Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

Ratemus

Pamatuju si ten neuvěřitelný hype, který jsem na tento seriál měl na základě prvního traileru a musim říct, že první dvě řady se mi i celkem líbily. Jde na tom vidět ta krásná Gothamská špína, jsou tam krásné prvky humoru hlavně ze strany Bullocka a vidět padouchy v raných časech bylo fajn sledovat, stejně jako jejich následné přibývání. S dalšími řadami jde kvalita dolu a to s příchodem Huga Strange, jde o to, že jeden padouch odejde a místo něj příjde nový jen aby ten první opět přišel a když ho zabijí, tak ho Strange oživí. Zde se neumírá, opravdu ne, každej se vrátí. Seriál přejde v nesmyslnou grosteksní parodii se skutečně špatně zahranými postavami s Gordonem v čele, Ben opravdu neumí hrát. Postavy otravné a zbytečné se stávají otravnějšími a zbytečnějšími, postavy přehrávající přehrávají ještě více a Gotham už nelze brát vážně. Kvalita je celkově hodně kolísající, někdy je to absolutní akční onanie a jindy trapná groteska pro dědi. Musim říct, že poslední dvě řady sleduji už jen ze setrvačnosti (čti třetí a čtvrtou). Na druhou stranu je to jednooký král mezi slepými, tedy asi nejlepší DC seriál, který se těm CW srancům směje z výšky. ()

silentname

Osobne som asi viac Marvel človek, než DC, no musím povedať, že tvorcovia Gothamu si na prvej sérii dali poriadne záležať, aby nám priniesli niečo nové, zaujímavé a výnimočné. Plus je zaujímavé sledovať príbehy Gothamu z trošku iného uhla pohľadu a trošku viac nám predstaviť jednotlivých hrdinov aj zločincov. A musím povedať, že ich osobnosti sú tu vyprofilované veľmi dobre. Občas dokonca je seriál aj poriadne temný a človeku v niektorých scénkách alebo z niektorých myšlienok vie stuhnúť krv v žilách. Okrem toho ale treba pochváliť aj vynikajúci výber hercov do jednotlivých rolí, lebo každý vie dať svojej postave to, čo ju robí výnimočnou. Mám rád Cat, mám rád Nygmu, rovnako ako Penguina aj Fish Mooney a všetko to je vďaka tomu, že ich výkony a zžitie s rolou sú absolútne uveriteľné. Som zvedavý, čo urobia tohto roku s druhou sériou a držím palce, aby nezaspali na vavrínoch, lebo by som bol nerád, keby zaujímavý projekt skončil v budúcnosti zapadnutý prachom. Nápadité to je, teraz to už len udržať v správnom smere. ()

Larrysbride

Zklamání sezóny 2014/2015. Otravní "hrdinové", ještě otravnější zaporáci, romantická linka alá pořádná jihoamerická telenovela a, až na pár výjimek, recept jeden zloduch na epizodu prostě nefungují. Slabých 45% ()

sharky

Nuda a šeď, tisíckárat viděné zápletky, bez nápadu, bez atmosféry, hloupoučké a s ochotnickými hereckými výkony v kladných rolích. Někteří záporáci jsou zajímaví a dobře zahraní, ale sami tento průšvih neutáhnou. Zlatý Batman od Joela Schummachera. Ale dvanáctiletýho kluka to třeba může bavit, já starší už chci trošku víc... ()

