Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Konečne vysoko napäťový strašidelný barák bez duchov. A jednou ľakačkou na infarkt. Koľko divákov si uvedomí, že mäsiara tu hrá slávny hlavný záporák z Avatara? Mladíci tiež áčkoví, ako celá produkcia. Sam Raimi je zárukou. Do lokalít creepy detroitského ghost-townu ich zrejme zlákala nedávna delikatesa It Follows. Neustále hádzanie klackov pod nohy hlavným hrdinom, z ktorého sa potí (a krváca) nejedno žánrové klišé. Pointa nedomyslená, ale to prepáčime, pravda.(5.10.2016)

Pokud vám smrdí nohy nebo příliš hlasitě prdíte, neměli byste rozhodně vykrádat baráky oftalmoretardovaným gumám. Číhá tam totiž Zmrd ve tmě. I když, on to tentokrát až takový zmrd rozhodně není. Kromě toho, že je to originální, skvěle napsané, ještě lépe natočené a po celou stopáž napínavé a svižné, má to i nevšední morální přesah. Já tedy celou dobu zarytě fandil tomu chudákovi slepci, jehož se snaží bezskrupulózně vyloupit partička zkurvených potratů detroitské spodiny, a přál všem těm „ubohým dětem“ s kompulzivním životním snem utéci z té nuzné mizérie a odjet raději krást a fetovat do Losích Andělic pomalou a bolestivou smrt. Uruguayské Lesní ucho si střihlo famózní reparát a Štefan Dlauhý prokázal, že umí sugestivně nejen decimovat namodralé animáky, ale i poslepu vyprcat pipetou nesympatickou čorkařskou kravku.(19.9.2016)

Thrillerová až hororová jednohubka, občas příliš nechutná, s některými vymazlenými, jinými nelogickými momenty. Víc ani ťuk. 70%.(19.1.2017)

Intenzivní náhul, který má tak silnou tenzi, že bych mu jako domovinu tipoval spíše starý kontinent, ale Sam Raimi vyčmuchal na druhé straně průplavu svébytný talent, který vládne jasnou vizí a ke kompromisu svolí málokdy, třeba ořezáním věrohodnosti ve prospěch vývoje děje. Ale Langův tragický hrdina a pod kůži se zařezávající atmosféra vládnou, o těch pár minutách v „absolutní tmě“ ani nemluvě. 4 a ½.(17.10.2016)

Od Ataque de Pánico! mě Fede Alvarez hodně zajímal. Jenže to jsem tenkrát netušil, že svoje tvůrčí schopnosti stočí k Raimimu a Rodrigezovi. Přitom netvrdím, že je to špatně, jen si myslím, že má na víc. Hodně je vidět právě třeba v tomto filmu. Sice se to tu tváří jako horor, ale já bych to spíš popsal jako thriller s nelogickými situacemi podobnými u hororu. V tomto případě mi to ale vůbec nevadí, protože film si zakládá hlavně na nápadu a atmosféře, takže je klidně i fajn, když jí režisér pomůžu nějakým tím nesmyslem. Třeba musím říct, že dva z těch tří zlodějíčků mají v tomto filmu asi devět životů jako kočka, protože to, co tady přežijou, by nepřežil ani bratranec Chucka Norrise z třetího kolene. Ale tak co...zase je, o to víc, na co koukat.(31.12.2016)

Alvarez je machr. V Don't Breathe dodal podobně intenzivní, energickou hororovou podívanou jako v předchozím remaku Evil Dead, ale opatřil ji nadto ještě i soudržným a v několika ohledech i překvapivým příběhem, který se odvíjí od jednoduché premisy, jež je ovšem vytěžena na maximum. Spokojenost takřka ve všech směrech. Trochu rušivých je snad jen těch několik "konců", kdy se několikrát zdá, že je "hotovo", ale vinou špatných rozhodnutí ještě hotovo není. Od zlodějíčků z Detroitu ovšem asi nikdo nemůže čekat, že se v krizových situací zachovají zcela rozumně, takže OK. Don't Breathe ovšem válcuje hlavně formálně a herecky - Stephen Lang coby slepý veterán je jedním z nejlepších hororových záporáků posledních let, Jane Levy kandiduje na novodobou Scream Queen, ta už toho za ty dva Alvarezovy filmy zkusila fakt dost, chudák :D ... Kamera, práce se zvukem, celková špinavá atmosféra TOP. Díky střídmé stopáži je film naprostou antitezí nudy, přičemž ovšem nelze vůči snímku zastávat ani opačnou kritickou pozici, že by šel publiku naproti - na to je příliš drsný a nepříjemný. Tedy přesně takový, jaký má horor být. Rozhodně jeden z letošních highlightů.(2.9.2016)

