Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

Mishqo

Jedno veľké pompézne nafúknuté nič. Vizuálne naaranžované no pod povrchom sa neskrýva nič originálne, zaujímavé či prekvapujúce. Dramatická hudba len znásobuje výsmešnú hodnotu "dramatických scén". Som sklamaný, čakal som viac. Gotham si zaslúžil viac než tento polopaškvil s hereckými mdlobami. Po 4 častiach končím. ()

Nyck

V tomhle seriálu tkví obrovský potenciál, zejména kvůli celému komiksovému světu Batmana. Ale zatím ho srážejí různé nedostatky. Já je nacházím především v obsazení (Gordon, Gordonův parťák, Gordonova přítelkyně), které mi nesedlo, přestože třeba Fish nebo Penguin jsou zahrány skvěle. Moc nefandím ani časté klišovitosti, ale to by musela seriál nejspíš vysílat kabelovka, aby to mělo trochu "koule". Na druhou stranu to není žádná katastrofa a budu pokračovat ve sledování, budu doufat, že se kvalita bude zvyšovat, podobně jako u posledních dílů. (Hodnocení po 10. dílech) EDIT, konec 1. série Snižuji o úroveň dolů. Ve chvíli, kdy se musím ke sledování dílů nutit, mám jasno v tom, že v seriálu pokračovat nebudu. Jak jsem již podotknul, potenciál je tu obrovský, ale zachází se s ním jako s veřejnými pěnezi - plýtvá se s ním. Byly momenty, které mě bavily (Jokerův díl), naopak i díly, které mě nudily. Takže pokud nebudou ohlasy na 2. sérii fenomenální, tak pro mě Gotham skončil. ()

hroubek

První řada je u konce a já si myslím, že už dál pokračovat nebudu. Gotham měl velký potenciál a nebudu lhát, že ho v polovině epizod, taky ukázal. Problém byl pak v té druhé polovině epizod a špatně obsazených hercích(Jada Pinkett Smith a Erin Richards jsou, tak špatně obsazený, přehrávají a mají doslova postavu na pěst a každá scéna s nimi je utrpení). Další věc, která mně více mrzela je ta, že seriál měl neustálou potřebu násilně přidávat známé postavy, které v tuto chvíli jsou zbytečné(Dent, Nygma, Selina či možný Joker). Jinak ze začátku jsem byl ze seriálu mírně zklamaný, ale jakmile se seriál rozjel, tak jsem se u něho docela dobře bavil. Ben McKenzie přestal být otravný, a když začal balit Morenu Baccarin(Homeland) hned to byla lepší podívaná. To Donal Logue byl frajer od prvního okamžiku a svůj status si udržel po celou dobu. Chvílemi i Bruceova linie nebyla marná. Hodně mně sedl Tučňák a jeho přehrávání, přesto to bylo malinko osvěžující. Kdyby měl seriál třeba 12 dílů více soustředil na vzestup Gordona, tak by mě seriál mnohem více bavil, takhle to byla jednohubka, na kterou jsem si po týdnu ani nevzpomněl. Škoda, mohla z toho být hodně dobrá podívaná. ()

SamVimes

Ze začátku mi vadila snaha představit co nejrychlejí co nejvíc budoucích padouchů a přemýšlel jsem kdo měl tak pitomý nápad, točit batmanovský seriál bez všeho co je na něm zajímavé, včetně Batmana. Jenže postupně se to trochu najde a víc vyniknou klady - třeba výborní Ben McKenzie, Donal Logue, Robin "Tučnák" Taylor a později i Morena Baccarin (jen Jada Pinkett Smith je hrozná celou první řadu) nebo retro-gotické výtvarné pojetí Gothamu. Snaha o drsnou kriminálku plnou špinavých poldů se ostře sráží s přehnaně komiksovými prvky, ale to je problém prakticky celého Batmana (vyjma Nolanovy trilogie), takže by asi nebylo fér to seriálu vyčítat. ()

zigíš

..kdoví jaká událost se nekoná (!) o něco málo lepší než Arrow a pilot Flashe -ale to bych jako pochvalu snad ani nebral- každopádně sledovat budu a následně korigovat hodnocení nahoru nebo dolů ..zatím 50% ()

Roseinka

Nebudu hodnotit po prvním díle, ale jsem spíš zklamaná. Pilot Flashe jsem viděla dneska dříve než Gothem a líbil se mi tisíckrát víc, takže mi to nedá nesrovnávat. Obsazení je super, i když si ještě nejsem jistá rolí hlavního detektiva. Příběh Batmana (kterýho mám ráda) mě už znovu nezajímá a celkově jsem asi čekala něco jiného. Uvidíme co další díly a zda tomu dám šanci. Třeba to ještě překvapí. ()

ghatos

1. série: Což o to, kvalita tam je, jenže je to dost přepálené. Prolínání postav, zvraty a návraty jsou přehnané. Hodně prodlužovaná zápletka vlastně, až tak moc neřeší. Spíše to exhibuje a hraje si to s univerzem Batmana. Zatím to stačí na 74%. 2. série: Najelo to na takový ten kolovrátkový seriálový rytmus. Lacinější výprava vykukovala častěji. Vaty přibylo, patosu přibylo, přehrávání přibylo...prostě taková pásová průměrná výroba. Jerome byl osvěžující. Hodnocení po 5. dílech: 63%. Celkové hodnocení po 2. sériích: 69%. ()

klima777

Dvě trochu alibistické hvězdičky. Inu, hezky se na to kouká... ale magie a imaginace (nebo magie imaginace?) poněkud pauzírují. ()