rikitiki

Jsem jednoznačně městský typ, ale než bydlet v Gothamu, to si radši najdu samotu v lesích, kde maximálně jednou za rok otravuje nějaká holčička v červené pláštěnce. V Gothamu je buď hnusně, odporně nebo prší. Případně vše najednou. Městský blázinec je děravý jak cedník, takže z něj furt někdo prchá. Vzhledem k chování všech postav je víceméně jasné, že Arkhamským cvokhausem prošli všichni. ______ První řada série, která si pohrávala s úplnými začátky motivů a vztahů, které jsou obecně známé z komixů a filmů, měla velmi slušně našlápnuto. V dalších sériích se však ukázalo, že našlápnutí bylo pouhým stoupnutím do hov.. Série se nikam neposouvá, mnohé epizody jsou zapouzdřené a ději nic nepřidávají. Postavy se chovají zmateně a beze smyslu. Uzavírají se spojenectví, která nemají pražádnou logiku. Postupně stále více a více vysvítá, jak je Jim Gordon plochá postava. Ve finální řadě se pak soustředí hlavně na vyprázdněný slovní heroizmus. Patosu je v tom tolik, až je to trapné. Mrtvé postavy se vrací zpátky do hry častěji než figurky z Člověče nezlob se, takže smrt záporáka nepřináší žádnou úlevu nebo završení, protože víme, že se za pár dílu vrátí jako zombie bumerang. Fakt, zmrtvýchvstání je v seriálu víc než o Soudném dni. Čímž vymizí i poslední zbytky napětí. ____  Tématem seriálu je dvojznačnost nebo dvojtvářnost postav, v nichž se snoubí či soupeří dobro se zlem. V DC Comics je to obvyklý motiv. Zde ho však vytěžili jen na povrchu, na pár vnějších jevech a ještě ho v případě Tučňáka i Riddla využili tak nešikovně, že tyhle jednoznačně záporné figury a vraždící monstra v mnohých scénách ukazují jako téměř roztomilé poplety a jinak vcelku fajn brachy. Tohle relativizování je dost stupidní. SHRNUTÍ: Srovnejte Gotham se zemí a půdu posolte! ()

Thomick

Recept Foxu na "temnou kriminálku z prohnilýho města Gothamu": do hlavní role obsaď slušňáčka z O.C.; mázni všem aktérum hovno pod nos, aby se v důsledku po celou dobu tvářili správně "drsně"; a pak před ně postav ty nejklasičtější konflikty akčního světa. A tyhle věci dneska budou dostávat 74 % / 8,4... achjo. ()

Necrotongue

Po první sérii musím seriál ohodnotit velice kladně,nic jsem si o něm nepřečetl,takže jsem si myslel,že půjde o seriál o Batmanovi a určitě jsem nečekal,že tady bude Bruce Wayne jen o něco málo víc než záblesk v očích mlékaře,jak by řekl Edmund.V podstatě jde o seriálový prequel k filmům o Batmanovi,takže hlavní postavy mají do superhrdinů ještě hodně daleko a s gothamským podsvětím se musí potýkat hlavně místní policejní oddělení.Baví mě postupný vývoj kladných i záporných postav a jsem spokojený i s hereckým obsazením a už klasickou atmosférou Gothamu. ()

ARI50

Sliboval jsem si asi hodně a i když mě to i bavilo a celkem se dá na to koukat tak se určitě netřepu na každý díl a asi jedno zhlédnutí bude stačit. Spousta postav se kterýma sem byl i spokojený, příběhy super a herecky podívaná je v pohodě. ()

luka4615

Za prvé: stylizace celého příběhu a jednotlivé postavy gothamského podsvětí fungují na jedničku. Za druhé: James Gordon v podání Bena McKenzieho je zoufale nudný až skoro vyčpělý, to samé platí o jeho parťákovi s tváří Donala Loguea. Jediné na čem se dá stavit jsou perfektně rozehrané osudy budoucích záporáků, kteří budou Batmanovi zatápět pod kotlem (herec který hraje Tučňáka je prostě skvělý!). Seriál se také může opřít o charismatické řadové gangstery a temná zákoutí Gotham City dotvářející celkovou atmosféru seriálu. Upřímně doufám, že tento seriál, potažmo jeho tvůrci si uvědomí ten dřímající potenciál celé látky co nejdříve, a naservírují nám strhující podívanou která všem vytře zrak. Jelikož prozatím se Gotham drží jen v mezích průměrnosti. ()

