Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

Recenze uživatele KukulienkaHO k tomuto seriálu (35)

Série 1 (2014) (S01)

Prvá séria pripravila pôdu pre niečo, čo môže byť dosť veľké. Začiatok bol slabší (mimo pilotu), epizódy mali pomerne jednoduché zápletky. Avšak zmenilo sa to niekedy v polovici. Dej začal gradovať, príbehy boli zaujímavejšie a lepšie. Celé to vyvrcholilo za mňa príliš prestreleným finále. Herci, postavy a ich vzájomné vzťahy a interakcie sú to najlepšie, čo seriál ponúkol. Dvojka Harvey-Jim fungovala fantasticky, boli vtipní a navzájom sa dopĺňali. Nesmiem zabudnúť na výborného Robina Lorda Taylora ako tučniaka, Brucea s Alfred (ktorí boli úplne iní, než sme zvyknutí) či 2 mafiánskych bossov. 1. séria nemala príliš veľa veľkých záporákov, zato nám predstavila postavy, z ktorých sa postupne záporáci stanú, na čo som veľmi zvedavý. P.S.: Čo sa do pekla stalo s detektívmi Allenom a Montoyaou?!! ()

Pilotní díl (2014) (S01E01)

Pilotná epizóda jak sa patrí. Predstavenie postáv (aj budúcich záporákov), načrtnutie niekoľkých dejových liniek - to všetko skvele funguje. Akurát som chcel vidieť viac celú rodinu Wayneových (keďže sa jedná o seriál, a navyše dosť dlhý), aby sme sa im trošku viac povenovali. Možno z tej technickej stránky by som trošičku skritizoval strih a aj hudbu (niečo viac dramatickejšie by sa hodilo určite lepšie). Ale inak čo sa týka príbehu, tak tam nemám skoro žiadne výhrady. ()

Kozí duch (2014) (S01E06)

Jedná sa doposiaľ o najvýplnkovejšiu epizódu. Čo ale neznamená chybu. 1. séria "Gotham"-u má 22 dielov, takže vyplňovacie epizódy, ktoré pôjdu výrazne mimo hlavnú dejovú líniu, si môže pokojne dovoliť. "Spirit of the Goat" sám o sebe nemá bohvieaký príbeh. Je ale fajn vidieť mladého zapáleného Harveyho Bullocka i bližšie priblíženie k Nygmovi. A aj keď je tu hlavná linka dosť v pozadí, tak koniec sa náramne vydaril. ()

Maska (2014) (S01E08)

Na ôsmej epizóde najviac bavili interakcie medzi Gordonom a Bullockom, Mooneyovou a Oswaldom či Bruceom a Alfredom. To, čo spravila Barbara je debilné... ak sa to tak dá nazvať, ale uvidíme, čo mu vlastne zanechala v tom liste. Black Mask - ten bol dosť slušný aj všetko s ním súvisiace. O tom či to bol dobrý ťah spraviť z neho iba epizódneho záporáka sa dá uvažovať, no vzhľadom nato, ako to s ním dopadlo sa ešte kľudne môže vrátiť neskoršie do deja. Predsa len Batman má kopu dobrých záporákov, čiže tvorcovia majú skutočne na výber komu, a na aký čas vôbec dajú priestor. ()

Rudá kápě (2015) (S01E17)

Hlavná dejová linka sa pohla obrovským krokom vpred. Bočná vcelku ušla (škoda však prvého Red Hooda). P.S.: Myslím, že sme spoznali vraha Waynovcov a musím uznať, že až by to tak v skutočnosti bolo, tak je to celé veľmi dobre premyslené. ()

Kovadlina či kladivo (2015) (S01E21)

21. epizóda uzavrela linku s Ogreom a zároveň načalo vojnu gangov. Finále sa blíži!!! ()

Všechny šťastné rodiny jsou stejné (2015) (S01E22)

Dosť brutal... Nemôžem povedať, že som z finále série sklamaný. Malo to všetko, čo dobré finále má mať. Potrebné grády tu takisto nechýbali. Ale bolo to inšie, než som očakával. Každopádne je tu pripravená pôda pre druhú sériu, ktorá môže byť veľmi zaujímavá. P.S.: Na začiatku je síce oznámené, že sa posledná epizóda odohráva 2 týždne po predchádzajúcej, ale Jimove pracovné problémy mali byť vysvetlené. ()

Série 2 (2015) (S02)