Rozpočet $9,9miliónaTržby USA $89,217,875Tržby Celosvetovo $157,100,845Tržby za predaj Blu-ray v USA $4,076,161Tržby za predaj DVD v USA $5,258,007║ ďalší s tých kvalitnejších thrillerov, s výbornou atmosférou, fúrou kvalitných lakačiek, dobre dopasovanou hudbou a s obstojnými hercami, škoda že ten záver je až tak nenormálne klasický obohraný, kde si takmer obete idú ťapnúť na uzmierenie s despotou, škoda /75%/(8.2.2017)

Pleasure. American dream is dead and blind. Chcete dneska točit relevantní horor? Zajeďte do Detroitu, kulisy máte zadarmo. Smrt ve tmě není tak sofistikovaná jako It Follows, ale svojí hru s žánrovými proprietami koulí neuvěřitelně suverénně. Brilantní práce s prostorem, úsporná a ambivalentní motivace figur, famózní fyziognomie Stephana Langa, příjemně nabasovaná zvuková složka, solidní práce s motivem omezených smyslů (byť film čas od času vnímavost slepce tweakuje podle potřeby)... všechno, co potřebuju, abych strávil intenzivních 90 minut ve tmě. Fede po dutém remaku Evil Dead doručil plnokrevnou a zdravě sebevědomou inseminaci, kterou žánr potřeboval jak rotvajler drbání. P. S. Smrt ve tmě je zajímavá odpověď na Gran Torino.(9.9.2016)

Chápu proč postavu sleponě museli zdémonizovat, protože jsem fandil jemu. Úplně jsem ho viděl jako hlavní postavu nějaký 80s rubačky. Banda pubertálních zlodějů si totiž moc sympatií nezasloužila. A já Stephenu Langovi vlastně docela fandil i po té Fritzl vložce. Jinak film je to dobře udělaný. Hlavní premisa je super. Postavit trojici blbečků proti namakanýmu marinérovi s handicapem je i docela fér. Odsýpá to, nenudí to a tak jsem ochoten odpustit i nevychytaný scénář a občasné podivné situace. 70%(6.12.2016)

// Distributor: Sony / Screen Gems // Počet premietajúcich kín v USA: 3,384 // Otvárací Víkend v USA: $26,411,706 //(12.12.2016)

Sympatické postavy, až na hnusného zvrhlého dědka :-) Z toho šel opravdu strach. Každopádně, parchanti si to zasloužili! Škoda jen, že dědek nenastražil vražedné pasti a v baráku nebylo více zlodějů. Mohlo to být napínavější :-)(16.10.2016)

,,NEBÝT VAŠÍ LOUPEŽE… PONESEŠ ZA TO ZODPOVĚDNOST!...“ /// Sympatickou záležitostí je tahle návštěva partičky adolescentů u slepýho veterána. Zvlášť když (alespoň se to zdá) je dědek na rozdíl vod nich kapku inteligentní. A tak (často) ve slepeckým módu dostávám reálnej příběh, ve kterým parchanti trpěj a často se přistihnu, že to kurva prožívám s nima! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, do čeho vrazil prachy Sam Raimi. 2.) V blízkosti slepcova baráku je slyšet řetěz. 3.) Thx za titule „.Bac.“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(22.10.2016)

Rip-off Ulice Cloverfield 10? Že by? :-) No, všetko je možné, ale asi nie. Každopádne, Jane Levy je "naked nude sex". Stephen Lang si s chuťou (a odvahou - semeno) strihol asi jedného z najvydarenejších filmových magorov roka a rozhodne poteší pár drastických, značne drsných (ale nie samoúčelných) scén. Potešila ma i odpudivá, zimomriavková atmosféra "opustenej štvrte v opustenom meste", kde môžete kričať na celú ulicu a nikto vám nemusí pomôcť. Iste, občas je to ukážkové klišé (dvaja bojujúci muži, jeden sa z posledných síl načahujúci po na zemi ležiacej zbrani), ale ako celok som si túto trilerovú jazdu užil a oceňujem, že reklamnej kampani sa predo mnou podarilo utajiť pár nečakaných nápadov (tajomstvo v pivnici).(15.11.2016)

Hodně originální survival thriller vyhýbající se šablonovitosti a klišé, který celých 88 minut pracuje s urputným tempem a napětím a v podstatě nemá jediné hluché místo. V tom ohledu mi to připomělo DRAG ME TO HELL Sama Raimiho, který ne náhodou Alvarezův snímek produkoval. Stephen Lang si zaslouží poklonu za skvěle a vyváženě zahranou postavu makabrózního slepce.(7.9.2016)

