Aliance

• Česko Série Divergence: Aliance (více)
USA, 2016, 120 min

Po šokujících odhaleních ve filmu Rezistence musí Tris se Čtyřkou uprchnout za zeď obklopující Chicago. Poprvé ve svém životě opustí jediné město a rodinu, kterou kdy znali. Jakmile se ocitnou venku za zdí, stará zjištění rychle pozbývají na významu v porovnání s odhalením nových šokujících skutečností. Když se za zdmi Chicaga rozhoří nemilosrdná bitva ohrožující veškeré lidstvo, musí se Tris a Čtyřka rychle rozhodnout, komu mohou věřit. Aby mohla přežít, bude Tris donucena vybírat z nelehkých možností, když se bude muset rozhodovat o odvaze, oddanosti, obětování a lásce. (Freeman Ent.)

Jara.Cimrman.jr

"Nejsem upřímná a nejsem ani mírumilovná. Takže, pokud budu muset, budu bojovat a budu lhát." Jenže o tohle už nejde, protože je zcela jedno, kdo je sečtělý, neohrožený, divergentní nebo rezistentní. Tady jde jen o zdravé, porouchané a dotace, což tomu dodává trochu šťávy, ale žádný velký důvod k jásání to není. Tris je totiž stále stejně nezajímavá, na vyzdvihování kvalit Čtyřky jsem příliš hetero a padouch se vyloženě nepovedl. Disponuje totiž nulovým charismatem bruselského úředníka a démonický je asi jako tuňák ukrytý v konzervě. Přesto jsem se dvě hodiny nenudil a ten ustřihnutý konec mě snad ani moc nenaštval. ()

Phietros

Uzavření ságy, nebo nový začátek?! Zdá se že po sesazení Evelin bude navrácen mír a spravedlnost. Opak je ovšem pravdou, když její sestra vydává rozhodnutí velice podobné a kruté, které nic nemění. Naše parta v čele se čtyřkou a Tris se musí vydat za brány Chicaga, aby se dozvěděli konečně pravdu. To co se ovšem dozví, radši vědět neměli. V blízké budoucnosti nabytou novou technikou se snaží pozůstalí lid pochytat a vymazat jim pamět, aby měli nové vojáky. Navíc chtějí jen Tris, kvůli její čistotě. Zbytek Chicaga je vystaven nebezpečí, který vypukne spuštěním mazacího plynu paměti! Třetí díl sice nejslabší, ale stále drží celou ságu an úrovni! 70% ()

Patw

Když jsem dočetl knihu mlátil jsem se tu do hlavy nad rozhodnutím uměle natáhnout tuto trilogii na čtyři filmy a opět poslední knihu rozdělit na dva filmy. Zrovna tu knihu, ve které se neděje vůbec, ale vůbec nic! Byl jsem tedy o to víc překvapen, když jsem při sledování vlastně viděl něco jiného než co jsem četl. A nutno dodat: stejně to nepomohlo. Aliance je sice lepší jako film než jako příliš nudná a zdlouhavá kniha, ale i přes všechny změny, magii tvůrců se scénářem a dějem stále jen uměle nataženým snímkem, který se snaží prodloužit život něčemu, co mělo právě v tento moment skončit. (Právě v tento moment kolují zvěsti, že se možná finálového filmu ani nedočkáme... tak uvidíme zda se to potvrdí či ne.) Každopádně tento film neví, co chce vlastně říct. Blížíme se do finálové roviny a film prostě neví jak sám sebe vysvětlit, jak divákovi naservírovat vysvětlení. Působí to zmateně, nejen pro postavy, které nechápou co se děje, ale i pro diváka, který v polovině filmu všechen rozum radši nechá být protože jinak by dostal bolest hlavy. Co mě na tomto filmu opravdu vadilo byla snaha vše vysvětlit, přinutit diváka tomu porozumět, ale zároveň přitom sedět a nesnažit se kroutit hlavou nad tím, že to prostě jednoduše nedává smysl. Hlavní hrdinové stále opakují po dvou filmech stejné chyby, (no vážně, když si po dvou filmech navzájem nevěříte o čem to asi vypovídá?), motivace postav a následná akce je zmatená či nevysvětlená a vše probíhá tak nějak bez odůvodnění. Jednoduše řečeno: Neměli Alianci uměle rozdělovat a natahovat, měli to už ukončit protože tohle je opravdu slabé a v jiné míře hořké zakončení. Přiznám se, že jsem měl co dělat abych dokoukal a v polovině to prostě nevypnul. Zde začíná část se spoilery První věc, která mi na tom snímku naštvala byla hned úvodní scéna. Jak se dav nadšených a zvědavých lidí řítí k plotu jen aby divák sledoval scénu při které padá brána a plot se uzavírá. To mi chcete říct, že během prvního a druhého filmu byla brána prostě jen tak čistě otevřená, jen k ní nikdo nešel? Je to sice efektivní scéna - protože nám to ukazuje onu izolaci - ale je to nesmyslné a prostě mě to nedávalo smysl, proč se brána (která zavřená byla vždy) najednou zavírá. To jí jako otevřeli jen aby jí zase honem mohli zavřít? Vím, že je film podle knižní předlohy, ale když už tvůrci měnili scénář proč nezměnili i to, že lidé (kteří se dozvědí, že venku na ně čekají) spokojí s tím, že je ve městě opět zavřou. Ano sice nevědí, co na ně za plotem čeká, ale zvědavost je silná a tady.. tady se prostě lidé otočí a "jo, jo, ok, my tu zůstaneme nadále zavření bez nějakého odporu, ok." Nesmysl. Smysl onoho Chicago projektu mi prostě smysl vůbec ale vůbec nedával, a já se musel krotit v tom abych nad tím celou tu dobu nepřemýšlel zatímco jsem sledoval létající drony a výtahy, a veškerou nejmodernější futuristickou technologii, která nedávala smysl jako ty bubliny... A ten konec. Na co že tu Tris tedy potřebovali, když ne na záchranu lidí? Vše jeden velký nevysvětlený otazník. Jak už jsem zmiňoval hlavní postavy si i po tom všem čím si prošli nevěří (aneb Tris nevěří Tobiasovi, že David neříká pravdu). Tris je stále ta zmatená nevinná holka s nevinným výrazem ve tváři, co se tváří ublíženě. Co mi také vrtalo hlavou je, jak moc poškozené město Chicago je, ano vím, že nebylo nikdy fantastické, ale takhle poničené jsem ho naposledy viděl, když se Tris snažila zachránit svou matku - ve druhém filmu této série - a to byla projekce. Celkově a jednoduše řečeno to byla hořká podívá. Nemohu jinak jak dvě slabé hvězdy. () (méně) (více)

