Zóna úniku

Drop Zone

Zóna úniku

Akční / Thriller

USA, 1994, 101 min

Drsňák na objednávku Wesley Snipes plní další zadání. A docela mě u toho baví. Nedělá žádné zbytečné nelogické výlety, jen občasně hláškuje a létá pro zábavu v doprovodu parašutistů. K zemi klesá tenhle temperamentní bouchač zásluhou nejisté zápletky, ale udrží se dost vysoko, aby mě nezprudil až do zánovního konce s patřičnou dávkou jiskry. Rozumím unavenému mávnutí rukou řady z Vás, ceny se udělovat skutečně v tomhle případě nebudou. Je to příliš obyčejné a nepůvodní, hledejte však v tom i to lepší. V případě Zóny úniku jednoznačně platí, že sázka na známého herce, atraktivní prostředí a režiséra s citem pro akci plodí solidní zábavu. Víc radno nehledat.(31.8.2009)

Ten druhy a lepsi film o parasutistoch z roku 1994. Trochu to vyzera jak Point Break. Len namiesto surfistov tu su parasutisti. Proste nas odvazny policajt Snipes musi zatknut adrenalinovych magorov, ktory si radi privyrobia nejakym tym zlocinom. Len tu Snipes nezblizi s hlavnym zaporakom, ale s krasnou Yancy Butler, ktora ho zasväti do komunity. Tradicnych akcnych scen tu vela nie je. Väcsinou sa len skace padakom na x spôsobov a je to celkom pôsobive. Okrem toho tu je uz len par kratuckych prestreliek. Na zaciatku, ked Snipesa po filme Passenger 57 znova prepadnu v lietadle a potom uz len vo finale. Okrem toho tu ma Sniper asi 4 bitky, v ktorych znova predvedie, ze sa vie bit. Bitky su dynamicke a prehladne. Ale len kvôli nim sa asi neoplati film pozerat. Z postav okrem sympataka Snipesa, krasky Butlerovej stoji za zmienku este skvely zaporak Busey a komicka figurka Jeter. Vysledkom je slusny standard svojej doby, ale znova nijak extra zaujimavy film. Snipes mimo Bladeov nemal prilis stastie na solovky, ktore by obstali skusku casu a celkom pravom zapadli. 5/10.(22.6.2016)

Nějací blázniví parašutisti v letadle zabili bratra šerifa Peta Nessipa, unesli střeženého počítačového génia a v klidu si vyskákali z letadla ve výšce, ve které se nachází jen stopové množství kyslíku. Pete chce pomstu a tak ihned míří do společenství lidí, kteří vědí kudy mají vyskočit z letadla, za které špagáty za letu tahat a jak přežít setkání s tvrdou matičkou zemí. Naučit se těmto fíglům nebude pro Peta nic lehkého, ale bude je potřebovat, až se při vzdušných soubojích bude setkávat s chytráky, kteří si chtějí přilepšit na důchod krádežemi přísně tajných dat.(29.11.2008)

Nakonec ucházející devadesátkové akční béčko (ve své době možná s ambicemi áčka), jehož schematickou zápletku hodně pozvedlo neprofláklé (a po skvělém 'Bodu zlomu' také patřičně módní) prostředí adrenalinového skydivingu. Je dnes už hloupé a trikově úsměvné, ale odvážné kaskadérské seskoky se jen tak neomrzí.(15.11.2016)

Snipes s Badhamem spojili síly a natočili film s originálním námětem. Na jedno však při jeho realizaci zapomněli. Na vydatnou porci dobré a adrenalinové akce. Výstižněji řečeno výsledná akce je chabá. Když je film vydáván za akční thriller, očekávám od něj strhující akci a porci napětí. Nic z toho ve filmu není. Tedy ne tolik, kolik by mělo správně být. Wesley Snipes je afroamerický herec, kterému akční role sedí a kromě toho je herecky disponovaný, ale jeho kariéra v podstatě skončila pobytem ve vězení za danové úniky. Nechápu, proč se Badham, který se v akci vyžívá, najednou držel tak zkrátka, a nenaservíroval dynamickou a hlavně kvalitní akci. Ze super námětu udělal horko těžko jen průměrný příběh ve kterém se zase toho tolik až moc neděje. Přitom film má nápadů na rozdávání a v tom případě to chtělo zručnějšího režiséra, který by všechny nabízené možnosti dokonale zužitkoval. Je to k vzteku vidět tolik invence pohromadě a vzejde z toho veskrze jen průměrný film z kategorie B s nedostatkem dobré akce odehrávající se v atraktivním prostředí parašutistů, s charismatickým Snipesem, pohlednou a dnes již zapomenutou Yancy Butler a ne uspokojivě využitým specialistou na záporáky a rovněž dobrými režiséry neprávem opomíjeným Gary Buseym. Jako divák jsem si po filmu připadal ošizený a nedivím se, že jméno John Badham je pro filmové producenty strašákem. Milovníci adrenalinových seskoků padákem si z mého hodnocení ještě nějaké to procento odečtou. Zřejmě se totiž budou při seskocích s viditelnou zadní projekcí dokonale nudit. 60%(23.5.2012)

• - Díky své životní pojistce nesměl Wesley Snipes skákat z padákem. Ve scénách, které si skoky vyžadovaly, jej proto zaskakoval kaskadér Michael Jeter. (Terva)

• - Film je částečně natočen podle životního příběhu dvou profesionálních parašutistů Tony Griffina a Guye Manose. (Terva)

• - Jedním z případných důvodů, proč nevznikl vztah mezi Petem Nessipem (Wesley Snipes) a Jessií Crossman (Yancy Butler), byl také ten, že role byly původně napsány pro dvojici mužů. (Terva)