Mám v píči co je thriller a co horor a kde je hranice, tohle je jedno stejně jako to druhý, a jdu z kina s tím, že snad nevzpomínám kdy jsem viděl lepší hororothriller. Oběti nejsou na usnutí nebo na ránu, zápletka není extrémně ohraná a je to takový home invasion naruby, záporák je vlastně chudák co je v právu. Zbytek se mi nechce pitvat, podstatný (a super) ale je, že vás to drží v napětí snad od začátku do konce a není tu nic nad čím bych kroutil hlavou. "Don't Breathe is a master class in creating tension."(18.9.2016)

To, že bejt slepej, ještě neznamená bejt hluchej a blbej, vás přesvědčí tenhle respekt budící veterán. Beze jména, bez rodiny, za to s pekelně nasranou dogou a hnusnou barabiznou, co nejen ukrývá pár hnusárniček, ale navíc z ní neni úniku. To všechno na vlastní kůži pocítí tři mladí delikventi, kteří se podle známé hororové šablony snaží najít cestu ven a při tom nepřijít o hlavu. Že to nebude moc velká sranda, ukáže hned první setkání s Blind Manem. Ten z nevítané návštěvy překvapivě nemá vůbec žádnou radost a bere na vetřelce všechno, co barák nabídne: bouchačku, zahradnické nůžky, kladivo... No, zkrátim to. Je to dobrý, celkem drsný, má to šílený tempo a nenechá vás to vydechnout. Navíc je to přesně obsazený, postavám fandíte a místy soucítíte. No a Lang? Toho potkat v noci na ulici, přikryju se asfaltem. (80%)(14.9.2016)

Nějaká klišé by se tam našli, ale celkově vzato, thriller který má tempo a drží ho až do finále. 70%(18.11.2016)

Smrt ve tmě je hlavně excelentní námět a jeho efektivní rozpracování do pořádně hustého thrilleru. Tma není zneužívaná pro lacinné lekačky, raději než nadpřirozeno se snaží film působit realisticky, ovšem ne za každou cenu. Než si hrát na found footage, to se spíše došlápne na pedál "filmové údernosti". Postavy nejsou černobíle rozděleny na dobré a zlé, a tak nezbývá než se zabořit do křesla a užívat si béčkový boj o přežití v tom nejlepším světle... Ehm, tedy tmě. 8/10(29.12.2016)

Po rozporuplném remaku EVIL DEAD se Alvarez vrací s velmi sympatickou věcí. Opět ji rozjíždí na známém komorním půdorysu (lupiči se vloupou do špatného domu), kdy je v centru parta mlaďochů bojující v odlehlém domě o život, a opět je to krásně esteticky i atmosféricky nasnímané, ale tentokrát místo na nechuťárny úspěšně tlačí na napětí, postavám můžete fandit, protože jsou zlidštěny a chovají se chytře a dostaneme i kvalitního záporáka. A celé to příjemně připomene můj oblíbený flák LIDÉ POD SCHODY.(6.11.2016)

Jsem trochu v rozpacích z chválené letošní Alvarézovy novinky. Don´t Breath si získal jak mne tak i většinu fanoušků svým stylovým trailerem a film byť je dobrý, tak mne nedokázal příliš strhnout. Špičkový vizuál a svižné tempo jsem zde pokládal za samozřejmost, tedy tohle jako plusové body neberu, překládají spíš drobné negativa, které mne při sledování rušily. Stephen Lang byť působí vzhledově drsně a jde z něj respekt, tak za celý film téměř nepromluví, což mi vadilo, mohli si pohrát s dráždivými dialogy, kterými by vyhrožoval zlodějům. Dále by si facku zasloužil chlap, co se staral o zvuk, který alespoň mne připravil o jump scares( viz scéna se psem,kterého vidíme o 3 sekundy dřív než zaštěká, což ve mne ztrácelo efekt) Brutální film není téměř vůbec, oproti Evil Dead se film drží velmi při zemi, což mne taky iritovalo. Ani jedno úmrtí není efektivní a zajímavé a vlastně mi zde i chyběla nějaká pamětihodná scéna, kvůli které bych si rád film pustil znova. Ten jeden zvrat, který se mihne v průběhu také příliš nezaujme. Ve výsledku tedy zábavný a místy i napínavý Home Invasion, který svou obyčejnost maskuje originálním záporákem, ale Evil Dead jízda mi hold byla k srdci mnohem bližší. Story 6/10, Atmosféra 8/10, Gore 2/10, Vizuál 8/10, Akce 6/10, Napětí 7/10,Humor 0/10. Zábavnost 8/10, Lekačky 1/10. 70%.(19.10.2016)

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26