Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

KevSpa

Úvodní díl je dost rozpačitý, všechno tu působí až moc na efekt. A snaha představit nám co nejvíc postav má za následek poněkud roztěkaný děj. Ale i přes řadu výhrad (ach, ta klišé) ve výsledku spokojenost. Pilot - 70% Po trochu nemastném neslaném začátku se nám seriál slušně rozjel a přestože pořád trpí spoustou neduhů, jako zábavná oddechovka funguje takřka na výbornou. Za schválení druhé série jsem rozhodně ráda... První řada sice měla pomalejší rozjezd, ale nakonec se divákům trpělivost vyplatila. Gotham je třeba brát lehce s rezervou a nechat se bavit tímhle zatraceně zábavným komiksovým světem. Ostatně v tragikomickém finále tvůrci jasně dali najevo, že o pobavení diváka jim jde především a nebojí se ani komických vsuvek. 1. série - 80% Kdo by čekal, že se tvůrci ve druhé řadě takhle utrhnou ze řetězu? Myšleno rozhodně v dobrém. Už nesledujeme jen detektivku s komiksovými prvky, tentokrát nám tu servírují jednoho zajímavého záporáka za druhým. Ke konci už se skoro zdá, že postavami plýtvají, aniž by jim dali dostatečně velký prostor. Naštěstí víme, že spoustu postav uvidíme díky oživovacím experimentům Huga Strange i v další řadě. Právě ono oživování v druhé polovině sezóny možná některým divákům nevonělo, já si ho naopak užívala, protože se tím Gotham definitivně stal takřka čistokrevnou komiksárnou. A pokud u takového seriálu někdo příliš řeší logiku a "nemístné nadpřirozeno", je to jen jeho problém. Tahle sezóna byla prostě jedna velká jízda bez většího zaškobrtnutí, ačkoli finále mohlo být přece jen lepší. 2. série - 100% --- Pokud lze třetí řadě něco vyčítat, pak možná až moc dějových linek, které občas působí maličko nedotaženě a uspěchaně. U toho ale mé výhrady končí, protože i tahle série byla parádní bláznivá jízda, jež nenechala diváka ani na chvíli vydechnout. Alfred v akci mě vždycky potěší a tentokrát dostával spoustu prostoru. Stejně spokojená jsem i s definitivní přeměnou Edwarda v Hádankáře, postupným vývojem Bruce, a tak bych vlastně mohla pokračovat dál. Gotham ani ve třetí řadě neubírá na tempu, pořád se něco děje a divák si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek akce. 3. série - 90% Tvůrcům nedochází dech ani ve čtvrté řadě a od samého začátku to neskutečně rozjíždějí. Při sledování Gothamu si divák dávno zvykl na to, že je to občas hotový blázinec a byť je toho šílenství v některých dílech už přece jen moc, tvůrcům se stále daří balancovat na té tenké hraně příčetnosti, aniž by seriál spadl do parodie, což při řadě záměrně komických scén hrozí. Finále bylo opět úchvatné, ale vůbec mě netěší, že budeme čekat na poslední sérii až do příštího roku. A netěší mě ani fakt, že se s Gothamem budeme muset nadobro rozloučit. 4. série - 90% Závěrečná pátá řada nabídla v podstatě vše, co jsme měli na seriálu tolik rádi. Přiměřené množství akce, další vývoj jednotlivých postav i pár zvratů. Vše však směřovalo k tomu jedinému možnému vyvrcholení, kterým byl zrod Batmana v samotném finále. Zakončení samozřejmě skvělé, ale budu stále doufat, že se k tomu tvůrci třeba jednou vrátí a budou pokračovat i s Batmanem. Tenhle seriál mi bude chybět víc, než jsem tušila. 5. série - 90% () (méně) (více)

T2

zbytočné, nevýrazné, videl som zatiaľ len prvé dva diely ale strašne nezáživné, ťažko tu niečo pochváliť /40%/ ()

