Captain America: Občanská válka

• USA Captain America: Civil War (více)
USA / Německo, 2016, 147 min

Film studia Marvel Captain America: Občanská válka se odehrává v době, kdy Steve Rogers převzal vedení nově zformovaného týmu Avengers, který se nadále snaží chránit lidstvo. Dojde však k dalšímu incidentu, ve kterém sehrají Avengers nešťastnou roli. Politické tlaky vyústí ve vytvoření systému zodpovědnosti vedenému vládní organizací, jež na tým super-hrdinů dohlíží a řídí ho. Nová skutečnost Avengers rozdělí na dva tábory. Jeden vede Steve Rogers, jež hájí svobodu Avengers, aby mohli bránit lidstvo bez vládních zásahů. Druhý vede Tony Stark, který překvapivě zastává myšlenku vládního dohledu a zodpovědnosti. Připravte se vybrat si svou stranu a přidat se k non-stop akci na dvou frontách. (Falcon)

verbal

Přepis rozhovoru reportéra maskulinního časopisu Vylízané kakao (dále jen „VK“) pana v. se sveřepým samospasitelem a předsedou americké klubovny Rychlých čípků - Kapitánem Homokokotem (dále jen „KHK“) - u příležitosti slavnostní premiéry třetího dílu v Ústavu pro léčbu vrozených degenerativních mozkových poruch v Tupé nad Slintavou. Pro zachování autenticity si odpovědi našeho superhrdiny doplňte o afektovaný přízvuk pražského teplouše.: VK: Brýden, pane Rodžrsi. Tak jak se vám natáčela trojka Assvendžerů? KHK: Ježžžyššš počččkej, počččkej!!! Ty už to jako nahráváššš, cukroušššy, jo? Ihned to vypni, vždyť mám rozmazanej mejkap! Jak bych na tom diktafonu vypadal, žžže!!! VK: Cvak … KHK (mimo záznam): Tááák, žužu, a ješšště přepudrujem nosík a můžem do toho jít, jak se říká naprüdko! Tak co, fešššáku, jak vypadám? VK: Vypadáte jako totální buzna, pane Rodžrsi. KHK: Vyď! Hned se cejtím líp. Tak můžem. Per to do mě, koblížžžku! VK: Cvak … KHK: Takže tu tvoji první otázečččku budu jakože úúúplně ignorovat, páč všichni vědí, že to nebyli žádní Evenčři, nýbrž můj filmeččček! Můj, můj! A klidně si teď v tom záznamníku i ürputně dupnu! Ale natáčelo se mi sssuprovně, byl jsem obklopen samými seksy chlllapáky a vodsejpalo nám to pak i v karavanu a úpa bez lubrikantů, jen si to představ! VK: Ne, díky, pane Rodžrsi, má fantazie má své limity. Raději mi povězte, co říkáte na to, jak zlí jazykové tvrdí, že když nevíme, co s Assvedžery a kam vrazit Kapitána Rimmin.., pardon, chtěl jsem říct Ameriku, tak začnem vykrádat X-Meny. KHK: (dává si bojovně ruce v bok, prsty směřujícími k rektu, a odpovídá se silným nosovým zasupěním) Tak takovejm zlejm jazykům bych öpravdu přál mimořádně chlupatej, dlouho nemytej konečččník a posléze nějakou fakt nepříjemnou a bolestivou rüpturu! Jakýpak kopírování, vole, všem pravovernejm fanouššškům je přeci jasný, že Iksmeni jsou jen partiččka trapnejch slizáků, ani trochu smíšššcy jako třeba tuhle náš Spájdrgej (mrk, mrk), maj totální nedostatek rüžžžový a vůbec žádnej swag! Tsssss … VK: Klídek, pane Rodžrsi, já měl spíše na mysli fakt, že když už nejsou vaše scénáře přímo vykradené, jsou kolovrátkově tupé, idiotsky patetické a ta slaboduchá čalamáda pro debily je jen maskována tunou digitálního mrdníku. KHK: (silně rudne a přechází do hysterické fistule) Ty blbá píííčččo, co to tady meleš, my jsme sssuperhrdinové!!! Nikdo přece od nás nemůže čekat, že budem rozbíjet atom! Hlavně, že nám děsně seknou elasťáky a na plátně vypadáme k nakousnutí!!! A já, bláhová, se těšššyl na žužu rozhovoreček, plnej vzájemnýho obdivu, teplejch slovíččček a tak, a místo toho mě tu nějakej pissálkovskej čččůůůrák ponižžžuje a ürážžží. Tohle fakt, ale fakt nemám zapotřebí … (Kapitán kompulzivně zadupe nožičkou, afektovaně si přehazuje štít přes záda a vrtíc zadkem neurotickým krokem kvapně odchází do svého karavanu) VK: Ale pane Rodžrsi ... KHK: (z dálky pištivě přes rameno) Hajzle! Kundo! Kreténe! … VK: (posmutněle) Tak děkuji za rozhovor, pane Rodžrsi. () (méně) (více)

