Zapněte si bezpečnostní pásy

Allacciate le cinture

Fasten Your Seatbelts

Drama / Romantický / Komedie

Itálie, 2014, 110 min

Na koho mívá jízda s Ferzanem Ozpetekem hypnotizující účinky, radím si bezpečnostní pás rozhodně nezapínat a nechat se prostě jen unést jeho sladěnou kompozicí obrazu, hudby a emocionálna, kdy každé hnutí tváře prozradí proces, který se uvnitř odehrává a k obnažení situačního napětí si vystačí pouhým pohledem kamery na záda... a nejenže plní žánrová zadání, ještě je odborníkem na vztahy a prožívání, jakož i estétem se smyslem pro detail a na jeho herce se krásně dívá...(10.10.2017)

Tahle italská věc je příjemná. Sympatičtí herci, ale téma, kterým se tohle drama prezentuje je natolik profláklý, že vás to lehce nechá chladným. Láska, přitažlivost to je věc, která vás potká a možná vás s mnoha léty zase opustí. Ale taky nemusí, jen se může projevovat jiným způsobem, což je v tomhle dramatu značně vidět. Nevím moc, co si mám o tomhle filmu myslet, je to emocionální, je to vtipné, i drmatické, ale pro mě bez erupce.(14.5.2016)

Už dlouho jsem neviděla nic takhle pojatýho, Ferzan Ozpetek má celkově filmy, které ukazují retrospektivu a minulost, čímž je to ještě zajímavější, takže jsem se hned od začátku těšila. Sympatická Elena, která je poněkud ráznější naprosto nesnese Antonia, jelikož se s ním na zastávce "kapku" pohádala. Takže, když jí její nejlepší kamarádka poví, že tenhleten je její nový přítel, je "nadšená". Nenávist přeroste v chtíč a z chtíče jsou 2 děti, rakovina ale věci svým způsobem "spraví" - což ale bohužel nikdo neví, protože režisér si vymyslel nechat "otevřený" konec a my se z doby kdy je na tom Elena dost špatně, dostáváme pěkným střihem do doby kdy všechno začalo. Až by to člověk nečekal. Skvělý film, uvědomíte si jak je život strašně zapeklitý ,ale zároveň je to svým způsobem všechno hrozně jednoduché.(7.4.2015)

Netuším, jak to Ozpetek znovu a znovu dělá, že z tak sladkobolné povídačky vytáhne to nejlepší a donutí mě se do každého jeho dalšího filmu zamilovat. Dokope herce i k poslední emoci, co tam ještě mají, okatě do toho naseká humor, pohraje si s retrospektivou, přidá pár technicky perfektních scén beze smyslu (změna směn v kavárně) a rozjede kolem hlavních postav další osudy, k jejichž dořčení mu mnohdy stačí i jeden záběr. Rosamunde Pilcher hadra. Ferzane, jdi už do háje!(7.3.2017)

Italové mají zvláštní způsob, jak vyjadřovat svoje city. K tomu tu hlavní představitelka byla až dost vostrá a až moc sexistická. Jenže jelikož se jedná o příběh, který si prochází určitými časovými horizonty a nabízí nejenom radosti, ale i strasti života, snažil se mě zaujmout lidským smutkem, což mu úplně nevyšlo. Hlavně proto, že se mi to všechno po tom všem zdálo až moc uměle nastavené.(15.4.2016)