Láska na vlásku

Slovensko, 2014, 111 min

Předloha:

Mark Twain (kniha)

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Bárdos, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel, Miroslava Michálková, Ivan Béla Vojtek, Dušan Kaprálik, Jakub Rybárik, Matej Struhár, Gustáv Kyselica, Milan Bahul, Attila Mokoš, Rebeka Rigová, Katarína Kolajová, Ivan Gontko, Kristína Slováková, Juraj Benčík, Jozef Domonkoš, Vladimír Sadílek, Attila Bocsárszky, Václav Púčik, Marko Igonda, Anna Vargová, Lucia Vrablicová, Richard Labuda, Martin Hrevuš, Mário Zeumer, Ľudovít Bartoš, Róbert Bartoš, Štefan Orság, Marián Homér, Michal Legíň, Marta Rašlová, Pál Bocsárszky, Tomáš Florek, Jaroslav Medviď, Miloš Slemenský, Juraj Hatványi, Ivan Miča, Ester Čengelová, Michal Kováčik, Adam Podbrežný, Dušan Drígeľ, Adam Šinál, Dominik Hubčík, Erika Rigová, Veronika Vargová, Mária Ferancová, Ivana Režová, Dagmar Labathová, Zuzana Šemetková, Michaela Stráňavová, Maxim Stráňava, Liliana Janošťáková, Jennie Feelová, Emil Bečka, Dorotka Čengelová, Michal Kmeťo, Kristína Fačkovcová, Zara Horská, Peter Holubčík, Andrej Hučko, Andrea Vašeková, Adriana Pavčová, Peter Milučký, Michal Noga, Mária Geloňová, Gregor Hraška, Christopher Michael Paulíny, Jakub Janotík, Ondrej Hraška, Tomáš Stopa, Simon Kopunec, Jakub Malota, Michael Vrzala, Dominik Garaj, Ján Šajgalík, Miroslav Kozman, Tomáš Kardoš, Štefan Tokár, Lukáš Lacko, Vladimír Martinka, Jakub Mitrík, Gabriela Plenčáková, Tatiana Strečoková, Milan Juriga, Števko Škuta, Andrej Samčík, Viliam Podbrežný, Diana Strečoková, Jakub Škuta, Juraj Žilka, Jozef Brestič, Michal Steskal, Tibor Bušo, Tibor Fidek, Matej Kacko, Radovan Šefranko, Michal Šandori, Richard Požgay, Martin Hošna, Peter Kocúr, Ivan Kažimír, Ľubomír Fiala, Pavol Lančarič, Matej Slovík, Jozef Tasňocha, Michal Tuka, Miroslav Náhly, Pavol Zrínyi, Matej Šifula, Gejza Benkö, Maroš Pulščák, Štefan Klimko, Michal Mrázek, Pingi Janík, Igor Homola, Andrej Peciar, Petr Pelzer (vyp.)
  • ti88na

Rozprávková katastrofa. Neviem na čo sa to chcelo hrať, ale ani to nevyšlo. Po pol hodine som mala pocit, že je to nekonečné, ten príbeh bol nudný, celé to bolo zbytočne zdĺhavé, bez švihu aj šarmu. Ten chýbal aj všetkým hercom snáď okrem Bahúla a Judit Bárdos. Scenár ako zo zlého sna, musela som smiať, lebo niektoré dialógy vyznievali, akoby sa rozprávali dvaja idioti. Zo strany Samuela Spišáka to bolo herecky nezvládnuté v kľúčových momentoch a tú propagandu okolo Celeste Buckingham som tiež celkom nepochopila, keďže prvých 45 minút povedala asi tri slová a dokopy tak tri vety a celkový jej prejav nestojí ani za zmienku. Zábery na Oravský hrad a prírodné scenérie boli na filme to najkrajšie, ale to si ich pôjdem radšej pozrieť naživo, ako tráviť čas pri takejto hlúposti.(25.12.2014)

