Zóna úniku

Drop Zone

Zóna úniku

Akční / Thriller

USA, 1994, 101 min

Dnes už kultový Bod zlomu, ktorý si ale mňa výraznejšie nezískal rozbehol sériu akčných filmov s tématikou extrémnych športovcov a práve Zóna úniku je z tej doby asi ich najlepší predstaviteľ. Síce mám pocit, že mal trochu väčšie ambície, než bol schopný skutočne ponúknuť, režisér, ktorý má na svojom konte niekoľko slávnych filmov, vychádzajúca akčná hviezda Wesley Snipes, skladateľ Hans Zimmer a dostatočný rozpočet, ale vyšla z toho síce nijak zvlášť výnimočná, ale predsa len stále nadštandardná žánrovka. Dejovo mi to síce v priebehu neprišlo až tak zaujímavé, ako to spočiatku vyzerá, ten trochu temnejší štýl z úvodu, kedy sa nahnevaný a suspendovaný agent rozhodne dostať tých, ktorí majú na svedomí jeho brata sa po chvíli úplne vytratí a prejde to skôr do tej odľahčenejšej podoby, ale ani toto nie je zlé, tie vtipnejšie situácie a hlášky mi sadli, takže ma to bavilo aj takto a finále je opäť ešte trochu zaujímavejšie. A dosť za to môže aj dobrý výber postáv, spomínaný Wesley Snipes je očakávane výborný, ale pomáha mu aj sympatická Yancy Butler a jej priatelia a sadol mi aj výber záporákov, aj keď Gary Busey na prvotriedneho parašutistu predsa len nemá vek ani postavu, ale charizmou to utiahne. Akčná stránka je očakávane skôr v kaskadérskom štýle, takže najväčší priestor majú rôzne scény s parašutistami, ale tie sú technicky dosť dobre zvládnuté a aj celkom napínavé, takže sa na ne dobre pozerá. Klasickej akcie tu moc nie je, ale Snipes predsa len predvedie aj niečo zo svojho bojového umenia a má tu pár súbojov. A tak najvic mi sadlo celé finále v klasickom štýle, alebo súboj na toaletách. Režijne a technicky je to až na pár detailov úplne ideálne a síce Zimmer mi tu neprišiel moc výrazný, ale predsa len na pomery žánru je tá hudba celkom obstojná. Takže síce celkovo uprednostňujem skôr klasické akčné filmy, ale aj Zóna úniku má niečo do seba, videl som ju viackrát a stále sa pri nej slušne bavím. 71%(8.8.2010)

Ten druhy a lepsi film o parasutistoch z roku 1994. Trochu to vyzera jak Point Break. Len namiesto surfistov tu su parasutisti. Proste nas odvazny policajt Snipes musi zatknut adrenalinovych magorov, ktory si radi privyrobia nejakym tym zlocinom. Len tu Snipes nezblizi s hlavnym zaporakom, ale s krasnou Yancy Butler, ktora ho zasväti do komunity. Tradicnych akcnych scen tu vela nie je. Väcsinou sa len skace padakom na x spôsobov a je to celkom pôsobive. Okrem toho tu je uz len par kratuckych prestreliek. Na zaciatku, ked Snipesa po filme Passenger 57 znova prepadnu v lietadle a potom uz len vo finale. Okrem toho tu ma Sniper asi 4 bitky, v ktorych znova predvedie, ze sa vie bit. Bitky su dynamicke a prehladne. Ale len kvôli nim sa asi neoplati film pozerat. Z postav okrem sympataka Snipesa, krasky Butlerovej stoji za zmienku este skvely zaporak Busey a komicka figurka Jeter. Vysledkom je slusny standard svojej doby, ale znova nijak extra zaujimavy film. Snipes mimo Bladeov nemal prilis stastie na solovky, ktore by obstali skusku casu a celkom pravom zapadli. 5/10.(22.6.2016)

Nakonec ucházející devadesátkové akční béčko (ve své době možná s ambicemi áčka), jehož schematickou zápletku hodně pozvedlo neprofláklé (a po skvělém 'Bodu zlomu' také patřičně módní) prostředí adrenalinového skydivingu. Je dnes už hloupé a trikově úsměvné, ale odvážné kaskadérské seskoky se jen tak neomrzí.(15.11.2016)

• Kingjiri

Do výčtu žánrů bych v případě Drop Zone zařadil ještě "sportovní", protože jsem měl většinu stopáže pocit, že jde o snímek věnovanej jenom parašutismu. Akce tu moc neni a věčný seskoky padákem mě po první padákový scéně dost nudily a místy působily dost trapně. Wesley Snipes herecky slabší jako vždycky a hudba od Hanse Zimmera překvapivě hodně nezáživná, stejně jako celej film. Možná tohle dílo osloví příznivce parašutismu, ale fanoušky akčních filmů jenom ztěží, jednoznačnej žánrovej podprůměr.(14.4.2012)

• eye candy

2-3* Je to někde na pomezí béčka a celkem zábavného akčňáku. Kvalit podobně situovaného Bodu zlomu to ovšem nedosahuje, hlavně co se obsazení týče jde o zcela jinou váhovou kategorii. Dobře, je tu Snipes což zaručuje nějakou tu scénu martial artu, G.Busey což více méně zaručuje, že se bude jednat o pěknou sračku a Yancy Butler, které to ve filmu hodně sluší. Její postava je navíc ve srovnání s mírně dementním Nessipem, alespoň trochu zajímavá. Mimochodem, to mi připomíná scénu, ve které ji dá Nessip přes držku. Galantní hlavní hrdina, opravdu úplnej Oldřich Nový.(5.5.2011)

• - Jedním z případných důvodů, proč nevznikl vztah mezi Petem Nessipem (Wesley Snipes) a Jessií Crossman (Yancy Butler), byl také ten, že role byly původně napsány pro dvojici mužů. (Terva)

• - Do role Petra Nessipeho byl původně obsazen Steven Seagal. Jeho požadovaný honorář 15 000 000 amerických dolarů však nebyl akceptován. (Terva)

• - Díky své životní pojistce nesměl Wesley Snipes skákat z padákem. Ve scénách, které si skoky vyžadovaly, jej proto zaskakoval kaskadér Michael Jeter. (Terva)