Série(5) / Epizody(47)

Dokumentárny cyklus o živote v socialistickom zriadení, ktorý osloví nielen vyššie vekové skupiny divákov - pamätníkov. Jednotlivé filmy cyklu budeme spájať ústredným motívom – fenoménom populárnych, módnych, zaujímavých, žiadaných a často nedosiahnuteľných vecí v období socializmu. Boli to či už predmety materiálneho charakteru, alebo „výdobytky ducha", ku ktorým sa s túžbou obracali tváre väčšinovej spoločnosti, uzavretej v akejsi zvláštnej konzerve, kam len veľmi ťažko prenikali európske a celosvetové kultúrne trendy. (RTVS)

Uesbe

nehodnotím seriál od kvality, aj keď mám pozreté len málo.....nedá sa ďalej! to, že tvorcovia sú asi dobrí, to je jasné......ale tá téma! to fakt nemáme iné témy pre dokumenty ako socík, SNP, Štúrovci, sociálne problémy, socík, socík a ešte raz socík? to vážne definuje Slovákov len socík? tak, ako naším rodičom servírovali SNP a WW2 ad nauseam, robia toto našej generácií so socíkom......a pritom všetci zainteresovaní dobre vedia, kam to povedie! ()

MM_Ramone

"Fetiše socializmu" je dokumentárny cyklus z produkcie slovenskej verejnoprávnej televízie, ktorý nostalgicko-satiricky mapuje život v socialistickom Československu. Podľa mňa je to dosť zbytočný projekt. Kto to zažil, vie aké to bolo a kto to nezažil, aj tak nepochopí. Trojhviezdičkové hodnotenie dávam najmä kvôli ôsmej epizóde z prvej série (Útek na špicu hitparád), v ktorej na ťažké časy totalitného režimu zaspomínali spevák Petr Koňýk Schredl (Zóna A) a basgitarista Braňo Alex (Zóna A, Slobodná Európa). *** ()

jurajpower odpad!

Fetiš je viera v nadprirodzené vlastnosti predmetov.....Myslím si, že ľudia ktorí si socializmus užívali plnými dúškami, nemajú právo ten systém zosmiešňovať. Hlavne nie signatári ANTI-CHARTY. Tí svojho času socializmus budovali zo všetkých síl. Nešťastný výber účinkujúcich, nešťastný výber a spájanie tém, nastavuje tej dobe krivé zrkadlo. Dalo sa to zobraziť s humorom a nadsádzkou. ()

nikolajevic

ceskoslovenska televizia, studio bratislava uvadza popularno-naucny program - fetise socializmu. v nasledujucich castiach vam ukazeme: preco su nase motorky oblubene doma aj v zahranici; spodna bielizen navrhovana na slovensku vyhrava ceny ako na beziacom pase; povozime vas na oranzovej plastovej tatrovke, ale aj na jej velkej a silnej sestre; a k tomu nam budu hrat a spievat viaceri vitazi bratislavskej lyry. prajeme vam prijemne sledovanie. ()

SeanLSD

Je zaujímavé sledovať, ako sa z nemilovaného socializmu, šedivého a neslobodného, stáva v poslednom čase predmet nostalgie - z nijakého iného dôvodu, ako proste preto, že je to už za nami a nikdy sa nevráti - a to vždy vzbudzuje melanchóliu i záujem, hlavne v prípade, že sa nás to osobne dotýkalo - a väčšina z nás na tú dobu ešte má nejaké konkrétne a viac-menej živé spomienky. Dnešný diel o zberateľstve, za socializmu všeobecnej mánie, mi zahral na osobnú nótu a veru neviem či zberateľstvo v podstate čokoľvek, ktorého som od detstva nadšencom, nie je lepší spôsob prístupu k životu, než dnešný bezbrehý konzum, ktorý ho nahradzuje a ktorého som nikdy priateľom nebol ani nebudem. V každom z nás je kus lovca-zberača ( a nepochybne i konzumenta ), v niekom viac, u iného menej, nezberateľ vlastne ešte iba neprišiel na to, čo vlastne zbiera. Čo bolo voľakedy cenné, dnes ako bežná každodennosť takmer nemá hodnotu, čo bol kedysi spotrebný výrobok či gýč, stáva sa dnes cennosťou, ktorej hodnota neustále stúpa. Áno, zberateľstvo zachraňuje minulosť... ()