LEGO® příběh 2

LEGO Filmen 2

The Lego Movie 2

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy / Muzikál

USA / Dánsko / Austrálie, 2019, 107 min

Líbilo se mi to a nebojím se říct, že chvílema možná i víc než první díl. A ano, i mě hrálo v hlavě, proč sakra dělat druhej díl...a jak, aby to nebylo trapný. A myslím, že trapný to není a povedlo se to jak mohlo. Moment překvapení je sice pryč, pointa je v podstatě jasná od třetí minuty, ale člověk si může pořád hledat analogie lego světa s tím opravdovým. Jsou tam, ale nejsou bůhvíjak na sílu. Výtku, kterou slýchám vůkol, že to skáče z místa na místo, nemá to nějakej pevnej příběh, neberu, protože to přesně dělal i první díl. Jen v tomto případě už VÍME, a tvůrci si uvědomují, že jsou v koutě a tak se s tím nese*ou a přechází na jinou úroveň vyprávění. Proto tady máme intermezza, kdy se odmaskuje fantazie (a vidíme kosmickou loď, která si před chvílí svištěla kosmírem, zavěšenou na provázku), máme tady sebeuvědomující humor, meta hlášky (přehlédnutelný odkaz na Chrise Pratta a jeho zhubnutí, paráda). A jak mě v poslední době všechny ty meta věci nebaví (mírně řečeno), tak tady mi to absolutně nevadilo a naopak mě to královsky bavilo. Humor je parádní, dabing to (asi) moc nekazil a třeba songy (aha takže on je to muzikál :-)) v češtině jsem si vyloženě užil. Jo, tohle bylo fajn, šel jsem na to s nulovým očekáváním (oproti jedničce) a proto jsem možná byl spokojenější než před pěti lety. PS: a dinosauři jsou borci - vestovní kámoši, pecka.(11.2.2019)

O co méně boží, o to více zboží®. Ovšem stále natolik bezkonkurenčně boží, že ani náhodou nejde o pouhé (spotřební) zboží®. Sdělení to má, nápadů na tři filmy, odkazů na dvacet, je to pro malé caparty, holky, kluky, tatínky i maminky a pořád je to v rámci velkorozpočtových rodinných animáků (a vlastně tentokrát i muzikálů pro děcka; ostatně veškeré ty songy, zabte mě, jsou v češtině pro jednou o třídu lepší než v originále) sympaticky podvratné, svébytné a...Ano, prostě boží. Pokud vám už jednička byla proti srsti, tak dvojku tuplem nevydýcháte, protože jede ve stejně přepáleně zběsilém tempu jako LEGO Batman. PS: Na druhou stranu možná pouze podléhám stockholmskému syndromu, jelikož se synátorem máme veškeré Lego seriály i (krátkometrážní) filmy najeté bezpočtukrát čili aspoň nějaký svěží vítr.(9.2.2019)

Dobré, no nie výborné, ani skvelé. Taký lepší priemer. Niečo medzi 3-4 hviezdičkami. Čakal som trochu viac, no ani neviem čoho. Možno za to môže aj slovenský dabing, ktorý nevychytal všetky skeče a bonmoty. Aj pôvodná hudba znela v titulkoch inak než tá naša dabovaná. Ale nebolo to určite len tým. Jon Lajoie ako tvorca textov "o ničom" bol dobrá voľba, napriek tomu, že ma film úplne nevtiahol.(15.2.2019)

Mimozemští návštěvníci z minulého dílu po sobě nechali pustou poušť ve stylu světa z Šíleného Maxe, ale bude hůř. Přichází třpytky a flitry... Sestrovražedý souboj začíná. Pokračování přišlo o moment překvapení, ale pořád má kouzlo. Skvělá zábava s hromadou odkazů, i když tentokrát více pro děti, děti dívky. Musím že sklepa vyhrabat krabice. Cítil jsem se téměř pohnutě. Není moc dětských filmů, které vám řeknou, že dospět je špatné. Že dospět znamená prakticky skončit.(10.2.2019)

