Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahúl, Attila Mokoš, Rebeka Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anikó Vargová, Lucia Vráblicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkő, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)

Vcelku podařená a pěkná slovenská pohádka, která se volně inspiruje v historii a u Marka Twaina. A líbila se mi i když nemám rád, ať se na mne bratři Slováci a skoro sousedi Maďaři nezlobí, historickou postavu Matyáše-Matěje Korvína Hunyadiho. Ten přesto, že byl mocný a schopný panovník byl narcis, sobec, zbabělec a křivopřísežník. Možná škoda toho dabingu.(3.1.2015)

• Havenohome

Nuda. Klasika Solcanskej odrb. Celesta je tam cisteho casu fakt max tri minuty a povie asi pat viet. Pribeh nula bodov. Humor ziadny. Akcia trapna. Problem je ze sa to reklamuje ako konkurencia pre sucasne americke rozpravky a aj to take miestami chce byt ale marna snaha. A na druhu stranu sa to chce opicit aj po ceskoslovenskych klasikach. Je to vlastne taky dost nesikovne opajcnuty kral drozdia brada plus par vykradaciek z jakubiska ci troch orieskov. Plus hrozne postsynchrony a divna slovencina hanaka. Podobne ako Cyprian aj toto je len taka exibicia kostymov v muzeu oravskej dediny ci v stveckarskych atelieroch. Zasadne nesuhlasim s nazorom ze je to standard ci priemer. Pri priemere sa cely cas ukrutne nenudim. Neplati ani argument ze to moze byt riedka srajda lebo to je pre deti. Chcete snad davat svojim detom riedke srajdy ked je na trhu tolko namakanych rozpravok. Deti su naopak dost narocne a ukvakana kostymovka ich nezaujme. Takze Laske na vlasku nepomoze ani to ze si do nazvu ukradla nazov uspesnej disneyovky.(8.10.2014)

Přidávám se k názoru, že tohle byla jediná z nových vánočních pohádek, která se bez újmy na zdraví dala dosledovat až do konce. A nebýt (poněkud podivného) závěru, dala bych ty body i 4... Sice jsem nikdy neslyšela, že by měl Matyáš Korvín dvojníka, ale ani já nevím všechno, a protože jeho představitel vypadal moc pěkně a velmi klukovsky i princovsky a i příběh (byť s myšlenkou převzatou od Marka Twaina a týkající se Edwarda VI. Tudora) se včetně vojny s Turkem povedl (teda až na ten konec, film rozhodně nepostrádal hlavu, ale jaksi chyběla ta pata, nebo spíš nechyběla ale byla Achillova), a tak s celým filmem vyjadřuji spokojenost, i když nevím, proč obsazovali Celeste Buckingham, když mají na Slovensku tolika dobrých a pohledných hereček... Výhradu mám snad jen k hlavní záporné postavě, celá ta linie byla nedotažená a vypadal spíše jako astrolog než jako seriozní hvězdář (on by se taky seriozní hvězdář nikdy nezapletl s tureckým sultánem). Naopak mě pobavilo vyjmenování zemí, které již Turci získali pod svou vládu, bylo mezi nimi i Valašsko, kde pak žil známý Vlad III. Napichovač neboli Dracula. Málokdo si umí představit, jak velká byla role Uher jako země, která se dokázala tomuto nebezpečí postavit (dnes je to zas velmi aktuální téma). PS: Také po novém zhlédnutí (Vánoce 2015) zvedám na 4 hvězdičky, neboť při něm jsem už strávila i konec.(8.1.2015)

• Radko

Pôvodne tri hviezdičky. No ani nie dva týždne po tom, ako som film videl, si z neho temer nič nepamätám. Teda až na mdlú spomienku na rovnako mdlé herecké výkony a dej. A to je tak zhruba všetko, čo môžem o tejto rozprávke povedať. Žiadna diera do filmového sveta kultových/ zapamätateľných rozprávok sa nekoná. Maximálne tak výplň na vypchatie diery, zívajúcej po vytvorení nových slovenských rozprávkových príbehov.(2.1.2018)

• panMartin

Hodně moc slabé, zdlouhavé, nudné. Problém je, že to nemá vtip, vleče se to. Celeste Buckhingham zde hraje v podstatě jen malý "štěk", zlo je jen takové nicneříkající. To ještě nemluvím o tom, že jakožto český divák jsem to musel poslouchat s naprosto hrozným dabingem (když Matonoha promluví úplně jiným hlasem, než na jaký jsi zvyklí).(27.12.2014)

• - Tomáš Matonoha neovládá slovenštinu, proto jej ve slovenské verzi nadaboval Boris Farkaš. Ani v té české však nemluví svým hlasem. Ten mu propůjčil Petr Štěpán. (funhouse)

• - Krčmárovi traja synovia vážili dohromady 600 kg a na Oravský hrad ich musel vyviesť traktor s radlicou.
    (Zdroj: sme.sk)

• - Vo filme účinkuje mnoho zvierat, no najnebezpečnejšie boli vlky. Skutočne šlo niekedy o život, najmä keď sa pustili naháňať štáb.
    (Zdroj: sme.sk)