Muž na laně

Na lane

• Austrálie

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Thriller

USA, 2015, 123 min

Film, který mi způsobil husí kůži, závratě a zatnuté zuby. Josepha jsem si oblíbila už dávno, teď mě ale znovu příjemně překvapil výborně zahraným francouzským přízvukem a poutavostí svého vyprávění. I přes pár nedokonalostí a trochu zbytečné protahování dávám maximální hodnocení (a ty odřené uši poslední hvězdičky se nepočítají).(5.1.2016)

Po finále PBS NY a story tady toho francouzskýho cvoka jsem teprve měl impulz a chuť k projekci. První hodinka je možná až moc natažená (neopodstatněně), ale jakmile dojde na "operaci", je tu dost napětí, strachu z výšek i krásných výhledů na retro Manhattan v prvotřídní digitální realitě. Nemám sice žádnou slabost pro cirkusácký píčovinky, ale podobný čin obdivuju a stejně jako kdysi Philippe Petit vdechl život nepopulárním chladným mrakodrapům (jak jsem je viděl i já), tak si je skrz něj konečně, byť posmrtně, snad i oblíbím. A sranda - dneska je běžný guerillově viset, hopsat a dělat selfies různě po střechách výškových budov, ale na tohle jsou všechny ty Instagramy krátký. Pěkně zfilmovaná šílenost, s přesným Levittem.(18.7.2017)

Mám rád Josepha Gordona-Levitta, Charlotte Le Bon je kočka a dokonca aj Ben Kingsley, ktorý mal naposledy dobrú rolu veľmi dávno, je skvelý. Ale je to dlhé a mimo relatívne ohromujúceho finále to nie a nie chytiť spád. Na strane druhej, možno ho to ani nikdy chytiť nemalo. Je to malý, pozitívny film o dosť absurdnom počine s niekoľkými kúzelnými scénami a rozkošnými nápadmi, ale obsahuje tiež dosť nudnej a nie príliš ľahko stráviteľnej vaty.(15.11.2016)

Největší problém pro mě byl hlavní hrdina. Jelikož mi byl nesympatický a i samotný Gordon-Levitt působil otravně. Navíc měl nějaké divné kontaktní čočky, nebo možná kompový oči, ale vypadal velice nepřirozeně. Jinak je to fajn film. Těšil jsem se na přípravnou fázi a ta mě trochu zklamala. Nejvíc mě zaujala část s "tajemným návštěvníkem" na střeše. Samotná vrcholná scéna chůze po laně opět ok. Líbilo se mi zdůraznění, že se vůbec nebál a naopak ho chození po laně naplňovalo klidem. 70%(27.6.2016)

• verbal

"Ptáte se mě, proč jsem to udělal? Inu, hnala mě přeci vpřed ta nezkrotná touha všech artistů překonávat hranice lidských možností! Jo, a taky jsem jeblý exhibicionistický pičus!" Robert Zeměpis zase po pár letech přilezl s opravdu fantasticky natočenou a skvěle zrežírovanou … kýčovitou forestžumpoidní rektobolnou klauniádou s androgynní Kateřinou Macháčkovou, která tam ke konci chvilku čurákuje na laně mezi nejoblíbenějšími přistávacími plochami Talibanu. Připadal jsem si, jakoby se mě někdo snažil přežrat cukrovou vatou, přičemž mě u toho nutil držet cizí penis a hladit kočky. Ačkoliv je závěrečná čtvrtina vskutku spektakulární a ten slizký cigánský homožonglér hraje opravdu dobře, absolutně to nepřebije první devadesátiminutovku, po které dávivě poblijete manéž, v hubě vám zůstane pachuť, jako byste zrovna někde v Zátiší se slunečnicemi a ovocem přeblafli troubícího jelena, máte ukrutný břichabol, levou ruku zasviněnou ráfkovým tvarohem a pravou plnou kočičí srsti, na kterou jste alergičtí. Rád bych věděl, jestli by se o něm taky psaly Harlekýny a točily patetické sračky, kdyby se ten Největší z Prakokotů tehdy rozmajznul o Menhetn a přibral sebou pár kravaťáků, zrovna mířících do kanclu přehřívat hypotéky. Ale patrně ano, Bean Ládinek jich už taky pár má.(15.12.2015)

• - Spoiler: V závere filmu, deň po zdolaní veží, sa všetci komplici spolu s Philippom (Joseph Gordon-Levitt) dívajú v noci na Svetové obchodné centrum. Na oblohe je vidieť mesiac, ktorý sa nachádza v druhej fáze. V ten deň sa skutočne mesiac nachádzal v tejto fáze aj podľa lunárneho kalendára zo dňa 5.8.1974, teda deň po zdolaní veží. (JurajKa)

• - Vysílací anténa na severní věži World Trade Center byla přidána až v roce 1978, události filmu se odehrávají v roce 1974, přesto anténu můžete vidět. (hansel97)

• - Během premiéry filmu New Yorku údajně někteří lidé zvraceli ze závratě, kterou jim film navozoval. Režisér Robert Zemeckis k tomu sdělil, že opravdu film chtěl natočit tak opravdově, aby vyvolával pocit závratě. Dle jeho vyjádření opravdu chtěli, aby se diváci cítíli jako by na laně mezi věžemi byli oni sami. (šerminator)