Fetiše... - Fetiše socializmu 2 (2015) (série)

Brigády (S02E02)

(epizoda)
Slovensko, 2015, 26 min

Urobiť z času na čas niečo dobré a zadarmo nemá so socializmom nič spoločné. Pomáhať druhým a v konečnom dôsledku samým sebe je ľudská vlastnosť. Povojnová mládež pracovala na stavbách mládeže, neskôr si mnohí pamätajú ako sa pomáhalo pri zbere zemiakov. Často sa konali brigády v sobotu, na jar sa čistilo okolie, ma jeseň natierali lavičky. Nie všetky masovo organizované akcie boli neužitočným zabíjaním času. Akcie Z – zet ako zveľaďovať, boli dobrovoľnými akciami, kde sa ľudia rozhodli pomôcť pri stavbe škôlky, detského ihriska,či miestnych potravín.Všetko bolo od štátu zadarmo, a ak sa občania chceli mať lepšie i okolie bytovky krajšie, urobili si to sami sebe, ľudia ľuďom. Spolu s ideálmi. Dnes už zdanlivo nepotrebujeme nič robiť naviac, v princípe už nepotrebujeme nič budovať. Žijeme v mieri a v dostatku. Práve dostatok a zmena hodnotového rebríčka v spoločnosti priniesli nový pohľad na dobrovoľníctvo. Zaujímavosťou je, že dobrovoľníkmi sú opäť mladí. (RTVS)

Sany33

Príbeh: Pohľad na socialistické brigády, kedy mladý iba nemleli pantom ale sa chytili lopaty a dokázali spoločnými silami niečo neuveriteľné. Prevedenie: Jeden ten robotník na dráhe povedal úžasnú vec. Dnes už mladý ľudia nedokážu tvoriť hodnoty. Kedysi ľudia dokázali spolu postaviť železnicu, ktorá pretrvala dodnes. Dnes je jediná vytváraná hodnota mladými videjko na YT alebo Tik-toku. A to je mi teda hodnota. 80% ()