Železná maska

• Francie

Le masque de fer

• Itálie

L'uomo dalla maschera di ferro

The Iron Mask

Dobrodružný / Historický

Francie / Itálie, 1962, 127 min

Konečně zase jednou vtipné zfilmování klasického tématu „Le masque de fer“! Proč taky dělat dobu vážnější než byla? Oproti jiným verzím se tu objevuje postava dvorní dámy Mme de Chaulnes, která jak se zdá byla komickou postavičkou i ve skutečnosti... tady je milenkou d´Artagnana, který stále nemá čas... a ona čeká a čeká! :-) Tohle zpracování je netypické hlavně v tom, že pravý král, který je na krátko unesen a uvězněn v masce, je zase vrácen na trůn, protože to on byl jako král vychován, on je ochoten obětovat se pro Francii a on bude dobrým panovníkem - nenápadný hold Králi Slunce. Tohle pochopí i jeho od dětství vězněné dvojče „muž se železnou maskou“, který raději odjíždí se svojí láskou kamsi na venkov, vědom si toho, že nedokáže obětovat vlastní život a štěstí roli Krále.(10.10.2003)

Historický film s prvky jak romatickými, tak komediálními. Příběh, známý již ze zpracování s Richardem Chamberlainem, nebo Leonardo Di Capriem, je tady podáván v malinko pozměněné podobě, jeho konečné vyznění je ale stejné. Docela zábavné je nadbíhání D'Artagnana jedné dvorní dámě, které je neustále někým přerušováno, což kupodivu působí humorně i na několikátý pokus, čímž je úspěšně vyvráceno pořekadlo, že "opakovaný vtip není vtipem".(2.9.2002)

Ze začátku jsme si s filmem příliš netykali, ale ke konci už jsme byli kámošu největší. Příběh plný humoru, romantiky, intrik a šermířských soubojů, ty teda mohli být klidně i ve větší míře. Z herců bych vypíchnul Jean Rocheforta, bylo vidět jak si užívá svou roli a já si díky tomu mohl užívat jeho herecký výkon. Na závěr ještě musím zmínit ženskou stránku filmu, protože holky jsou tady fakt nádherný, nevím jestli to dělali ty kostýmy nebo jejich odvaha, ale fakt byly k sezřání, jóóó, hold bejt chlapem se při sledování filmů docela často těžce vyplácí.(10.1.2010)

Čekal jsem klasický dobrodružný snímek, ale Železná maska je bohužel spíš komedií, což příběhu příliš nesedlo. Jean Marais je jako D'Artagnan spíš jakousi rádoby komickou karikaturou. Jinak je ale třeba pochválit hezké barevné zpracování, pěkné kostýmy, kulisy i exteriéry. Po vizuální stránce rozhodně lepší než americké dobrodružné snímky z 40.a 50. let, které se díky absenci hradů a zámků v USA natáčely ve studiu.(26.7.2016)

Muž se železnou maskou stokrát jinak ... Správně fanfarónská i správně lehkovážná parodie s galantním d'Artagnanem v podání charismatického Jeana Maraise, který roztomile (a řekla bych, že i s potěšením) zesměšňuje sám sebe. Jen míra naivity místy zlehka překračuje únosnou mez a děj v těch okamžicích ztrácí jistotu a s ní i jiskru a eleganci, ale i tak se jedná o nadprůměrně zábavnou hříčku ze staré dobré Francie ... 3,5*(14.3.2012)