Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahul, Attila Mokoš, Rebeka Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anna Vargová, Lucia Vrablicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkö, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)

Výtečným způsobem podchycená atmosféra doby, podpořená potemnělým hradem, všudypřítomnými liliputány, kočovnými herci i nezbytnými vlky, naneštěstí naráží na tématické klišé (záměna prince a chuďase, nucený sňatek, hrozba pro království - tentokrát ne drak, ale moci chtivý sultán, o kterém na konci není ani slechu, natož vidu...) a kýčovitý závěr s nutnou dávkou naivní romantiky. Chápu nutnost držení se předlohy, ale proč si to, sakra, neupravit? Tak vynikající prostředí a tak tuctový děj? Málokterá pohádka dosahuje takové autentičnosti, jako tato. I herectví zúčastněných bylo perfektní. Přenádherná dvojice mladých hereček zvládla své role bravurně. Celeste byla jako princezna velice přesvědčivá (vůbec by mi nevadilo, kdyby svá první slova ve filmu pronesla ještě mnohem později) a Judit mě svýma uhrančivýma očima dostane už asi všude, kde se objeví. Herectví Samuela Spišáka je lehce monotónní a Hanák mi přišel moc moderní, ale jinak celkově velmi slušně zahrané. Snímek je určitě podhodnocen, ale k vyššímu hodnocení bych osobně potřeboval preciznější scénář.(26.12.2014)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// PLUS: nerušivě obsazeno pro mě méně známými tvářemi, celé to působilo výpravně a dějově to pokrývalo celé království, které se žene do války, příběhově jsem v tom poznal pohádku Princ a chuďas s příměsí pohádky Na vlásku, závěr pohádky byl krásný MÍNUS: trochu razantnější střih, hlavně v závěru bych dal větší prostor jejich "prohození" a snažil se z toho vytěžit maximum a nebo přinést něco nového, o hereckém projevu hlavního představitele dvojrole by se dalo dlouze povídat, rozdíl tam byl, ale dokázal bych si představit i výraznější chování postav./// Shrnutí: Možná za to může předchozí televizní pohádka, kterou jsem viděl jen o pár dní dříve a s ohledem k této jsem ji asi nadhodnotil, ale pokud už se tak stalo, tak v podobném trendu hodnocení u pohádek budu pokračovat, protože laťka je dnes nastavena hodně nízko. Na druhou stranu, nejsem nikterak náročný divák a pokud mě děj, příběh a jiné momenty filmu dostanou a to tak že ho záhy hltám a přeji si aby ještě nebyl konec, tak to vypovídá o jisté a možná i velké kvalitě. Je jasné, že si dnešní moderní pohádka už těžko, velmi těžko získává status klasiky nebo dokonce legendy, ale proč se snažit za každou cenu dnešní pohádky srovnávat s tvorbou před 30 či 40 lety. Na dnešní možnosti a bez velkého očekávání jsem byl velice příjemně překvapen skloubením několika pohádkových motivů a musím říct, že se to povedlo. Láska na vlásku na mě udělala dojem pěkné, kvalitní pohádky./// Celkem 88%///(1.2.2015)

Trochu priveľa kritiky tu vidím, trochu neprávom. Vzhľadom na mizernú úroveň českých a slovenských rozprávok z posledných rokov (za zmienku stojí jedine Sokoliar Tomáš a Anděl páně) som veľa neočakával. Scenár nie je bohviečo, ale na druhej strane sme v žánri rozprávka, takže nechápem, čo za zápletky tu poniektorí čakali. Kritizovať by sa dalo, ale nájdu sa aj pozitíva. Najväčší prešľap - chýba tu humor, bez toho to v rozprávkach veľmi nejde. Zaregistroval som množstvo momentov, kde mi chýbala hudba, okrem toho C. Buckingham naspieval peknú pieseň k filmu, dokonca v i v českej a anglickej verzii, ktorú vo filme mohla kľudne odspievať. Jej herectvo to je iná kapitola. Zatiaľ na to nemá. S. Spišák hrá o niečo lepšie, ale jeho prejav mi stále príde taký chlapčenský, nesmelý, Musí sa do toho viac oprieť. Jeho české predabovanie, to už bolo ono, ale to bude skôr problém jeho hlasu ako takého. Pochváliť treba J. Bárdos, ktorá jediná pôsobila prirodzene. Ok, tak ešte T. Hanák a M. Bahúl, ale on nedostal toľko priestoru. Rukopis režisérky je veľmi podobný tomu vo filme Lietajúci Cyprián. Vie predať atmosféru, interiéry, exteriéry, fakt krásna kamera, príjemný look, ale to nestačí. Možno nabudúce. 60%.(26.12.2014)

Ale jo, nebylo to špatný - když se to srovná se soudobou českou pohádkovou tvorbou (o slovenské toho moc nevím). Pohádkové zpracování Prince a chuďase? Proč ne, není to sice kdoví co, ale než být originální za každou cenu (a tudíž zpravidla křečovitý a trapný), tak to raději takto. Exteriéry parádní, Celeste se mi líbí, hezky zpívá (viz závěrečná píseň) a že by byla nějak strašná herečka jsem si nevšiml - ta četná kritika na její adresu možná spíš pramení z averze těch, kteří sledují různé talentové soutěže a znají ji odtamtud - to ale není můj případ. A krom toho - závěr pohádky nabízí docela pěkný recept proti pracovnímu - a koneckonců i manželskému - stereotypu. Pokud tedy máte svého dvojníka :D.(26.12.2014)

Docela příjemné překvapení. Pohádka, která (stejně jako Anděl páně) překvapí především svoji výpravou, příjemnými herci a slušným příběhem. Je zapotřebí si připustit, že dnešní pohádky (bohužel toto neplaní jen pro pohádky, ale pro celou česko-slovenskou kinematografii) jsou labilní ptákoviny točené v kýčovitých kulisách, které by člověk nikdy neměl vidět=> naštěstí pohádka Láska na vlásku k těmto dílům nepatří. Nedostatek bych viděl v tom (alespoň pro Čechy), že jsou herci dabováni někým jiným, než sami sebou (např. Bahůl).(26.12.2014)

• - Film sa nakrúcal 35 dní vo viacerých lokalitách - Oravský hrad, Múzeum oravskej dediny v Zuberci, Nitriansky hrad, Kostolík sv. Michala v Dražovciach a v štúdiách RTVS. (figliar)

• - Film se od historie liší: Skutečný Matyáš Korvín si bral Beatrici Neapolskou ve svých 33 letech. (Jirka_Šč)

• - Jeden z kaskadérov, ktorý v náročných šermiarskych a jazdeckých scénach zaskakoval za Samuela Spišáka (Matej/Tomáš), si nebezpečne zlomil ruku.
    (Zdroj: sme.sk)