Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahul, Attila Mokoš, Rebeka Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anna Vargová, Lucia Vrablicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkö, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)

Z letošních vánočních pohádek je láska na vlásku jednoznačně nejlepší. Na prvním místě musím pochválit výpravu, ale i zbytek je ohromně fajn. Pohádka nenudí, herci jsou vybráni poměrně dobře, takže jsem v celku spokojen. Jediné zklamání pro mě je, že herci, kteří Čechy jsou (Matonoha) nebo česky umí (Bahúl) se nebyli schopní nadabovat do češtiny. Alespoň, že Hanák to zvládnul. Jinak ale spokojenost a nechápu, že to má hodnocení 50 %. Já osobně dávám 70 %.(27.12.2014)

• corona

Pre mňa určite sklamanie, aj keď som nič vlastne nečakala. Scenár riedky a slabý ako nemocničná polievka. Herecké výkony biedne, možno dobrý režisér by z polena ako je Spišák dokázal niečo vykresať, o Celeste nejdem písať, ani som jej šušlaniu nerozumela. Jediný, kto hral o triedu lepšie bol ten zvolenský herec v úlohe Gašpara. Dosť ma nepríjemne zaskočilo úplne zbytočné a mätúce zasadenie deja rozprávky do konkrétneho historického obdobia a zneužitie postavy kráľa Mateja (ved toho každý pozná, nie??!!), jeho otec nebol kráľ, Beatrix bola o 15 rokov mladšia a nikdy nemali legitímneho potomka. Načo to bolo potom v rozprávke? netuším.(31.12.2014)

6/10. Tak jsem se na třetí pokus dočkal. Alespoň jedna z letošních vánočních pohádek stála za to. Žel nebyla česká, nýbrž slovenská. Natočená klasickým stylem, s hezkou kamerou a výpravou, s hutnou středověkou atmosférou. Konečně žádní pitvořící se bubáci, konečně docela charismatický princ v titulní roli, konečně příběh, který není bezduchou slátaninou.(26.12.2014)

Do třetice všeho dobrého, toho zlého bylo v této pohádce pomálu. Konečně klasická pohádka bez vele-vtipných glos a akčních hrátek. Pro děti natočeno bez jinotajů, dvojsmyslů a zbytečných vulgarit, za což tleskám. Pěkné kostýmy a nádherná krajina a prostředí Oravy. Dokonce mi nevadil T.Matonoha a to z důvodu, že jej režisér nechal nadabovat. Z ukázek jsem z hlavního hrdiny odvázaná nebyla, ale nakonec mi byl docela sympatický. A závěrečné vládnutí půl na půl mě pobavilo.(26.12.2014)

Spoilery! Jednou za tisíc hodnocení se na obloze objeví taková hvězdná konstalace, že to zcela přetransformuje moje smysly a já si užiji pohádku, do které bych to v životě neřekl. Čekal jsem neskutečnou sračku, kterou budu sledovat v minimálně dvojnásobné rychlosti. Moje nejhorší očekávání se ještě znásobila, když jsem si všiml, že slyším mluvit známé české herce neznámými hlasy, a dokonce je slyším mluvit i tehdy, když mají zavřená ústa. Fakt nevím, či by byl takový problém, kdyby se v pohádce míchaly dva podobné jazyky, nebo kdyby alespoň většina zúčastněných dodatečně nadabovala sebe sama. Jsem si jistý, že v 999 z 1000 případů bych podobný příběh o dvou nesympatických pánech, jejichž životy protla souhra milionu náhod, bez špetky humoru a s brutálně "hlubokým" rozuzlením, že se kvůli ženám jeden vzdá rodiny a druhý koruny, poslal někam do odpadových vod. Jenže tohle byl ten 1000. případ. Nějakým nedopatřením mi to sedlo do nálady. Vůbec mi tato pohádka nezvedala adrenalin ani mi nijak nevadila. Dokonce jsem překousl na pohádkové poměry přestřelenou stopáž. To už je co říct. Zřejmě navštívím doktora. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka harfuska.(11.4.2017)

• - Režisérka Mariana Čengelová-Solčanská sa inšpirovala románom Marka Twaina - "Princ a bedár". (Zdroj: refresher.sk) (classic)

• - Jeden z kaskadérov, ktorý v náročných šermiarskych a jazdeckých scénach zaskakoval za Samuela Spišáka (Matej/Tomáš), si nebezpečne zlomil ruku.
    (Zdroj: sme.sk)

• - Hlavná predstaviteľka Celeste Buckingham naspievala titulnú pieseň k filmu. (figliar)