DaViD´82

Dle názvu a slibů tvůrců jsem čekal drsnou kriminálku stavící na genius loci Gothamu, která jen tak mimoděk někde v druhém plánu bude i o batmanovském mytosu, ale která v první řadě obstojí sama o sobě jako špinavá kriminálka s nosnou dospěle nesuperhrdinskou komiksovou nadstavbou. Pravý opak je však pravdou. Zrod Batmanových (ne)přátel hraje prim a Gotham i kriminální aspekty jsou tak nějak na druhé koleji; a přitom právě tyto pasáže jsou tím nejlepším, co seriál nabízí. Obě ty roviny si navzájem brání v rozletu. Kriminální pasáže sráží to, že úplně každý s kým přijde Gordon do styku je/bude "ten či onen z DC Universa" a osudy jednotlivých velkých hráčů zase sráží násilné naroubování na Gordonovu linii; to neplatí jedině o té mafiánské. Zároveň tu jsou silně stylizované postavy jak ze šestákových komiksů či seriálového Batmana z let šedesátých a vedle nich seriózní dospělá linka, která je brána zase echt vážně, dospěle a bez nadsázky. Snažící se to prostě honit příliš zajíců skrze navzájem si odporující styly a navíc je to po okraj přeplněné narážkami na DC postavy snad v každé větě; což není klad, protože něco tak nerafinovaně a debilně zakomponovaného se vidí málokdy (přitom Arrow/Flash tohle jako jednu z mála věcí umí s noblesou). Ovšem nedá se popřít, že se na to dá s vypnutým mozkem celkem i obstojně koukat, ale to je tak nějak vše. Což je při současném přetlaku kvalitních sérií (a to klidně i jen těch komiksových) naprosto nedostačující. ()

EvilPhoEniX

Za mě spokojenost. Pre-Batman éra má našlápnuto velmi slušně. Herecký cásting perfektní. Gordon je sympaťák, s hádankářem bude sranda, tučnák je správně slizký, cat woman velmi roztomilá, příště snad dostane více prostoru a Fish Mooney působí celkem drsně. Gotham je správně temný a pochmurný, překvapí i brutalita. Třetí díl za náma a už je jasný o co půjde. Penguin se pomalu dostává ke své temné stránce a začíná být pěkné zvíře, cat woman dostala více prostoru a je k sežrání, a hlavně se mi zamlouvá, že v každém díle řádí nejen Penguin ale i další kriminální obyvatelé Gothamu. V tomhle městě by jste bydlet opravdu nechtěli ! Za mě zatím nejlepší seriál roku. ()

dO_od

// Po pilotu: Úvodní půl hodinka je lehce zmatená, občas ty dialogy skřípou a vy si říkáte "to jako fakt?" ale pak se to rozjede, Ben "ten sympaťák z O.C." McKenzie se na roli mladého komisaře Gordona hodí skvěle a já osobně nemám problém mu ten vztek a odhodlání věřit. Mladej Bruce Wayne moc prostoru nedostal ale na tom malém prostoru taky přesvědčil, jsem zvědavej jak mu to půjde dál. Samozřejmě vedlejších postav tam je tuna a ještě to chvíli potrvá, než půjdou nějak zařadit ale potenciál tam rozhodně je. Gotham nebude seriálem roku, není to "Emmy" materiál (zato na MTV bude válet!) ale to od něj vlastně ani nikdo nechtěl snad. Je to poctivě komiksové a na rozdíl od Agents of SHIELD to není tak přiblblé, jak jsem se bál. Za mě dobrý ;) // edit: třetí díl už lehké zklamání, dostanu vůbec epizodu, která by mi dokázala vytřít zrak? já doufám. ()

