Captain America: Občanská válka

• USA Captain America: Civil War (více)
USA / Německo, 2016, 147 min

Film studia Marvel Captain America: Občanská válka se odehrává v době, kdy Steve Rogers převzal vedení nově zformovaného týmu Avengers, který se nadále snaží chránit lidstvo. Dojde však k dalšímu incidentu, ve kterém sehrají Avengers nešťastnou roli. Politické tlaky vyústí ve vytvoření systému zodpovědnosti vedenému vládní organizací, jež na tým super-hrdinů dohlíží a řídí ho. Nová skutečnost Avengers rozdělí na dva tábory. Jeden vede Steve Rogers, jež hájí svobodu Avengers, aby mohli bránit lidstvo bez vládních zásahů. Druhý vede Tony Stark, který překvapivě zastává myšlenku vládního dohledu a zodpovědnosti. Připravte se vybrat si svou stranu a přidat se k non-stop akci na dvou frontách. (Falcon)

Hpatrik

Místo dalšího indivuduálního dobrodružství Steva Rogerse tu máme další Avengers, kteří se zase pro změnu mlátí mezi sebou, jakoby už tvůrci nevěděli co s nimi, a navíc do toho ještě přidají snad všechny Marvelácké superhrdiny, včetně Spidermana a Ant-Mana... Trochu jsem doufal že si Captain Amerika napraví pověst z mého pohledu zkaženou dvojkou, ale tohle je ještě horší průser, který bych jim nezbaštil, ani kdyby šlo o Avengers 3. ()

AxelWers

S hodnotením som trochu váhal, pretože Vek Ultrona som ohodnotil 4* a dať rovnaké hodnotenie aj tomuto filmu, ktorý sa mi viac pozdával, by bolo trochu nespravodlivé, aj keď hodnotenie 5* je asi až príliš zhovievavé. Ale budiž, akcia dobrá, samotný konflikt medzi členmi Avengers veľmi dobrý a záverečné rozuzlenie zaujímavé. Jediná vec čo mi chýbala, bol trochu viac odolnejší hlavný nepriateľ, aj keď v tomto prípade on v podstate nebol jadrom problému, na ktorom bol postavený dej filmu. ()

Whitebeard

Klasika od Marvelu. Nezklame. Ale ani určitě nenadchne. Marvel jede jednu pecku za druhou, celý dohromady jim to jednoduše funguje. Těžko se asi hledá nějaká skulinka.Největší problém mam jenom v rozpoznávání jednotlivých filmů, páč je jich už fakt moc :) ()

PEZ

Pôvodne som dal plnu pálku. Je to totiž jeden z najvážnejších dielov zo sveta Marvelu, kde sa rieši politika, názory na svet a na to, ako sa majú riešiť kritické situácie. Polarizácia medzi jednotlivými členmi Avengers je tu vybičovaná na maximum a i keď má film dve a pol hodiny, nestihol som sa nudiť ani minútu. Druhé pozretie samozrejme prinieslo už určité vytriezvenie (podobne ako pri Doctor Strange), ale stále sa jedná o jednu z najlepších komiksoviek aj mimo Marvelovského sveta. Keby bol každý diel takýto, ani by mi nevadilo to množstvo filmov, ktoré Disney vrámci MCU chrlí. ()

AloeB odpad!

