Na návštěvě

• Česko The Visit (více)

Becca a Tyler jedou na týden k prarodičům na odlehlou pensylvánskou farmu, kde brzy zjistí, že se staršími příbuznými něco není v pořádku. V domě platí podivná pravidla a jejich chování je stále děsivější. Děti musí vzít rozum do hrsti, aby se vrátily domů živé. (Magic Box)

flanker.27

Líbilo se mi to poměrně dost, hlavně obě děti fantasticky hrály a holka navíc byla velmi symaptická, starší ségra, jakou by si přál každý kluk. Zvrat před koncem sice nebyl nijak překvapivý, ale to vůbec nevadí, důležitá je atmosféra a to, aby divákovi na postavách záleželo. "Zlato, budeš tak hodná, vlezla bys do trouby a vydrhla ji?" ()

kingik

Vláda má v dohledné době důchodcům přidat jednorázově litr. Jak ironické! To proslulý režisér M.Night Shyamalan je větší frája a jde v zesměšňování seniorů ještě dál. Ze dvou vitálních staříků dělá nesvéprávné magory, do jejichž osidel poslal jejich dvě vnoučata v pubertálním věku, která je nikdy předtím neviděla. Jak to tak u Shyamalana bývá, návštěva dvou sourozenců nebude probíhat v úplně standardním duchu a budou se dít věci, nad kterými divákův rozum nejednou zůstane v němém úžasu. Laskominy sice budou na stole, ale za daného chování pana a paní domu, by je nikdo dobrovolně nepozřel. Babka po nocích zvrací a po domě se promenáduje nahá a vyšiluje. Dědek se posírá do plenek, které tajně schovává v kůlně a ve volném čase se mazlí s brokovnicí, nebo má pocit, že ho někdo nebo něco pronásleduje. Blázinec jak vyšitý! Starší ze dvou sourozenců, Becca, se ten týden podivností a podivného chování svých prarodičů rozhodne zdokumentovat. Shyamalan neodolal svodům docu-stylu a svůj režijní comeback plně podřídil záběrům P.O.V. kamerou, která každému nemusí být po chuti, zvláště když se s horory na tento způsob snímanými, roztrhl pytel. Ano, budete muset vydržet trochu té roztřesené kamery, jejíž snímání má mnohdy i svoji působivost. Nejlépe se uplatnila v záběrech na větší vzdálenost, když dva staříci stáli opodál a v danou chvíli se chovali divně. Část scén působí strašidelně. Jedná se ale jen o několika vteřinové strašení. Tyto zajímavě a neotřele působící sekvence jsou ale také dost často prokládány nezajímavými a chod strašení nabourávajícími scénami, ve kterých se nic extra neděje. Rytmus filmu nebyl ideální. Je zde i řada scén s potenciálně děsivým rozměrem, ale režisér z nich hanebně nic nevytěžil. Třeba scéna s troubou, do které Becca musí na žádost babky vlézt celá, aby ji dobře vyčistila. Scéna je zde dvakrát, pokaždé napětí jak prase a režisér s touhle scénou vůbec nepracoval dál a nijak ji patřičně nerozvinul. To samé platí o scéně se studnou. I několik dalších scén má hodně zakrslý rozměr. Shyamalanovi solidně hráblo. Kdyby mu hráblo ještě víc, mohl bych slavit, že je v excelentní formě. U něj spíše pořád platí, že když nepřijde ve svém filmu s extra vypointovaným závěrem, jeho film nezabere. I zde pointa nechybí. No, nebyla zrovna logicky neochvějná. To sourozenci nikdy neviděli svoje prarodiče na fotce?! To se mně nechce věřit. Ale dobrá. Film gradoval, někomu může vadit rozvláčné a málo úderné tempo, Režisér v závěru neobjasní příliš. Ale nebyl u toho úplná piča. Práci s herci umí, casting kvalitní, Olivia DeJonge je své filmové mámě Kathryn Hahn dokonce podobná. Ta je současně i nejznámější hereckou akvizicí ve filmu. Budování strašidelné atmosféry dobré, z odlehlosti farmy se už tolik strachu nevytřískalo, některé vsuvky zoufalé i zbytečné (rapování klučiny+zpovědi členů rodiny na kameru), závěr je nejodvázanějším v celé režisérově kariéře. Film bych si podruhé nepustil. Shyamalanovo napravení pošramocené režijní reputace bude ještě nějakou dobu trvat. Filmem o šíleném párku důchodců hororovou extra bouři nenadělal. Snaha se cení. Neměl jsem totiž chuť z této návštěvy předčasně odejít. 60% () (méně) (více)

choze

Babiččin dům 2015. Shyamalan se vrací do hry! Dobře vymyšlený found footage rámec, dobře napsané i zahrané ústřední přemoudřelé dětské postavy, funguje atmosféra, napínání i ta jedna předvídatelná a přesto brutální lekačka a přitom celou dobu netušíte, co z toho ve finále vyleze. Velká spokojenost a pro mě nejlepší horor od PROMETHEA. ()

misterz

No áno, poslať svoje deti samé len tak rodičom, s ktorými sa už dlho nebavíme, asi nie je najlepší nápad. To si treba pamätať. Ďalší z dlhého radu hororových thrillerov, ktorý sa v prvom rade snaží hrať na atmosféru. Tá je zároveň aj to najlepšie, čo film ponúka, nemôžem sa však ubrániť pocitu, že sa v tomto smere dalo urobiť viac. Kvázi až posledná polhodinka robí z tohto snímku hororovú parádičku, to je polhodinka, ktorá vážne stojí za to. Na druhú stranu, koniec som si predstavoval trocha inak. 70/100 ()

George Stobbart

Paráda. Ale v tomto prípade sa nejedná o žiadne prekvapenie, pretože sa v podstate len potvrdilo to, čo bolo predpokladané už od začiatku – že Shyamalan je konečne späť a napráva si polorozpadnuté renomé, k čomu mu práve tento malý, čierny horor adekvátne poslúži. Nie je to samozrejme na jeho vrcholovej úrovni ako "The 6th Sense" či "Unbreakable", ale je to lepšie než jeho posledné filmy a to úplne stačí. Nehovoriac o tom, že to celé vytrieskal z minima, či už sa jedná o hľadisko finančné alebo o „zaseknutý“ subžáner found footage, do ktorého je to mimochodom tento rok (spolu s nedoceneným "Digging Up the Marrow") už druhý kvalitný prírastok. Uveriteľné, znepokojivé, desivé i zábavné, no predovšetkým plnohodnotne funkčné, natočené so Shyamalanovským štýlom i zvratom. Takže spokojnosť a konečne horor, ktorý má aj potenciál; vystrašiť mladých pred prázdninami u starých rodičov :-) ()

• Fotoaparát, který zústane v obývacím pokoji, aby sledoval přes noc babičku, je typu 60D. Ten se ovšem sám bez jakékoliv akce vypíná po 12 minutách nahrávání. Nahrávat s ním je tedy nemožné. (hansel97)

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback