Prach a broky

(amatérský film)

Záhoř. Vilém. Rumcajs. Lotrando. Jánošík. Grázl. Ronja. Banda legendárních loupežníků konečně ožívá bok po boku na filmovém plátně! Amatérská skupina Rosenthal přináší drsnou pohádku o tom, co všechno z krvavé loupežnické historie nám bylo zatajeno. Jistě už teď tušíte, že s knížepánem z Jičína to nedopadne dobře... (oficiální text distributora)

verbal

Taxem byl neochvějně přesvědčen, že zase nějaká partička nezdravě ambiciózních poďobaných dětí obrala na Kikásru pár svých kamarádů o peníze na drogy, za polovinu si nakoupily nové hadry a kokain pro scénáristu, aby to mělo grády, no a pak na svou Nokii nasnímala nějaké to hustě kůl videjko, ze kterého se jako obvykle pobliju. Zbylou půlku následně poslaly po největším fešákovi hodnému strýčkovi HOMOvi jako dáreček za zveřejnění na té tolik přátelské, skoro neziskové a čistě fanouškouvské databázi a jsou teď protěžováni jako ten jeho nejnovější škaredý mazlíček, který sice točit vůbec neumí, nicméně je mladý, pružný a asi skvěle polyká. A aj na hojdačky ho ujo zobral!!! Co na tom, že pak HOMOva píárka vypadají jako hybrid Kolotoče a Báby Tutovky, fajčiť treba! Ale zpět k tématu. Je milé se občas mýlit a být příjemně překvapen. Kurwa, děcka, fajnové to máte, fuckt že jo! Je to plné sympatických mladých lidí, z nichž většina sice hraje, jako by měla v prdeli kolík, hubu plnou aft a s dickcí okresního kola recitační soutěže o Seifertovy koule, nicméně je to opravdu krásně natočené, dialogově vymazlené, má to hlavu a patu, švih, kulantní hudbu, píchatelné prsatice, byť kapku toporné, a dokonce i humory a brutalitu. Rumcajz jako řáholecký řezník a žaludový snajpr je dokonalý a především na amatérské porno to má naprosto skvělé a dynamicky vytuněné šarvátky. Bravo! Pojedete-li dál, vrátím prázdné flašky a přispěju. Takže kromě té bandy Hamletů jen dvě výhrady. Šimon by měl občas půjčit nůžky svému zahradníkovi, a místopisně dokurvit ten ryze českoslovenslý zbojnický ansámbl Ronjou Rövardotterovou nebyl dvakrát müslitelský počin. Já chápu, že v našich lůzrech a hnojích žádnou pořádnou kozatou zbojnicí nedisponujeme a hoši by tak neměli co hoblovat, ale způsobovalo mi to fucktografické autististické záchvaty, tak je ve dvojce raději nechte šukat mezi sebou! Aj ujo HOMO bude nadšený a nabudúce to tu máte zadarmo aj s ohňostrojom, aj keď spravíte hocijakú otravnú amatérsku kokotzinu o lokomotívach. ()

Malarkey

Viděno na Slavnostech královny Johanky na zámko-hradu v Rožmitále pod Třemšínem v roce 2023. A dočkal jsem se vysloveně milého překvapení, u kterého jsem se nejednoukrát parádně pobavil. A to i přesto, že se jedná o vědomě amatérskou záležitost s mnohdy až ale překvapující kvalitou. Hlavně po stránce hudební. Nicméně šanci jsem tomu dal i proto, že jsem dřív viděl Roh Gondoru, který mě také potěšil. A jsem rád, že jsem si hodinu v tom hradním sále poseděl a vynechal například pivo nebo akrobata, který v tu chvíli přecházel z jednoho hradního ochozu na druhý napříč nádvořím. Námět je sice dost srandovní, ale samotní herci si to evidentně užívali – třeba Rumcajs. Sem tam se dočkáte i nějaké hlášky a ta hodina nakonec uteče tak, že Vám ani nepřijde, že by ve filmu byla nějaká vata. Klidně bych toho od tvůrců v budoucnu rád viděl víc. ()

D.Moore

Mám neodbytný pocit, že se tvůrci při natáčení Prachu a broků bavili mnohonásobně víc než já při jejich sledování. Přeju jim to, ale to přece neznamená, že bych se s nimi taky rád nezasmál. Bohužel skoro nebylo čemu. ()

troufalka

Snímek si nehraje na žádný filmový trhák, ametérština z něj čiší. Ale v tom pozitivním slova smysl - je točený s láskou. ()

