Saw VIII

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2017, 91 min

• POMO

Som predpokladal, že sa séria za tú dobu niekam vyvinula a prdlajs. Samoúčelné masakrovanie hajzlíkov, ktorí si to zaslúžia; rádoby prekvapujúce záverečné odhalenie pri ktorom vrcholí soundtrack, akože máme byť šokovaný. A jediná zaujímavá postava úchylnej laborantky sa z deja vytratí akoby nič.(13.11.2017)

Z Pily je teď Vykružovací pila, ale kruh se ještě evidentně zdaleka neuzavřel a mačkání dávno vyšťaveného citrónu urputně pokračuje. Ne, že by to bylo úplně na kyselé xichty, ale připadalo mi to, jako by se scénárista snažil deseticentimetrovým šulínkem umrdat dvoumetrovou babu. Dělal sice rutinérsky ramena, ze všech sil se stavěl na špičky a vypínal srolovanýma ponožkama vycpaný rozkrok, avšak když došlo na věc, holka se jen soucitně usmála a řekla, že esteticky proti tomu vcelku nic neměla, ale ať už jí příště nevolá, protože se teď musí skáknout dorazit salátovkou. Já se musel dorazit jedničkou. Prostě takové pěkně vypadající a vcelku odsejpající ždímání dávno suchého hadru s nedostatečně doPilovaným zvratem pro mongololidi, málo syrové, s až směšnou digitální brutalitou v nenápaditých nástrahách, nedomrlé a krátké, takže to o géčko ani neštrajchlo a z takto mohutné značky se jen tak povrchně vylízat nelze. Je to přesně na 2,500012474156289 hvězdy.(29.10.2017)

Postavy oscilující mezi "všudypřítomná", "vševědoucí" a "všeretardovaná", plus časová linie znásilněná k nepoznání nejen napříč ságou, ale hlavně v rámci těch blbých devadesáti minut, dělají z Jigsaw vskutku labužnickou chujovinu. V tomto směru spokojenost veliká.(6.11.2017)

Překvapivý návrat a to nejen ohledně série samotné, ale také co se týče přítomnosti příjemné kvality. Hořká nota, kterou před sedmi lety zahrálo Saw 3D, je zapomenuta, přestože se o restart v žádném případě nejedná. Naopak, nezasvěcení diváci budou tou záplavou respektu vůči dávno mrtvému vrahovi pořádně zmateni. Já si s předchozími díly tehdy prošel od toho lepšího až po to nejmarnější a jsem téměř v šoku z toho, že bych nejnovější (a vzhledem k nevelkým tržbám zase na čas poslední) příspěvek do galerie zvrácených her zařadil v rámci série možná hned za legendami opředenou jedničku. Logické chyby se jako obvykle vymýtit nepodařilo a vzhledem k ošemetnému zapletení se do prapůvodní mytologie samotného Jigsawa to ani nebylo možné. Za onu přehledně vystavěnou i sympaticky matoucí podívanou plnou divákových napjatých nervů přesto opatrné díky.(6.11.2017)

• H34D

Návrat k poměrně slavné sérii s výraznějším odstupem 7 let vybudoval očekávání při nejmenším v tom smyslu, že by se nemuselo jednat o další překombinovanou slátaninu, která se snaží především vytěžit pár zlaťáků ze známého značky... Avšak opak je pravdou. Jigaw si v ničem nezadá se Saw 3D, přináší opět chaotický příběh plný logických kiksů a šťavnaté gore záběry, které ale vlastně už tak nezarazí do sedačky jako dříve. Prapodivným pluskem je, že jsem se několikrát během projekce od srdce zasmál. 4/10(7.11.2017)

Jigsaw je zpátky a je to opět solidni, brutální, skvěle natočená krimi jízda, která po celých 90 minut napíná jak tanga pornoherečky. Po 7 letech slyšet opět skvělou hlavní znělku vyvolává husí kůži už jen z nostalgie a jako velký fanoušek Saw jsem si to celé opravdu užíval. Pasti mi sice tentokrát nepřišly tak vynalézavé a brutální jako v předešlých dílech, pořád se na to skvěle kouká a jde vidět, že fantazii a inovaci mají tvůrci pořád v kapse. Návrat Tobina Bella je perfektní, zaujmou i nové tváře detektivů i patologů a největší satisfakci přináší jako vždy samotný twist within twist závěr, který je opět velmi nepředvídatelný, šokující a dech beroucí. Bál jsem se, že to nepříjde, ale v posledních sekundách Saw nadělil opět nejbrutálnější Gore scénu roku, bez které bych se neobešel. Pro mě skvělý návrat a pevně věřím, že série bude pokračovat, jelikož se otevřely nové možnosti. Jediným záporem je, že JigSaw nezodpoví otázky z předešlého dílu, ale na to dost možná nezbyl čas. Spokojenost.80%(27.10.2017)