TeeAge

|| Scenár: Bruno Heller / Postavy: DC Comics | Hudba: Graeme Revell, David E. Russo | Distribúcia: Warner Bros. Television Distribution | Štúdio: DC Entertainment, Primrose Hill Productions, Warner Bros. Television || V tomto prípade budem hodnotit už po pilotnom diely, lebo vlastne prečo nie? Že ucelený dojem z celej série? Preto dávam percentuálne hodnotenia po jednotlivých fázach, buď po epizódach alebo sériách... 42 minút stačí hádam k objektívnemu hodnoteniu úrovne základnej formálnej stránky a obsahu. To by na čsfd nemalo byť 100 stránok pre jednotlivé diely Pat&Mat (A je to), tam je to asi inak že? :D --- Takže. Nový Gotham sa úspešne vyhol kopírovaniu niektorých zásadných scén z všetkých predošlíých Batmanoviek (Burton, Schumacher, Nolan), a tým dal hneď na začiatku najavo, že si bude raziť vlastnú cestu. Mnoho fanušíkov hlavne Nolanovej ságy určite tajne dúfalo, že to bude naopak čo najbližšie k trilógii z doby 2005-2012, a že sa vymenia len tváre hercov. O to viac by ale boli sklamaný v priebehu vyvýjania sa deja seriálu, kde sa už nový počin nebude schopný držať zákonitostí a pevne určených charakterov z Nolanovho sveta. Takže vlastnú cestu Gothamu považujem za pozitívne pojatie, i keď je silne možné, že tvorca Bruno Heller bol DC arzenálom nariadený k vytvoreniu prequel scén k nadchádzajúcemu Batmanovi so Supermanom, čo ale zistíme až po jeho premiére 24.3.2016. --- Casting je naozaj podarený, je až neuveriteľné, jak charakteristické postavy vedeli autori do projektu nájsť. O to slabšie je obrazové prevedenie, z ktorého kôli komixovým scenériám v pozadiach často cítiť na dnešnú dobu lacnejšie digitálne plátno, čo je dosť prekvapujúce, nakoľko interiéry sú bravúrne a naozaj dobové. Dej zatial trpel introdukčnou horúčkou postáv, ale 2. epizóda nám prezradí o schopnosti staronového Gothamu rozpávať príbeh v oveľa intenzívnejšej miere. Najväčšia miera spokojnosti prúdi určite u všetkých fanušíkov z faktu, že môžu vidieť svoje obľúbené postavy v novom, pravdepodobne obsiahlom počine, a tak je úspech nie zaručený, ale silne podporený. Pilot: 75% | 25.9.2014, 1080p, THX, EN DTS | Update: Po niekoľkých ďaľších epizódach seriál opúšťam, nakoľko mi nechutí jeho stavba a dosť často nevysvetliteľný vývoj postáv. Možno sa to vysvetlí časom, ale ja na to čakať nebudem. S01-05: 55% ()

