Fetiše socializmu (TV seriál)

Fetiše televízie

Dokumentární

Slovensko, 2014, 32x27 min

nehodnotím seriál od kvality, aj keď mám pozreté len málo.....nedá sa ďalej! to, že tvorcovia sú asi dobrí, to je jasné......ale tá téma! to fakt nemáme iné témy pre dokumenty ako socík, SNP, Štúrovci, sociálne problémy, socík, socík a ešte raz socík? to vážne definuje Slovákov len socík? tak, ako naším rodičom servírovali SNP a WW2 ad nauseam, robia toto našej generácií so socíkom......a pritom všetci zainteresovaní dobre vedia, kam to povedie!(20.6.2014)

• jurajpower

Fetiš je viera v nadprirodzené vlastnosti predmetov.....Myslím si, že ľudia ktorí si socializmus užívali plnými dúškami, nemajú právo ten systém zosmiešňovať. Hlavne nie signatári ANTI-CHARTY. Tí svojho času socializmus budovali zo všetkých síl. Nešťastný výber účinkujúcich, nešťastný výber a spájanie tém, nastavuje tej dobe krivé zrkadlo. Dalo sa to zobraziť s humorom a nadsádzkou.(12.7.2014)

ceskoslovenska televizia, studio bratislava uvadza popularno-naucny program - fetise socializmu. v nasledujucich castiach vam ukazeme: preco su nase motorky oblubene doma aj v zahranici; spodna bielizen navrhovana na slovensku vyhrava ceny ako na beziacom pase; povozime vas na oranzovej plastovej tatrovke, ale aj na jej velkej a silnej sestre; a k tomu nam budu hrat a spievat viaceri vitazi bratislavskej lyry. prajeme vam prijemne sledovanie.(6.6.2014)

Slovenská verze (kopírka) pořadu Retro od České televize. Rozdíl je především v tom, že tam neúčinkuje otravná Martina Vrbová se svými rádoby vtipnými scénkami a průpovídkami, jinak je to v zásadě stejný formát. Krom faktu, že je tam víc slovenštiny, což jaksi není žádné velké překvapení. Někdy tam jako kulisa na pozadí hraje znělka toho či onoho více či méně oblíbeného československého seriálu. Jako bonus tak může člověk vzpomínat, ze kterýho to bylo. Takže tedy, sečteno a podtrženo, bratrům ze Slovenska se to sice podařilo mírně vylepšit, ale i tak zůstáváme pořád na průměrných třech hvězdičkách. I když o ždibec lepších, než ty pro tu českou verzi. Pořád je to totiž jen taková populárně-zábavná glosa s někdy zajímavými avšak obecně mělkými informacemi.(11.1.2018)

Je zaujímavé sledovať, ako sa z nemilovaného socializmu, šedivého a neslobodného, stáva v poslednom čase predmet nostalgie - z nijakého iného dôvodu, ako proste preto, že je to už za nami a nikdy sa nevráti - a to vždy vzbudzuje melanchóliu i záujem, hlavne v prípade, že sa nás to osobne dotýkalo - a väčšina z nás na tú dobu ešte má nejaké konkrétne a viac-menej živé spomienky. Dnešný diel o zberateľstve, za socializmu všeobecnej mánie, mi zahral na osobnú nótu a veru neviem či zberateľstvo v podstate čokoľvek, ktorého som od detstva nadšencom, nie je lepší spôsob prístupu k životu, než dnešný bezbrehý konzum, ktorý nahradzovalo a ktorého som nikdy priateľom nebol ani nebudem. V každom z nás je kus lovca-zberača ( a nepochybne i konzumenta ), v niekom viac, u iného menej, nezberateľ vlastne ešte iba neprišiel na to, čo vlastne zbiera. Čo bolo voľakedy cenné, dnes ako bežná každodennosť takmer nemá hodnotu, čo bol kedysi spotrebný výrobok či gýč, stáva sa dnes cennosťou, ktorej hodnota neustále stúpa. Áno, zberateľstvo zachraňuje minulosť...(27.6.2014)