Prach a broky (amatérský film)

Komedie / Pohádka / Akční

Česko, 2015, 59 min

Šimon Pešta

Yevgeniy Rozhko
  • VasaX

Jako na amatérský film je to asi dobré, ale je pravděpodobné, že největší zábava tohohle díla bylo jeho natáčení. Nemůžu říct, že mě to úplně zklamalo, ale je tu několik neduhů, bez kterých to mohlo být o dost dál. Prvně asi zvuk. Oproti samotné kameře a celkem obstojnému střihu zvuk vypadá, jako by tam neproběhl žádný soudmix&/postsynchron a bylo to simultánně nahráváno na iPhone s mikrofonem. Což navíc nesedlo zrovna těm hercům, co mají nevýrazný a plochý hlasový projev. Protože je to pohádka a amatérský film, tak beru, že je to mix best of 15.-18.(19.) století. Ale co mě trochu zarazilo, byla prostoduchost některých situací a finální "zteč" byla prostě naivní. Od "pohádky pro dospělé" bych čekal trochu důmyslnosti místo troškovské prostoduchosti. Jak ze strany loupežníků, tak ze strany posádky hradu. Na to, že se jedná o projekt lidí zainteresovaných ve LARPech a fantasy, bych čekal něco, něco lepšího, něco co mě nedonutí založit si ruce a nahlas to začít komentovat. Takže shrnutí: herecky je to horská dráha a pomohl by někdo, kdo herce neherce bude trochu cepovat, zvuk hrůza, děj se dá shrnout do dvou vět, tři dobré hlášky versus tucet tuctů kostrbatých replik, naivní. Zato kamera je dobrá a souboje jsou (až na pár detailů, kterých si stejně většina lidí nevšimne), skvělé. Nejvíce mě ale mrzí absence dobrých nápadů, která právě dělá z těchto "indie" záležitostí to kouzelné vítězství myšlenky (invence a nápaditosti) nad hmotou (rozpočtem a profesionály). Zklamání.(22.8.2016)

Kdo by byl řekl, že naděje pro český film vzejde z vod amatérů a nadšenců? Prach a broky mě zaujal více, než libovolná tuzemská tvorba za posledních 20 let. Ano, herecký um někde přebývá a někde schází, masky nejsou to, co by mohly být, ale to je zcela vedlejší. Důležitý je nápad, nadšení, odvaha zvolit směr, který u nás není obvyklý. Líbily se mi akční scény, kostýmy, citlivě zvolené a načasované hlášky. Pryč s idiotskými komediemi a zaprděnými dramatickými veselohrami. Doufám v další tvorbu celého týmu, tohle byla pecka.(7.8.2016)

Povedené české dílko, které by rázem mohlo být českým Deadpoolem a odstartovat vlastní loupežnický vesmír. Pohádka pro dospělé, kde když hrozí příliš mnoho keců, Záhoř vše ukončí rázným výstřelem, a tak se vše odehrává od akce k akci až ke zdárnému konci. Velká škoda těch pouhých 58 minut. Legendární loupežníci zde jsou zhostěni s plnou parádou a přál bych si, aby měli svou celovečerní stopáž a šli rovnou do velkých kin. Takových filmů je u nás prachbídně málo. A to je velká škoda. Velký palec nahoru pro Šimona Pešku, scénáristy Mikuláše Peštu a Víta Filipovského a samozřejmě pro všechny, co na film finančně přispěli a stáli za jeho tvorbou. Jsem hrdý klucí a holky, že jste natočili na české i světové poměry něco tak skvělého! 90%(3.7.2016)

První polovina filmu paráda, druhá polovina filmu kulhala na obě chodidla. Brilantní záběry na Brdy, slušná zápletka, avšak herecké výkony katastrofální. V podstatě žádnému neherci divák neuvěřil ani žaludek v dutině břišní. Koncept bandy hrdinu v kontrastů s Ronjou, která jí každému z nich nastavuje, je k smíchu. Závěr je sice akční, ale většina diváků se při něm nejspíše příliš nebavila. 58%(5.10.2016)

Na amatérské filmy moc nekoukám, ale tenhle vypadal zajímavě a hodnotím ho kladně. Příběh byl zajímavý a poutavý, herecké výkony také celkem dobré a i kostýmy seděli. Obzvlášť se mi pak líbila hudba, oceňuji, že tvůrci nazpívali písničky přímo k tomuto filmu a navíc se jim opravdu povedly. Každopádně však místy je vidět, že jde pouze o amatérský film. Ale celkový dojem je určitě kladný.(5.9.2016)

• - Jánošík ve stodole těsně mine hák se slovy "to bolo o chlp" – reálný Jánošík byl popraven nabodnutím na hák.

• - Pozorný divák si všimne, že Viktor Pešta alias Láďa Křivák má odřený nos. Jedná se o památku z natáčení rvačky ve stodole, která se natáčela předchozí den; Viktor v ní hrál bojový komparz.

• - Bojové scény připravoval Viktor Pešta, zápasník MMA, který si zde zahrál i několik menších rolí. (Záry)