Morholt

Očekával jsem tak trochu burtonovskou atmosféru, Nolanův švih, trochu coppolovské mafiánštiny a klasické schéma kriminálních seriálů, ze kterého se budou postupně profilovat postavy Batmanova světa. A vlastně jsem to tak nějak dostal, takže bych měl být spokojený. Ale nejsem. Tím nechci říct, že by byl Gotham špatným seriálem. Právě naopak. Jen se tvůrcům nedaří mě přesvědčit, že to má něco společného s Batmanem. Ale třeba to přijde. 80% ()

Sawy

No... Rozhodně z toho šlo vytěžit MNOHEM víc. Je věčná škoda, že tvůrci se rozhodli jít cestou naprosto neoriginální a zaměnitelné kriminálky, hlavně v prvních pár dílech není prakticky vůbec nic zajímavého. Případy tuctové, hlavní hrdina nesnesitelný Mirek Dušín, snaha natlačit do příběhu hned v úvodu co největší množství ikonických postav trapně na sílu. Naštěstí se Gothamu někdy před polovinou první série podaří oprostit se od otravného konceptu "co díl, to případ", začnou se rodit zajímavé podzápletky, které se řeší na delší ploše a dokonce i toho Gordona se daří relativizovat coby sice kladnou, ale umíněně statickou postavu, která svou snahou dělat věci správně často všechno komplikuje a uvědomuje si, že v podsvětí se s černobílým myšlením nežije snadno. Škoda toho obsazení, McKenzie je dřevo, které tohle všechno nedokáže správně prodat. Herci jsou vůbec šíleně rozporuplní, Donal Louge nebo Robin Taylor coby Tučňák jsou přesní, ovšem šíleně přehrávající Jada Pinkett Smith a především nesnesitelná představitelka mladé Seliny Kyle jsou naprosté castingové přehmaty. Důležité ale je, že od poloviny šlape Gotham velmi dobře. Na logiku jak děje, tak především vnitřních pohnutek postav sice hlavně v závěru dost kašle, ale to se dá přejít, přece jen je to komiksový seriál druhé jakosti. Scénáristům se povedlo vytvořit poměrně živoucí panoptikum gothamského podsvětí, které sice stále postrádá potřebnou temnou atmosféru (aneb když už se snažím natočit městskou kriminálku, musím alespoň trochu tvořit obraz samotného města!), ale je z něj cítit značný potenciál pro další vývoj. Tak uvidíme, druhé sérii šanci určitě dám, protože pokud se kvalitativně udrží tam, kde končila ta první, bude rozhodně fajn. 1. série: 65 % Druhá štace batmanovského prequelu je doslova kvalitativní jízdou na horské dráze. Dá se rozdělit na dvě výrazně odlišné poloviny, z nichž ta první je bez nadsázky výborná, zatímco ta druhá dá vzpomenout na to nejslabší z první série. A je to hrozná škoda, tím víc, že tou slabší polovinou je druhá část série. Prvních jedenáct dílů je špičkově vygradovaných, sledují jasnou příběhovou osu, která má skvělé tempo, parádní záporáky a nebojí se překvapivých řešení, která nejsou vždycky pěkná. Zamrzí jen odsunutí Harveyho Bullocka na vedlejší kolej, naopak Tučňák je díl od dílu zajímavější. Jenže celá tahle paráda, které bych s přehledem střelil 80% se hezky uzavře v mid-season. A co následuje pak je o tolik slabší, až se mi nechtělo věřit, že stále sleduju stejný seriál. Tvůrci si absolutně neví rady s někerými postavami, pročež je ženou do naprosto zbytečných dějových linií, které nikam nevedou. Nestačí jim, že vytahují z klobouku jednoho ikonického záporáka za druhým (Mr. Freeze měl navždy zůstat jen v komiksech), oni navíc přivádějí k životu ty, se kterými se seriál už důstojně rozloučil, a dělají z nichž ještě větší šašky než dřív. Najdou se i dobré momenty a člověk z toho cítí onu cool komiksovou estetiku, která držela při životě i první sérii. Ale když vám začátek té druhé ukáže v celé kráse potenciál celé látky a pak jej zahodí na brakovém a nezajímavém příběhu na jejím konci, je to prostě špatně. Druhá série Gothamu se prostě nedá odbýt jedním číselným hodnocením, protože osciluje mezi odpadem a plnou palbou. 2. série: 20 % - 85 % () (méně) (více)

