Prach a broky (amatérský film)

Komedie / Pohádka / Akční

Česko, 2015, 59 min

Šimon Pešta

Yevgeniy Rozhko

Amatersky film s velkym A a to ne proto, ze by to byl tak hrozny zazitek, ale naopak proto ze v kategorii amatérských filmu je to Ackovy pocin. Samozrejme, scenar obcas zaskripe a na (ne)hercich je jejich filmova nezkusenost vcelku poznat, ale povedeny hudebni doprovod, poctive natrenovane souboje a hlavne samotny pribeh tohle vsechno bohate vynahradi. Vzdyt kdo by nechtel videt, jak se 7 loupezníku (namatkou Rumcajs, Janosik, Ronja nebo Zahor) postaví zle slechticne, ktera je ve spojeni se samotnym dablem. Pevne doufám, ze se dockame spin-offu pro Rumcajse (magora, ktery do bambitky nabiji zaludy a stavi na suchych one-linerech) a Lotranda (lotr intelektual ze ktereho mnichove vychovali stroj na zabijeni).(6.3.2016)

Tohle že je z amaterské produkce? Zdenda Troška, ten mistr českých pohádek, by mohl závidět!(28.12.2016)

Povedené české dílko, které by rázem mohlo být českým Deadpoolem a odstartovat vlastní loupežnický vesmír. Pohádka pro dospělé, kde když hrozí příliš mnoho keců, Záhoř vše ukončí rázným výstřelem, a tak se vše odehrává od akce k akci až ke zdárnému konci. Velká škoda těch pouhých 58 minut. Legendární loupežníci zde jsou zhostěni s plnou parádou a přál bych si, aby měli svou celovečerní stopáž a šli rovnou do velkých kin. Takových filmů je u nás prachbídně málo. A to je velká škoda. Velký palec nahoru pro Šimona Pešku, scénáristy Mikuláše Peštu a Víta Filipovského a samozřejmě pro všechny, co na film finančně přispěli a stáli za jeho tvorbou. Jsem hrdý klucí a holky, že jste natočili na české i světové poměry něco tak skvělého! 90%(3.7.2016)

Snímek si nehraje na žádný filmový trhák, ametérština z něj čiší. Ale v tom pozitivním slova smysl - je točený s láskou.(18.1.2017)

• VasaX

Jako na amatérský film je to asi dobré, ale je pravděpodobné, že největší zábava tohohle díla bylo jeho natáčení. Nemůžu říct, že mě to úplně zklamalo, ale je tu několik neduhů, bez kterých to mohlo být o dost dál. Prvně asi zvuk. Oproti samotné kameře a celkem obstojnému střihu zvuk vypadá, jako by tam neproběhl žádný soudmix&/postsynchron a bylo to simultánně nahráváno na iPhone s mikrofonem. Což navíc nesedlo zrovna těm hercům, co mají nevýrazný a plochý hlasový projev. Protože je to pohádka a amatérský film, tak beru, že je to mix best of 15.-18.(19.) století. Ale co mě trochu zarazilo, byla prostoduchost některých situací a finální "zteč" byla prostě naivní. Od "pohádky pro dospělé" bych čekal trochu důmyslnosti místo troškovské prostoduchosti. Jak ze strany loupežníků, tak ze strany posádky hradu. Na to, že se jedná o projekt lidí zainteresovaných ve LARPech a fantasy, bych čekal něco, něco lepšího, něco co mě nedonutí založit si ruce a nahlas to začít komentovat. Takže shrnutí: herecky je to horská dráha a pomohl by někdo, kdo herce neherce bude trochu cepovat, zvuk hrůza, děj se dá shrnout do dvou vět, tři dobré hlášky versus tucet tuctů kostrbatých replik, naivní. Zato kamera je dobrá a souboje jsou (až na pár detailů, kterých si stejně většina lidí nevšimne), skvělé. Nejvíce mě ale mrzí absence dobrých nápadů, která právě dělá z těchto "indie" záležitostí to kouzelné vítězství myšlenky (invence a nápaditosti) nad hmotou (rozpočtem a profesionály). Zklamání.(22.8.2016)

• - Vilém řekne o Záhořovi: "Nasával tam jak Bušek z Velhartic." - Bušek z Velhartic se spolu s Karlem IV opije vínem v Nerudově Romanci o Karlu IV.

• - Nikdo z členů štábu nebyl odměněn honorářem, většina naopak do filmu investovala.

• - Herec Tomáš Stehlík byl ve scéně výcviku Lotranda donucen režisérem svléknout spodní prádlo, protože jeho výrazně růžová barva prosvítala skrz děravé kalhoty. V následujících záběrech byl několikrát spatřen hercův penis. Záběry byly z filmu vystřiženy.