Prach a broky (amatérský film)

Komedie / Pohádka / Akční

Česko, 2015, 59 min

Šimon Pešta

Yevgeniy Rozhko
  • Sabrewulf

Pokud se mladí kluci, kteří nosí červené kalhoty, kabáty a čepice pro důchodce - no prostě nejspíš intoši - snaží natočit film v odlehčené kategorii, nikdy to nemůže dopadnout dobře. A taky nedopadlo. Výprava je sice fajn (za to taky ta jedna hvězdička), ale obsah je katastrofa. Proboha, jak může někdo dělat film, ve kterém vystupuje Rumcajs, co střílí dum dum žaludem, tak strašně vážný? To si přímo říká o crazy komedii, či rovnou parodii a ne takovou neidentifikovatelnou směsici čehosi, co není pořádně ani pohádka,(pár postav jako Rumcajs, nebo ďábel automaticky nedělají pohádku), ani komedie (na to je film moc vážný) a ani nic v serioznější kategorii (protože je tam právě ten Rumcajs) = takový začarovaný kruh. Navíc, při hodinové stopáži, kde má být nějaké to dobrodružství a akce, dávat tolik zbytečné vaty?!!! S hodnocením jsem ještě mírný, úplně totiž ignoruju neherecké výkony a hlavně nezvučné hlasy (tam snad skoro nikdo neumí mluvit) a je samozřejmě obrovský rozdíl, když by tohle bylo jen na youtube a ne přímo v kině. Ona je taková debilní doba, že každý cucák chce být hned superstár, nebo Spielberg, neuvědomujíc si, že k tomu je potřeba dlouhá cesta. Tolik práce to muselo dát a k čemu? K slušně natočenému nic? Mohla to být zábavná, nabušená jízda a místo toho to celé působí úplně stejně jako Jetelín. Unylé, silně držené na uzdě s polomrtvými pokusy o vtip. Ale ty vousaté filozofy to asi pobavilo.(10.9.2016)

"Jdem, jdem, jdem, jdem, jdeeem..." Až překvapivě dobrá výprava, skvělý vizuál a efekty, výborná choreografie soubojů. Ale.. Proč z toho není totální ujetá komedie? Proč to není napěchované vtipem, náznaky bohužel nestačí. Vtipné momenty a geniální nápady tu jsou v hojném počtu a i ta hravost je z filmu cítit skoro pořád, ale chybí tomu sázka na divokou kartu. Tahle hodinová jednohubka je totiž od všeho něco, ale vždycky tomu něco prostě chybí, takže výsledek je jinde, než potenciál, který tahle česká inglorious sedmička opravdu měla! Na komedii nevyužité, na drama nedotažené, na pohádku nepohádkové. Stačilo se ale zaměřit primárně na jeden žánr, a věřím tomu, že by vznikl skvělý počit. Navíc škoda zvuku, který často nezněl úplně nejlíp.(26.9.2020)

• KASUGI

Vyjímečně nestrhávám film kvůli amatérskému zpracování, i když pravda, nedá se to přehlédnout: herci hrají hrozně (Ficko je jak ze školního představení) a ještě hůře mluví (téměř každý hlas, který promluví rve uši), kamera neustále mění vzhled a kvalitu, kostýmy jsou jako vyprané v Pervollu, studenti hrají postavy neúměrně svému věku (na to jsem obzvlášť alergický) atd. Největším problémem je ale bohužel scénář a jeho zpracování. Tvůrci totiž absolutně neměli páru, co vlastně chtěli točit. Oni by to hrozně chtěli mít jako Tarantinovku, týmovku, komedii, pohádku, drama, parodii a ještě to stihnout pod hodinu. Jenže je to neskutečný guláš, kterému nasazují korunu dojemné a vážné scény ! Vtipy aby tu člověk hledal obřím teleskopem (i ty nevtipné jsem napočítal všehovšudy čtyři), takže popisek komedie je mimo mísu. Jo, ono je to asi všechno takové sofistikované, že? Stačilo se podívat na tvůrce a hned mi to docvaklo. Kdo se proboha takhle ve dvaceti obléká? Studenští, rádoby bohémští (pseudo)intelektuálové, kteří se v kavárně za břicho popadají už jen při představě, že bude Rumcajs v hraném filmu. Přesně takové typy jsem kdysi potkal v kině na Kill Bill a ty jejich nevtipné komenty odpovídají mentalitě tohoto filmu. Něco jako Pýcha, předsudek a zombie. Naučte se dát filmu konkrétní tvář, tenhle dort od pejska a kočičky je na břichabolení.(4.9.2016)

• Drirr

Možná dám časem tři, ale teď jsem spíš dost zklamaný. Především kvůli přemrštěnému marketingu a nadšených výkřicích v mojí sociální bublině, které z toho dělaly profi velkofilm. Jenže on to není profi velkofilm. Má to sice super námět, dobrou hudbu a scény, kde se nemluví, ale jakmile přijde na nějaké herectví nebo dialogy, kvalita padá na samé dno. Ten film má prostě hrozně špatný zvuk, dramaturgii a scénář, dialogy nechutně šustí papírem a je navíc strašlivě cítit, že většinu postav ztvárňují neherci nebo špatní herci (až na výjimky). Nakonec dám asi tři hvězdy, ale teď jsem prostě dost zklamaný.(31.8.2016)

Na amatérské filmy moc nekoukám, ale tenhle vypadal zajímavě a hodnotím ho kladně. Příběh byl zajímavý a poutavý, herecké výkony také celkem dobré a i kostýmy seděli. Obzvlášť se mi pak líbila hudba, oceňuji, že tvůrci nazpívali písničky přímo k tomuto filmu a navíc se jim opravdu povedly. Každopádně však místy je vidět, že jde pouze o amatérský film. Ale celkový dojem je určitě kladný.(5.9.2016)

• - Bojové scény připravoval Viktor Pešta, zápasník MMA, který si zde zahrál i několik menších rolí. (Záry)

• - V Lotrandově flashbacku je záběr na jeho bosé nohy. Ve skutečnosti jsou to nohy Viktora Pešty.

• - Nikdo z členů štábu nebyl odměněn honorářem, většina naopak do filmu investovala.