Tommassi3

Tak nám Foxové Batmana vrátili zpátky na televizní obrazovky !! Konečně, chtělo by se říct.. Nicméně nabízí se zásadní otázka, zda má vůbec šanci Batman bez Batmana, byť jako prequel zodpovídá v rámci mytologie komiksu poměrně dost zajímavých otázek, v té dnešní neskutečné konkurenci uspět.. První řada nakonec spíš vyznívá jako zklamání tomu rozkošnému bladerunnerovskému vizuálu a výtečnému Alfredovi Seana Pertweeho navzdory, tak přemýšlím, zda se dál ještě nechám překvapit.. Jako varovný vztyčený prostředník se však jeví především jméno režiséra Dannyho Cannona, který už jednoho komiksového hrdinu pěkně zprznil, o čemž by Soudce Dredd mohl vyprávět.. ()

Hwaelos

Gotham je vedle Daredevila pro mne nejpříjemnějším překvapením roku. Scenáristi sice nejsou bratři Nolanovi, ale ponurou, špinavou atmosféru se jim daří držet, navrch přihrávají poměrně příjemně rozdílné případy, které Gordon řeší, a v neposlední řadě štědrou dávku více či méně zjevných odkazů k stálicím batmanovského univerza. Svoji trochu svinstva si na kabátu odnesou všichni zúčastnění bez výjimky a hlavně - lepší ztvárnění Penguina (respektive jakékoli, které by do té doby stálo za řeč) jsem nepotkal v žádném médiu. *** Tak nakonec jsem to zasekl definitivně na konci 4. série. Gotham je už dlouhou dobu natahovaný jako guma u trenclí a jen vyprazdňuje svůj formát opakováním tých příběhových vzorců (klišé). Je to vlastně stejný případ jako konkurenční Arrow. ()

jh666

Před premiérou Gothamu jsem měl velká očekávání a ta se naštěstí z velké části vyplnila. V první řadě musím pochválit dvě věci. Za prvé Gotham samotný, ze kterého prohnilost doslova čpí. Druhou věcí je skvělý casting (až na jednu dvě výjimky). Absolutně nejlepší je Ben Mackenzie v hlavní roli Jima Gordana. V těsném závěsu jsou pak Harvey Bullock a budoucí Penguin. Naopak mě bohužel zklamal Alfred. Jinak samotný pilot se povedl velmi dobře. První polovina se sice trochu pomaleji rozjíždí, ale ta druhá opravdu stojí za to. Těším se na další díly. Pilot za 90 % Další díly (kromě Arkhamu) se bohužel pilotu zatím nevyrovnaly. Edit: Po kompletní sérii ponechávám čtyři hvězdy. Jako hlavní klady přetrvávají atmosféra a herci, nakonec všichni (až na víme koho). Na plný počet to zatím není, máme tu skvělé epizody. např. ty s Arkhamem nebo poslední čtyři díly, ale také dost úplně průměrných dílů. Pokud si ale druhá série udrží laťku posledních dílů, máme se na co těšit. 80 % Edit Ve druhé sérii se Gotham skutečně zlepšil. Zejména první polovina série byla špičková. Bohužel druhá polovina si až takovou kvalitu neudržela. Ze začátku to bylo stálo super a vše kulminovalo v epizodě s vězením, která se mi líbila asi nejvíc. Pak už bohužel nepřišlo nic, co by člověka posadilo na zadek. Ještě tak možná Azrael byl výborný, ale bohužel jsme si ho moc neužili. Finále pak bohužel zničila Fish Mooney. Série 2 - 90 % ()

McClane

Hodnocení pilotu: Takovouhle trapnou limonádu bych čekal od CW a ne FOXu, po prvním dílu nemám chuť sledovat dál, byť Catwoman je roštěnka, ale zatím jsme ji moc neviděli. 40% ()