Cival

Russoovi drží standard. Poctivě odvedená comicsová týmovka, která v ačkních scénách hýři nápady a geekovskou vynalézavostí, poctivě a přesvědčivě utahuje šrouby příběhu, aby vyvrcholila v opravdu osudově vyhroceném finále. Některé postavy jsou nadbytečné (Scarlet Witch, Vision) a zejména tempo první hodiny kvůli tomu drhne, potěší ale parádní uvedení Spideyho a Black Panthera a celkově řemeslně sebevědomý přívažek marvelovskému vesmíru. Sólovky mě ale baví víc než Avengers. ()

KevSpa

Oproti nemastnému neslanému Age of Ultron jsem se tentokrát ani na chvíli nenudila a vyloženě se tetelila blahem, ať už při akčních či konverzačních scénách. Mezi oběma "znepřátelenými" stranami Avengerů jsem si odmítla vybírat, mám je prostě ráda všechny. Tentokrát mnohem vážnější Tony Stark mi neskutečně sedl, stejně jako nový Spider-Man, který je v podání Toma Hollanda neuvěřitelně vtipný. Neokázalý záporák Daniela Brühla už je jen sladkou třešničkou na dortu. ()

Tom Hardy

Jako celek by to rozhodně sneslo ještě "větší pád na držku", na druhou stranu je třeba ocenit to, že motivace obou stran dává smysl a twist s minulostí je hodně silné kafe, kdy divák u plátna zatrne, protože ví, že v tuhle chvíli jde vážně do tuhého. Je fajn, že má záporák chytrý plán a potěší nový Spider-Man, kde se povedla úžasná věc - jeho profilace je na hony vzdálená tomu, co jsme v předchozích filmových verzích viděli a přesto neztrácí nic z toho, co dělá Spider-Mana Spider-Manem. A finále konečně někam směruje, nastavuje nové zítřky a není to ubíjející návrat do bodu nula, jako v případě obou dílů Avengers. Asi bych to neoznačil za nejlepší marvelovku (ale přiznám se, že ani nevím, kterému filmu ze série bych tuhle nálepku dal), určitě je ale nejzásadnější a ukazuje, že to může jít i trochu temnějším směrem. Přístě by to snad chtělo jen nějaký osobitější soundtrack. ()

