Felvidék - Horní země (festivalový název)

• Felvidék – Horná zem

Felvidek: Caught in Between

Animovaný / Dokumentární

Slovensko / Česko, 2014, 75 min

Dušan Husár

Dušan Husár

Osobný rodinný príbeh režisérky sa stretol s veľkou politikou vo filme, ktorého téma nie je často cieľom pozornosti filmových dokumentaristov. Ide totiž o praktickú realizáciu Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom z roku 1946 a o dopad udalostí s ňou spojených na ľudí, ktorých sa tieto udalosti týkali. Výsledkom je hravé spracovanie s animovanými i dobovými dokumentárnymi vsuvkami a piesňami Jany Kirschnerovej. Ak existuje vôbec nejaký spôsob ako mladých poučiť dačo o histórii, spôsob aký zvolila režisérka, patrí medzi tie, na základe ktorého by sa naozaj aj mladí niečo dozvedieť mohli. Plusom je presah spočívajúci vo výpovediach mladých ľudí žijúcich na zmiešaných slovensko maďarských územiach o ich vnímaní seba a okolia prostredníctvom vnímania ich národnej identity.(30.11.2014)

• Madsbender

[Týždeň slovenského filmu 2014] Odhliadnuc od veľmi jednostranného pohľadu na fakty a vytrvalej snahy dojímať som mal pocit, že film nedokáže udržať jednoliaty koncept. Poetický tón, ktorý v úvode naznačuje Plančíkovej až rozprávkový voiceover, zemitosť, jemne farebne tónované detailné zábery tváre a animačnou technikou oživované predmety s patinou staroby, sa rýchlo zmení na pokus o historickú detektívku. Hľadanie identity (v ktorom sa stiera hranica medzi osobnou a národnou) prostredníctvom archívnych materiálov a rozhovorov však kolísa medzi uvoľnenou atmosférou kávičkárskych posedení a emocionálne presýteným spytovaním pamätníkov. Sprievodný komentár je raz prítomný, raz bez vysvetlenia v podobných pasážach absentuje. Archívne nahrávky a fotografie sú striedavo presne vyložené a zapracované do výpovede, inokedy akoby sa režisérke nechcelo vysvetľovať, na čo sa vlastne pozeráme. Do istej miery mi preto prišli niektoré časti dokumentu zmätočné alebo vyslovene zbytočné. Čo je s ohľadom na výborné napájanie obrazu na rytmus hudby škoda. Konečne, i samotný prednes Plančíkovej mi neprišiel príjemný ani vtipný, len naivný a vo výsledku prispel k dojmu preštylizovanosti nielen animovaných úsekov. 45% [Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou](17.4.2015)

Oceňujem hlavne fakt, že niekto prišiel v dokumente s témou, ktorá tu dlho nebola. Násilný odsun Nemcov a Maďarov z povojnového Československa si zobrala pod drobnohľad režisérka, ktorá sama nevie kam sa zaradiť. Pre Slovákov Maďarka, pre Maďarov Slovenka. Trochu vidím problém v umeleckej forme, ktorú pri rozprávaní zvolila. Občas pôsobí detsky, čo sa s vážnosťou témy trochu bije, no treba uznať, že niektoré scény dokážu zaujať a nepostrádajú nápad. Možno chcela touto formou prilákať mladších divákov, no každopádne som rád, že niečo také vôbec vzniklo. Najväčší problém vidím rovnako ako užívateľ nascendi v tom, že rovnako dojímavo, ba ešte určite viac by sa dal natočiť dokument o utláčaní Slovákov, ale beriem to ako pohľad na ich problémy a tak aj hodnotím. Navyše to územie je dosť premiešané, takže sú tam maďarsky hovoriaci Slováci, ale aj slovensky hovoriaci Maďari, takže sa to tak trochu týka oboch národov a o tom to je. 70%.(7.12.2014)