JohnCZ

Gotham - město, kde fyzikální zákony neplatí a ulice každou noc osvětluje jasný úplněk. Město s největší koncentrací bláznů, kriminálníků a vrahů. Město, které na příchod Batmana teprve čeká. A bylo fajn tohle podivné místo prozkoumat úplně od začátku od období, kdy Gotham ještě relativně prosperuje a vládnou mu vcelku obyčejné mafiánské gangy soupeřící o moc, až po jeho naprostý pád do temnoty a zrození nám známého Batmana. Tenhle gothamovský origin mi jako původních komiksů neznalého dlouhá léta chyběl a byl to jeden z důvodu, proč jsem do šíleného světa Batmana nikdy nedokázal pořádně proniknout, porozumět mu a tím si Batmana, potažmo jeho antagonisty naplno užít. To se s tímto seriálem změnilo, i když je nutno brát v potaz, že tenhle Gotham je spíše jakýmsi paralelním světem a jde si do určité míry svou cestou. První série se mi svou střídmostí (připomínající nolanovskou trilogii) a faktem, že je z velké části spíše temná krimi, líbila asi ze všeho nejvíce. Teprve až od druhé řady začíná klasický bizár, který se celým seriálem ještě stupňuje. Penguin, Riddler, Scarecrow, Hugo Strange, Mr. Freeze a další obskurní postavičky rozjíždí svoje superzločinecké inferno. Najednou tam všichni na střídačku umírají a zase se vrací... a zase umírají, aby se po několika dílech opět oživeni vrátili do příběhu. Jednoduše se z toho stává úplně klasická přeplácaná komiksovka, která je však vizuálně příjemně temná a co do postav hodně zábavná a chytlavá. Zároveň ale trochu trpí takovým tím už trochu překonaným stylem vedení seriálu - strašně moc epizod, hromady neustále se proměňujících dějových linek, vlivem natáhnutí haprující nesoustředěné tempo a pocit, že to vlastně nikam až tak nesměřuje. To je prostě nutno brát v potaz. Na druhou stranu tu máme sympatické hlavní postavy a ještě lépe zahrané záporáky (Penguin top), jejichž vzájemné a leckdy fakt vtipné interakce patří mezi to nejlepší na celém seriálu. Jedinou slabinu vidím v samotném Jamesi Gordonovi. Ben McKenzie občas strašně zbytečně tlačí na pilu a jeho drsně teatrální herecký projev je po většinu času strašně nepřirozený a působí až nechtěně komicky. ()

liquido26

Pro fanoušky Batmana a komiksů povinnost. Čekal jsem trochu víc mafiánské linie a trochu víc drsných případů, korupce atd. Zkrátka jsem čekal Gotham, do jakého vhodil svého Batmana třeba Nolan. To jsem sice nedostal, nicméně i tak jsem se s Gothamem skvěle sžil a užíval si ho. První série je za mnou a těším se na druhou. ()

ConanVJ

Po opatrnějším pilotu začne být seriál hodně temný, krvavý s pořádnými zvraty. Mnohdy se zde nešetří ani krví. Co se hlavních postav týče, tak ty hodně dobře rozjeli své příběhy a pěkně se vyvíjí. Seriálu sedla i doba, kdy je Bruce mladý chlapec a spousta záporáků, kteří Batmana později nenávidí, rozjíždějí svoji dlouhou pouť za mocí. 1. série 90% :) 2. série 95% :) 3. série 96%. 4. série 96% :) ()

ledzepfan

Já nevím ale první díl jsem po cca čtvt hodince musel přeskákat a další díl si asi nedám... Na mě to jede moc hopem, urputná snaha nacpat co nejvíce batmanovských postav do jednoho děje mi připadá spíš křečovitá a otravná..no a celkově mi vůbec nesedí nástřel těch charakterů(většinou i z hlediska castingu).... Z mého pohledu je to slepá ulička i když nepochybuju, že fandové nolanovských filmů si z toho budou stříkat do trenek :D ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)