Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Podľa očakávania ide o solídny thriller, avšak osobne som čakal, že to bude ešte o niečo lepšie / silnejšie. Škoda, že sa to neposnažilo trochu vybočiť z bezpečných mantinelov komerčného hororu, i keď možno aj vďaka tomu to má univerzálny úspech a pokračovanie zaručené. Hlavná dvojka S. Lang vs. J. Levy bola fajn, paradoxne mi však svojimi hereckými prejavmi pripomínali niekoho iného – Lang Mela Gibsona a Levy Annu Faris zo SCARY MOVIE.(9.9.2016)

Po rozporuplném remaku EVIL DEAD se Alvarez vrací s velmi sympatickou věcí. Opět ji rozjíždí na známém komorním půdorysu (lupiči se vloupou do špatného domu), kdy je v centru parta mlaďochů bojující v odlehlém domě o život, a opět je to krásně esteticky i atmosféricky nasnímané, ale tentokrát místo na nechuťárny úspěšně tlačí na napětí, postavám můžete fandit, protože jsou zlidštěny a chovají se chytře a dostaneme i kvalitního záporáka. A celé to příjemně připomene můj oblíbený flák LIDÉ POD SCHODY.(6.11.2016)

"Ta mrcha měla jít sedět. Jenže barbíny do lochu nechodí." Aby bylo jasno, tak krást se nemá a já jsem byl od začátku na straně sympaticky naštvaného slepého veterána. Jak já byl vděčný za každé zavrzání podlahy, po kterém se vždycky zvětšily jeho šance na skórování. Taky jeho pejsek byl přítulný sympaťák, takže karty byly pro mě rozdány jasně. Jenže stejně jasně to pokračovalo a nebýt jednoho sklepního překvapení, tak bych se celkem dost předvídatelně nudil. A taky naštval, protože mi byl vnucován strach o osud mladých delikventů a ti mi byli dost volní.(6.12.2017)

Alvarez je machr. V Don't Breathe dodal podobně intenzivní, energickou hororovou podívanou jako v předchozím remaku Evil Dead, ale opatřil ji nadto ještě i soudržným a v několika ohledech i překvapivým příběhem, který se odvíjí od jednoduché premisy, jež je ovšem vytěžena na maximum. Spokojenost takřka ve všech směrech. Trochu rušivých je snad jen těch několik "konců", kdy se několikrát zdá, že je "hotovo", ale vinou špatných rozhodnutí ještě hotovo není. Od zlodějíčků z Detroitu ovšem asi nikdo nemůže čekat, že se v krizových situací zachovají zcela rozumně, takže OK. Don't Breathe ovšem válcuje hlavně formálně a herecky - Stephen Lang coby slepý veterán je jedním z nejlepších hororových záporáků posledních let, Jane Levy kandiduje na novodobou Scream Queen, ta už toho za ty dva Alvarezovy filmy zkusila fakt dost, chudák :D ... Kamera, práce se zvukem, celková špinavá atmosféra TOP. Díky střídmé stopáži je film naprostou antitezí nudy, přičemž ovšem nelze vůči snímku zastávat ani opačnou kritickou pozici, že by šel publiku naproti - na to je příliš drsný a nepříjemný. Tedy přesně takový, jaký má horor být. Rozhodně jeden z letošních highlightů.(2.9.2016)

Mám v píči co je thriller a co horor a kde je hranice, tohle je jedno stejně jako to druhý, a jdu z kina s tím, že snad nevzpomínám kdy jsem viděl lepší hororothriller. Oběti nejsou na usnutí nebo na ránu, zápletka není extrémně ohraná a je to takový home invasion naruby, záporák je vlastně chudák co je v právu. Zbytek se mi nechce pitvat, podstatný (a super) ale je, že vás to drží v napětí snad od začátku do konce a není tu nic nad čím bych kroutil hlavou. "Don't Breathe is a master class in creating tension."(18.9.2016)

• - Když je Rocky (Jane Levy) zavěšena na popruzích ve sklepě, slepec (Stephen Lang) jí rozstřihne kalhoty. Později ve scéně v autě se psem má kalhoty v pořádku. (notozjano)

• - Kód trezoru, v němž má slepec (Stephen Lang) ukryty peníze, je 2978. Číslo odkazuje k datu narození režiséra Fede Alvareze (9. únor 1978). (-bad-mad-wolf-)

• - Film sa začal natáčať pod názvom A Man in the Dark, na Don't Breathe bol premenovaný až
    počas premiéry na festivale SXSW 2016. (beso74)