Premiérové ohlasy byly nejen pozitivní, ale čišelo z nich dokonce nadšení, jako by sportovní klub ze zapadákova potácející se na dně tabulky zvítězil nad šampiónem z velkoměsta. Objevovaly se výrazy typu "konečně český film světové úrovně" apod. Protože takový jásot zněl českou kotlinou už vícekrát a posléze jsem následně musel korigovat svá velká očekávání, přistupoval jsem k filmu s rezervou a přesto můj verdikt tentokrát zní: za dlouhou dobu několika měsíců jde o můj nejlepší zážitek z kina a od loňského úspěchu Cesty ven je to první český snímek, který stojí za výpravu do kina. Je tomu tak především díky výbornému herectví bratří Hádků a atraktivnímu zobrazení komunity maloměstských outsiderů - lidí bez vzdělání, bez zázemí, často bohužel i bez odpovědnosti a sociální inteligence. Oba filmoví bratři mají svůj plán, ten Užovkův je ambicióznější, jen poněkud háklivější na vnější ohrožení. Slabinu vidím ve scénáři, kdy vlastně nevím, co je předmětem režisérova zájmu. Konfliktní vztah bratrů ukončený zásahem zhůry? Přátelství rozdělené vězeňskou zdí? Ani tady nevidím zásadní dramatický konflikt, ve tvrdě pragmatickém prostředí české společnosti vypadá Užovkovo rozhodnutí racionálně a režisér vytváří morální dilema, které, obávám se, vlastně pro převážnou většinu diváků neexistuje. Snímek se dotýká řady problémů, ale nikdy a nikde nejde na dřeň. Co je nejhorší, závěr mi přijde bezradný, navíc i nedůvěryhodný. Vzestupu některých filmových nýmandů rozumím. Antihrdina nedávno zhlédnutého amerického dramatu Slídil je příkladem postavy, které přerod z bezvýznamné nuly v nebezpečného hráče, co jde tvrdě za svým, můžete věřit. Užovka ale velkým hráčem není a takovým jako on není v reálném světě souzeno hrát roli kápa. Celkový dojem: 65 %.(2.4.2015)

"Mně už kurva čtyřicet bylo a je to dost v píči, páč nemám žádnej plán. Diamant v muzeu z AZ Kvízu mi utek, hadry neletěj a z vykrádání chatek jsem už vyrostl." A to byl citát, vole, takže žádný bany! Díky GPDR ale nemůžu říct, kdo si to po filmu pomyslel. Příběh o nesnesitelné lehkostí bytí moderních troglodytů směle řadím mezi perly české kinematografie poslední doby. Takhle nádherně zpracovat mizérii 98,8 % lidí tvořících masy, individuálně zcela zbytečných a po svém odchodu velmi záhy zapomenutých, umíme asi jen my. Pro případného čtenáře s pocitem o své 1,2 % výjimečnosti: Mýlíš se.(22.4.2018)

Film, který mi připadá málem jako vrchol psychologického realismu. Také už jste si někdy kladli otázku, kdy jste měli sejmout svého mladšího bratra, abyste předešli současným problémům, které vám způsobil? Pokud ne, tak jste ti šťastlivci (nebo jedináčci), kterým tak závidím. Skvělé výkony bratrů Hádků, suverénní režie a solidní scénář, který mi bohužel nenabídl žádné okopírovatelné řešení problému. :-/(18.3.2015)

Bratři jak se patří, za jejichž výkon by se nemuseli stydět ani Affleckové nebo Matt s Dejmonem. Teď vážně, musím přiznat že mě občas ta vole socka a smažka neskutečně srala, někdy oba braši, někdy všichni, ale stejně tak si České lvy plně zasloužili, jen na babičku zapomněli 😜 👍(12.3.2016)

