáčely ve studiu.(26.7.2016)

Sebeparodický dobrodružný historický film, který nevím jak tenkrát, ale dnes už potřebuje vstřícně naladěného diváka, protože těch scénářem připravených náhod, aby se mohlo nějak aspoň trochu smysluplně hrát dál, je tu přece jen příliš. Kdo má rád vážněji pojaté Maraisovy role v podobných filmech, bude poněkud vyveden z míry. Ale dá se to přijmout.(14.3.2012)

Ze začátku jsme si s filmem příliš netykali, ale ke konci už jsme byli kámošu největší. Příběh plný humoru, romantiky, intrik a šermířských soubojů, ty teda mohli být klidně i ve větší míře. Z herců bych vypíchnul Jean Rocheforta, bylo vidět jak si užívá svou roli a já si díky tomu mohl užívat jeho herecký výkon. Na závěr ještě musím zmínit ženskou stránku filmu, protože holky jsou tady fakt nádherný, nevím jestli to dělali ty kostýmy nebo jejich odvaha, ale fakt byly k sezřání, jóóó, hold bejt chlapem se při sledování filmů docela často těžce vyplácí.(10.1.2010)