Králové hor

Králi hôr

Rakousko, 2015, 97 min

Joanne Reay
  • Othello

Zákeřná zlá zrada způsobila, že místo rodinného filmu z hor sleduju pitomej přírodopisnej dokument s tak neskutečně jalově napsaným pseudo-vyprávěním, že jsem si z nudy několikrát vydloubl oko a zase si ho vrátil. Uznávám, že má nelibost k dokumentům o přírodě je čistě osobní (nic proti, prostě mě nebaví a tak je nevyhledávám) a tím pádem jsem se snažil alespoň nachytat se u toho, že mě zajímá děj, ale to zkrátka nejde. Film se k němu vrátí jednou za dvacet minut, vytváří nějakou stodesetkrát viděnou zápletku o malém klukovi s traumatem, zahořklém otci a moudrém horalovi, jednotlivé sekvence jsou naprosto příšerně napsaný i natočený a katastrofální postsynchrony jenom dotváří finální obraz zkázy. Vlastně ne, zkáza může být i zábavná, tohle ten potenciál nikdy nemělo. Příroda krásná, orel super, film zločin.(13.9.2016)

Veľmi príjemný rodinný film, ktorý sa hodí ak človek nemá bohvieako super náladu na komplikované veci. Príbeh chlapca a orla. Niečo ako Lessie vo vtáčej podobe. Hlavne niektoré zábery bol fakt super a krásne zobrazili majestátnosť tohto dravca. Osobne zbožňujem orly a na NG WILD si málokedy nechám uniknúť dokument o tomto vtákovi. Týmto si ma film hneď zo začiatku získal, aj keď scenár je dosť béčkový a veľmi priehľadný. Mne však išlo o tie super zábery a preto sa nehanbím tomuto filmu udeliť 4*.(24.9.2017)

Překrásně kýčovitý film, jehož exteriéry a hudba uvedou filmového diváka do totálního klidu, klobouk dolů před režisérem, který točil film celých 8 let a údajně nepoužil jediného trikového záběru. Příjemný přírodopisný dokument s jednoduchým příběhem, který pohladí po duši................moje hodnocení = 8 z 10.(5.1.2016)

Body dostává alpská scenérie v hlavní roli. Orli jsou super a na "kýčovité" záběry skalnatých velehor se můžu dívat celý den. Kluk ve vedlejší roli je však rozmazlený puberťák, který není sympatický vzhledem ani chováním. Sabotuje otci ubohou snahu o zajištění obživy a kdo ví, jak to bylo s tím požárem. Bez Hajného by nezachránil ani toho orla.(17.10.2016)

Pěkná rodinná pohádka z překrásného prostředí rakouských Alp. Oceňuji především kameru - kouzelné pomalé záběry na drsnou přírodu a akční scény, kdy draví ptáci loví. Herecké výkony standart; vypravěč Jean Reno působí sice trochu komicky, takový dobrotivý Krakonoš, co vše ví, zná a umí poradit, ale je možné, že v těchto horách opravdu jemu podobní lidé sžití s koloběhem přírody a řádem věcí žijí. V hlavním příběhu Chlapec, co si nese v duši rodinné trauma, zahořklý otec, který není schopen odpustit, a jeden orel skalní s pohnutým osudem, který se nakonec vrací ke své přirozenosti, kterou ukáže cestu k usmíření mezi otcem a synem. Závěrečná tečka, kdy se Abel vrací do rodného místa na skále, aby odchoval další generaci, jemně připomíná neustálý koloběh života v tomto drsném a zároveň kouzelném prostředí. Pod poslední slova lovce Danzera by se dalo podepsat.(20.9.2016)

• - Dravce vo filme patrili slovenskému sokoliarovi, Jaroslavovi Kanátovi. (ZeroZhen)

• - Španělský režisér Gerardo Olivares získal bohaté zkušenosti s natáčením se zvířaty již při svém předchozím snímku Mezi vlky (2011). Film Králové hor natáčel 8 let bez použití triků a zvláštních efektů. Jedinou dodatečnou úpravou bylo zpomalení nejpůsobivějších scén. (Zdroj: Bioscop)

• - V čase 1:24:12 zvedá Lucasův otec fotografii, jejíž okraje jsou značne ohořelé. V dalším záběru, kde je fotografie zabírána zezadu, je témeř neporušená. (BaronDevil)