Drákula

USA / Velká Británie, 1979, 109 min

John Badham

Předloha:

Bram Stoker (kniha)

W.D. Richter, John L. Balderston (divadelní hra)

Gilbert Taylor

John Williams

Walter Mirisch

John Bloom

Scénografie:

Peter Murton

Kostýmy:

Julie Harris

Mně osobně se tato adaptace líbila mnohem a mnohem více než silně přeceněná (a nesmírně nudná) Coppolova. Upřímně z adaptací, které jsem viděl, považuji tuhle za nejlepší. Má skvělou ponurou dobovou atmosféru, pěkné výtvarné zpracování, dobré herce, charismatického Drákulu pojatého jako skutečného neprvoplánového charmeura a několik (ne)pěkných momentů (třeba Mína v podzemních chodbách). Update 22.8.2016: Při repete u kamaráda na velkém plátně jsem si uvědomil, jak dobře ten film ve velkém vypadá. Lokace, počasí, spousty detailů v obraze, práce s kamerou, vyloženě esteticky podaná scéna mezi Drákulou a Lucy. Tohle není zkrátka jen horor, ale plnohodnotné estetické dílo.(10.2.2006)

Pro mě nejlepší zpracování Draculy, které jsem viděl. Přes jeho působivost, pochmurnost, kterou bych řadil ke starým časům éry Hammer films. Frank Langella v roli Draculy je také hodně přesvědčivý, jeho neustálé těkání očima je démonické. Pamatuju si, že když jsem film viděl poprvé někdy ještě za bolševika v České televizi, tak úvodní scéna na palubě lodi uprostřed moře mě doslova fascinovala. I po letech to má neskutečnou atmosféru, kterou podtrhuje naléhavá a dramatická hudba Johna Williamse. Také různé barvy a filtry na kameru, které se v jednotlivých záběrech střídají dodávají démonickou pochmurnost a vůbec celková výprava filmu a obsazení (Laurence Olivier jako Abraham van Helsing nebo Donald Pleasence jako otec Lucy) je na vysoké úrovni. Lezoucí Dracula po stěnách hradu, pochmurný interiér Draculova sídla, netopýři, pavouci, katakomby pod hřbitovem - všechno nádherná pastva pro oči. Copolova verze se oproti tomuto dílu může jít zahrabat. Je to ovšem pouze věc názoru a já si za tímto názorem pevně stojím.(10.9.2017)

Řekl bych že je to dobrá adaptace.Pro mě zhruba ta nejlepší a nejnapínavější...ale zřejmě to souvisí s hodně sugestívním zážitkem který jsem z toho měl jako dítě.Ono zabité nemluvně,mrtvola s rudýma očima,barák plnej bláznů a dravý upír lezoucí po stěnách jako pavouk...to se jenom tak nezapomíná.Proto člověk drží dvěma starším pánům, kteří s těmito zlými přeludy zápolí palce...po těch letech už to není tak působivé ale nějakou sílu to pořád má.(2.4.2006)

Zajímavá a netradičně pojatá verze Draculy, která se může pyšnit pěkným hereckým obsazením v čele s Frankem Langellou v titulní roli a Laurencem Olivierem v roli Van Helsinga. Hudba Johna Williamse je jako vždy krásná. Škoda jen, že mě drákuloviny nikdy moc nebraly, stejně jako většina dalších upířích filmů. Tenhle však určitě má co ukázat a mohu ho s klidem doporučit.(18.10.2011)

• pakobylka

Musím konstatovat, že milý hrabě Dracula neměl vůbec žádné charisma - a nadmíru podivným a odpudivým kulením očí si svůj profil nijak nevylepšil. I tak na tom byl o dost líp než všichni ostatní protagonisté dohromady. Když už nic jiného, alespoň se uměl proměnit v pěkně stavěného vlčka nebo v legračně mrňavého netopýrka … a bez zvláštní námahy dokázal na dálku otevírat i zavírat dveře a lézt po zdi hlavou dolů - což jsou schopnosti hodné pozornosti. Zato co se kladných hrdinů týká, tak nesympatickou sešlost jsem už hezky dlouho neviděla. Atmosféra byla tudíž chabá a děj mě ničím zvláštním nezaujal. Až na jednu drobnost. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Nějak jsem nepochopila, proč nemrtvá Mina měnila svůj vzhled - patrně podle prostředí, ve kterém se zrovna nacházela, takže v podzemních prostorách vzdáleně připomínala Mrtvou nevěstu Tima Burtona. Sice to byl jeden z mála alespoň trochu zábavných momentů snímku, který se honosí hrdým označením "horor“, ale nedával žádný smysl.(15.11.2010)

• - Sylvester McCoy měl původně hrát Mila Renfielda. (Chatterer)

• - Většina z role Sylvestra McCoye byla ve finální fázi vystřihána. (Chatterer)

• - Jonathan Harker řídí Hispano-Suiza. (Chatterer)