Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahúl, Attila Mokoš, Rebeka Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anikó Vargová, Lucia Vráblicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkő, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)

Samuel a Celeste, to bol skvelý výber, aj keď Celeste a tu veľmi neprejavila, čo je škoda. Rozprávka je na tie scény príliš málo zaujímavá, chýba tam viac humoru, viac pamätných scén, no záver bol skvelý. Tieto sviatky si prechádzam novodobé slovenské rozprávky a táto porazila u mňa tú novšiu Johankino tajomstvo. Čengelová-Solčanská vie točiť, to je badať, je to profesionálne, nerušivé a pritom to nie je jednoduché točiť trocha pozmenene takú klasiku od Twaina. Prostredie aj dej sú pekne skĺbené, nie je to trápne, nie veľmi klišoidné, úplná oddychovka, občas možno až príliš.(27.12.2015)

• kingik

Režisérka v oblouznění, že natočila kvalitní pohádku. Do toho jí schází notný kus a měl by být dlážděn kvalitními řemeslnými schopnostmi i prací s herci, přičemž ani jedním spolehlivě nevládne. Když nám však režisérka bude posílat takové talenty rovnou z hereckých konzervatoří, jakým je Samuel Spišák v odstrašující dvojroli, je lepší pohádky pro příští generace zavřít do sudu a zbytečně nečekat na nějakou kvalitu nebo její náznak. Když vám povím, že v celé bezmála dvouhodinové pohádce není jediný zapamatovatelný herecký výkon, tak mně to nebudete věřit, ale je to tak. Při pohledu na necharismatického Spišáka si rozhodně nemůžete z něj odnést divácké sympatie, ačkoliv ho tady máte hned ve dvojím provedení(!). Hraje od sebe nerozeznatelného prince Matěje i kováře Tomáše, kteří si mezi sebou prohodí role, ale jako by to ani nebylo, protože obě postavy od sebe herec nedokázal nijak výrazně odlišit, ani je obdařit sympatiemi. Už jen ten způsob záměny identit byl dost halabala provedený. Následná záměna ani nic divácky zajímavého nepřináší. Je to skoro až nudné. Oslavovaná Celeste Buckingham v roli neapolské princezny Beatrix, jenž měla být největším lákadlem, je ve filmu dohromady jen asi čtvrt hodiny, má jen pár replik, divácky neokouzlila a byla herecky netvárná. Jen velmi obtížně bych zde hledal herecký výkon, který by stál za něco anebo by snesl nějaké nižší, nepříliš přísně nastavené měřítko. V té síti marných herců, kterým chybí pevnější režijní vedení, by to mohl být snad jen Tomáš Matonoha v záporné a relativně i vtipně hláškující roli, nebo Tomáš Hanák v roli krále. Potíž je však v tom, že většina rolí je předabována, a to technicky velmi špatně. Z tohoto hlediska asi nejhorší dabérský výkon předvádí Hynek Čermák, který nadaboval slovenského herce Milana Bahúla v roli kováře, jenž byl nadabován úplně bez emocí. Dost ploše vyznívá i celý příběh, který je jen hezky pospojován přijatelně barvitou filmovou kamerou a opatřen velkolepě znějící hudbou využívající rovněž čistých filmových prostředků. Do toho přijatelná výprava, která sice až nesoudržně míchá historické styly, ale nešetřilo se na ní a vypadá divácky dobře. Pro tenhle film platí, že co scéna, to prakticky nějaký přehmat, ať už jde o špatně natočené (akční) scény (scéna s útokem vlků (!), nebo technicky slabé až nezvládnuté střihové přechody do jednotlivých obrazů mající za následek, že film nedýchá životem. Scénář, režie, herecké výkony, ale i základní režijní řemeslné prvky jsou tady tím nejhorším, co lze v současné filmové produkci uzřít. A do toho ta nesmyslně natahovaná stopáž. Zvláštní, že se v závěru neřeší sultán, který v úvodu malému královstvíčku hrozí válkou. Ten se objeví pouze na začátku filmu, pak už ne, dál už o něm nepadne ani slovo. Výsledkem je jakýsi splácaný a nehotový pohádkový patvar či polotovar, po jehož uvedení na tv obrazovky by měla režisérka Solčanská vážně uvažovat o změně profese. Aby dobře režírovala, potřebovala by pohádkový zázrak. Ten se v jejím případě rozhodně nestal. 20%(27.12.2014)

