Na návšteve

Scénografie:

Naaman Marshall

Kostýmy:

Amy Westcott

Nenechajte sa odradiť nezaujímavým úvodom, toto je jeden s tých filmov, ktorý postupne graduje. Úvod mi prišiel taký nemastný neslaný, postavy ani príbehom to moc nevedelo upútať, ale ako náhle M. Night Shyamalan spustí svoje hororové lakačky a rozbehne v pozadí aj zaujímavý a trošku šokujúci príbeh, tak si poviete, že Night je späť. 75% - 4*(21.5.2017)

Shyamalan se vrací do hry! Dobře vymyšlený found footage rámec, dobře napsané i zahrané ústřední přemoudřelé dětské postavy, funguje atmosféra, napínání i ta jedna předvídatelná a přesto brutální lekačka a přitom celou dobu netušíte, co z toho ve finále vyleze. Velká spokojenost a pro mě nejlepší horor od PROMETHEA.(18.10.2015)

Ano, je zpět. A ano, dělá to radost větší, než u kohokoliv jiného. Found footage kocept vydřený do poslední kapky, mistrovská práce se stupňovaným napětím a epesní double finále, kde to ložnicové téměř hledí do očí tomu z [REC]. Ale především (a o tom to, jak to obvykle u kvalitních hororů bývá) fantastická ústřední dětská herecká dvojka. Nepamatuju hrdiny, na kterých by mi tak záleželo, tak moc jim držel palce a tak silně si to s nimi prožil. Příště houšť a bude to za čistou spokojenou palbu. 4 a ½.(28.9.2015)

Po delší době film, který mě zavedl mimo "bezpečnou zónu" a vyvolal ve mně nepříjemné pocity. Což je podle mě nejrelevantnější indikátor opravdu povedeného hororového filmu. Netrvalo mu to navíc ani třicet minut, protože už u té hide and seek hry jsem byl lehce vykolejenej. Film vypráví o dvou sourozencích, kteří jedou na prázdniny k babičce a dědečkovi, se kterými se nikdy neviděli. Vztahy v rodině totiž nejsou nejlepší, v minulosti se něco stalo a matka sourozenců utekla z domova. Teď to ale vypadá, že prarodiče chtějí svá vnoučata alespoň jednou vidět. Děti s tím souhlasí a chtějí z návštěvy udělat dokumentární film. Postupně ale začíná být zjevné, že s babičkou a dědou není něco v pořádku. Může za to pouze obyčejná stařecká demence, nebo je ve hře něco víc? Co ty až nepřirozeně působící noční pohyby a umanutost babičky, která po vnučce chce, aby zalezla do pece? :) The Visit je především castingové trefa do černého. Jak důchodci, tak děti jsou naprosto přesvědčiví - prarodiče působí ve strašidelných sekvencích hrozně creepy, drobotina zas slouží jako velmi sympatický a vtipný průvodce děním. S tím souvisí i zábavnost celého filmu - ačkoli se ve své podstatě nejedná o komedii (ani s přívlastkem "hororová"), najde se zde plno míst, kde se člověk může zasmát. Prostě horor se smyslem pro černý humor. Bát se nemusíte ani found footage / mockumentary formy - obraz není nijak zásadně rozklepaný, tvůrci se naopak snaží komponovat moc pěkné záběry. Zkrátka a jednoduše velké díky Blumhousu za resuscitaci Shyamalana, který mimochodem letos zažívá velmi dobrý rok (zaujal již seriál Wayward Pines). Snad tahle spolupráce bude pokračovat a Ind u podobných látek zůstane. 9/10(26.9.2015)

Staronový Shyamalan. Co u něj novinkou není žádnou, to jest již tradiční lpění na dětských postavách. Co je u něj znovuobjevené, to jest schopnost vyděsit. Co jest nové úplně, toť forma found footage, v tomto případě mnohem přesněji mockumentary. Zápletka je až brilantně prostá, pubertální tvůrčí sourozenci odjíždí na týden k dosud nepoznaných prarodičům, přičemž hodlají své seznamování se zachytit na videokamery. Zbytek už je jen o schopnostech znovunaleznoucího se M.N.Shyamalana a taky jeho citu pro výběr herců. Je sice pravda, že některé scény jsou malinko usměvné, ale ty hravě zastíní další, které se nepříjemně zarývají pod kůži. Takže abych parafrázoval 30 případů majora Zemana - "Babička s dědečkem byli nejen toho večera poněkud neklidní...". 90% a doporučení!(27.9.2015)

• - Spoiler: Na cestě do města s dědečkem (Peter McRobbie) hrají Becca (Olivia DeJonge) a Tyler (Ed Oxenbould) hru, kdy si vyberou budovu a musí si vymyslet, bez toho aby o domu něco věděli, kdo v budově bydlí a co dělá. Když si Becca vybere policejní stanici, řekne, že v ní pracuje policista Jerry, co nikdy nezvedá telefon. Když o pár dní později matka (Kathryn Hahn) Tylera a Beccy zjistí, že děti nejsou u svých skutečných prarodičů, ale cizích lidí, volá na místní policii. Nikdo telefon nezvedá a ozve se pouze informace, že strážný Jerry právě nemůže zvednout telefon. (hansel97)

• - Režisér M. Night Shyamalan prozradil na Twitteru, že si připravil tři verze filmu. Jedna z nich byla čistě komedie, druhá čistě horor a třetí, kterou nakonec použil, byla něco mezitím. (hansel97)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 5. (Stanley619)