Další rutinní díl Saw, který klasicky nenabídne nic závratného, ale dobře se na něj kouká a uteče jako voda. Objeví se pár nových mašinek, úchyláren a vcelku působivý zvrat, který celému tomu velkému, natahovanému a poslepovanému kolotoči rozhodně ostudu neudělá. A je tam fakt dobrá zrzka.(31.10.2017)

Po sedmi letech hlásí návrat Saw, který rozhodně nemele z posledního. Po Saw 3D jsem byl mírně skeptický, jestli vůbec má cenu tuto sérii otevírat, ale naštěstí zbytečně. Nové pasti, zajímavé rozuzlení a tak celkem vše potěšilo. Na závěr kytička neměla chybu, panečku to byla pastička roztomilá .. 9/10 = 95%(28.10.2017)

• Pepinec

Takže ta osmiletá pauza byla prý kvůli tomu, aby mohl vzniknout opravdu kvalitní scénář. Naposledy jsem o osmiletém vzniku scénáře četl v souvislostech s novým Hurvínkem a ona je tedy pravda, že jsou oba zhruba na stejné úrovni. Kdyby se tady vrahem nakonec ukázal být Spejbl a kdyby v Kouzelném muzeu bojovaly o život Mánička s Bábinkou, daly by se oba filmy krásně propojit a nikomu by to určitě nepřišlo divnější, než finální poskládání dost vachrlatého odkazu Johna Kramera. Služba to vždycky nerada slyší, ale někdy už to fakt nejde jinak, než tabuli smazat a začít psát nanovo.(28.10.2017)

|85%| Viděno v kině. Po 7 letech se nám vrací smrtelně nebezpečné hry. Žít nebo zemřít, vyber si. Celá tahle sága je mou naprostou srdcovkou. Saw 1-6 – každý díl má svoje. Pouze finální, sedmý film nesoucí název Saw 3D mi přišel nejslabší, ale furt to tu nadprůměrnou kvalitu mělo, tudíž slabší 4*. Od tohoto pokračování, pokřtěném názvem Jigsaw jsem očekával minimum. Především za to mohl trailer, který působil, že to bude ještě slabší než Saw 3D. Bál jsem se pastí, myslel jsem, že to bude takové zbytečně naoko brutální bez pořádné zápletky. No, mýlil jsem se. Samotný snímek je naprosto jiný než má slabá očekávání. Jsem opravdu spokojen. Film má zajímavou a novou hereckou sestavu. Nechyběl ani Tobin Bell, který si tu krátce zahrál a propůjčil kazetám ve hrách opět svůj hlas. Rozhodně zde nebudu kritizovat skutečnost, že se tu neobjevili herci, které ztvárnili postavy detektiva Hoffmana nebo Dr.Gordona. V dalších dílech už možná budou, minimálně zmínky – v to věřím. Takže, hereckou sestavu jsem pochválil. Dále, zajímavě natočené pasti – mohli být ještě o něco lepší, ale vydařili se. Dokonce i v jedné scéně bylo pořádné napětí. Myslím v té, kdy je řetězy stahovali ke stropu. Brutalita se tentokrát držela trochu při zdi. Trošku mě to zklamalo, ale ne moc! Od Saw vždy očekávám pořádnou brutalitu, abych přivíral oči. No, snad se to napraví příště. Jinak má film spád a i po detektivní linii to není špatné, i když je to v tomto případě scénářem postavené dost průměrně, ale pro potřeby snímku to funguje bez nějakých děr. Na co jsem se nejvíc těšil, bylo finální rozuzlení. A ono to kurva dopadlo fantasticky. Má to 2 šokující pointa. Ta první mi přišla naprosto neuvěřitelná, ale fantastická. Málem jsem spadl ze sedačky, tak mi bušilo srdce, ale nebudu spoilerovat !!! Ta druhá už byla méně šokující (rovněž skvělá), která tu první dostatečně vysvětlila, takže logika stranou naštěstí najde. Trochu si člověk ke konci musel namáhat mozeček, ale po odchodu z kina jsem si vše dával dohromady a rozumného výsledku jsem se dopracoval na 100%. Hudba od Ch.Clousera je perfektní. Máme tu známé soundtracky z předchozích filmů, i pár nových a finální hudba ke konečnému rozuzlení ve mně vyvolala ohromnou nostalgii. Dyt já na této sérii vyrůstal, posílal jsem tátu do videopůjčovny, aby mu vydali, tuším tehdy DVD Saw 2 a 3. ;) Jsem rád, že si režiséři pohráli i se střihem scén. V jedné chvíli tu máme průběh děsivé hry, poté se to přepne do jiných scén a pak se to opět vrátí. Tím si hezky pohráli s napětím. No, nedá se to moc kritizovat, plný počet zatím nedám, ale je možné, že to časem po více shlédnutí změním. Ale jak říkám, ta brutalita mohla být větší, ale to není samozřejmě nejpodstatnější. Těším se na další díly! Snad budou vznikat co nejčastěji. PS: Tobin Bell je i po letech v 75 naprosto skvělý, prostě, on byl, je a vždy bude JIGSAW !!!(29.10.2017)

