Drákula

USA / Velká Británie, 1979, 109 min

John Badham

Předloha:

Bram Stoker (kniha)

W.D. Richter, John L. Balderston (divadelní hra)

Gilbert Taylor

John Williams

Walter Mirisch

John Bloom

Scénografie:

Peter Murton

Kostýmy:

Julie Harris

Celkom podareny film, dovolim si tvrdit. Velmi sa mi pacil Frank Langella, ako Dracula bol velmi presvedcivy. Podmanil si aj mna a to iba svojim pohladom ;).Draculov dom mal tiez nieco do seba. Tie pavuciny nemali chybu. Pocas celeho filmu bolo citit potrebnu atmosferu - Mina v podzemi bola fakt skvela. Na druhej strane, trochu mi tam chybalo rychlejsie tempo, na tu dobu ale asi standart. A soundrack bol uplne dokonaly. Prekvapilo ma, ze sa mi to az tak pacilo. Na zaciatku som bol skepticky.(6.3.2014)

• Faustka

U tohoto Drakuly by měla být poznámka: volně podle předlohy Brama Stokera, slovo volně zvýrazněné třemi podtržkami a velkým vykřičníkem. Chápu, že každý autor touží zaujmout svým osobitým pojetím.. Potom záleží na tom jak. John Badham pojal draculovskou klasiku stylem…“tlačit na pilu“ – bez nabroušené pily(a bez pravidla ukázat Draculovy špičáky). Prohození Miny „Van Helsingové“(považte: ta zaslepenost) s Lucy… ale i mnohé jiné závažnější zásahy, které už nelze přehlédnout; a o co obsáhlejší změny se pokouší, tím rychleji se vytrácí míra tolerance. Jakékoli „inovátorství“ podobného ražení nezachrání ani tak zvučná jména hereckých představitelů, jakými jsou Laurence Olivier, nebo Donald Pleasence. To je smutná bilance pro tak vděčný a stále přitažlivý námět.(11.10.2010)

Jedno z nejlepších filmových zpracování Stokerova románu. A to i přesto, že Langella se v démoničnosti nemůže rovnat legendám, jakými byli Lee nebo Lugosi. Badhamův Dracula se však může pyšnit něčím, čím jeho starší bratříčkové nemůžou: parádní výpravou a silnější naléhavostí. Ta vězí především v ponurosti: divák si tu do sytosti užije spoustu mlhy, špíny a bláta. Mezitím se pokochá interiérem Drákulova hradu a neunikne ani před děsivou prohlídkou zatuchlé podzemní kobky plné krys a netopýrů. Samozřejmě nechybí povinné vysávání krčků a působivá lekce lezení hraběte po stěnách hradu. Hudba a obsazení jsou už jenom šlehačkou na tomhle lahodném gotickém dezertu.(4.12.2012)

Kdyby některé kopulačně-sací scény nebyly trikově zcela nezvládnuté, a tudíž směšné, kdyby některé kříže nevypadaly spíše jako příložníky atd., hodnotila bych možná i výše. Adaptace oplývající mrazivou atmosférou, kterou korunuje výborně obsazený Langella a krásně otevřený konec (díky těmto pozitivům, pak divák odpustí určitou naivitu a odchylky od knižního originálu). Tenhle Dracula je charismatickým aristokratem, nikoli efemérním hejskem nebo slizkou kreaturou se špínou za nehty. Poněkud nedoceněný film.(7.6.2010)

Ano ano, na Coppolova Draculu nemá nic. Ale přihlédněme k tomu, že tento film byl natočen před onou slavnou verzí, a to dokonce o třináct let. Tak, přihlédli jsme tedy, a nyní pojďme přihlédnou k filmu samotnému. Je po pohled občas vskutku podivný. Tak například prohození jmen postav a vztahů mezi nimi (oproti původnímu příběhu) je pro mne naprosto nepochopitelné. Naproti tomu zkrácení a mírné pozměnění děje, řekl bych, na škodu není. A co herecké výkony? Hlavní představitelé jsou skvělí. Jak Dracula, tak Lucy (v originále Mina...) jsou charismatické postavy zahrané charismatickými herci. Avšak zbytek obsazení? Statisti! - Jaké bylo moje překvapení když jsem u protagonistů prof. van Helsinga a dr. Sewara nalezl rozsáhlou filmografii. Výprava byla malá... zúročená. Závěr: Nečekejte mnoho, tak si film užijete - jako já.(5.12.2009)

• - Role Van Helsinga byla původně nabídnuta Donaldu Pleasencovi, ale odmítl, jelikož tato role by byla podobná doktoru Loomisovi z filmu Halloween. (Chatterer)

• - Většina z role Sylvestra McCoye byla ve finální fázi vystřihána. (Chatterer)

• - Jonathan Harker řídí Hispano-Suiza. (Chatterer)