Že by si konečně Feige uvědomil, že jeho Avengers jsou vlastně svým způsobem anarchistická a ilegální organizace a hodlal to začít nějak řešit. Ať už jakkoliv. Nebo chce své hrdiny nechat trpět pocitem viny za přílišnou inspiraci Michaelem Bayem? A nebo prostě jen chce v rámci fan-servisu nechat poměřit síly svých milovaných superhrdinů. Ano C je správně a přestože se film snaží působit výše zmíněnými možnostmi A a B, v konečném důsledku působí jako náhodně poskládaný film, kde se ve veškerém tom super feelingu a "epických hláškách" ztrácí i tak podstatné věci, jako smysluplná zápletka, či cokoliv jiného. Marvelu neprospělo odprostit se od vyzkoušené šablony, která zabírala, což jen dokazuje, že tyto filmy nemají na smysluplnou a svým způsobem i dramatickou zápletku. Tvůrci nejenže okatě rozdělují hrdiny proti sobě, ale co víc, dávají jim vybrat ze dvou voleb z nichž jedna je nepoužitelnější než druhá. Vláda vyčítá superhrdinům útoky emzáků, či tajného okultního nazi spolku, jako by za to mohli a pokrytecky si neuvědomuje, že oběti ať už jakéhokoliv počtu jsou nutné zlo v každé potyčce. Tato černobílost a situace dvou extrémů, kdy buď vyhrát bez obětí, nebo prohrát s oběťmi, je prostě nesmysl a ve filmu, který se snaží brát politiku vážně, působí jako pěst na oko. Stejně jako třeba to, že se Tony Stark nechá přesvědčit jedinou matkou, která ztratila syna, o své vině, jako by smrt jednoho něco znamenala v porovnání s hrozbou zničení lidstva vzbouřenými roboty. Jasně, smrt jednoho je tragédie a o to filmu s obětí afroamerického architekta jistě šlo, zapomněli ale, že šlo o smrt stovek, ne-li tisíců a to už je statistika. Film tím naráží na tom, že se z akčního blockbusteru snaží udělat politický thriller, což v konečném důsledku působí hloupě a váhu tomu dávat nejde, už jenom proto, že vážnost situace není nijak prokreslena. Jasně, hrdinové se mlátí, jdou do sebe, ale co je nám do toho, zda něco podepsali či ne. Na smlouvu se ve filmu rychle zapomene a nastupují rvačky superhrdinů, které ovšem rozhodně nepřipomínají skutečný konflikt, ale veškerou svojí odlehčeností se blíží k poklidnému čajovému dýchánku Starka a Rogerse, kde se občas hrdina praští a hned jej vtipně vyroastí, nebo se mu omluví. Skutečně bych chtěl být, nějaký z obyvatelů toho světa a sledovat tu bitvu na letišti v přímém přenosu, abych se mohl smát, jak se ti hrdinové rektí. No, nebylo by to super? A nějakou smlouvu bych neřešil. Jestli se Stark stane králíčkem OSN, nebo Rogers mezinárodním zločincem, kterýžto status si zasloužil už v prvních minutách, kdy brutálně zasahoval v akci, kterou by v pohodě uhráli i speciální jednotky pověřené vládou. Popcornový divák si toto sice ani neuvědomí a když náhodou ano, vysvětlí si to tím, že superhrdinský film nemusí dávat smysl, toto je ale prosím naprostý nesmysl a jen jej to downgranduje na pozici nedorostlého kluka, co by v komentářích na ČSFD odkazoval na svoji crush, což je asi stejný inteligenční úroveň, jako lobotomizovaný Hulk, americká vládní služba, která nerozezná atentát od nehody, nebo hlavní záporák tohoto filmu, který svůj úspěch postavil na naprostých náhodách. Lituji, že jsem tímto strávil čas. () (méně) (více)

papaguy

Komornější a temější než ostatní díly - ku prospěchu celkového dojmu. Co ale dojem sráží, je nekonečný cross-over a přivádění dalších postav vnucuje myšlenku, že vše je jen otázkou autorských práv. Kdo přijde příště? V Marvelu jsou ale schopní napsat svůj part v Avengers i myslivci z Červené Karkulky. Jak by asi vypadal rozhovor myslivce a Starka? Ho, ho, myslivče, co Tě ráno nutí vstát z postele? Zabít pár vlků a vysvobodit Karkulku. Bezva, přidej se k nám... Na druhou stranu, zřejmě to je funkční strategie. ()

tranquill

"Naše schopnosti provokují výzvy, výzvy působí konflikt a konflikt tvoří katastrofu!". Katastrofou tahle komiksárna rozhodně neskončila, vizuálně kvalitní, povedené akce, ale jinak průměr. ()