Svérázný vykonavatel boží spravedlnosti se po sedmileté odmlce vrací v docela rutinním sequelu, na němž je nejvíce sympatické to, s jakým elánem a ambicemi recykluje vše dříve viděné včetně důrazu na závěrečnou pointu, která dosavadní průběh syžetu obrací nikoli na hlavu, ale doslova vnitřnostmi ven. Na rozdíl od otřesně překombinované trojky, u níž jsem raději se sérií skoncoval, tahle epizodka docela dává smysl a poslední sekvence přepisuje fabuli filmu způsobem, proti němuž jsem vůbec nic nenamítal a který logiku vyprávění posouvá tentokrát na přijatelnou žánrovou úroveň. Aby se ale dosáhlo alespoň částečně úrovně prvního dílu, nesmělo by být tempo zpočátku tak ospalé, postavy jednotvárné od prvních scén a násilí tak nereálné a nepříliš odvážné. A ten vševědoucí vrah a narativ založený víceméně na sérii náhod (byť tentokrát narovnaný pointou), to už je vyloženě na pěst.. 55%(3.11.2017)

Můj oblíbený John Kramer je zpět na scéně. Celá ta zápletka je hrozně skvělá a rozuzlení na konci je naprosto famózní. Vraždy jako vždy zábavné, ovšem nejpovedenější je ta poslední, kterou bych nazvala "chobotnička", ta mě vážně dostala.(28.10.2017)

Tohle mi děsně dlouho vrtalo hlavou. Já cítím mírné zklamání. Samozřejmě, když jsem znova slyšel tu znělku, která je s frančízou spojená, zahřálo mě to u srdce. Nicméně snímek nenabízí skoro vůbec nic nového a je to spíš průměrnější část z této série. Pasti nejsou vyšperkované. Po sedmi letech bych je čekal nějaké vymazlenější. Chybí mi postavy, se kterýma bych nějak souzněl. Viz. Amanda, Dr. Gordon. O hráče se divák vlastně skoro nebojí a je mu vlastně fuk, jak dopadnou, hlavně ať je něco semele nebo rozdrtí. To tu však taky nenajdeme, místo brutálních smťáků tu jsou jen pitevní záběry, které jsou popravdě dost povedené a mrtvá těla vypadají k sežrání. Pastem chybí důležitá rozhodnutí, konečné důsledky všech činů.Na druhou stranu, je to příjemná, nostalgická podívaná, která dokáže zabavit a uteče jako voda. Finální twist je samozřejmě boží a je to jen důkaz toho, že přesně tohle jsme chtěli. Jen jsme dostali o dost méně.Konec opět převrací celý příběh a možná nechává otevřeno na další díly. Bojím se však, že to nemusí vyjít(30.10.2017)

Jigsaw nepřínáší nic extra nového, ale to by znalec problematiky této série snad ani nečekal. Zato se nám významným způsobem rozšiřuje pointa a odkaz, který John Kramer vybudoval. Někdo by moh namítat, že se jede až příliš v zajetých kolejích a 7 let od posledního dílu je dlouhá doba na to, aby autoři přišli s nějakou peckou. Je otázka, jestli série vůbec takové možnosti nabízí, protože já vždy chápal každý nový díl jako zaručeně poslední, protože snad už není možné takhle nápaditě další díly šroubovat a přitom elegantně odkrývat souvislosti z minulosti. Na druhou stranu osmý díl přináší zaručeně nejlepší produkci a z některých gore scén si sednete na prdel. Osobně považuji příběh skládačkového vraha za naprosto unikátní projekt, který si získal úspěch nejen svou šokující brutalitou a vynalézavostí, ale u mě boduje především za určitý morální přesah, který přináší.(29.10.2017)