hellstruck

SPOILERY! Seriál, který mi skutečně otevřel dveře do (mnou neobjeveného) světa komiksů. Nikdy jsem neměla ráda šablonovité superhrdiny, Avengeři mi upřímně lezou na nervy a Spider-mana beru s velkou nadsázkou. Batman a Joker, to je jiná. Minimálně mi na ně Gotham dost změnil názor. To napětí, to vzrušení, s nímž poznáváme Batmanovy budoucí protivníky nebo sledujeme vyrůstat malého netopýra, nemá chybu! Spojení s vyšetřováním a sondou do GCPD mě také potěšilo, vzhledem k tomu, že jsem původně spíše fanda kriminálek, než komiksů. :) Joker duo (nebo trio? to se ještě dozvíme) je podle mě nejlepší uchopení téhle postavy. Ano, je to krapet neobvyklé, ale Jerome a Jeremiah zkrátka vdechli život Jokerovi, jakého jsem si vždycky představovala. Obklopuje jej obrovská legenda, tudíž i když zemře, jeho jméno vyvolává strach, v jiných úctu a šílenství. Dokonalé vystižení jeho "velikosti". A herec sám o sobě je nesmírně talentovaný, klaním se :) Dále stojí určitě za zmínku i samotný zasmušilý, ale dobrák od kosti James Gordon, můj milovaný:)) Alfred, Tučňák se svým maminkovským komplexem, "malý" Bruce, schizofrenní Hádankář nebo Selina Kyle, jejíž představitelku jsem dokázala náležitě docenit až po shlédnutí Batman returns. Ještě předtím jsem četla, že mladou Camren vybrali z toho důvodu, že jim připomínala Michelle Pfeiffer. Krčila jsem nad tím rameny a říkala si, no jo, obě mají oči daleko od sebe. :D Ale je v tom mnohem víc! Ona je opravdu jako její předchůdkyně, stejné pohyby, stejná mluva, stejná gesta, stejné špulení rtů. Tleskám. Jediný zádrhel celého seriálu tkví v tom, že už si zvyknete na to, že téměř nikdo neumírá. Chápu, že je to dost způsobeno tím, že v Gothamu trochu předběhli dobu, ale sakra, přivádět zpět z mrtvých by taky nemuseli každého druhého. :)) ()

Spiker01

27.9. 2014 : Pilot mega luxus. Stan Lee je mi svědkem, že jsem velkým fanouškem i Batmanovské mytologie (což asi jako jediné od DC), ale k seriálu jsem měl ze začátku velké pochybnosti. Arrowa jsem sledoval skoro od začátku, započal i Gotham, to je úplně jiné kafe. Skvěle napsaná, brilantně uchopená noir detektivka s jednou sympatičtější postavou než druhou a pečlivě vypiplanou geekovskou atmosférou. Takto se na to musí. Asi ze všeho nejvíc mě pohltil casting, přičemž sice znám odjinud pouze Donalda Logue, což naopak přispívá na faktu, že si herce nespojujete s jinými rolemi a užíváte si jejich postavy. Ke castingu nemám jedinou výtku (Catwoman, Penguin, Falcone užasní)...EDIT 28.4.2019 : Jelikož jsem u výše zmíněných seriálů změnil názor, u Gothamu tak trošku taktéž. Seriál začal výborně, platonicky jsem zamiloval do Catwoman, Gordon ačkoliv občas házel divné xichty, tak celý seriál dokázal utáhnout a hodně mě zajímala linka s Brucem a Alfredem. Celkově jsem první sezóny hodnotil velice pozitivně, ovšem předfinálové díly a samotné finále mě nezaujalo tolik ačkoliv to bylo zamýšlené velkolepě, bohužel jsem měl občas pocit trapnosti (Příkladem budiž Tučňákův "proslov" nad městem v první sezóně). Ale to jsou jenom drobnosti, bavilo mě to sledovat a vydržel jsem až do konce. Bezkonkurenčně nejlepší pro mne byla čtvrtá sezóna, jež byla bez jediného hluchého místa a užíval jsem si ji plnými doušky..bohužel Legend of the Dark Knight už mě nechytlo vůbec až na finálový díl, který měl být roztažen na celou sezónu. Celkově to bylo krásných pět let a jsem rád, že to nikterakt extra už nenatahovali. Best moments : 1) Magor Joker sice nevynikl nijak extra, ovšem mě i na malém prostoru dokázal zaujmout. 2) Ochutnávka Edvarda Nygmy, jehož každá scéna stojí za to. 3) Prostě Selina Kyle! 4) Loajální Butch. Komentáře ke všem jednotlivým sezónám zde. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | S4: 5/5 | S5: 3/5 | .....75% ()

Rogue

Mrzutost. Detektivka s bonusem v podobe na pozadi se odvijejicich osudu postav DC univerza se nekona. Potencial naprosto nevyuzity, charaktery povrchni, cernobile a neprilis zajimave. Serialovy popcorn. ()