Frajer42

Tento snímek zavál na českou scénu velmi svěží vítr. Tvůrci nám vylákali z hrobečků velice sympatickou loupežnickou bandu, kterou si divák rozhodně dovede zamilovat. Snad až na tu každodenně smilnící kurvu...ehm...chci říct až na tu ženu bez zábran nabízející své tělo. Oko pánů jistě potěší i poměrně dlouhý zástup slečen, které zdůrazňují své ženství. Trošku škoda, že jsem se více nenasmál Pokud jsem dobře počítal, tak snad ani jednou. Celkově má však rozhodně film potenciál bavit. Příběh je dobrý. Celé to má správné tempo. Brutálním způsobem mě zaskočila velmi dobře zvládnutá choreografie soubojů. Nejvíce bych ovšem vyzdvihl fakt, že vždy nezvítězí ten, kterého byste dle filmové logiky čekali. Velice mě to potěšilo. Na amatérský film je to skutečně výborně odvedená práce. Tento snímek hravě strká do kapsy nemalý zástup českých filmů současnosti. Také mě těší, že jsem si konečně ve filmu také připomněl svoji mateřštinu. Dohromady si dovolím dát krásné tři kousky. ()

swamp

Za devatero horami a devatero řekami vybrala skupinka nadšených lidí necelých 110 tisíc na Startovači a vytvořila zábavnou hodinovou záležitost, která si bere něco tady a něco zase tam, ale dohromady to docela funguje. Rumcajs mě pobavil asi nejvíc. :D ()

Slarque

Zábavný amatérský film. Skupina filmových nadšenců v ultimátní loupežnické historce (s Čachtickou paní jako bonusem) předvádí, že když je dobrý nápad, není třeba ani moc peněz (obávám se, že taková ČT by za 250 tisíc natočila sotva trailer). A jako rodilý Jičíňák jsem se samozřejmě bavil použitím Rumcajse v příběhu, který Václav Čtvrtek zapomněl odvyprávět. P.S.: Hudba je nadprůměrná nejen v rámci amatérských filmů. ()

BMW12

Na amatérské filmy moc nekoukám, ale tenhle vypadal zajímavě a hodnotím ho kladně. Příběh byl zajímavý a poutavý, herecké výkony také celkem dobré a i kostýmy seděli. Obzvlášť se mi pak líbila hudba, oceňuji, že tvůrci nazpívali písničky přímo k tomuto filmu a navíc se jim opravdu povedly. Každopádně však místy je vidět, že jde pouze o amatérský film. Ale celkový dojem je určitě kladný. ()

Morholt

Námět parádní, obrazově i hudebně dobré nejen na amaterský film a ocenění zaslouží i souboje, při kterých bylo vidět, že to mají kluci i děvče v ruce. Jediné, co to kazí, jsou herecké výkony. Co do typologie, byli všichni přítomní na správných postech, ale text spíše odříkávali a tím některé povedené hlášky přišly vniveč. Ale tak člověk nemůže mít všechno. Respekt vůči tvůrcům, kteří to s dozajista omezeným rozpočtem dali dohromady a nezbývá neš doufat, že někdy v budoucnu z toho bude plnohodnotný celovečerák. 80% ()

Hwaelos

Ve stručnosti: námět skvělý, hlášky dobrý, souboje velké plus, hudba výborná. Zvuk k nesrozumitelnosti špatný, herectví a pronášení replik smutný, režie a kamera slušný průměr na amatérský film, ale jinak neinvenční. Hodně by tomu pomohl lepší scénář a herecký kouč. Ztráta času to určitě nebyla. ()

ArsenalEagle

"Jdem, jdem, jdem, jdem, jdeeem..." Až překvapivě dobrá výprava, skvělý vizuál a efekty, výborná choreografie soubojů. Ale.. Proč z toho není totální ujetá komedie? Proč to není napěchované vtipem, náznaky bohužel nestačí. Vtipné momenty a geniální nápady tu jsou v hojném počtu a i ta hravost je z filmu cítit skoro pořád, ale chybí tomu sázka na divokou kartu. Tahle hodinová jednohubka je totiž od všeho něco, ale vždycky tomu něco prostě chybí, takže výsledek je jinde, než potenciál, který tahle česká inglorious sedmička opravdu měla! Na komedii nevyužité, na drama nedotažené, na pohádku nepohádkové. Stačilo se ale zaměřit primárně na jeden žánr, a věřím tomu, že by vznikl skvělý počit. Navíc škoda zvuku, který často nezněl úplně nejlíp. ()

blackrain

Nejdříve jsem nevěřila vlastním očím, co že jsem si to na CS filmu vůbec pustila. Odrovnala mě jména jednotlivých loupžníků, ale proč ne. Vždyť všichni byli skuteční lotři, o které velmi stálo samotné peklo. Na nehercích bylo vidět, že nemají zkušenosti s filmováním, ale byli poctiví a bylo vidět, že do toho jdou s citem, zápalem a hlavně srdcem a to se taky počítá. Velmi mile mě překvapila choreografie soubojů. To jsem teda koukala z otevřenou pusou, že amatéři umí něco takového zvládnout. Za ty bitky by se nemusela stydět ani ČT. Některé její pohádky a dobrodružné filmy za moc nestojí. Maska hrbáče a ďábla neměla chybu. Skvělá práce. Ze zlé hraběnky se dalo vytěžit mnohem víc. Mohla z ní být skutečná mrcha, krvelačná bestie. S kudlou v ruce jí to šlo. Chvilku mi připomínala Bathoričku nebo Sisu Sklovskou. Byla to prostě výrazná postava. Našlo by se tu i dalších pár výrazných typů. Věřím, že se ani jeden z nich neztratí. Byla by to škoda o ně přijít. Taky věřím, že tahle pohádka pro dospělé má nárok na úspěch a že tahle zkouška ohněm za to stála. Vím, že to není lehká práce a že je to opravdová řehole, ale pokračujte. Jen tak dál. Dobrá práce, drazí tvůrci. Doufám, že se dočkám i dalšího počinu. Tohle totiž není žádný výkřik do tmy. ()

