Drákula

Scénografie:

Peter Murton

Kostýmy:

Julie Harris

Více než obstojné zpracování upírské legendy. Oproti Coppolově verzi to sice po technické stránce působí jako chudý příbuzný, ale já jsem si právě skrze jednoduchost, temnou atmosféru a vynikajícího Franka Langellu dokázal k filmu najít správnou cestu. Příběh má chvílemi hodně blízko spíše ke klasickým hororovým hitům, například při záběrech na tajemný hrad obklopený stojatou mlhou, ale to vůbec není na škodu, protože právě tyto pasáže představují vrchol snímku a dokazují, že i staré horory měly své velké specifické kouzlo. A když navíc zní na pozadí povedená Williamsova hudba, nezbývá než smeknout před konečnou kvalitou a přiřknout této verzi Drákuly ještě o stupínek vyšší hodnocení, než té zmíněné Coppolově.(24.11.2012)

V první řadě musím napsat, že Frank Langella je naprosto skvělý Drákula a každý jeho pohled, každé gesto, každý krok jsem si užil. Vrchovatou měrou k tomu přispěla hutná atmosféra z dílny Johna Badhama podpořená hudbou Johna Williamse a o řadě scén nejde říct nic výstižnějšího, než že jsou nezapomenutelné (například Drákulovo první slézání domu je hororová extratřída). Co se týče příběhu, ten Stokerovu předlohu sice ctí, ovšem zároveň ji pořádně zohýbal. Ale asi chápu, proč tvůrci něco (pro někoho) tak rouhačského provedli. Chtěli diváky znalé předlohy překvapovat a tím pádem i více děsit. A mně nezbývá než konstatovat, že se jim to povedlo.(15.6.2015)

Adaptace, která stojí za shlédnutí. Není to sice nejlepší verze Drákuly, ale určitě jedna z těch povedených.(30.1.2011)

Mně osobně se tato adaptace líbila mnohem a mnohem více než silně přeceněná (a nesmírně nudná) Coppolova. Upřímně z adaptací, které jsem viděl, považuji tuhle za nejlepší. Má skvělou ponurou dobovou atmosféru, pěkné výtvarné zpracování, dobré herce, charismatického Drákulu pojatého jako skutečného neprvoplánového charmeura a několik (ne)pěkných momentů (třeba Mína v podzemních chodbách). Update 22.8.2016: Při repete u kamaráda na velkém plátně jsem si uvědomil, jak dobře ten film ve velkém vypadá. Lokace, počasí, spousty detailů v obraze, práce s kamerou, vyloženě esteticky podaná scéna mezi Drákulou a Lucy. Tohle není zkrátka jen horor, ale plnohodnotné estetické dílo.(10.2.2006)

Velmi archaicky pojaté zpracování s dravou hudbou Johna Williamse a velmi dobre budovanou atmosférou, po jehož shlédnutí se po dlouhém uvažování odhodlávám k následujícímu prohlášení: pro mě zatím nejlepší Drákula, co jsem viděl. Proč? Zachovává zvláštní atmosféru oné doby i filmařský nadhled, má krásný archaický hororový feeling, dobré herce a ponurou atmosféru. Tak proto.(25.7.2009)

• - Většina z role Sylvestra McCoye byla ve finální fázi vystřihána. (Chatterer)

• - Jonathan Harker řídí Hispano-Suiza. (Chatterer)

• - Role Van Helsinga byla původně nabídnuta Donaldu Pleasencovi, ale odmítl, jelikož tato role by byla podobná doktoru Loomisovi z filmu Halloween. (Chatterer)