• slunicko2

Další zmařená příležitost. 1) Téma záměny prince s člověkem z lidu a porovnání jejich životních stylů, postojů i zkušeností je oblíbeným tématem filmařů. Ti odvážnější se zaštítí výbornou knížkou Marka Twaina - Princ a chuďas, kterou jako 46letý publikoval poprvé v roce 1881. Počty inspirovaných filmů jdou pravděpodobně do stovek, z českých určitě nezapomenu na televizní skromnou, ale výbornou verzi z roku 1971._____ 2) Spoiler. Moc by mi nevadilo, že si scénáristka z předlohy ponechala snad jen hlavní myšlenku, kdyby to, co vyškrtla, nahradila smysluplným dějem. To se však nestalo. Na rozdíl od předlohy jednají ve filmu princ i kovář naprosto stejně, mají stejnou mluvu, chování, názory i životní problémy (pocit nesvobody, svatbu). Kontrast mezi postavami se nekoná. Film prezentuje jako hlavní problém hrozící turecký útok, na který se však postupně zapomene a nastupující král jej vůbec neřeší. Podobných nesmyslů je film plný._____ 3) 19letá Celeste Buckingham mě více zaujala jako porotkyně v X Faktoru, než jako herečka. 22letý Samuel Spišák (dvojrole král - chuďas) u mě boduje svým osobním charismatem i pěkným tělem. Zaujal zřejmě i scénáristku a režisérku, 36letou Marianu Čengelovou-Solčanskou, která ho opakovaně nechala ladně přeskakovat ploty a různé překážky. S mizerně napsanou rolí si však příliš neporadil._____ 4) Na závěr citát z filmu, který by mohl usilovat o titul hláška roku: Já nie som Tomáš. Voľám sa Matej a som kráľov syn. Na to jeho nastávají odvětí: Mne to nevadí.(26.12.2014)

Trochu priveľa kritiky tu vidím, trochu neprávom. Vzhľadom na mizernú úroveň českých a slovenských rozprávok z posledných rokov (za zmienku stojí jedine Sokoliar Tomáš a Anděl páně) som veľa neočakával. Scenár nie je bohviečo, ale na druhej strane sme v žánri rozprávka, takže nechápem, čo za zápletky tu poniektorí čakali. Kritizovať by sa dalo, ale nájdu sa aj pozitíva. Najväčší prešľap - chýba tu humor, bez toho to v rozprávkach veľmi nejde. Zaregistroval som množstvo momentov, kde mi chýbala hudba, okrem toho C. Buckingham naspieval peknú pieseň k filmu, dokonca v i v českej a anglickej verzii, ktorú vo filme mohla kľudne odspievať. Jej herectvo to je iná kapitola. Zatiaľ na to nemá. S. Spišák hrá o niečo lepšie, ale jeho prejav mi stále príde taký chlapčenský, nesmelý, Musí sa do toho viac oprieť. Jeho české predabovanie, to už bolo ono, ale to bude skôr problém jeho hlasu ako takého. Pochváliť treba J. Bárdos, ktorá jediná pôsobila prirodzene. Ok, tak ešte T. Hanák a M. Bahúl, ale on nedostal toľko priestoru. Rukopis režisérky je veľmi podobný tomu vo filme Lietajúci Cyprián. Vie predať atmosféru, interiéry, exteriéry, fakt krásna kamera, príjemný look, ale to nestačí. Možno nabudúce. 60%.(26.12.2014)

Vcelku podařená a pěkná slovenská pohádka, která se volně inspiruje v historii a u Marka Twaina. A líbila se mi i když nemám rád, ať se na mne bratři Slováci a skoro sousedi Maďaři nezlobí, historickou postavu Matyáše-Matěje Korvína Hunyadiho. Ten přesto, že byl mocný a schopný panovník byl narcis, sobec, zbabělec a křivopřísežník. Možná škoda toho dabingu.(3.1.2015)

• harfuska

Toto má byť rozprávka 21. storočia??? Nikdy som si nemyslela, že budem mať z nejakého filmu (natož rozprávky) žalúdočné nevoľnosti… STALO SA! Obsadiť do hlavnej úlohy totálne neschopné, nesympatické poleno? A skopírovať ho??? Mala som čo robiť, aby som to predýchala… A to nebolo zďaleka to najhoršie.. Celý film som trpela – hrozné herecké divadielko, prázdne dialógy, trápne scénky, bez emócií, nápadu, vkusu, humoru…FRAŠKA! Bolo to tak neskutočne strojené… Počítala som minuty do konca. CELÉ ZLE!!! Jediný svetlý moment nastal, keď som videla Milana Bahúla ♥ a to nádherné dieťatko v jeho náručí.(19.2.2015)

• - Krčmárovi traja synovia vážili dohromady 600 kg a na Oravský hrad ich musel vyviesť traktor s radlicou.
    (Zdroj: sme.sk)

• - Tomáš Matonoha neovládá slovenštinu, proto jej ve slovenské verzi nadaboval Boris Farkaš. Ani v té české však nemluví svým hlasem. Ten mu propůjčil Petr Štěpán. (funhouse)

• - Film se od historie liší: Skutečný Matyáš Korvín si bral Beatrici Neapolskou ve svých 33 letech. (Jirka_Šč)