LizianShaw

Gotham si jede vyloženě po svém, z komiksů bere čistě jen postavy (kašle na jejich originy) a jinak si úplně přetváří historii. Jakmile se s tímhle smíříte, tak si tenhle seriál užijete naplno. Je sice pravda, že záporáci Batmana se zrodili až po jeho příchodu (!!), ale o čem by tenhle seriál pak byl... Ze začátku se to tváří, jako by to měla být obyčejná kriminálka, ale pak přichází části s Penguinem (legendární Lord Taylor), které tento seriál krásně okořenili mafiánskými příběhy plné korupce, zrady a i pár těch samopalů. Občas se tam mihne nějaký záporák, kterého hned dopadne Gordon - což je naprostá blbost (ty může chytit jen Batman (!!) nebo nějaký jiný superhrdina). Tím se dostávám k jedinému mínusu a tím je hlavní protagonista - Ben McKenzie. To je úplně nejhorší herec z celého seriálu (umí dvě grimasy - drsňák a to druhé nedokážu nazvat...) a musí mít zrovna hlavní roli?? Fish Mooney taky úplně neexceluje, ale ta nemá tak závažnou roli. I přesto atmosféru Gothamu vystihli skvěle. S1 - 85% ()

ganz

Vlastně docela příjemná blbost na zabití času. Bohužel ale kolísání kvality je dost masivní a i přes záblesky kvality, to vždycky srazí nějaká úplně blbá epizoda, skoro nulový vývoj charakterů a ta zpropadená nesmrtlenost jakékoliv postavy, která se i po useknutí hlavy vráti do dvou dílů zpět ("Naivně jste si mysleli, že setnutí hlavy mě zabije? Příště miřte na mou druhou hlavu!"), což už je prostě na začátku čtvrté serie otravný... ()

Jaro.Krafcik

Perfektné prostredie Gothamu nesklamalo. Ako taký prídavok ku Batmanovi dosť dôstojné. Nuž prvá a posledná séria boli asi najlepšie, najslabšia jednoznačne 4tá, hlavne vďaka tomu naťahovaniu epizód. Menší počet by seriálu neuškodil. Pre fanúšikov povinnosť ale aj pre ostatných veľmi dobrý seriál ale veľa robí komiksová predloha. 4* ()

Styxos

Hodně sympatický. Ben McKenzie jako Gordon budil docela velkou nedůvěru, ale během pár minut mě přesvědčil o tom, že dokáže být drsňák a bez problémů někomu dát pár přes hubu. A zbytek osazenstva taky není vůbec k zahození. Ať už jde o Donala Loguea jako jeho parťáka (mimochodem člověk by se mi určitě nerad připletl do cesty) nebo třeba Davida Mazouze, který je jako malej Wayne fakt přesvědčivej. A samozřejmě to má super atmosféru a vizuálem to evokuje Nolanova Batmana. Po příběhový stránce se asi nebude jednat o žádnej překvapivej klenot, nicméně jako zábava na čtyřicet minut bude Gotham určitě hodně dostačující. ()

Luksa

Seriál mi sedl víc než adorované "dospělé" komiksovky od Marvelu (Daredevil, Jessica Jones...), možná hlavně proto že se nebere tak vážně a tak jsem si tento nenáročný prequel k Batmanovi narvaný šílenými postavami a ještě šílenějšími podzápletkami parádně užil. Stačilo nenechat se odradit prvními díly. Pochválit musím casting, především ikoničtí záporáci jsou zde skvěle obsazení. Těším se na druhou řadu, kde se to podle mnohých teprve pořádně rozjede. ()

Fony

Mohl bych tady napsat hodně dlouhý seznam, co je v Gothamu špatně, ale přes to všechno musím uznat, že mě Gotham jako celek bavil. ()

Kejdlo

Nečekal jsem dalšího "Temného rytíře" a udělal jsem dobře. První díl působí dosti béčkově a uspěchaně, ale co je nejdůležitější - donutil mě si stáhnou i další díly. Takže zatím spokojenost. Potenciál tam je. EDIT: I po třetím díle mě to obstojně baví. 7/10 ()

Firebug

Hodnotím po 6 nebo 7 epizodách. Bohužel se z Gothamu stalo to, čeho jsem se nejvíc obával. O přes dobrý nápad, stříká ze seriálu televizní lacinost všemi směry. Nevýrazná kamera, špatné kulisy a "efekty" společně s kriminálními zápletkami jako ze šestákových románů. Postavy (až na miláčka Oswalda) jsou uchopeny strašně jednorozměrně a nezáživně, což je podpořeno i jalovými hereckými výkony. Fish je přímo otřesná a po těch šesti dílech jsem pomalu začínal mít plné zuby i Gordona (!!!). Noir to tedy není ani omylem. Celé mi to přijde tak, jako kdyby sem Gotham zabloudil časem z 90. let. Končím s tím a 3 ušmudlané hvězdy jsou to především ze soucitu a z mé lásky k Batmanímu universu (i když je minulost postav zase dost překroucena, aby se to hodilo do krámu). _________poznámka pod čarou: Super by bylo polidštit postavu Gordona a nedělat z něj "superhrdinu v uniformě", vynechat "mladého detektiva" Bruce, nedělat z toho takové panoptikum postav a spíše se soustředit na mafiánské potyčky. No a nakonec bych vyházel všechny herce, najal schopné animátory a udělal z toho drsný noirový animák pro dospělé... :-) ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)