Matty

Film by se klidně mohl jmenovat Avengers 3 (pokud oželíte Hulka a Thora). Zavádějící název je nicméně jeho nejmenší problém. K zemi táhne Občanskou válku kvantum postav, mezi nimiž bratři nedovedou vyvolat a udržet stejné jiskření jako Joss Whedon. U mnohých aktérů je příliš zjevné, že jsou zde jen proto, aby mohli sehrát větší roli v některém z příštích marvelovských filmů (stěží půlminutové WTF cameo Marisy Tomei, Martin Freeman, William Hurt). Nejnosnější antagonismus, přiživovaný při každém jejich filmovém setkání, tedy nevraživost Starka a Rogerse, je pak naplno rozehrán až v závěru, byť dost šikovně, abyste přinejmenším chvíli váhali, kdo držet pěsti. Poslední akt, kdy se různorodé vyprávěcí vzorce (týmová akce, whodunit, špionážně-politický thriller) spojí do poměrně ústrojného celku, výsledný dojem hodně vylepšuje i přes nezanedbatelnou idiocii padouchova uvažování (anebo proč dělat věci jednoduše, když svůj plán můžete založit na předpokladu, že se určitá postava po odhalení určité informace zachová určitým způsobem). Mnohem jistější než ve vztazích mezi superhrdiny jsou bratři v akčních scénách, uspokojivě rozmanitých a přehledných, a v promyšleném zatajování a odhalování informací (takže budete i se znalostí zbytečně moc prozrazujícího traileru až do konce něčím překvapováni). Akce na druhou stranu vždy trvá déle než je třeba a nejepičtější scéna je do filmu vsazena vyloženě jako odměna pro fanoušky, kdo zhlédli všechny dosavadní tituly z marvelovského univerza. Po chvíli se z ní stává únavně dlouhý superhrdinský showrell (co všechno umí, předvádějí hlavně Ant-Man a nový Spider-Man), který ani jeho aktéři neberou příliš vážně a za každou větší ránu se svému soupeři pro jistotu omluví (jen chudák Rhodes dopadne trochu hůř, než by odpovídalo celkovému pojetí scény). Hlavně, že při ní neumírají nevinní civilisté, jejichž existenci Avengers konečně vzali na vědomí. Po předchozích filmech tento záchvěv humanismu působí jako neupřímná snaha vyhovět poptávce proměňující se podle nálady společnosti. Občanská válka ani ničím víc než poctivou snahou vyhovět poptávce není. Kromě vyšších nároků na diváka, který se tentokrát musí orientovat v motivacích a cílech opravdu VELKÉHO množství postav, marvelovský vesmír obohacuje zejména o další postavy, méně již o neotřelé inspirační zdroje (a stylistické volby) a nečekanou organizaci vyprávění (jako Návrat prvního Avengera). 80% ()

Tosim

90%. Přesně takový typ blockbusteru mám v této době rád - akční scény se střídají s těmi dialogovými, i superhrdiny vnímáte jako osobnosti a snímek si užije i člověk, který komiksu nedává to, co by měl. Ale jako filmový fanoušek slibuji, že všechny filmy univerza Marvelu zhlédnu. Tak přísahám! ()

Enšpígl

První část filmu byla luxusní, samá pohledná digitální akce, zkrátka radost pohledět, ale postupně se film začíná rozkecávat a zajíždět do nudného údolí. V momentě kdy přijdou ke slovu akční sekvence jde z filmu kreativita, dynamika i zábava, ale nedej bože kldyž přijdou ke slovu slova. ()

Isherwood

Marvel naplnil klonovací zařízení na hrdiny a pak spustil generátor jednolitosti. Když se ti dávno vyprofilovaní hrdinové první hodinku slovně oťukávají, aby zjistili, jak moc jim voní diplomacie namísto svaloviny, nějak to skousnete, byť jejich pohnutky známe a tušíme, jak a proč se rozhodnou. Jenže akce na lipském letišti dokonale definuje to, co je na MCU špatně. Hrdinové, kteří až donedávna stáli při sobě, se najednou mají vydat vstříc razantní nakládačce a… a nic. Kde je osobní drama, když si mezi pěstními údery stíhají říct, že i tak jsou přátelé? Jakýkoliv tah je předvídatelný, každá akce odhadnutelná. Druhou šanci ve stejném duchu pak promarní i sibiřská anabáze. Jistě, v jednotlivostech – dílčí akční momenty, byť žádný z nich nedosahuje nástupu Winter Soldiera z minula, Black Panther, bourneovský feeling první poloviny – silné a dokazující, že Russovci to mají srovnané, ale jako celek absolutně ubíjející, nepřekvapující a za pár dní nezapamatovatelné. A vzhledem k výdělkům bez nutnosti cokoliv následující léta měnit. ()