slunicko2

Jistý půvab filmu tvoří jeho amatérismus. 1) Herecké i další výkony mi připomínají pornofilmy 70. let. 2) Ale jsou tu i vtipné okamžiky. ()

Blackhand47

Tak toto byl řádný cringe. Proti zpracování jako takovému nic nemám, s rozpočtem, jaký měli se toho o moc víc vyčarovat nedá. Kvalita zápletky a scénáře je tu ovšem na úrovni dnešních českých pohádek, kdy se míchají jablka s hruškama a kokosem a vzniká z toho něco, čemu se už ani nedá říkat parodie nebo smysluplná kinematografie. Alespoň ten Rumcajs byl vtipný, takže když to vezmu kolem a kolem nějakých 55% si to zaslouží. ()

Nach

Povedené české dílko, které by rázem mohlo být českým Deadpoolem a odstartovat vlastní loupežnický vesmír. Pohádka pro dospělé, kde když hrozí příliš mnoho keců, Záhoř vše ukončí rázným výstřelem, a tak se vše odehrává od akce k akci až ke zdárnému konci. Velká škoda těch pouhých 58 minut. Legendární loupežníci zde jsou zhostěni s plnou parádou a přál bych si, aby měli svou celovečerní stopáž a šli rovnou do velkých kin. Takových filmů je u nás prachbídně málo. A to je velká škoda. Velký palec nahoru pro Šimona Pešku, scénáristy Mikuláše Peštu a Víta Filipovského a samozřejmě pro všechny, co na film finančně přispěli a stáli za jeho tvorbou. Jsem hrdý klucí a holky, že jste natočili na české i světové poměry něco tak skvělého! 90% ()

C0r0ner

Jistě, že z toho kouká amatérismus, ale, kurva, vždyť to je amatérský film! A tedy musím říct, že efekty, herecké výkony, práce s kamerou, souboje, příběh, myšlenka,... to všechno je na tak vysoké úrovni, že by se od tvůrců mohla učit většina českých filmařů. Paráda jako svině a obrovsky pozitivní překvapení. Víc takových, prosím! 95% ()

Gaaron

Nekompromisně a smrtelně přesně napsané postavy, které přirostou k srdci s prvním slovem (či ranou palicí), aby se jej až do konce nepustily. Všechny žánrové postupy jsou na místě a film, ač v první řadě komedie/parodie, funguje bez problémů jako pohádka. Zároveň scénář nabízí spoustu nečekaných zákrutů a ještě větší spoustu odkazových pomrknutí. A k tomu skvělý soundtrack! Shrnuto a podtrženo, nejlepší česká pohádka za hodně dlouhou dobu. PS: Richard Armitage a Chris Evans mají české dvojníky! ()

Ice123

Naprostý zklamání. Čekal jsem hodně a dostal skoro nic. Námět měl obrovský potenciál a dalo se z toho vytřískat opravdu hodně. Na začátku promítání bylo několikrát zmíněno, že si nechtěli brát servítky a znázornit vše v sirové podobě. Já si ovšem sirovost představuji přesně naopak. Přišlo mi, že měli něco sepsané a pak to raději seškrtali, aby nebyly příliš vulgární, nebo drastický, díky čemuž vypadá celek hrozně rozpolceně a divně (popravdě by udělali lépe, kdyby jim tam běhali zombie, nad čímž původně přemýšleli). Prostě a zkrátka mimo soubojů, muziky a nevyužitého nápadu vám film bohužel nic nedá..... ()

Prach a Broky jsou online!

Prach a Broky jsou online!

02.09.2016

Tento pokus o vytvoření české hrdinské týmovky jsme zmiňovali už v lednu, kdy měl snímek pražskou premiéru. Teď je film zdarma ke shlédnutí online, a to i přímo na profilu ČSFD. Na první pohled… (více)

Amatérský velkofilm Prach a Broky je v kinech

Amatérský velkofilm Prach a Broky je v kinech

10.01.2016

Vody českého nezávislého filmu včera rozvířila pražská premiéra amatérského snímku Prach a Broky. O co jde? Hodinu dlouhý film se točí okolo sedmi nejslavnějších českých a slovenských loupežníků. V… (více)