Morien odpad!

Mno, tak maraton téhle trilogie je jeden den, který nikdy nedostanu zpátky. Chtěla jsem to hlavně porovnat s Hunger Games, které jsou ve svém filmovém provedení sice pořád dost stupidní, ale v základní emocionální rovině mi nakonec přirostly k srdci. Způsob, jakým nakonec nechají hlavní hrdinku jednat, mi dává smysl, a ráda ně se na něj podívám i poněkolikáté. (A navíc má celá Hunger Games série super soundtrack od Jamese Newtona Howarda, který ráda poslouchám a který udělá dost z celkového dojmu.) Divergent nemá nic z popsaných plusů. Shailene Woodley sice už má v tomhle filmu trochu svaly, ale to je tak jediný vývoj, který jsem zaznamenala. Dokonce mi přišel pozoruhodný vývoj inteligence Tris směrem dolů, v prvním filmu dokázala "prohlédnout skrze lži k pravé podstatě" a s postupem dalších filmů se pěkně propracovala k tomu, že uvěří každému blábolu, co jí kdo řekl. Už druhý film se nějak utápěl sám v sobě a hlavní viditelný "konflikt", kterému se scénář nejepičtěji věnoval, se odehrával pouze v simulaci s minimálními následky pro reálný svět, a tady je to už úplně jako by každou scénu psal jiný člověk s jiným (či žádným) záměrem a potom se to nějak splácalo dohromady. A taky mě vždycky zklame, když se hlavní záporák tváří, jako že je strašně chytrý, ale nakonec vůbec není. ()

Gwaihir

Třetí část rozhodně naplnila moje očekávání v podobě odhalení další příběhové vrstvy, čímž rozvíjí dříve naznačený směr vývoje. Nápaditost se tentokrát již více soustřeďuje na technologické věcičky, které působí velmi efektně, než na prolínání realit, které však zcela neopouští, spíše poměrně zajímavě mění způsob jeho využití. V ději přibývá také množství solidní akce, a to i ve formě fyzického kontaktu, což přidává celému dění trochu na šťávě. Dostatečný prostor je věnován rovněž dostatečný čas postavám, alespoň těm hlavním, a vykreslení zase o něco rozšířenějšího světa, jenž skýtá široké možnosti pro závěrečné rozuzlení, stejně jako pro ještě nějaké překvapení, kromě toho, jakou jinou délku vlasů bude mít Tris. 75 % ()

• Když Nita (Nadia Hilker)  instruuje Čtyřku ohledně ovládání dronů, říká, že se drony aktivují levou rukou. Když Tris (Shailene Woodley) a Christina vniknou do centra odpadlíků, Christina (Zoë Kravitz) aktivuje drony pravou rukou. (Calwen22)
  • V plánu bylo i pokračování s podtitulem „Ascendant“. To mělo zadaptovat druhou polovinu knihy „Aliance“, nicméně od nápadu se upustilo poté, co tento díl v kinech propadl. Jeden čas se zvažovalo, že by snímek přeci jen natočen byl – mělo se však jednat o televizní produkci s nízkým rozpočtem a jinými herci, což fanoušci ságy kritizovali natolik, že byla varianta smetena ze stolu a film definitivně zrušen. (fiLLthe3DD)

Spider-Man a čtení myšlenek

Spider-Man a čtení myšlenek

01.12.2016

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)