Jajar

Bratři Russoové natočili třetí Avengers pod značkou Captain America. Další marvelovka s názvem Civil War je 2,5 hodinový blockbuster s obrovským množstvím postav (včetně nového Spider-Mana a Black Panthera), hromadou lokací i zápletek a velkým budgetem. Zpracovává hned několik témat, která se týkají role superhrdinů ve společnosti, jejich svobody, odpovědnosti a kontroly. Na komorního Winter Soldiera můžeme zapomenout. Civil War nejlépe vystihuje slovo mega. Občas by neškodilo šlápnout na brzdu a vše zjednodušit, protože příběh se v jádru stejně točí jen kolem čtyř hrdinů (Tony Stark, Steve Rogers, Bucky Barnes, T'Challa), ne dvanácti. Přes všechny nedostatky je však Civil War super snímek, který velmi dobře pracuje s napětím a očekáváním diváka, ani chvilku nenudí, dovede překvapit. A nabízí opravdu epické finále. ()

Urukhaj98

Třetí Kapitán by se klidně mohl jmenovat Avengers: Civil War. Ačkoliv se má jednat o jeho sólovku, jsou na místě uvozovky, neboť se to tu kromě Kapitána dalšími hrdiny jen hemží. A nejen těmi už zajetými, ale na scénu přicházejí i noví (nebo staronoví). Dále je tu absolutně bombová akce a dechberoucí příběh, díky kterým třetí Kapitán patří mezi ty nejlepší komiksovky a troufám si tvrdit, že se možná jedná o přímo tu nejlepší Marvelovku. Proč tomu tak je, je třeba rozebrat v několika následujících bodech. Důvod první: Předloha. Komiksová Civil War je mistrovské dílo autora Marka Millara, který má na kontě mimo jiné pecky jako Kick-Ass, Wanted, Ultimates nebo Old Man Logan. Millarovým trademarkem je, že jeho příběhy jsou, nehledě na zasazení, absolutně nečernobílé a přesně to platí i pro Civil War. Je to neskutečné epický příběh o ideologickém souboji dvou prominentních marveláckých hrdinů, jejichž spor se rozroste v otevřenou válku do dvou stran rozděleného pantheonu hrdinů. Je to komiksový event, který ovlivnil vývoj vesmíru 616 (pozn.: v komiksech toho hlavního) na řadu let dopředu a promítnul se do téměř všech v té době rozjetých sérií. Filmová Civil War je co se týče měřítka mnohem menší a jedná se o spíše volnou adaptaci půjčující si z předlohy prvky, které lepí na příběh rozjetý ve Winter Soldierovi. Tyto prvky, ač mají ve výsledku spíš menší roli (tedy v rámci tohoto filmu, do budoucích filmů a seriálů se prolínají stále),však fungují parádně a například letištní scéna, ač má s příběhem předlohy společného už pramálo, ji alespoň z vizuálního hlediska skládá hold. Důvod druhý: Konkurence. Tohle si nemůžu odpustit. Třetí Kapitán šel do kin ve stejném roce jako Batman vs Superman. Tyto dva filmy jsou si v základu velmi podobné. Téma je téměř identické. Dva superhrdinové si navzájem dávají po držce kvůli rozdílnému názoru a pohledu na fungování světa, zatímco v pozadí padouch tahá za nitky. Rozchází se však v zásadním bodě, kterým je kvalita. Civil War ukazuje, jak takový příběh správně uchopit, zatímco BvS je zářným příkladem toho, jak se může podobné téma rozpadnout tvůrcům pod rukama a vznikne z toho sterilní paskvil. On je totiž celkem podstatný rozdíl, pokud takový film se v propojeném univerzu nachází na druhém či třináctém místě v pořadí. Důvod třetí: Téma. To už jsem částečně nakousnul v prvním bodě. Film si půjčuje prvky z předlohy, ale rozvíjí svůj vlastní příběh navazující přímo na předchozí díl. A navzdory místy celkem epickému méřítku, se nakonec jedná o poměrně komorní příběh. Oproti předloze, kde záporák fakticky není, je tu přidán jako hlavní antagonista Baron Zemo. A musí se nechat, že navzdory omezenému prostoru, kterému se mu ve filmu dostává, Zemo v podání Daniela Bruhla naprosto exceluje. Navzdory absenci superschopností je odhodlaný, schopný, má jasný plán a především uvěřitelnou motivaci, díky které si i jako záporák získává divákovy sympatie a především pochopení pro to co dělá. Jeho jemné tahání za nitky dovede hlavní aktéry příběhu až do finále, které je... prostě... WOW. Žádná armáda bojových dronů, supernácků, nebo emzáků. Ne. Finále je absolutně komorní fight tří hrdinů a vychází z toho jako ta nejosudovější scéna MCU, kterou jsme kdy měli možnost na plátně vidět a to beru v potaz i nadcházející přírůstky tohohle komiksového univerza. 10/10 () (méně) (více)

