Eddard odpad!

Dostal jsem, pro co jsem si u tohohle filmu záměrně šel, tedy čistou dávku propagandy - a třebaže hodnotím odpadem, myslím, že si z něj bystrý divák může odnést víc, než z ideologicky protipolárních dokumentů Michaela Moora. Ďábel je v detailech - D´Souza ani režírující Sullivan nejsou ve své sofistice nijak geniální, bohužel na skupinu, na kterou cílí (Republikáni a jejich zradikalizovaná odnož Tea Party především) jejich koláž truismů, polopravd, vynechaných a zavádějících faktů většinou stačit bude. Přidejte si k tomu patrioticky tklivou hudbu, Washingtona a Regana a máte z toho nacionalistický likérek par excellence. Jenom pozor na následný bolehlav .) 0% ()

liborek_ odpad!

Nutné uvedení do kontextu: Dinesh D'Souza je někdejší poradce Ronalda Reagana, křesťanský fanatik, světový šampión ve slabosti argumentace, miláček televize Fox News a soudem usvědčený lhář & podvodník. Pokud jste četli např. jeho (i v češtině vydanou) naprosto příšernou knihu Život po smrti: Důkazy, můžete v souvislosti s filmem America očekávat naprosto stejný přístup. Pokud nečetli (ani jste neviděli žádnou z jeho výživných náboženských debat s Michaelem Shermerem nebo Christopherem Hitchensem), zde je velice stručný nástin D'Souzovy metody: Důsledná a agresivní (až militantní) polarizace MY vs. ONI; zahlcování čtenáře nejrůznějšími (skoro až nahodilými) vědeckými poznatky a myšlenkami vytrženými z kontextu, které pak "úspěšně" vyvrací či naopak začleňuje do své konstrukce; patos; arogance & ostentativní nadřazenost; časté sugestivní/lživé konstatování, že bylo právě něco definitivně "dokázáno" či naopak "vyvráceno"; argumentační twisty typu "budu dokazovat existenci posmrtného života výhradně vědeckými nástroji" -> "tím největším důkazem posmrtného života je vzkříšení Ježíše Krista"... apod.__ S tímto filmem je to velice podobné. D'Souza nechal ve svém filmu mluvit veličiny amerického levicového proudu (Noam Chomsky, Howard Zinn, Michael Moore aj.) čímž buduje iluzi, že půlku svého filmu věnuje svým oponentům (iluze objektivity). Na základě jejich slov vymezuje pět obvinění Ameriky, která hodlá vyvrátit (tj. Amerika: 1. Byla založena na dobývání a genocidě původních obyvatel; 2. Je rasistická a své bohatství založila na zotročení černochů; 3. Těží z toho, že ukradla Mexiku kus země; 4. Je imperialistická a napadá cizí země; 5. Převládá v ní bezohledný kapitalistický systém, který ubližuje chudým). Jeho cílem v tomto filmu je napravit podle něj falešný "narativ americké hanby", který se prý táhne od vydání Zinnovy (=komunista) stěžejní knihy o dějinách Ameriky a byl poháněn politickými aktivitami amerického sociálního demokrata (=komunisty) Saula Alinskeho. Co je ale výsledkem této snahy? Argumenty jako: historii píší vítězové, genocida je definovaná úmyslem; existovali i bílí otroci; někteří svobodní černoši taky vlastnili otroky; vše špatné, co je Americe přisuzováno, není výlučně americké specifikum, ale dělo a děje se to i jinde; Mexičani utíkají do USA, ne Američani do Mexika; válka ve Vietnamu byla správná, protože Amerika chtěla uchránit jihovietnamce od komunismu; Amerika po WWII znovu-vybudovala Německo i Japonsko a dnes krmí Iráčany a Afghánce potravinovou pomocí; hamburger udělaný doma je dražší než koupený v Mekáči...atd. D'Souza ale hlavně zamlčuje, přechází bez povšimnutí, manipuluje...__ Nemá asi smysl podrobně rozebírat logiku jeho argumentů. Zejména když ke konci filmu pochopíte, že celé je to vlastně jen útok na Baracka Obamu (na jeho vnitřní politiku, např. Obamacare; na jeho slabost v mezinárodní politice, tj. málo bombarduje; a vůbec na Obamu jako člověka), volání po návratu éry Ronalda Reagana a také urputná sebeobhajoba po prohraném soudním sporu, v němž byl D'Souza odsouzen za finanční podvody při podpoře volební kampaně protikandidátky Hillary Clintonové v senátních volbách (čímž D'Souza implikuje, že Obama zavírá své kritiky do vězení). Soudce, který D'Souzovi dal podmínku (strávil ale také nějaký čas v nápravném zařízení) a veřejně prospěšné práce (učit angličtinu imigranty), nařídil také psychoterapii, protože "psychologické posudky naznačily, že přestože je pan D'Souza vysoce inteligentní, projevuje pozoruhodně malé pochopení důsledků svého chování; chybí mu sebereflexe, vnímavost, a má sklony vidět své jednání v přehnaně pozitivním světle. (...) Je arogantní a netolerantní k názorům druhých..." (Ve světle jeho častých mediálních komentářů na nejrůznější témata je to trefné hodnocení...). No tak si to přeberte, jak chcete - ale, pokud chcete dokument o USA s argumentací na úrovni, raději se mrkněte na Neznámé dějiny Spojených států Olivera Stonea. Podle mě je D'Souzův film chorým demagogickým propagandistickým odpadem (přesně tak, jako jeho knihy) a dá se očekávat, že jeho připravované budoucí projekty (např. Stealing America) budou ještě explicitnější a patologičtější snahou o pomstu za ono odsouzení... () (méně) (více)