• nascendi

Plančíková dojímavo opisuje neprávosti, ktorých sa na Maďaroch zo Slovenského územia dopúšťala československá štátna moc. Nemám rád takéto tzv. dokumenty, pretože rovnako dojímavo by bolo možné nakrútiť film o osude Slovákov na Maďarmi zabranom území po Viedenskej arbitráži. Otázkou je účel takýchto filmov, pretože príspevok k historickej pravde to nie je ani náhodou. Preto aj také hodnotenie.(30.11.2014)

V zásade veľmi pekne obhliadnutie sa za jednou hlúpou dobou. Príbeh respondentov sú dojímavé, zaujímavé a nesú sa v štýle veľmi pôsobivej poetizácie, kedy zľahčujú určitým spôsobom nepríjemné situácie akým boli vystavený a romantizujú( aj vďaka odstupu) svoju dobu aj svoje spomienky. Dokonca aj súčasná línia z babkou obsahovala veľa pekných nuáns. Čo mi ale vadilo boli animácie a ústredný voiceover. Toľko pekných tvorivých nápadov je tu naškodu konfrontovaných s tými nedotiahnutými - Attilové čítanie starého denníka síce pomáha režisérka k výpovednej hodnote akú zamýšľala, ale v rámci ostatných prvkov mi príde nedotiahnuté. Inak veľmi slušný počin.(30.4.2015)

Formálne aj obsahovo hodný dokument do kino distribúcie. To sa ani zdaleka nedá povedať o všetkých slovenských dokumentoch. Rytmické striedanie velmi vtipnej a výstižnej animácie, archívnych záberov zo 40. rokov a mnohých komentárov pamätníkov udalostí, o ktorých dnešná mládež nemá ani páru. Druhá svetová vojna mala totiž viacero temných stránok. Vyznenie nie je však monotematické, z filmu si odnesiete viac, ako sa na prvý pohlad môže zdať. V tomto smere sú prekvapivo osožné aj výpovede ludí zhruba tesne nad dvadsať a ich chápanie dnešných interetnických vzťahov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Ten je velký Babylon ešte viac, ako kedykolvek predtým a asi sa s tým budú musieť zmieriť všetci nacionalisti.(15.4.2014)

Doprovodná animace fazolkama se povedla, také historické televizní deníky jsou fajn. Přesto se jedná o trochu jednostranný pohled na národnostní výměnu. Chybělo zaznamenání situace Slováků v Maďarsku. Každopádně děkuji za pohled na mladé Maďary na Slovensku.(26.10.2014)

Myslel jsem, že tenhle film bude schopen zaujmout jenom svým animovaným zpracováním, které je velmi dobrým způsobem propojeno s hranými/dokumentárními sekvencemi, ale ono je to zajímavé i z hlediska výpovědi, kterou to má. Podobně zpracované kořeny by si zasloužila každá rodina, i když určitě podrobněji.(20.7.2017)

Tie výpovede sú silné, ale nie až tak pútavé, aby to bolo na celovečerný dokument. Animácie som niektoré pochopil, niektoré nie, možno by bolo nutné žiť medzi tými pamätnikmi v ich prostredí, alebo ich aspoň poznať. A tie lyrické pasáže s hudbou Jany Kirschner mi do dokumentu nepasovali vôbec.(27.11.2014)

Nezvyčajne, ale nápadito, vtipne a tvorivo poňatý dokument o veľmi výraznej a významnej téme. Páči sa mi, že tvorkyňa sa nezľakla zabŕdnuť do presídľovania obyvateľstva medzi Slovenskom a Maďarskom a priniesla túto tému divákom. Dokument vypovedá aj o súčasných vzťahoch medzi Slovákmi a Maďarmi a je v ňom vidieť ľudskosť a skutočný záujem o problematiku.(27.6.2014)

Chcel som napisat svoj nazor na obsah ale som ovplyvneny madarskymi korenmi. Dobra vizualizacia, ktora pomaha tomu to dokumentu aby bola predsteva sirsiemu publiku.(28.11.2014)

Film je vhodný spíše pro školáky a studenty na základní seznámení s tématem, ale pro člověka, který už o problému něco ví, je informačně i realizací nedostačující. Autorka se měla zaměřit spíše na dějovou a faktickou rovinu namísto grafické a animační.(11.3.2015)