Bude to asi znít divně, ale všechny díly Saw, mám v oblibě, i ty slabší. Na jednu stranu, je tu Jigsaw a jeho studenti, kteří šoupnou někam viníky/hráče a ti následně čelí pastím. Na straně druhé, jako by ve všech filmech, bylo něco/někdo víc, jako by i samotný Jigsaw, byl součástí nějaké hry, jakou by byl něčí loutka aniž by si to uvědomoval. Takový tajuplný nádech zla a hrůzy, které se nikdy neukáže, ale celou dobu nad vším má kontrolu. A tenhle návrat, po dlouhých sedmi letech, byl prostě geniální, takže pětka mi byla jasná, hned z toho vylepšeného úvodní songu. A hudba byla prostě úžasná, konečně film má dobře říznutý metal, který k tomu prostě pasuje. Pasti sou super a gore, které je prý je slabé, tak neni, je to pořádná darda, rozřezaných, rozpuštěných a totálně zníčených těl a ke konci kytička. Logicky finální rozuzlení, je zase pořádné psycho a hezky mně překvapila časová linka. Z postav, mi sedl nejvíc Ryan, jinak zbytek postav, sou sadistický zrůdičky, kterým sem to přál. Takže ano pět hvězdiček a právem, skládačka se nám pomalu plní a jdeme do finále. Bráchové Spierigové, sou už prostě zárukou kvality.(30.10.2017)

• Frajer42

Jedna z nejhorších návštěv kina v mém životě. Tento snímek staví svůj sotva měřitelný úspěch výhradně na svém jménu, které mu vytvořily díly předchozí. Jinak to byla opravdu přehlídka zoufalosti. Postavy byly neskutečně nezajímavé a jejich osudy mi byly zcela lhostejné. Co se týče příběhu, tak za něco stály výhradně až poslední minuty, které přinesly nějaké to překvápko. V ději mě neskutečně sraly skoky, respektive výskoky ze hry, na kterou se dalo koukat alespoň po stránce příjemných herních atrakcí. To, co se dělo mimo zdi kůlny smrdělo snad céčkovým filmem. Extrémní nálož nudy. Obrovské zklamání a první debilní díl této úžasné série.(7.11.2017)

• Laxik

Jako nudit se u toho nebudete, jen je to nenápaditá rutinérská nutnost, navíc vydlabaná jak halloweenská dýně. Chvílema mě bolely oči, jak se moje panenky snažily protočit o sto osmdesát. Více: v mojí recenzi(27.10.2017)

• corpsy

Nemám pocit Déjà vu, mám skôr pocit, že to všetko vlastne už ani nemuselo byť. Priznám sa, že séria SAW bola pre mňa v minulosti skvelou franšízou ( teda aspoň prvé dve - tri časti ) a keď sa ohlásilo ďalšie pokračovanie ( na počudovanie nejde o dnes tak moderný reboot ), bol som zároveň natešený, ale aj skeptický. Mal som počúvnuť tú pesimistickú stránku mojej mysle. Takže, dej je asi taký, jedna scéna mordu, za ňou vyšetrovanie, jedna scéna mordu, za ňou vyšetrovanie...atď atď atď. Nuda. Pointa? Poviem len to, že jedna podobná tu už v tejto kinosérii bola. Takže zase nuda. Comeback sa proste nevydaril.(30.10.2017)

Není to špatné a zase ne zase ani tak dobré abych tomu dával více jak tři hvězdičky. Očekával jsem rutinní záležitost a taky jsem jí dostal a nejsem z toho niják zklamaný. Chtěl jsem vidět Sawa na velkém plátně a taky jsem ho viděl, ale po všech těch dílech mě to už možná i trochu "unavuje". Nezainteresovaného diváka zaujme, ale myslím že spíše doma u televize než na velkém plátně. ( 27.10.17/Kino  )(30.11.2017)

Tak jsme se konečně dočkali a v Mountfieldu můžou roztočit kolo štěstí o slevy na nové motorové pily. V Jigsaw je hrozně moc pozitiv. Asi nejlepší je pochopitelně tvář Johna Kramera, kde tvůrci pochopili, že Kostěný Mandylor a zbytek party prostě to charisma nemá. Vše okolo Johna dokonce dává celkem smysl a na další díly je našlápnuto. Dalším plusem je scénář, kde scény na sebe rychle navazují, film běží svižně a nemá v podstatě hluchých míst. Než se nadějete, je tady květinka na rozloučenou. Horší je to se samotnýma pastičkama. Podle mě jsou lehce "nedotažené". Už to není špárání v dutině břišní a hledání klíčku, obětem stačí relativně málo, aby vyvázly. Je pravda, že pak je čeká většinou pastička další, což chudákům na klidu nepřidá, ale zase se lze "vykroutit" docela snadno. Jistě, nějaká ta končetina to odnese, ale furt je to málo. No a poslední, brokovnicová, zkouška je už docela průhledná. Ale když do toho nebudeme příliš "vrtat", je Jigsaw dobrý film a hlavně perfektní pokračování této, doufám, nesmrtelné série. Bavil jsem se od začátku do konce a už se těším na reprízu. A nebo rovnou za rok na Halloween. Tak zatím, Johne!(30.10.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6