Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samo Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahúl, Attila Mokos, Rebeka Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anikó Vargová, Lucia Vráblicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkő, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)
  • MartinezZ

Nebylo to špatné, což by si zasloužilo tak dobré průměrné ***, jenže... Jenže jednak byla pohádka dost rozvláčná a než se něco začalo dít, byla hodina v čudu. Zasloužilo by si to tedy trochu sestříhat, zkrátit a znovu předhodit dramaturgovi. Druhá věc je, že mě dost štve to předabovávání slovenských herců do češtiny a ještě hůř, předabovávání českých herců jinými českými herci. Myslím že u nás nemáme žádný zákon, který by nařizoval, že se v TV nesmí objevit jiný než český jazyk - na rozdíl od slovenských bratrů tu za to nerozdáváme pokuty, takže to předabovávání do češtiny ze slovenštiny považuji za kreténismus. Díky tomu, bohužel, ani ze Slovenska tenhle rok nedorazilo žádné pohádkové překvapení. Škoda, tahle pohádka totiž vypadala poměrně... ne levně a záběry v přírodě byly hezké.(26.12.2014)

Sice jsem tuto pohádku neviděl od úplného začátku, ale troufám si hodnotit. Po letech je to pohádka, která má velmi pěknou výpravu, kostýmy, kameru a není založena jen na vtípcích. Příběhově by se však mohla polepšit, ale jinak mě mile překvapila i herecky a rozhodně byla lepší než štědrovečení pohádka. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](28.12.2014)

Zbytočne zlé prvé ohlasy. Pohodová rozprávka, lepšie zrežírovaná ako napísaná, ktorá sa stále drží tradície slovenskej rozprávky a je (našťastie) na hony vzdialená tej modernej českej. V českom dabingu sú odstránené nedostatky v artikulácii Celeste Buckingham. Príbeh je skôr o situácii zámeny dvoch ľudí (Princ a bedár) ako nejakom dejovom vývoji, ale film pekne odsýpa hlavne vďaka sympatickému výkonu mladého Spišáka. Prekvapivo funkčný mix známych motívov...(29.12.2014)

Tak jsem se na třetí pokus dočkal. Alespoň jedna z letošních vánočních pohádek stála za to. Žel nebyla česká, nýbrž slovenská. Natočená klasickým stylem, s hezkou kamerou a výpravou, s hutnou středověkou atmosférou. Konečně žádní pitvořící se bubáci, konečně docela charismatický princ v titulní roli, konečně příběh, který není bezduchou slátaninou.(26.12.2014)

Spoilery! Jednou za tisíc hodnocení se na obloze objeví taková hvězdná konstalace, že to zcela přetransformuje moje smysly a já si užiji pohádku, do které bych to v životě neřekl. Čekal jsem neskutečnou sračku, kterou budu sledovat v minimálně dvojnásobné rychlosti. Moje nejhorší očekávání se ještě znásobila, když jsem si všiml, že slyším mluvit známé české herce neznámými hlasy, a dokonce je slyším mluvit i tehdy, když mají zavřená ústa. Fakt nevím, či by byl takový problém, kdyby se v pohádce míchaly dva podobné jazyky, nebo kdyby alespoň většina zúčastněných dodatečně nadabovala sebe sama. Jsem si jistý, že v 999 z 1000 případů bych podobný příběh o dvou nesympatických pánech, jejichž životy protla souhra milionu náhod, bez špetky humoru a s brutálně "hlubokým" rozuzlením, že se kvůli ženám jeden vzdá rodiny a druhý koruny, poslal někam do odpadových vod. Jenže tohle byl ten 1000. případ. Nějakým nedopatřením mi to sedlo do nálady. Vůbec mi tato pohádka nezvedala adrenalin ani mi nijak nevadila. Dokonce jsem překousl na pohádkové poměry přestřelenou stopáž. To už je co říct. Zřejmě navštívím doktora. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka harfuska.(11.4.2017)

• - Film se od historie liší: Skutečný Matyáš Korvín si bral Beatrici Neapolskou ve svých 33 letech. (Jirka_Šč)

• - Niektoré kostýmy Celeste Buckingham (Beatrix) vážili aj viac ako 10 kg. (Zdroj: sme.sk) (classic)

• - Film sa nakrúcal 35 dní vo viacerých lokalitách - Oravský hrad, Múzeum oravskej dediny v Zuberci, Nitriansky hrad, Kostolík sv. Michala v Dražovciach a v štúdiách RTVS. (figliar)