Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahúl, Attila Mokoš, Rebeka Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anikó Vargová, Lucia Vráblicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkő, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)

Nejlepší vánoční TV pohádka letošního roku, akorát že příliš, příliš dlouhá. Bohužel. Přitom má téměř vše, co většině současných pohádek schází - sympatického hlavní hrdinu, který tentokrát umí hrát tak dobře, že dvojroli zvládne bez problémů, půvabnou princeznu (akorát se tedy mohla usmát dříve než po 80 minutách), charismatického krále (inu Tomáš Hanák), velkorysou výpravu, která si ale nehraje na Hollywood. Scénář vsadil na jistotu, příběh Prince a chuďase si poupravil podle potřeb a obešel se bez pokusů o humor, satiru a další věci, které jsou fajn jen tehdy, když se povedou. Dobré.(28.12.2014)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// PLUS: nerušivě obsazeno pro mě méně známými tvářemi, celé to působilo výpravně a dějově to pokrývalo celé království, které se žene do války, příběhově jsem v tom poznal pohádku Princ a chuďas s příměsí pohádky Na vlásku, závěr pohádky byl krásný MÍNUS: trochu razantnější střih, hlavně v závěru bych dal větší prostor jejich "prohození" a snažil se z toho vytěžit maximum a nebo přinést něco nového, o hereckém projevu hlavního představitele dvojrole by se dalo dlouze povídat, rozdíl tam byl, ale dokázal bych si představit i výraznější chování postav./// Shrnutí: Možná za to může předchozí televizní pohádka, kterou jsem viděl jen o pár dní dříve a s ohledem k této jsem ji asi nadhodnotil, ale pokud už se tak stalo, tak v podobném trendu hodnocení u pohádek budu pokračovat, protože laťka je dnes nastavena hodně nízko. Na druhou stranu, nejsem nikterak náročný divák a pokud mě děj, příběh a jiné momenty filmu dostanou a to tak že ho záhy hltám a přeji si aby ještě nebyl konec, tak to vypovídá o jisté a možná i velké kvalitě. Je jasné, že si dnešní moderní pohádka už těžko, velmi těžko získává status klasiky nebo dokonce legendy, ale proč se snažit za každou cenu dnešní pohádky srovnávat s tvorbou před 30 či 40 lety. Na dnešní možnosti a bez velkého očekávání jsem byl velice příjemně překvapen skloubením několika pohádkových motivů a musím říct, že se to povedlo. Láska na vlásku na mě udělala dojem pěkné, kvalitní pohádky./// Celkem 88%///(1.2.2015)

Přidávám se k názoru, že tohle byla jediná z nových vánočních pohádek, která se bez újmy na zdraví dala dosledovat až do konce. A nebýt (poněkud podivného) závěru, dala bych ty body i 4... Sice jsem nikdy neslyšela, že by měl Matyáš Korvín dvojníka, ale ani já nevím všechno, a protože jeho představitel vypadal moc pěkně a velmi klukovsky i princovsky a i příběh (byť s myšlenkou převzatou od Marka Twaina a týkající se Edwarda VI. Tudora) se včetně vojny s Turkem povedl (teda až na ten konec, film rozhodně nepostrádal hlavu, ale jaksi chyběla ta pata, nebo spíš nechyběla ale byla Achillova), a tak s celým filmem vyjadřuji spokojenost, i když nevím, proč obsazovali Celeste Buckingham, když mají na Slovensku tolika dobrých a pohledných hereček... Výhradu mám snad jen k hlavní záporné postavě, celá ta linie byla nedotažená a vypadal spíše jako astrolog než jako seriozní hvězdář (on by se taky seriozní hvězdář nikdy nezapletl s tureckým sultánem). Naopak mě pobavilo vyjmenování zemí, které již Turci získali pod svou vládu, bylo mezi nimi i Valašsko, kde pak žil známý Vlad III. Napichovač neboli Dracula. Málokdo si umí představit, jak velká byla role Uher jako země, která se dokázala tomuto nebezpečí postavit (dnes je to zas velmi aktuální téma). PS: Také po novém zhlédnutí (Vánoce 2015) zvedám na 4 hvězdičky, neboť při něm jsem už strávila i konec.(8.1.2015)

Já s tím měla nejdřív trochu problém, protože mi byli ze začátku děsně nesympatičtí ti dvojníci, kterým jsem ze srdce přála, aby jim jejich, jak kovářský, tak královský, papínek vlepil pořádnou facku, fakanům jedněm rozmazleným. To se naštěstí, hned jak si po marktwainovsku prohodili role, zlepšilo...fanklub bych jim sice nezakládala ani potom, ale už byli aspoň snesitelní. Zato král Tomáše Hanáka, to byl sympaťák jak víno, princeznu i chudou Hanku tam obsadili víceméně jen na ozdobu, záporáky odsunuli na druhou kolej, což vůbec nevadilo, vzhledem k jejich prachmizernému potenciálu a tak první housle hráli obstojný příběh prince a chuďase a věrohodné, dobře udělané dobové reálie. Na to, že mě slovenské pohádky nikdy moc nebraly, tak docela dobrý.(28.12.2014)

Sice jsem tuto pohádku neviděl od úplného začátku, ale troufám si hodnotit. Po letech je to pohádka, která má velmi pěknou výpravu, kostýmy, kameru a není založena jen na vtípcích. Příběhově by se však mohla polepšit, ale jinak mě mile překvapila i herecky a rozhodně byla lepší než štědrovečení pohádka. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](28.12.2014)

• - Protože stále méně českých dětí rozumí slovenštině, byla pohádka nadabována do češtiny. (funhouse)

• - Film se od historie liší: Skutečný Matyáš Korvín si bral Beatrici Neapolskou ve svých 33 letech. (Jirka_Šč)

• - Tomáš Matonoha neovládá slovenštinu, proto jej ve slovenské verzi nadaboval Boris Farkaš. Ani v té české však nemluví svým hlasem. Ten mu propůjčil Petr Štěpán. (funhouse)