Je všechno pořád boží? Celkem jo! Phil Lord a Chris Miller se sice na režijní židli nevrátili, pořád ale zůstali u projektu jako scénáristé a po vyhazovu od Solo: Star Wars Story mohli na projekt daleko důrazněji dohlížet. Na režisérské židli (nebo spíš žídlích) je navíc nahradil solidní Mike Mitchell (jeho Shrek: Zvonec a konec je nedoceněná animovaná pecka!) a i když ukázky nějak lákavě nevypadali, ve finále tu šance na dobrý film pořád existovala. A vyšla! Na rovinu je nutno říct, že LEGO příběh 2 je v dosti nevýhodné pozici. Jednička byla před 5 lety nečekané překvapení a neskutečný náhul plný vypravěčského náboje, několika šokujících cameií a především mind-fuckového zvratu, který bych lehce zasadil mezi nejlepší filmové zvraty všech dob. Dvojka je tak pochopitelně v nevýhodě- kromě LEGO příběhu totiž už stihl dorazit i hodně dobrý LEGO Batman film a spíše průměrný LEGO Ninjago film kde už se stihlo LEGO na stříbrném plátně omrzet. A nějak takhle v kostce funguje LEGO příběh 2- Je to neskutečně dobrý, pořád to má plno skvělých nápadů a vyprávění Lorda/Millera je pořád WTF stylem kurevsky parádní, zároveň ale chyběl ten moment WOW překvapení- WOW momenty jako přílet LEGO Millenium Falconu prostě ve dvojce chybí a žádné cameo výrazně mile nepotěší (i když LEGO Bruce Willis je hodně fajn!) a především zatím co jednička ve finále dokázala opravdu šokovat, dvojka už si s tím odhaleným zvratem možná hraje až příliš. Čím víc nad tím navíc přemýšlím, nechal bych malé děti doma! Stejně jako v jedničce totiž hrajou prim především popkulturní geeky, především je ale zápletka neuvěřitelně složitá na pochopení a především pochopit motivace několik postav dá dětem pravděpodobně zabrat! LEGO příběh 2 je film pro starší publikum, které si nechá uznat, že jednoduše stárne až příliš rychle a dokáže si užít složitý příběh, který má v sobě velkou hloubku. LEGO příběh 2 je stejně jako v rámci jedničky plné parádních vizuálních nápadů, ve dvojce navíc obohacené o LEGO Duplo, které dalo Lordovi a Millerovi do inventáře spoustu výborných situačních gagů a vizuálních nápadů. Zpočátku jsem měl s tím možná až trošku creepy LEGO Duplo světem problém, po nějakých 5 minutách kde se navíc objevila písnička, která má šanci se stejně jako Everything is Awesome stát hitem mě ale ten svět začal bavit. A je úplně jedno jestli se zrovna věnujeme formy měnící královně, jejímu zmrzlinovému rádci nebo punkerským upírům. Phil Lord a Chris Miller dokázali udělat LEGO Duplo cool! Co se týče navracejících postav tak především Emmett a Hustěnka si projdou celkem fajn vývojem, nejzajímavější dějový oblouk však má ve finále Batman a je to takové podivné scenáristické rozhodnutí, které na Batmana rozhodně nehodí špatný stín. Z nových postav zaujme formu měnící královna Watevra Wa-Nabi, cool vyhlížející generálka Mela ale především Rex Riskomyl, který ve finále do děje přivede nejzajímavější prvek. Je jen možná trochu škoda, že celý zvrat, který se kolem něj točí začne být až příliš předvídatelný těsně před tím než dojde k tomu zásadnímu ,,odhalení´´, jedná se ale o pořád o hodně zajímavou postavu. A jeho ochočení raptoři jsou super! For the first time everything was awesome, everything was cool!.... Now everything was very good, everything was almost perfect! LEGO příběh 2 je parádní řemeslo a k plné palbě za 5 z 5 jen těsně chybí fakt, že to prostě podruhé (pokud bereme spin-offy tak počtvrté) už není tak WOW a především to mělo v režii Lorda a Millera přeci jen větší koule, než v režii adekvátního Mitchella. Pořád ale parádní práce a druhý nejlepší LEGO film. Jestli bych si měl vybrat mezi LEGO příběhem 3 a LEGO Batman filmem 2 (který už se oficiálně kutí) asi si vyberu právě LEGO příběh 3, avšak musel bych mít opět záruku, že se vrátí Lord a Miller. Právě oni dali LEGO univerzu základ a i když je třeba LEGO Batman film hodně fajn, praví mistři stavitelé jsou ve finále jenom oni!(7.2.2019)