Malarkey

Kde jsou ty časy, kdy jsem s pokorou vnímal každý další komiksák a vážil si Tobeye jako Spider-Mana. Pak jsem čekal půl rok, než se objevil X-Men a mezi tím vyskakoval sem tam nějakej béčkovej komiksák jako Dare-Devil nebo Electra, které si nikdy na nic nehrály, protože moc dobře věděly, co za příběhy vůbec vypráví. Nicméně dnešní doba už je jiná a filmy založené na komiksech mají obrovský boom. Tak obrovský, že si producenti bratrů Russo dovolí vložit tolik peněz do filmu, který kombinuje do nedávna nezkombinovatelné, roli Spider-Mana nabídnou třetímu hercovi a celé to zaobalí do klasického rádoby vtipného a digitálně vyspělého obalu, který se tváří hrozně draze a hrozně cool a bohužel i hrozně poplatný dnešní době. Ve skutečnosti se ale jedná o směsku nesmyslů, která kombinuje Avengers, Spider-Mana, Kapitána Ameriku, Ant-Mana nebo Iron Mana a není na ní vůbec nic dobrého. Spíš mi přijde až smutné, co se v dnešní době považuje za vrchol filmařské popkultury. Laciná kombinace komiksových hrdinů s nezajímavými postavami a podprůměrným příběhem. ()

MrHlad

Rovnou řeknu, že se mi dvojka Kapitána Ameriky líbila víc, ale Russovci si z ní do Občanské války naštěstí přenesli spoustu věcí. Akce je pořád stejně drsná a plná chytrých momentů a dost prostoru pro své schopnosti tu dostávají i další hrdinové, ať už nováčci, nebo ti z jiných filmů. Když se to řeže, přijdou si na své fandové Capa, Iron Mana, Ant-Mana, Hawkeye i nováčků, Spidey s Black Patherem jsou výteční. Problém ale nastává, když se to řezat přestane. Russovci pořád umí s postavami skvěle zacházet a jednou větou definovat jejich pohled na celou situaci, díky čemuž pochopíte, proč Black Widow nejde s Kapitánem a proč je na jeho straně Scarlet Witch. Ale je toho moc. Hrdinů je zkrátka příliš, takže i když tu zkratka funguje, málokdo dostane prostor zaujmout nějak víc. Nakonec je to film, ve kterém v centru dění stojí ústřední hrdina, Tony Stark a Bucky a ostatní jsou více či méně navíc. Každý má sice šanci nějak zaujmout, ale kdyby se půlka z vedlejších postav jednoduše vystřihla, vůbec by to nevadilo. Neškodí tady, nešlapou jedna přes druhou, ale prostě tu není čas na to, aby se konflikty těch druhořadých hrdinů řešily tak, aby to člověka nějak extra zajímalo. Na druhou stranu i dvě věty prohozené Visionem v dementním svetru jsou pořád zajímavější než blábolení Batmana se Supermanem, kteří zjistili, že se jejich maminky jmenují stejně. Třetí Kapitán je dobrý, ale trochu se projevilo to, čeho jsme se báli. Marvelovské universum nabobtnalo tak moc, že sebelepší filmaři zkrátka nezvládnou z té hromady postav, charakterů a motivů udělat film, ve kterém by všichni dostali adekvátní prostor. A je to trochu škoda. Sólovky téhle sérii sluší víc než týmovky. Na druhou stranu pokud ty týmovky budou vypadat jako Občanská válka, vždycky u toho rád budu. ()

T2

Rozpočet $250miliónovTržby USA $408,084,349Tržby Celosvetovo $1,153,304,495Tržby za predaj Blu-ray v USA $57,921,059Tržby za predaj DVD v USA $22,295,812║ akcia priam delikátna, účelová dravá kamera, výborná choreografia súbojov, má to proste šťavu, nuž na škodu je nastrelený príbeh - spor, ktorý pripomenie banálnu jednoduchosť práve dosť kritizovaného Batmana vs Supermana, tam sa veru malo viac popracovať na tom,... možno ešte tak ubrať cca 20 minút tých zbytočne naťahovaných kecov ale súboje tieto neduhy ďaleko prestrelia, vynahradia, Spider-Man a Black Panther fajn, celkom dobre tu fungoval aj zbytok osadenstva Black Widow opäť na zakúsnutie, zábavnosť opäť trefná, dramatizácia väčšinou sadne okrem záveru /videl v kine 3D verziu: 95%/ ()