Rozloženie príbehov je pri 2. sezóne Gothamu inšie než bolo pri prvej. Tá mala jednu hlavnú linku (v úzadí), ktorá napredovala cez jednoduchšie epizódne príbehy. 2. séria má 3 hlavné príbehové línie. Prvá sa motala okolo Thea Galavana, ktorý chcel ovládnuť Gotham a pomstiť sa Wayneovcom. Prvé epizódy mali neskutočné tempo, bol som zvedavý, koľko to vydrží. No nevydržalo to príliš dlho, epizódy sa začali ťahať a bolo v nich priveľa omáčky. Ku koncu sa to však znovu rozbehlo a parádne si to pripravilo finále, ktoré ale bohužiaľ nedopadlo najlepšie. Druhý príbeh bol o diabolskom vzostupe Edwarda Nygmu (a.k.a. Hádankára), ktorý naplno začal řádit. Táto séria epizód je bezkonkurenčne najlepšia, akú nám seriál doposiaľ priniesol. Tretí sa týkal Arkhamského ústavu a jeho bláznivého riaditeľa Huga Strangea. Spočiatku to bolo podarené, avšak postupne tomu začal dohádzať dych a dej bol deravší než ementál. O oživovaní a otrasnom finále ani nebudem hovoriť. Samozrejme sa nám aj pomaly posúva prípad Wayneovcov a postupne sa odhaľujú nové skutočnosti. Každopádne, druhá séria nám priniesla parádne príbehy, zvraty, postavy (nového policajného veliteľa som si obľúbil hneď)... Starí známi si prešli rozsiahlymi charakterovými zmenami. Napríklad taký James Gordon už nie je ten najčestnejší poliš, ale nebojí sa pre dobro veci paktovať aj s podsvetím. Je mi ale ľúto, že sa úplne vytratili mafiáni (Penguinovi v tejto polohe vôbec nedali priestor) a v Gothame sa o moc bijú už len psychopati. Znova to vyniká výbornými hercami, postavami (ako kladnými, tak aj zápornými) a vzťahmi medzi nimi. Avšak rovnako si to prenieslo aj nedorozprávenie niektorých menších dejových liniek. Druhá séria kvalitatívne výrazne stúpla oproti prvej, ale zažila aj pády. Prísľub do ďalšej sérky tu je veľký, avšak skrz finále sa bojím, ako to celé bude vyzerať. ()

Ťuk, ťuk (2015) (S02E02)

Ukazuje sa, aký obrovský dopad na Gotham má Falconeho odchod, veľmi rýchly a tvrdý dopad. Mesto začínajú ovládať psychopati, nastáva chaos. Presne ako bolo povedané vo finále prvej sérky. Som veľmi zvedavý, ako sa k tomu celému postaví Penguin. No vyzerá to tak, že sa tu rozpúta vojna medzi polišmi s mafiánmi a bláznami. P.S.: Som natešený z návratu Harveyho Bullocka na scénu, strašne chýbal. ()

Přepadovka (2015) (S02E04)

Oswald Cobblepot vstúpil do rozohranej hry a poriadne zamotal karty + nový šéf polície. No, začína ma to skvelo baviť. P.S.: "Slabšie" hodnotenie vôbec nechápem. ()

Skarifikace (2015) (S02E05)

Čakal som, že aj táto epizóda bude mať tempo predošlých, no ono sa to pribrzdilo. ()

Syn Gothamu (2015) (S02E10)

Vygradované poriadne, finále môže byť parádne. Sekvencia na súde bola vynikajúca, rovnako aj jednotlivé strety postáv. Avšak desiata epizóda mala aj niekoľko slabších miest - preto 4*. ()

Horší než zločin (2015) (S02E11)

Celých desať predošlých epizód k tomuto smerovalo - pripravovalo postavy, atmosféru, príbeh postupne gradoval. Celá 11. epizóda bola inak super. Gordon sa spojil s Penguinom (samozrejme pre vyššie dobro) - na to som sa BTW tešil už od začiatku druhej série. Tvorcovia zainteresovali do deja všetky dôležitejšie postavy (akurát škoda neprítomnosti Butcha a Victora Zsasza). No, avšak prišlo to finálne vyvrcholenie... ktoré absolútne nenaplnilo svoj veľký potenciál. Problémov je niekoľko, môžem spomenúť tie hlavné: Obrad, Galavanov koniec, jeho sestra... Dúfam, že k následkom tejto časti sa ešte v blízkej dobe seriál vráti, pretože to ma zaujíma oveľa viac ako Mr. Freeze. ()