maddy odpad!

Dinesh D'Souza si v roku 2012 natočil údajne provokatívny (nevidel som a ani sa po tomto nechystám, takže neviem posúdiť) anti-Obama dokument 2016: Obama's America podľa vlastnej knihy The Roots of Obama's Rage, v ktorom ponúkol kritický pohľad na budúcnosť Ameriky pod Obamovým vedením. Úžasná Amerika mu pohrozila „bu bu bu“, D'Souza sa zľakol, že sa k nemu najlepšia krajina na svete obráti chrbtom a nebudú sa mu sypať ďalšie milióniky a tak si natočil propagačný dokument America: Imagine The World Without Her, v ktorom sa slizko podlizuje Američanom a oslavuje silu tejto najúžasnejšej zemi pod Slnkom. To, že sa niekto zrazu hrá na falošného národniara už dosť vypovedá samé o sebe, pokiaľ k tomu však nemá problém obhajovať otroctvo ako výborný nástroj pri kolonizácii Ameriky a vyvražďovanie Indiánov, prípadne zabratie mexického územia ako prirodzený jav (zákon prežitia toho silnejšieho predsa!), nehovoriac o obhajovaní vojenských akcií USA kvôli získaniu nerastných surovín, tak to je už vážne demencia toho najhrubšieho zrna. Najlepšou pointou však je „NEPODNIKAŤ!“ (deti, len preboha nepodnikajte!), veď predsa entrepreneuri stáli historicky vždy na dne spoločenského rebríčka hneď vedľa farmárov. Dinesh D'Souza musel prejsť poriadnym brainwashom, lebo si neviem predstaviť, že toto by niekto s IQ nad 20 dokázal natočiť a brať vážne. Najdementnejší dokument aký som v živote videl a myslím, že v tomto storočí ho len ťažko niečo prekoná. To by asi musel vzniknúť dokument o Bin Ladinovi ako milovníkovi USA, ktorý jej svojimi teroristickými útokmi chcel vlastne len dokázať svoju lásku a usilovať tak o získanie občianstva. A to podotýkam, že nie som žiaden odporca Ameriky, ktorý ich vidí len ako bandu hamburgerožrúčov a neuznávam ten u nás všeobecne prijímaný názor, že Američania sú tupci (to je rovnako hlúpy názor ako tie v tomto dokumente ). ()

Da_reba odpad!

Nechutne hnusný politicko - propagačný dokument republikánskej strany USA ukazujúci Američanov ako charitatívno-fylantropických učiteľov, doktorov a pomocníkov celého sveta. Dokument je tak hypokratický že sa snaží zpochybniť také veci ako otroctvo, vyvraždovanie a okrádanie Indiánov, imperialistické snahy USA o moc a suroviny po celom svete. Práve naopak, diváka chce presvedčiť že Amerika je hrdina, ktorý to všetko robí len pre dobro ostatných a bez akýchkoľvek iných úmyslov. Ak takéto sračky púštajú američanom v školách a televízoroch absolútne sa nečudujem že to je len banda primitívnych hamburgrožrútov s IQ na úrovni Európského človeka s mentálnym postihnutím a názorom že zbytok sveta sú teroristi.... Najhumusnejšiá sračka čo som videl!!! ()