Marigold

Občanskou válkou startuje nová marvelovská éra. Nejen proto, že film s nezvyklou lehkostí uvádí na scénu nové hráče, ale i proto, že definitivně otevírá dveře dimenzi, kterou v prvních a částečně i druhých Avengers nechával zcela stranou. Občanská válka uzavírá trhlinu mezi "down-to-earth" seriálovým Daredevilem a eskapistickými blockbustery, zároveň dost nevybíravě ukazuje DC a Warnerům, k čemu je pečlivý charakterový a příběhový build-up. Možná je ve středu příběhu klišé, ale Brühl jako tajemný hybatel je nezvykle civilním a uvěřitelným (polo)padouchem. Kapitán Amerika zároveň definitivně nachází svoji roli Kapitána Nesouladu - postavy tak věrné prvotní heroické myšlence komiksů, až se v čase relativizace všeho stává vlastně podvratným živlem. Jeho střet se Starkem je mnohem lépe motivovaný a hlavně mnohem smysluplnější než štípaná Batmana a Supermana. Komorní a nečekaně působivé finále je pomyslným zlomem. V tomhle světě už prostě nic nebude tak jednoduché a jasné jako kdysi. Marvel drtivě vyhrál bitvu s konkurencí i sám se sebou. Po Občanské válce se možná budete ptát, jestli jste spíš na straně týmu Kapitána Ameriky, nebo týmu Iron Man. Ale jen těžko nebýt na straně týmu Marvel. Kdo by to byl ještě v roce 2012 řekl? ()

KarelR

Celou dobu jsem si říkal, že to vlastně nešlo natočit o moc líp. Russovi měli podobně jako Whedon u Avengers jasné mantinely a museli do třetího Kapitána naprat kupu postav. Co je ohromující? Že se všechny povedly. Ať už se zaměříte na Black Panthera a Spider-Mana nebo na Falcona a Scarlet Witch, každý sám o sobě funguje a zároveň plní svoji funkci. Problém je akorát v jediné věci – že tohle všechno možná nebylo potřeba. Celé bych si to dokázal představit o něco sevřenější, komornější a údernější, prostě bez oné „války“ a komediálních přestávek, jež krapet narušují silný ústřední příběh. Nechápejte mě špatně, pořád jsme dostali vynikající comicsovku s tunou nápadů, výbornými dialogy a dobře odvedenou akcí. Jen to holt není taková přímočará nakopávka jako Zimní voják a často jsem si říkal, že mě thrillerové pletichaření baví o něco víc než velkolepé potyčky. Ten balanc zkrátka mohl být o něco lepší. Jen se mě neptejte, jak přesně bych ho dosáhl. (8/10) ()

DaViD´82

Tři dlouhodobé problémy marvelovek (vynecháme-li tu uniformní bezpohlavnost bijáku pro všechny, se kterou se u Disneyho tak nějak počítá) je absence pořádných respektu hodných záporáků s jasnou motivací, co nehází jen krhavé pohledy, odosobněná generická zaměnitelná CGI akce a žádné následky, důsledky ani osobní oběti postav. Vždycky platilo, že marvelovkám to sedne v komorní škorpící rovině spíše než blockbusterově akční. Bratři na režisérských seslích se to v rámci možností pokusili změnit již u Zimního vojáka a ke cti jim slouží, že to zkoušejí i zde. Ve dvou případech úspěšně (ochcávka v podobě nepotřeby záporáka, jakkoli ten zdejší potenciál má, a fyzická na kaskadérech stavící akce) a v jednom krutě neúspěšně, protože jestli někdy neochota Marvelu přinést skutečné oběti ze strany hrdinů bila hulkovskými pěstmi do očí, tak je to právě zde. Každopádně režisérské duo tentokrát zaslouží spíše slova uznání, protože ukočírovat tolik postav, aby byly jasné i pochopitelné motivace, aby noví hráči byli řádně představeni a nepůsobili jako páté kolo u vozu, aby pnutí bylo hmatatelné (bohužel až v samotném finále), zároveň si to navzdory vyhrocenosti (byť ta je více scénářem chtěná než z filmu opravdu vyplývající) i názorové ambivalenci obou stran zachovalo punc odlehčené nadsázky a ještě k tomu všemu navrch, aby každý měl vesměs solidní „tu svou chvilku, kdy tahá pilku", tak v tom (by) neuspěli i jinačí kabrňáci. Naopak neukočírovali délku. Sice se to netáhne, ale poklesů tempa to má více než by bylo záhodno. Jejich dalšími vroubky jsou epileptická kamera v akčních scénách a že celý ten žabomyší konflikt připomíná více hospodskou rvačku několika jednotlivců než-li válku, natož občanskou. ()

