Krajina v mlze (neoficiální název)

• Řecko

Paesaggio nella nebbia

Landscape in the Mist

Krajina v hmle

Řecko / Francie / Itálie, 1988, 127 min

Namet zajimavy, hezka hudba a kamera. Pribehu ale nelze uplne verit a oba detsti herci maji jen minimalni prostor k predvedeni nejakeho vetsiho herectvi. Jinak je zde Recko vyobrazeno dost pochmurne a negativne, jakoby meli tvurci kristalovou kouli a vestili osud teto stredozemni zeme za dvacet let. Rozhodne jsem cekal vice.(26.1.2015)

Přestože mi přišlo, že ten film nemá dvě ale asi čtyři hodiny, přestože některé scény byly asi třikrát delší, než je únosné, přestože něco na mě působilo jako čirý lartpourlartismus, přes to všechno mě něco nutí dát plné hodnocení, protože cítím, že mě ten film jaksi převyšuje, musím o něm pořád přemýšlet a nějak se s ním vyrovnat. Pár scén je vyloženě geniálních, navíc celkový autorský rukopis je jedinečný, malým příkladem budiž jen scéna, kdy do hospody vejde slepice a celé osazenstvo ji bez hnutí pozoruje, načež ji někdo chytí a hosté se dají znovu do pohybu a hlasitého hovoru. Pro pozorného a trpělivého diváka je tu podobně poeticky absurdních situací celá řada, až mi to občas připomnělo Kusturicu (ale jo, toho Tarkovského taky...). A v neposlední řadě - oba dětští herci jsou skvělí! Zajímalo by mě kde jen Angelopoulos sehnal dvě děti, co dokážou i několik minut stát bez pohnutí?(20.3.2012)

Tady jsou scény, které vás nemusí vůbec rozhodit, a pak najednou přijde jedna, která vás odrovná a vy si uvědomíte, jak je tenhle svět krásný, anebo ještě spíše, jak je hnusný. Jsou tady scény, které odkazují na jeho krásu, ale právě ten hnus je tak nějak víc cítit, je silnější a někdy dovede to krásné překrýt. Snad ne nadobro.(4.2.2016)

Úchylný, animálně se chovající řidič kamiónu, nekonečný záběr na pootevřenou plachtu návěsu, projíždějící auta po dálnici, sychravo … Nebudu prozrazovat více, ale tohle byla nejdrsnější scéna, při které jsem měl chuť film vypnout. Statická kamera, pod kůži se zarývající počasí, divně se chovající postavy a všudypřítomná beznaděj dělají ze sledování této řecké kultovky dost nepříjemný zážitek. Ani si nepamatuji, že by nějaký režisér takto intenzivně tlačil diváka někam, kam se mu vůbec nechce. Krajina v mlze vás vtáhne přímo do své atmosféry, nebude to hezké, ale budete tam a nakonec vás to vyplivne zpátky na váš gauč, totálně rozložené a v depkách.(18.2.2015)

• marti

Postaviť dve deti (dospievajúce dievča a malého chlapca) do stredu diania o tom, aký je svet zlý je obyčajným vydieraním diváka. Obrázky zneužívaného dievčaťa, alebo chlapca žobrajúceho o jedlo, prípadne zábery na osamelú dvojicu sú len prázdnou formou, ktorej chýba adekvátny obsah. Navyše sa do tohto stavu dostali dobrovoľne a nie pod tlakom vonkajších okolností. Samozrejme môžete si tam nájsť mnoho symbolov a masochisticky nad nimi meditovať. To ale nie je moja parketa.(2.8.2006)