Fear Clinic

Scénografie:

Jennifer Klide

Kostýmy:

Rachel Demski

Tak nějak nechápu to zdejší mizerné hodnocení. Coby seriál dokázal Fear Clinic přinést výborný a děsivý portrét strachu, jeho podstaty a neomezené moci. Filmová verze sice není tak vydařená, jako seriál, ale své klady rozhodně má. Vizuál je výborný, atmosféra pošmourných zimních dnů také udělá své a výkony jsou na takový snímek, který nejspíš neměl moc velký rozpočet, také velmi slušné. Příběh je dobře zpracován, nepůsobil na mě nijak amatérsky, snad jen závěrečné části působily lacině, obviously CGI:) Thomas Dekker je zajímavý týpek a ráda ho uvidím v jakémkoliv filmu. Robert Englund bude navždy Freddy Krueger, ale své místo má v hororech stále jisté. I když vidět polonahého bych ho snad ani nemusela:) "Každý den nosíme všichni masky. Schováváme se za společenské masky. Musíme je nosit, bez nich bychom nepřežili."(30.8.2015)

• GTS_PUNK

Doktor Andover (Robert Englund) vedie kliniku, v ktorej vďaka svojmu špeciálnemu prístroju lieči ľudské fóbie. Aspoň sa o to pokúša. Doteraz viac menej úspešne, ale keď sa mu vo veľkom vracajú predošlí pacienti, nechce sa do ich preliečenia znovu púšťať. Nakoniec tak však učiní a spraví zrejme najväčšiu chybu v svojom živote, keď vypustí z prístroja na sveta samotný strach. Ako najjednoduchšie opísať tento film? Asi ako tradičný novodobý americky štylizovaný druh hororu, vyhýbajúci sa hollywoodskej veľkoprodukcii. S jedinečným, ale zato nie veľmi presvedčivým námetom, sa snaží u divákov zabodovať. Môžeme povedať, že sa mu to darí? Bohužiaľ nie. Celá dejová línia, od začiatku až do konca, pôsobí pomerne chaoticky a dojmom, ako keby v nej chýbalo niekoľko podstatných scén, ktoré by doplnili a vysvetlili celú filmovú podstatu. Dokonca aj tá najhlavnejšia, a síce to, ako sa darí strachu prenikať do hmotného sveta. Nápad celej veci rozhodne nemožno uprieť, ale jeho funkčnosť je viac než diskutabilná. Odhliadnúc od slabého a viac-menej nefungujúceho príbehu, ostatné filmové aspekty nepôsobia o nič lepšie. Napríklad také efekty síce na pohľad nevyzerajú najhoršie a zhmotnený strach môže aj trochu naháňať hrôzu, ale treba podotknúť, že vo veľkom pripomínajú iné filmy, ako napríklad tretiu časť Spidermana, sériu Votrelec a určite by sa ešte niečo našlo. Samozrejme, že tieto diela priamo nevykráda, ale podobnosť je zreteľná. Čo sa postáv týka, ani jedna z nich nie je veľmi presvedčivá a herecké obsadenie je skôr toho nižšieho kvalitatívneho ranku. Za zmienku stoja snáď len Robert Englund, známy vďaka sérii A Nightmare on Elm Street, a Corey Taylor, frontman metalových skupín Slipknot a Stone Sour. Skladbu "The Dark" druhej spomínanej skupiny možno počuť počas záverečných titulkov. Fear Clinic ako veľké množstvo jemu podobných filmov novodobej produkcie dokáže zaujať svojim námetom. Bohužiaľ, možno aj kvôli možnostiam, ktoré jednotliví filmári majú, tak potom vznikajú takéto snímky, spadajúce snáď až do kategórie "C" a nižšie. Aj keď sa v tomto prípade nejedná o ten najhorší žánrový či celkový filmový zážitok, je na ňom minimum toho, čo sa dá divácky si užiť. Metaloví fanúšikovia možno ocenia akurát tak účinkovanie Coreyho Taylora. V rámci žánru, a dokonca aj kvalitatívnej skupiny, ale možno nájsť aj o dosť lepšie kúsky.(23.12.2015)

Dr. Andover, známy liečbou pomocou svojho kontroverzného vynálezu; komory strachu je opäť na scéne; po tom ako jeho pomoc vyhľadá skupinka straumovaných ľudí, zúfalo podliehajúcich svojim fóbiám... Rovnomenný, predchádzajúci krátky seriál sa mi fakt páčil a vyzeralo to, že potenciálu je v ňom ešte do aleluja, takže som prekvapený, že hoci sa k full-filmu dostal aj pôvodný režisér, aj hlavná Englundovská hviezda, tak to akosi vyšumelo do prázdna. Mdlý, nezaujímavý, nestrašidelný, stereotypne spracovaný a nezáživne odohratý počin, ktorého korunu má na hlave sám Englund; s tou parochňou v ktorej vyzerá ako Alan Rickman. Našťastie sa to aspoň v záverečných, cca 20 minútach, trochu prebudí a predvedie niečo zo svojho atmosférického bizária, za čo nakoniec prihadzujem aj tú slabučkú tretiu hviezdu, no dokopy to fakt nič extra nebolo.(26.1.2015)

U snímku jsem se docela bavil a musím říct, že jsem nebyl zklamaný. Ten příběh mě přímo nenadchnul, ale docela jsem si užíval, jak se to celé rozplétá, jak jsou zde i další příběhy v příbězích a celé to dává jakýsi zvrácený smysl. Ten strach nebyl využit naplno, to určitě ne, ale Robert Hall si nechal prostor pro to, aby vás některými scénami zvládl skutečně zhnusit. I to mu počítám k dobru.(7.4.2015)

• *CARNIFEX*

Partia mladých ľudí, ktorá prežila pri útoku muža v maske so samopalom traumatickú udalosť, prichádza do nemocnice Dr. Andovera, aby ich za pomoci vlastného vynálezu zbavil vidín a halucinácií, ktoré ich neustále prenasledujú. Oni však ani z ďaleka nie sú jediní, ktorí potrebujú pomoc. Údajne je v tomto "duchu" spracovaný aj seriál. Ten som síce nevidel, a tak ich vzájomne neviem porovnať, no "Fear Clinic" mi neprišiel ako vyslovená katastrofa. Osobne ma pár halucinogénnych scén zaujalo, aj keď som zrejme z totálnej biedy a "chudoby", z momentálnej ponuky prabiednych hororov totálne oskromnel. Zázrak by ale fanúšik hororu v podobe mimoriadneho gore či atmosféry určite očakávať nemal - 40%.(29.1.2015)

• - Píseň, kterou Bauer (Corey Taylor) pustí v autě, je "The Dark" od skupiny Stone Sour. Corey Taylor je frontmanem této kapely. (Corpsegrinder)

• - Pesničku, ktorá hrá v aute, keď Bauer odvezie Megan, naspieval on sám. (Marceloo)

• - Vo filme si zahral i Corey Taylor, frontman americkej metalovej kapely Slipknot. Jedná sa o jeho debut na filmovom plátne, aj keď je uvedený v snímke Rollerball (2002) spolu s ostatnými členmi kapely. Na natáčanie nedorazili, preto boli počas jedného ich koncertu nasnímaní a digitálne pridaní do filmu. (belinko)