Superpero

Má to zatím nejlepšího padoucha z Marvelovek. Je docela sranda, že normální človíček napáchá víc škody, než všichni ti Thanosové atd. Konflikt mezi Avengery je uvěřitelný, i když je to stejnak celé v takovém kámošském duchu. Každopádně bitka na letišti byla super. Z bitek se mi ale nejvíc líbila ta počáteční proti Crossboneovi a jeho grupě. Crossbone byl fakt megadrsnej a vypadal jak z Army of Two. Dokonce i ten Falcon už nebyl trapnej a chvílema i hodně cool. Jsem zvědavý, kam až se Marvel odváží zajít a zda se vztahy opravdu pořádně přiostří. Btw Marisa Tomei mi jak tetička May přijde jako castinogvý megafail. Furt tam na všechny dělá mrdací pohledy a působí nepatřičně. ()

Fr

,,VŽDY SE SNAŽÍME ZACHRÁNIT CO NEJVÍC LIDÍ. NĚKDY SE TO ALE NEPOVEDE. A KDYŽ SE S TÍM NENAUČÍME ŽÍT, TAK PŘÍŠTĚ NEZACHRÁNÍME UŽ NIKOHO…“ /// Avangers ve stropách X-Menů (Batmana, Supermana…). Jenže tenhle boj se škatulkou „masoví vrazi“ mě moc nebere. Bitky (mezi nima) postrádaj emoce (prostě jim fandím fšem!) a tak je tohle nabušený superhrdinský obsazení vlastně přítěží. Když k tomu přidám ty prokecaný pasáže, vyjde mi z nabubřelý stopáže Marvelovská kvantita, která brzo přestane bavit. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem rád, když Tony Stark nehláškuje. 2.) Mým snem vidět mrtvý Avangers. 3.) Thx za titule „pablo_almaro“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ ne ()

Dever

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,226 // Otvárací Víkend v USA: $179,139,142 // ()

kiddo

Hurá, v Marvelu si všimli, že jejich trikoťárny mají mega tržby tak jako tak, a proto konečně poslali do háje myšlenku, že druhému pokračování v sérii a třináctému filmu univerza musí porozumět i babka, která se do sálu zatoulala náhodou s vnoučatama a z předchozích počinů viděla možná tak Iron Mana a první Avengery, a to ještě jen proto, že v rámci důchodcovské brigády zrovna uklízela v promítací místnosti. Díky Bohu za to, protože tenhle všobjímající lidičkový přístup naprosto znemožňoval jakoukoli hlubší práci s dříve představeným a v zájmu oslovení úplně každého i jejich matky plodil jen klišovitost, banálnost a povrchnost, na což už třeba Věk Ultrona těžce dojel. Nechci si ani představovat, jak strašně nesrozumitelný a bezobsažný musí třetí Kapitán připadat někomu, kdo na předchozí filmy koukal spíš sporadicky. Ne že by se Russovi úplně vyhýbali expozici, nějaké to záchranné lano vám občas vcelku nenápadně hodí, ale kdo byla Peggy a co má být to drámo mezi Kapitánem a její neteří? Co je Sokovia? Co jsou ti lítající černoši zač a odkud se vzal ten mrňavej kecal? Co to byly ty Spider-Manovy řeči o tom, že nechce selhat, atd. atd. atd.? Měly jste dávat pozor, vy popcornem vyžraný krávy, zní nové heslo Marvelu a dodává mi trochu ztracené důvěry. Takže pokud Russovi napotřetí konečně přestanou mávat kamerou sem a tam jako epileptici na útěku a ukážou mi, co se na plátně při akčních scénách vlastně děje, půjdu snad i ještě výš. PS: do prdele s chřestem. ()

