Kouzla přírody

(seriál)
  • Česko Jak to chodí v přírodě? (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie / USA, 2012, 4x50 min

Všude na světě, dokonce i v místech, kde bychom to vůbec nečekali, existuje život. Od pralesů po oceány, i v tom nejméně pravděpodobném prostředí, se život neustále množí, rozkvétá a bují. Tento život je určující silou na naší planetě, ale dodnes je pro nás nevyřešenou záhadou, jak se dokáže rozvíjet. Nové vědecké objevy nás seznamují s komplikovanými mechanismy, nečekanými symbiózami a bizarními strategiemi chování, které umožňují zachování života na zeměkouli. Unikátní záběry zobrazují neobyčejnou složitost - a zároveň i křehkost - živého světa. Jen pokud lidstvo pochopí tyto složité vztahy, bude moci vynášet vhodná rozhodnutí, která přispějí k uchování stávajících ekosystémů. Je to v zájmu naší budoucnosti. (TV Spektrum)

Radko

Nádherné zábery podporené rovnako skvelým konceptom. Ukazuje, že vzájomné vzťahy, súvislosti a prepojenia v prírode sú oveľa zložitejšie a zároveň prepracovanejšie ako najvýkonnejší počítač. Prírodu (v širšom meradle vesmír) veru nejaký človek len tak nepreští. A tak aj taká lykožrútová kalamita môže byť z hľadiska dlhodobých prírodných procesov pre les oveľa, oveľa prospešnejšia, než boj drevorubačov so skazonosným podkôrnikom a snaha vyviezť (samozrejme v mene slušného zárobku) čo najviac objemu drevnej hmoty z vyrúbaných polomov. Len ktohovie či si to niekto zo zodpovedných po pozretí napríklad tohtoto alebo desiatok podobných seriálov a filmov vôbec uvedomí. Pretože správanie sa správcov a majiteľov lesných pozemkov je kdesi na úrovni jednobunkových organizmov, pokúšajúcich sa postaviť obrovské asfaltovo skleneno betónové mesto. ()

lubospoti

Úžasné záběry, komentář poučný, ale nikoliv "přechytralý". Některé přírodopisné dokumenty jsou až příliš hektické, některé se zase vyžívají v dlouhých pomalých záběrech. Tenhle mi ale svým tempem naprosto vyhovoval, což považuji osobně za jeho největší klad. ()

majo25

Zábery sú krásne ako vždy, výber zvierat pútavý, hudba je krásna. Komentár na druhej strane nie je úplne špičkový, ako by ho spracoval niekto úplne iný. BBC si nastavila laťku kvality veľmi vysoko, a tento doku-seriál je mierne podlieza. Nič to však nebráni tomu vychutnať si ďalší z rady kvalitných prírodopisných doku-seriálov, ktorý tentoraz skúma skôr samotné vzťahy medzi zvieratami a tiež rastlinami. Hodnotenie: 80% ()

Autogram

Zaujímavé úkazy a zákonitosti v trochu vlažnom podaní. Ale už samotná príroda a jej krásy stoja za to spoznať ich v tomto seriáli. Niektoré mi možno pripadali ako dosť samozrejmé, ale väčšinu sa ich podarilo detailne sfilmovať s vhodným komentárom, takže sa nedá povedať, že by ma nudili. ()