Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahul, Attila Mokoš, Rebeca Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anna Vargová, Lucia Vrablicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkö, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)
  • kingik

Režisérka v oblouznění, že natočila kvalitní pohádku. Do toho jí schází notný kus a měl by být dlážděn kvalitními řemeslnými schopnostmi i prací s herci, přičemž ani jedním spolehlivě nevládne. Když nám však režisérka bude posílat takové talenty rovnou z hereckých konzervatoří, jakým je Samuel Spišák v odstrašující dvojroli, je lepší pohádky pro příští generace zavřít do sudu a zbytečně nečekat na nějakou kvalitu nebo její náznak. Když vám povím, že v celé bezmála dvouhodinové pohádce není jediný zapamatovatelný herecký výkon, tak mně to nebudete věřit, ale je to tak. Při pohledu na necharismatického Spišáka si rozhodně nemůžete z něj odnést divácké sympatie, ačkoliv ho tady máte hned ve dvojím provedení(!). Hraje od sebe nerozeznatelného prince Matěje i kováře Tomáše, kteří si mezi sebou prohodí role, ale jako by to ani nebylo, protože obě postavy od sebe herec nedokázal nijak výrazně odlišit, ani je obdařit sympatiemi. Už jen ten způsob záměny identit byl dost halabala provedený. Následná záměna ani nic divácky zajímavého nepřináší. Je to skoro až nudné. Oslavovaná Celeste Buckingham v roli neapolské princezny Beatrix, jenž měla být největším lákadlem, je ve filmu dohromady jen asi čtvrt hodiny, má jen pár replik, divácky neokouzlila a byla herecky netvárná. Jen velmi obtížně bych zde hledal herecký výkon, který by stál za něco anebo by snesl nějaké nižší, nepříliš přísně nastavené měřítko. V té síti marných herců, kterým chybí pevnější režijní vedení, by to mohl být snad jen Tomáš Matonoha v záporné a relativně i vtipně hláškující roli, nebo Tomáš Hanák v roli krále. Potíž je však v tom, že většina rolí je předabována, a to technicky velmi špatně. Z tohoto hlediska asi nejhorší dabérský výkon předvádí Hynek Čermák, který nadaboval slovenského herce Milana Bahúla v roli kováře, jenž byl nadabován úplně bez emocí. Dost ploše vyznívá i celý příběh, který je jen hezky pospojován přijatelně barvitou filmovou kamerou a opatřen velkolepě znějící hudbou využívající rovněž čistých filmových prostředků. Do toho přijatelná výprava, která sice až nesoudržně míchá historické styly, ale nešetřilo se na ní a vypadá divácky dobře. Pro tenhle film platí, že co scéna, to prakticky nějaký přehmat, ať už jde o špatně natočené (akční) scény (scéna s útokem vlků (!), nebo technicky slabé až nezvládnuté střihové přechody do jednotlivých obrazů mající za následek, že film nedýchá životem. Scénář, režie, herecké výkony, ale i základní režijní řemeslné prvky jsou tady tím nejhorším, co lze v současné filmové produkci uzřít. A do toho ta nesmyslně natahovaná stopáž. Zvláštní, že se v závěru neřeší sultán, který v úvodu malému královstvíčku hrozí válkou. Ten se objeví pouze na začátku filmu, pak už ne, dál už o něm nepadne ani slovo. Výsledkem je jakýsi splácaný a nehotový pohádkový patvar či polotovar, po jehož uvedení na tv obrazovky by měla režisérka Solčanská vážně uvažovat o změně profese. Aby dobře režírovala, potřebovala by pohádkový zázrak. Ten se v jejím případě rozhodně nestal. 20%(27.12.2014)

Není to špatné. Nevyužitý potenciál, ale na jedno shlédnutí to jde.(11.1.2015)

Tak tohle je velice fajn pohádka. Bratři Slováci se tentokrát vytáhli a natočili lepší kousek, než co nám nabízí ČT v posledních šesti, sedmi letech. Ano, uvědomuju si že pohádka je trošku moc dlouhá, že oba hrdinové se vymění až po cca čtyřiceti minutách filmu, že rozdíly mezi nimi nejsou nijak velké... Ale líbí se mi to pseudo-zasazení do historie (Turci, rod Korvínů atd.), nádherná příroda, krásné exteriéry i interiéry. Dokonce i obsazení - Samuel Spišák dobře vypadá a má charisma, takže prince zvládá s přehledem, Tomáš Hanák je král jako víno (a jeden z mála českých herců, které tu uvidíte), princezna Beatrix i služka Hanička vypadají krásně a Tomáš Matonoha je řádně slizký. Chybí mi sice humor a takové to kouzlo, díky kterému bych se na tuhle pohádku podívala znovu (díky bohu za Anděla Páně), ale tohle je s přehledem nejlepší pohádka letošních Vánoc.(27.12.2014)

• pools

Nízkorozpočtový díl Borgias s divnou hudbou...(26.12.2014)

Samuel a Celeste, to bol skvelý výber, aj keď Celeste a tu veľmi neprejavila, čo je škoda. Rozprávka je na tie scény príliš málo zaujímavá, chýba tam viac humoru, viac pamätných scén, no záver bol skvelý. Tieto sviatky si prechádzam novodobé slovenské rozprávky a táto porazila u mňa tú novšiu Johankino tajomstvo. Čengelová-Solčanská vie točiť, to je badať, je to profesionálne, nerušivé a pritom to nie je jednoduché točiť trocha pozmenene takú klasiku od Twaina. Prostredie aj dej sú pekne skĺbené, nie je to trápne, nie veľmi klišoidné, úplná oddychovka, občas možno až príliš.(27.12.2015)