Nesnáším když předabovávají do češtiny slovenské herce ve dvouprodukčních filmech. Sice oficiálně se ČR na produkci nepodílela, ale je tam dost našich herců. No ale nejvíc mě dojalo, když jsem zjistila, že ve slovenské verzi předabovávali české so slovenštiny :D Já se teda koukla na tu slovenskou verzi, protože přece jen velká většina byli Slováci. Vím, že to má co dělat s nějakými nařízeními České televize a Slovenské televize, ale já myslela, že to se vztahuje jen na zahraniční filmy, že by se na Slovensku neměli pouštět třeba česky dabované americké snímky.. ale aby se to vztahovalo i na české a naopak.. kokotina. Velké mínus byl hlavní představitel prince/Tomáše. Tak - s prominutním - hnusného a nepřitažlivého prince jsem ještě neviděla. Další mínus - "hrozně inteligentní dialogy" - tohle bych dala snad do tří závorek, jak je to nadnesené. Další mínus - spousta naprosto do extrémní blbosti dovedených scén. Např. když utíkal Tomáš před strážema, tak nemohl běžet rovně a co nejrychleji, ale musel při tom smést snad každý stánek a zavadit o každého člověka, co tam po cestě byl a všechny je srážel k zemi. Nebo když tu Hanu honili vlci.. On ji zachránil tím, že řval "Běž rychleji." ehm... tím jí výýýýrazně pomohl a pak ještě lama hodil držku a jebl se do hlavy. No a když potom Hance říkal: "Ja niesom Tomáš. Volám sa Matěj a som kráľov syn. - Ma to nevadí." ... tak ještě aby ti to vadilo holka:D Ale jinak fajn... sice jsem na to teď snesla hodně kritiky, ale v závěru to byla hezká průměrná pohádka.(6.2.2015)

Z těch sra*ek co dávaj každoročně by jeden už blil. Klasika neklasika, chce to prostě neustále něco nového a tak jsem rád, že ČT točí!!! A umí v některých svých dílech velmi překvapit a zaujmout... Jediné co mě u tohoto snímku vadilo, byl český dabing. V dnešní době se propaguje, čím rychlejc, tím větší hrůza a zde toho je důkaz! 70%(1.1.2015)

Ale jo, nebylo to špatný - když se to srovná se soudobou českou pohádkovou tvorbou (o slovenské toho moc nevím). Pohádkové zpracování Prince a chuďase? Proč ne, není to sice kdoví co, ale než být originální za každou cenu (a tudíž zpravidla křečovitý a trapný), tak to raději takto. Exteriéry parádní, Celeste se mi líbí, hezky zpívá (viz závěrečná píseň) a že by byla nějak strašná herečka jsem si nevšiml - ta četná kritika na její adresu možná spíš pramení z averze těch, kteří sledují různé talentové soutěže a znají ji odtamtud - to ale není můj případ. A krom toho - závěr pohádky nabízí docela pěkný recept proti pracovnímu - a koneckonců i manželskému - stereotypu. Pokud tedy máte svého dvojníka :D.(26.12.2014)

• - Vo filme účinkuje mnoho zvierat, no najnebezpečnejšie boli vlky. Skutočne šlo niekedy o život, najmä keď sa pustili naháňať štáb.
    (Zdroj: sme.sk)

• - Jeden z kaskadérov, ktorý v náročných šermiarskych a jazdeckých scénach zaskakoval za Samuela Spišáka (Matej/Tomáš), si nebezpečne zlomil ruku.
    (Zdroj: sme.sk)

• - Film se od historie liší: Skutečný Matyáš Korvín si bral Beatrici Neapolskou ve svých 33 letech. (Jirka_Šč)