Uprchl vězeň... 38,000 stop nad zemí! Šerif Pete Nessip doprovází, věhlasného počítačového podvodníka, který má ve federálním vězení nastoupit výkon trestu. Během letu na pravidelné lince z Los Angeles ovšem dojde k únosu a vězeň záhadně zmizí. Dokázat to nadřízeným je pro Petea tvrdý oříšek, zvlášť, když sám dlouho nechápe, jak k únosu došlo. Wesley Snipes jako Nessip podniká odvážné seskoky, aby odhalil ve světě parašutismu nebezpečné teroristy. (oficiální text distributora)

castor

Wesley Snipes ve vládních službách doprovází během letu z Los Angeles počítačového specialistu do federálního vězení. Jenže zatímco zkouší flirtovat s letuškou, počítačové eso z letadla dostane (a pár lidí to při tom koupí) parašutistický gang, který s ním má velké plány. Režisér Horečky sobotní noci nebo Čísla 5 žije John Badham solidně využívá atraktivního prostředí akrobatického parašutismu, je nekomplikovaný a přímočarý. Navíc má kromě slušného Snipese (nějak rychle se hošan tuhle disciplínu plnou náročných figur naučil) tradičně skvělého Garyho Buseyho, který je rozeným padouchem, a hned dvě krasavice: Claire Stansfield a Yancy Butler, která rozhodně není tak uťápnutá, jako když po boku JCVD pátrala v Živém terči po svém nezvěstném otci. A taky musím ocenit svižnou kameru. 55% ()

Shakers

Síce to nebolo nejako strhujúce a ani adrenalínové, ale Snipes a sexi Yancy Butler upútali moju pozornosť natoľko, že som sa moc nenudil. Vlastne mi to prišlo celkom fajn. Letecké zábery boli dobré a príbeh v pohode a plynulo odsypal. No o Zimmerovú hudbu som to moc nezakopol. Wesley je tu nie len za mlátičku na spravnom mieste, ale aj za prvotriedneho sympaťáka, ktorý nemal v tomto období problém potiahnuť film vpred. 80% - 4* ()

monolog

Vždycky mě dostává, když tu lidi porovnávaj, čemu je jakej film podobnej. Když to není remake, tak je to v pohodě. Scéna pádu z okna je sice podobná té ze Smrtonosné pasti, ale, a nad tímto byste se měli vážně zamyslet, jak jinak chcete padat z budovy? A pokud tak umírá hlavní záporák, tak ho musíte zabrat s pořádně vyděšeným výrazem, aby bylo jasné, že zlo je poraženo. Navíc, kdyby ho jenom obyčejně zastřelil, dalo by se to srovnat s mnohem větší skupinou filmů, než když vypadl z okna. Jinak celkově se mi film líbil. Není to sice megabomba, ale pobaví a o to u takovýchto filmů jde. Rozhodně to není žádná nastavovaná kaše, nebo překombinovaná kýčovitost. ()

Wacoslav1

Solidní parašutistickej akčňák z požehnaných 90 let se Snipesem v té době na vrcholu sil. Z filmem mám spojený zážitek když mi bylo 14 let chtěl jsem na to jít do místního kina oko které, ale žel bohu hrálo jen minimálně pro 10 lidí a páč jsem byl sám tak hádejte... ano šel jsem domů z brekem kino se nekonalo.60% ()

sniper18

Dnes už kultový Bod zlomu, ktorý si ale mňa výraznejšie nezískal rozbehol sériu akčných filmov s tématikou extrémnych športovcov a práve Zóna úniku je z tej doby asi ich najlepší predstaviteľ. Síce mám pocit, že mal trochu väčšie ambície, než bol schopný skutočne ponúknuť, režisér, ktorý má na svojom konte niekoľko slávnych filmov, vychádzajúca akčná hviezda Wesley Snipes, skladateľ Hans Zimmer a dostatočný rozpočet, ale vyšla z toho síce nijak zvlášť výnimočná, ale predsa len stále nadštandardná žánrovka. Dejovo mi to síce v priebehu neprišlo až tak zaujímavé, ako to spočiatku vyzerá, ten trochu temnejší štýl z úvodu, kedy sa nahnevaný a suspendovaný agent rozhodne dostať tých, ktorí majú na svedomí jeho brata sa po chvíli úplne vytratí a prejde to skôr do tej odľahčenejšej podoby, ale ani toto nie je zlé, tie vtipnejšie situácie a hlášky mi sadli, takže ma to bavilo aj takto a finále je opäť ešte trochu zaujímavejšie. A dosť za to môže aj dobrý výber postáv, spomínaný Wesley Snipes je očakávane výborný, ale pomáha mu aj sympatická Yancy Butler a jej priatelia a sadol mi aj výber záporákov, aj keď Gary Busey na prvotriedneho parašutistu predsa len nemá vek ani postavu, ale charizmou to utiahne. Akčná stránka je očakávane skôr v kaskadérskom štýle, takže najväčší priestor majú rôzne scény s parašutistami, ale tie sú technicky dosť dobre zvládnuté a aj celkom napínavé, takže sa na ne dobre pozerá. Klasickej akcie tu moc nie je, ale Snipes predsa len predvedie aj niečo zo svojho bojového umenia a má tu pár súbojov. A tak najvic mi sadlo celé finále v klasickom štýle, alebo súboj na toaletách. Režijne a technicky je to až na pár detailov úplne ideálne a síce Zimmer mi tu neprišiel moc výrazný, ale predsa len na pomery žánru je tá hudba celkom obstojná. Takže síce celkovo uprednostňujem skôr klasické akčné filmy, ale aj Zóna úniku má niečo do seba, videl som ju viackrát a stále sa pri nej slušne bavím. 71% ()

• Do role Petra Nessipeho byl původně obsazen Steven Seagal. Jeho požadovaný honorář 15 000 000 amerických dolarů však nebyl akceptován. (Terva)
  • Film je částečně natočen podle životního příběhu dvou profesionálních parašutistů Tony Griffina a Guye Manose. (Terva)
  • Jedním z případných důvodů, proč nevznikl vztah mezi Petem Nessipem (Wesley Snipes) a Jessií Crossman (Yancy Butler), byl také ten, že role byly původně napsány pro dvojici mužů. (Terva)