Pan Mráz (2016) (S02E12)

Epizóda v podstate celkom slušná. Som veľmi rád, že finále prvej polovice má dopad aj na ďalší priebeh deja. Gordonova (ne)vina a s tým spojená nevítaná nadmierna pozornosť šéfa ešte môže dosť zamotať karty. No a samostatnou kapitolou je Tučniak a Arkhamský ústav (pri ňom sa nám odhalilo trochu z jeho zákulisia). Hviezdičku ale musím dať dole za úplne nepochopiteľné dianie v gothamskom podsvetí. ()

Šílený Grey Dawn (2016) (S02E15)

Možno aj najlepšia epizóda seriálu, minimálne jedna z najlepších. Jima mi je strašne ľúto, no snáď sa jeho priatelia aj "priatelia" spoja a dokážu, ako to celé bolo. Na začiatku Mad Grey Dawn som si myslel, že Ed si len začal budovať charakter záporáka drobnou hádankou, no čo sa z toho napokon stalo, mi vyrazilo dych. Strašná sviňucha je z neho. Koniec parádny, aj keď smutný. P.S.: Z Penguina ako klaďasa skutočne ide miestami strach. ()

Vězni (2016) (S02E16)

Prisoners je vo veľa ohľadoch veľmi silnou epizódou. Pobyt Jima Gordona vo väznici dosť brutal, no inak to byť ani nemohlo. Harveyho záchrana podarená. Stalo sa to, v čo som dúfal, že príde, no vôbec som neveril, že by sa to mohlo stať... A predsa Don Falcone sa znovu objavil na scéne👌. S Oswaldom to bude tiež zaujímavé. Hádam, že mu čoskoro dojde, kto môže za smrť jeho otca a nanovo mu hrabne. ()

Do lesa (2016) (S02E17)

Znova tu máme finále jednej dejovej linky. Som veľmi rád, že to tvorcovia zbytočne nepreťahovali, ako v prípade predošlej s Galavanom, a ukončili to v najlepšom možnom vygradovanom momente. Into the Woods síce nepovažujem za jednu z najlepších epizód celkovo (a to vďaka množstvu menších múch), ale zato obsahuje niekoľko sekvencií, ktoré sa určite u mňa zaraďujú medzi najlepšie momenty celého seriálu. P.S.: Nedokážem slovami dostatočne opísať, aký som šťastný z návratu Penguina. A to ešte nehovorím o tom, aké to bolo fenomenálne.😝 ()

Borový les (2016) (S02E18)

Neviem, ako epizóda fajn. Len z tých zvratov a návratov nejak extra šťastný nie som. Proste ma to dáko nebere. Aj keď každopádne všetci tušíme, že Theo Galavan bude teraz inou postavou. ()

Azrael (2016) (S02E19)

Barnes je síce svojský, no mne je veľmi sympatický, pretože mu ide len o dobro. Bolo by mi veľmi ľúto, keby v seriáli skončil. Inak nová Galavanova linka začína byť celkom zaujímavá. No a konečne sme sa dočkali po odmlke Oswalda, aj keď len na chvíľku. ()

Na svobodě (2016) (S02E20)

3 hviezdy, viac nedám. Takto scenáristicky odfláknutá epizóda tu dlho nebola. Už pár predchádzajúcich nebolo zrovna najchytrejších, ale tuto tie chyby už regulérne ovplyvňujú vývoj deja. A tá smrť Galavana či Azraela tiež prevedená dementne. No načo hneď jak ho zabili prvý raz, nás pripravujú skoro každým dielom na jeho návrat, keď aj tak dlho nevydrží a ani nijak výrazne neovplyvní príbeh. Navyše, prečo nevyužil svoje schopnosti tu prezentované v 11. diele a len tak sa vzdal a nechal sa zmlátiť a zastreliť?! To som teda zvedavý, čo si pripravia na finále, pretože zrejme hlavný tromf si vyčerpali priskoro. P.S.: Ešte jedna otázka: To akože je normálne, že mŕtvych kriminálnikov posielajú na spálenie do blázinca?!! P.S.2: Unleashed si to zrejme u mňa odniesla aj za predchádzajúcu časť, ku ktorej som nebol vôbec tak kritický, avšak tých problémov tam bolo aj menej. ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)