EvilPhoEniX

Poslední marvelovky většinou končily pěti hvězdou a od pokračování vůbec nejlepší marvelovky přichází mírné rozčarování, zde to bude pouze za 4*. Upřímně příliš mi nesedělo, že tvůrci z filmu udělali obdobné Avengers, byť nový Spiderman udělal velmi pozitivní dojem společně s Antmanem, mnohem více mi seděl špionažní temný thriller v duchu dvojky. Co však je zvláštní, že Scarlett Witch je ve filmu snad nejsilnější postavou, která každého zastaví, všude je včas, to mi přišlo místy banální, když v Avengers patřila mezi slabší články. Hawkey s Black Widow a Visionem useless. K podivu je také to, že na samotný střet dvou hlavních hrdinů čekáme téměř hodinu 40 a podstatnou část film věnuje Buckymu ( Mohli to tak nechat!). Co se týká akce, tak až na místy rozklepanou kameru jsem relativně spokojen, najde se zde spousta dobrých soubojů, ale opět žádná akční scéna nemá takovou šťávu, kterou bych si v budoucnu pamatoval, což je škoda, protože absence husí kůže u filmů podobného ranku je téměř neodpustitelná. Překvapivě nefunguje moc ani humor a ze začátku jsem se párkrát přistihl, že se nudím, což se naštěstí později zlepšilo. Spokojený ano, nadšený bohužel ne. 75% ()

novoten

Tolik motivů a podzápletek, že bych se vůbec nedivil, kdyby šlo o tři filmy sestříhané do jednoho. Přesto ani taková záplava informací a zvratů není na škodu a dělá z Občanské války hutnou půltřetí hodinku. Až závratně blažený pocit mám pak z toho, že to budou právě Russo brothers, kdo se bude ochomýtat kolem Infinity War. Tady si totiž dává sraz tolik postav, že i takový Age of Ultron působí téměř komorně. Já ale příběhy Steva Rogerse miluju právě proto, že jsou... No zkrátka o Stevu Rogersovi. Povýšit účast Iron Mana na druhou hlavní postavu je perfektní nápad, protože Downey snad ještě nikdy nehrál takhle úžasně, ale třeba odbočka ke Spider-Manovi, byť dokonale funkční a lákavá, je až příliš očividným backdoor restartem na to, aby nevytrhávala z tempa. Něco takového by báječně sedělo do Avengers, teoreticky i do Iron Mana, ale tady jsem cítil drobné rozmrzení, že právě tenhle výlet bere prostor věcem důležitějším. Naštěstí zbytek nováčků (Zemo, Black Panther nebo konečně i větší role pro Sharon) i povědomých tváří v čele s dokonalým Ant-Manem padne do příběhů báječně a zapracování Wandy nebo Hawkeye do děje mi dělá obrovskou radost. Vzhledem k hodnocení se mi chce napsat, že se jedná o Capovu nejslabší sólovku, ale vzhledem k tomu, jak dobře jsem se bavil, a faktu, že to i při největší snáze sólovka prostě není, to ani není potřeba. Jen se tentokrát do žánrových mantinelů vstupuje snad až moc zeširoka. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Black Widow nabírá starého známého?

Black Widow nabírá starého známého?

18.09.2019

Následující článek obsahuje spoilery k Avengers: Endgame, pokračujte tedy na vlastní nebezpečí. Už příští rok se dočkáme první sólovky pro postavu Black Widow v hlavní roli se Scarlett Johansson. Ve… (více)