Sweat55

Může osbahovat spoilery: Je to druhé místo. Winter Soldier byl osobitější a hlavně to bylo překvapení, které moc nikdo nečekal. A taky měl film jeden twist za druhým. To má Civil War taky, ale některé jsou dost předvídatelné a kdo dával pozor ve WS něčeho se dovtípí snadno (osud Tonyho rodičů mi byl jasný, když Zola ukazoval Kapitánovy co Hydra udělala). Takže to bylo srovnání s dvojkou Kapitána, která byla lepší. Což ale nebyl Age of Ultron. Neberte mě zle, AoU je dobrá jednohubka, ale od Avengers čekám posunutí dál a ne jen postávání na místě. Což dvojka Avengers dělala, protože Marvel skoro nikam neposunula na rozdíl od Civil War. Taky v ní bylo více nesmyslného humoru. Ten byl v Civil War taky oproti např. Winter Soldierovy. Ale narozdíl od Avengers AoU kde to bylo na škodu, se sem hodil náramně, protože pasoval k postavám. Hlavně Ant-man a Spider-man měli nejlepší hlášky. A ta bitva na letišti? To byla nejlepší bitva v superhrdinském filmu co jsem kdy viděl. 90% PS: Black Panter je frajer... #TeamCap ()

Hellierer

Třetí Cap je velmi kvalitně natočený film. Bratři Russoové evidetně mají cit co se týče uchopení "lidštějších" komiksovek což ukázali u Winter Soldiera a jak ukazují zde, zvládají to bez škobrtnutí i ve větším měřítku. Syrové boje na blízko vás vyloženě bolí a co je hlavní baví. Příběh je v rámci možností fajn a dialogy jsou opět vymazlené. Bohužel je to stále ten samý Marvel co známe. I zde najdete hromadu odlehčujících momentů a pořád film nemá ty pověstné "koule". V Civil War pracují s osudovostí a u finální bitky vás vyloženě zamrazí ale nevyužívají to jak by mohli a měli. Za co ale opravdu palec nahoru tak to za Spideyho a jeho skvělé zvládnutý origin. A Tom zvládá svou roli na jedničku, i když jsem se ho ze začátku trochu obával. 60% a příště už do toho opravdu šlápněte! ()

degster

Trochu priveľa zápetok, ale vždy viete kto a prečo. A zase super Marvelovka, ktorá sa zaobišla bez démonických záporákov. ()