Spooner

Po 6 dílech: A stále se ne a ne vyhrabat z nemastného průměru. Na jedné straně tu mámu snahu o špinavou kriminálku a celkem fungující gangsterskou linii. Na straně druhé zase přehršel ne příliš zajímavých, a v některých případech i silně nesympatických, charakterů, díky kterým působí celý seriál až příliš roztříštěně. Epizodní zápletky jsou zde pak zcela zbytečné, Ben McKenzie aka Jim Gordon nevýrazný a scénář stále neumí tento slibný materiál dostatečně prodat. Díky bohu za neselhávajícího Donala Lugua a překvapivě výživného Tučňáka Robina Taylora. 50% ()

Davies182

Pilot: Tak tohle mi překvapivě sedlo. Dětinský seznamovací úvod je sice nechtěně humorný a děsím se budoucích scén se Selinou, pak se ale začne fuckovat o sto šest a hrdinové se brodí gothamským podsvětím. Tváří se to jako alternativní The Wire, které napsal spisovatel urban fantasy na drogách s kýblem pop-cornu vedle klávesnice, ne jako ždímačka příběhů postav z DC universe. Sleduju. ()

HAL

Ještě větší podřadnost než jsme (ne)doufali. Už prvních pět minut pilotu udělá z nejzásadnějšího momentu příběhu směšnou frašku, a pak se zbytek dílu zvrhne v pouhé defilování skoro komplet všech Batmanovských záporáků, přičemž každý z nich je tu tak tragický loser, že dělá ostudu dokonce i těm hypersračkovitým Batmanům od Joela Schummachera. Horší herce jen těžko pohledat, tupější scénář jakbysmet. A všechno tu tak zoufale vypadá jako derivát z nejprůměrnějších televizních kriminálek, že i ty animované Bat seriály pro pětileté děti jsou vedle tohoto zajímavější. 4/10 ()

2-Xtreme

Lacné, veľmi lacné. Uvidím po ďalších častiach, ale zatiaľ zostávam na priemerných 50%tich percentách. Veci sú tu prvoplánové a zrejme to k lepšiemu nepôjde.. počkám, uvidím a znížim :) ()

DJ Obelix

Seriál má podobný problém jako konkurenční Agents of SHIELD - pomalý rozjezd první řady. I když do Gothamu jsem "vklouzl" už asi od čtvrtého dílu. U Agentů mi to trvalo asi šest. Seriál se každopádně diváku odvděčí krásně ponurou atmosférou, poměrně nečekanou mírou brutality a skvěle vykreslenými postavami, u kterých víme, kam směřují. Pár výplňových epizod by se samozřejmě našlo, ale v rámci celkového obrázku se dají odpustit. První série zatím za hraničních, ale přeci jen zasloužených pět hvězd. ()

Frajer42 odpad!

Povídání o přenádherném městečku Gotham v době, kdy Batman byl ještě malý harant a čerstvý sirotek. Kriminalita teprve začíná vzkvétat a komisař Gordon proti ní bojuje, jakožto poslední nezkorumpovaný človíček v Gothamu. Nemám žádné výhrady vůči obsazení rolí, ale absolutně se nedovedu zbavit dojmu totálně nevyužitého potenciálu. Ano, viděl jsem sice pouze 3 díly, ale postrádám veškerou touhu vidět další. Jeden byl nudnější než druhý. Každý obsahoval zápletku jako prase, kupu stereotypu a hromady zvratků a blbých keců. Seriál těží pouze ze svého jména. Jedná se o velmi špatnou kriminálku zasazenou, když už nic jiného, do zajímavého prostředí. Té kriminálky je tam bohužel vážně moc a ze 40 minutové minutáže už nezbývá dostatek prostoru pro ostatní. Takoví ti gothamští super padouši, ať už budoucí, nebo ti současní se pouze občas někde mihnou. Pokud se to má do budoucna napravit, tak já hlásím, že moje trpělivost byla vyčerpána. Jediným stabilním článkem je mladý psycho tučňák, který sem tam někoho zabije. S postupem času už výhradně mimo záběr. Čekal jsem něco jiného. Hodně uživatelů tu kráčí kolem horké kaše, tak já to tedy načnu. Odpad! Takové hodnocení mám ve zvyku dávat seriálům, u kterých nehodlám pokračovat ve sledování. Velké zklamání a nuda k uzoufání. ()

