Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samo Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahúl, Attila Mokos, Rebeka Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anikó Vargová, Lucia Vráblicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkő, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)

Výtečným způsobem podchycená atmosféra doby, podpořená potemnělým hradem, všudypřítomnými liliputány, kočovnými herci i nezbytnými vlky, naneštěstí naráží na tématické klišé (záměna prince a chuďase, nucený sňatek, hrozba pro království - tentokrát ne drak, ale moci chtivý sultán, o kterém na konci není ani slechu, natož vidu...) a kýčovitý závěr s nutnou dávkou naivní romantiky. Chápu nutnost držení se předlohy, ale proč si to, sakra, neupravit? Tak vynikající prostředí a tak tuctový děj? Málokterá pohádka dosahuje takové autentičnosti, jako tato. I herectví zúčastněných bylo perfektní. Přenádherná dvojice mladých hereček zvládla své role bravurně. Celeste byla jako princezna velice přesvědčivá (vůbec by mi nevadilo, kdyby svá první slova ve filmu pronesla ještě mnohem později) a Judit mě svýma uhrančivýma očima dostane už asi všude, kde se objeví. Herectví Samuela Spišáka je lehce monotónní a Hanák mi přišel moc moderní, ale jinak celkově velmi slušně zahrané. Snímek je určitě podhodnocen, ale k vyššímu hodnocení bych osobně potřeboval preciznější scénář.(26.12.2014)

• SOLOM.

Další smutný příklad toho, že novodobé české a slovenské pohádky ve valné většině stojí za „exkrement“. Na Celeste Buckingham se vcelku pěkně dívalo, kostýmy byli super a ani samotný příběh nebyl zrovna nejhorší (leč je jasné, že originality taky zrovna moc nepobral), nicméně to by se dalo odpustit. Já však hlavně nechápu, proč když někde hraje herec, tak musí být následně dvakrát předabován (viz zde Matonoha). Vyložená katastrofa to určitě nebyla, dívat se na to dalo, ale nic co bych musel vidět znovu…(18.11.2018)

To je škoda! Hlavní hrdina je buď pouze průměrný herec nebo nebyl dobře vedený režisérem. Nechápu, proč do toho tlačili Tomáše Hanáka, když do vedlejších rolí nacpali spoustu zajímavě vypadajících pravděpodobně slovenských herců. A chtělo to lepší scénář. Ještě jednou škoda, protože toto mohlo mít navíc (pokud v průběhu filmu po-ixté přemýšlím, co mohlo být uděláno lépe, není to dobré). Třetí hvězdička je za skvěle zvládnuté prostředí - kostýmy, výpravu, exteriéry a interiéry. Evidentně do toho nebylo nalito málo peněz. Aktuálnímu hodnocení 46% rozumím.(24.12.2014)

Docela příjemné překvapení. Pohádka, která (stejně jako Anděl páně) překvapí především svoji výpravou, příjemnými herci a slušným příběhem. Je zapotřebí si připustit, že dnešní pohádky (bohužel toto neplaní jen pro pohádky, ale pro celou česko-slovenskou kinematografii) jsou labilní ptákoviny točené v kýčovitých kulisách, které by člověk nikdy neměl vidět=> naštěstí pohádka Láska na vlásku k těmto dílům nepatří. Nedostatek bych viděl v tom (alespoň pro Čechy), že jsou herci dabováni někým jiným, než sami sebou (např. Bahůl).(26.12.2014)

Přidávám se k názoru, že tohle byla jediná z nových vánočních pohádek, která se bez újmy na zdraví dala dosledovat až do konce. A nebýt (poněkud podivného) závěru, dala bych ty body i 4... Sice jsem nikdy neslyšela, že by měl Matyáš Korvín dvojníka, ale ani já nevím všechno, a protože jeho představitel vypadal moc pěkně a velmi klukovsky i princovsky a i příběh (byť s myšlenkou převzatou od Marka Twaina a týkající se Edwarda VI. Tudora) se včetně vojny s Turkem povedl (teda až na ten konec, film rozhodně nepostrádal hlavu, ale jaksi chyběla ta pata, nebo spíš nechyběla ale byla Achillova), a tak s celým filmem vyjadřuji spokojenost, i když nevím, proč obsazovali Celeste Buckingham, když mají na Slovensku tolika dobrých a pohledných hereček... Výhradu mám snad jen k hlavní záporné postavě, celá ta linie byla nedotažená a vypadal spíše jako astrolog než jako seriozní hvězdář (on by se taky seriozní hvězdář nikdy nezapletl s tureckým sultánem). Naopak mě pobavilo vyjmenování zemí, které již Turci získali pod svou vládu, bylo mezi nimi i Valašsko, kde pak žil známý Vlad III. Napichovač neboli Dracula. Málokdo si umí představit, jak velká byla role Uher jako země, která se dokázala tomuto nebezpečí postavit (dnes je to zas velmi aktuální téma). PS: Také po novém zhlédnutí (Vánoce 2015) zvedám na 4 hvězdičky, neboť při něm jsem už strávila i konec.(8.1.2015)

• - Paradoxne nie šermiarske scény, ale dojenie kravy spôsobovalo Samovi Spišákovi (Matej/Tomáš) najväčší stres. (Zdroj: sme.sk)

• - V čase 1:35:45 jsou na trubadůrských píšťalách jasně zřetelné letokruhy, šlo tedy o dřevěné atrapy. (Petsuchos)

• - Hlavná predstaviteľka Celeste Buckingham naspievala titulnú pieseň k filmu. (figliar)