Felvidék - Horní země (festivalový název)

• Felvidék – Horná zem

Felvidek: Caught in Between

Animovaný / Dokumentární

Slovensko / Česko, 2014, 75 min

Dušan Husár

Dušan Husár

Osobný rodinný príbeh režisérky sa stretol s veľkou politikou vo filme, ktorého téma nie je často cieľom pozornosti filmových dokumentaristov. Ide totiž o praktickú realizáciu Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom z roku 1946 a o dopad udalostí s ňou spojených na ľudí, ktorých sa tieto udalosti týkali. Výsledkom je hravé spracovanie s animovanými i dobovými dokumentárnymi vsuvkami a piesňami Jany Kirschnerovej. Ak existuje vôbec nejaký spôsob ako mladých poučiť dačo o histórii, spôsob aký zvolila režisérka, patrí medzi tie, na základe ktorého by sa naozaj aj mladí niečo dozvedieť mohli. Plusom je presah spočívajúci vo výpovediach mladých ľudí žijúcich na zmiešaných slovensko maďarských územiach o ich vnímaní seba a okolia prostredníctvom vnímania ich národnej identity.(30.11.2014)

Nezvyčajne, ale nápadito, vtipne a tvorivo poňatý dokument o veľmi výraznej a významnej téme. Páči sa mi, že tvorkyňa sa nezľakla zabŕdnuť do presídľovania obyvateľstva medzi Slovenskom a Maďarskom a priniesla túto tému divákom. Dokument vypovedá aj o súčasných vzťahoch medzi Slovákmi a Maďarmi a je v ňom vidieť ľudskosť a skutočný záujem o problematiku.(27.6.2014)

Oceňujem hlavne fakt, že niekto prišiel v dokumente s témou, ktorá tu dlho nebola. Násilný odsun Nemcov a Maďarov z povojnového Československa si zobrala pod drobnohľad režisérka, ktorá sama nevie kam sa zaradiť. Pre Slovákov Maďarka, pre Maďarov Slovenka. Trochu vidím problém v umeleckej forme, ktorú pri rozprávaní zvolila. Občas pôsobí detsky, čo sa s vážnosťou témy trochu bije, no treba uznať, že niektoré scény dokážu zaujať a nepostrádajú nápad. Možno chcela touto formou prilákať mladších divákov, no každopádne som rád, že niečo také vôbec vzniklo. Najväčší problém vidím rovnako ako užívateľ nascendi v tom, že rovnako dojímavo, ba ešte určite viac by sa dal natočiť dokument o utláčaní Slovákov, ale beriem to ako pohľad na ich problémy a tak aj hodnotím. Navyše to územie je dosť premiešané, takže sú tam maďarsky hovoriaci Slováci, ale aj slovensky hovoriaci Maďari, takže sa to tak trochu týka oboch národov a o tom to je. 70%.(7.12.2014)

• nascendi

Plančíková dojímavo opisuje neprávosti, ktorých sa na Maďaroch zo Slovenského územia dopúšťala československá štátna moc. Nemám rád takéto tzv. dokumenty, pretože rovnako dojímavo by bolo možné nakrútiť film o osude Slovákov na Maďarmi zabranom území po Viedenskej arbitráži. Otázkou je účel takýchto filmov, pretože príspevok k historickej pravde to nie je ani náhodou. Preto aj také hodnotenie.(30.11.2014)

• Madsbender

[Týždeň slovenského filmu 2014] Odhliadnuc od veľmi jednostranného pohľadu na fakty a vytrvalej snahy dojímať som mal pocit, že film nedokáže udržať jednoliaty koncept. Poetický tón, ktorý v úvode naznačuje Plančíkovej až rozprávkový voiceover, zemitosť, jemne farebne tónované detailné zábery tváre a animačnou technikou oživované predmety s patinou staroby, sa rýchlo zmení na pokus o historickú detektívku. Hľadanie identity (v ktorom sa stiera hranica medzi osobnou a národnou) prostredníctvom archívnych materiálov a rozhovorov však kolísa medzi uvoľnenou atmosférou kávičkárskych posedení a emocionálne presýteným spytovaním pamätníkov. Sprievodný komentár je raz prítomný, raz bez vysvetlenia v podobných pasážach absentuje. Archívne nahrávky a fotografie sú striedavo presne vyložené a zapracované do výpovede, inokedy akoby sa režisérke nechcelo vysvetľovať, na čo sa vlastne pozeráme. Do istej miery mi preto prišli niektoré časti dokumentu zmätočné alebo vyslovene zbytočné. Čo je s ohľadom na výborné napájanie obrazu na rytmus hudby škoda. Konečne, i samotný prednes Plančíkovej mi neprišiel príjemný ani vtipný, len naivný a vo výsledku prispel k dojmu preštylizovanosti nielen animovaných úsekov. 45% [Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou](17.4.2015)