Kothy

Totální pecka! Je to ještě lepší, než jsem si myslel. Přesně takhle jsem Gotham představoval. Prohnilý korupcí, mafií a zločinem. Nasadili laťku hodně vysoko. Celé to začíná vraždou manželů Wayneových. Celé to viděl malý Bruce Wayne. Na tuto vraždu je nasazený mladý detektiv James Gordon a jeho ostřílený parťák Harvey Bullock. Jsou toho plné média a tudíž jsou pod velkým tlakem. Zaplete se do toho i místní mafiánka Fish Mooney, která v komixu vůbec není... Celé se to komplikuje a případ nikam nevede. Objevuje se tu i spousta dalších známých záporáků jako jsou: Carmine Falcone, Maroni, Hádankář, Tučňák, Loutkař, Harvey Dent nebo mladá Poison Ivy, Catwoman a Scarecrow, Firefly, Mr. Freeze a Joker. Najde se tam i otec prvního Robina nebo Lucius Fox. Taky nemůže chybět rodinný sluha rodiny Waynových Alfred Pennyworth. Jim si zkusil práci v Arkhamu. Tam taky sbalil doktorku Leslie Thompkins. ;) Celé to má atmosféru detektivek ze 70. let. Naprosto úžasné, i když trochu otevřené finále. 2. série přináší nové problémy a záporáky. naše postavy se opět dostanou do nepříjemných situací, ze kterých se ale nakonec vždy dostanou. Ve 3. sérii musí Jim uklidit nepořádek po Hugo Strangeovi. Objevuje se řada nových postav a problémů. celé= město je vzhůru nohama. Svět se rozrůstá a Bruce je zase o krok blíž k tomu stát se Batmanem. ;) Ve 4. sérii se objevují noví padouši. Gotham je čím dál temnější a Bruce na své cestě k tomu stát se Temným rytířem. Na konci 5. série se to konečně stane. Je sice kratší, ale pořád dobrá. Je tam velký časový skok, 10 let. Postavy se změní a už je to jakoby jiný seriál. "Kdo ovládá Arkham, ovládá Gotham." ()

swamp

Výborný prequelový nápad na seriál, který ukazuje temnotu Gothamu v době po vraždě rodičů Bruce Waynea. Dá se říct, že s ničím nemám nějak zvlášť problém, i když v některých situacích by tvůrci nemuseli tak tlačit na pilu (e.g. přílišná afektovanost Oswalda Cobblepota za každou cenu a pořád). Co mě ale vyloženě štvalo, byly dvě nesympatické postavy / herečky - a to Jada Pinkett Smith v roli kravky Fish a Camren Bicondova jako budoucí Catwoman - které vyloženě sráží seriál k průměru (alespoň dle mého názoru). ()

Slartibarkfast

Gotham je prequelový seriál, který fascinuje diváka svým vyprávěním známého příběhu neznámým zmateným stylem s tisíci vedlejšími linkami a jediným důvodem, proč na to lidé po pár dílech nepřestanou koukat, i když je to tak nehorázná a patetická hloupost, je zkrátka proto, že jsou zvědaví jak to dopadne. Zbytek juvenilních paniců na to čumí jen z důvodu obliby omalovaných homixů, kde si tito představují, jak hnětou poprsí své oblíbené hrdinky a sami se převlékají do pláštíků hrdinů, jimiž by se chtěli stát, když jim to ten ošklivý reálný svět tak krutě natírá. 40% ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)