Withree

Termín Občanská válka opravdu nepřísluší tomu, co jsme zde dostali, prachsprostý marketing. Všechny postavy sice mají co říct a každá dostane svůj prostor na výsluní, ať už filozofickými báchorkami či bojovými schopnostmi, ale to hlavní jádro příběhu by si postačilo s Capem, Buckym a Starkem. První polovina filmu se rozvíjí pomalu, avšak oproti zvyklostem většiny marvelovských příběhů jde cítit, že rozehraná hra bude mít postupem času větší dopad na naše oblíbené hrdiny a některý z nich by z toho nemusel vyváznout živ a zdráv. Spíše se tu mluví, vtípků je pomálu. Celé se to zlomí s příchodem Spider-boye a vrcholí bitkou na letišti, kdy sice chápete smysl toho bití, ale proboha proč každý fight musí být zakončen debilní infantilní hláškou anebo případ, kdy proti sobě stojí Widow a Hawkeye a sami zpochybňují celou akci, načež se div nezpřeráží všechny končetiny. Naštěstí to není jediný zlom a dostáváme se k části, která byla zdaleka nejdůležitější a okolo které se měl snímek otáčet. Emoce tryskají, rudo před očima, tohle bude bolet. Marvel je však Marvel a výsledek mnohé může zklamat. Akce se dle mého názoru zhoršila, přes roztřesenou kameru v Lagosu se nepřenesu. Spider-man a Black Panther jsou velice fajn, Martin Freeman naprosto zbytečný a padouch Zemo, čili další záporák z marvelovské stáje ženoucí-se za pomstou. Kapitánův standard, 7-8/10. ()

xmple

Akcia, vtip, zábava ako sa patrí. Prvý film, ktorý môžem z kľudným svedomím doporučiť v 3D. Škoda, že Marvel nerobí sériu Spider-Man_a, lebo v tomto filme ma bavil asi najviac. Hodnotím ***** ()

Eventyrer

Až nečakane skvelé! Všetko dávalo zmysel, chovanie postáv bolo presne podľa ich určených charakterov, boli sme svedkami prekvapení, ktoré sme doteraz nevideli v žiadnom univerze týchto filmov - hlavne úplne skvelý nový mladý Spiderman a Ant-man so svojou novou veľkosťou. Stále na odľahčenie tu máme vtip, ktorý občas nie je vtipný, no častejšie je. Akcia nie je nudná, je šikovná a prepracovaná. Choreografie súbojov sú nápadité a svižné. Od kapitána som toho veľa nečakala. Nebol to taký búm ako nový Batman, no vo všetko ho predčil. ()

0L0V0

Odchádzal som z kina spokojný. Mix nálad ktoré v tomto filme miešajú bratia Russoovi sú úchvatné. Moje sympatie si získal mladučké spíderčatko a tik-tak. :) 85% ()

Veseldaa.!

Geniální choreografie soubojů nasnímaná Opalochovou kamerou. Ve výsledku se ale Marvelácký seriál příběhově zásadně neposouvá. Již podruhé (jako Loki v Thorovi a Avengers) přináší zase stejného záporáka, u kterého se řeší pohnutá minulost. Ubylo humoru, vážnosti a zodpovědnosti mohlo být klidně ještě víc, vše však zboří příchod Spider-mana, který je puberťák na slovo vzatý. Hudba někde v dáli. ()

ER

Nejde o žádnou dechberoucí podívanou,ani v rovině psychologické tu nevyzní střet dvou táborů až tak naléhavě,jak to dokázal např.Nolan v Batmanovi (nakonec tu "větší válku" způsobí úplně něco jiného,než spor o podepsání smlouvy),ale přitom vše funguje natolik dobře,že očekávání jsou naplněna. A nová herecká akvizice v roli Spidermana taky vypadá dobře. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Black Widow nabírá starého známého?

Black Widow nabírá starého známého?

18.09.2019

Následující článek obsahuje spoilery k Avengers: Endgame, pokračujte tedy na vlastní nebezpečí. Už příští rok se dočkáme první sólovky pro postavu Black Widow v hlavní roli se Scarlett Johansson. Ve… (více)