Luxusní české drama, které naštěstí neobsahuje klasický český nešvar - nacpat do každého momentu nevhodný humor. Vůbec nechápu zařazení žánru komedie. Je to psychologické drama každým coulem. Jsem nadšený, Prušinovský nám roste ve velkýho režiséra a nechápu, proč jsme na Oskary neposlali právě tenhle film.(28.3.2016)

Vulgarita vítězí nad scénářem. "Ty vole, babičko, já podnikám díky tvýmu ručitelství, tu máš supertelevizi a dej si pozor na bráchu." :-) Sice i částečně díky hudbě nakonec ta depka padne, ale celkově rozporuplné. Doporučení pro ČT: Podobné filmy po 22. hodině na ČT2.(13.3.2016)

Ako bratia Šťastní k šťastiu neprišli ... herecky výborné. (Filmová výzva 2016 - morgos)(27.4.2016)

Na místní poměry dobrý, na Prušinu slabší. Je to v pohodě zahraný, v dobrých momentech odlehčený, akorát mi to bylo nějak dlouhý, přišlo mi, že se tam fůra věcí hrozně rozkecává a jede se tam moc linií, které příběh neposouvají... A ten konec mi prostě neseděl, takovej trochu bezradnej.... Ale mohlo v tomhle hodnocení hrát roli, že jsem měl upito a už od půlky se mi strašně chtělo čůrat.(21.2.2015)

Po dlouhé době výborný český film, kterému sice chybí nějaký pevný příběh, ale vše dohání na výborných hereckých výkonech, kde exceluje převážně Hádek mladší. Režijně i scénáristicky film naštěstí také docela funguje.(21.11.2015)

Kryštof famózní! Zbytek pokulhává.(30.12.2015)

Naprostý luxus, strašně dlouho jsem neviděl český film na takové úrovni. Pro mě je to takový český REQUIEM ZA SEN a to je dámy a pánové filmová lahůdka ;) Dál nebudu nic psát, snad jen to, že bratři, Matěj a Kryštof Hádkovi, za tenhle výkon zaslouží 100% nějaké to ocenění. No s za mě body, s kterými moc nehýřím, což znamená 5 ;)(16.3.2016)

Zklamání. Rok 2015 v sobě nesl záchvěv jistého vzestupu českého filmu z dosavadního bahna, ve kterém se poslední roky potácí. Schmitke mi tuhle mediální bublinu potvrdil, Kobry a užovky mi ji splaskly. Kdyby je nepředcházela aura skvělého dramatu, vůbec by mě nenapadlo nad filmem uvažovat jinak, než jako nad naprosto průměrným tuzemským filmem, který se po sto padesáté opět zabývá sociálním pohledem na české buranství. 5/10(9.2.2016)

Ty vole, kdo jinej by měl hrát ve filmu o Kobrách a užovkách než bří Hádkové? Castingovej majstrštyk (teda jestli tihle dva na nějakej casting vůbec museli chodit). Ale jasně, není to jen díky ftipnýmu příjmení, ale jak Kryštof tak Matěj tenhle film nakopli neskutečným způsobem, hlavně Kryštof tu hraje jak o život. A z Prušinovskýho se stává majstr českýho filmu, dobře pro něj- jeho seriály a teď už i filmy maj normálka evropský parametry, nebo alespoň Kobry a užovky je maj zcela určitě, konečně se českej tvůrce nesnaží točit po "halyvůdsku", nesnaží se točit další komediji z normalizace anebo se nesnaží, aby herci proprcali celej jeho film. Smekám svojí vošuntělou adidas kšiltovku, tohle je pro mě po Pelíšcích, Samotářích a Čtyřech sluncích nejlepší českej film po roce '89. Navíc podtrženej jakože hódně líbezvučným soundtrackem- Prago Pyčo Union, Bratři Orffové (jejichž pésnička "Na hadím ocase" tu dostává, díky scéně, ve který je použitá, zcela novej rozměr :-) nebo Květy. Smutný, vtipný, realistický, depresivní a hlavně současný, pecka.(7.1.2016)

Prušinovský je bez debat nejlepší současný český figurkář, a má čuch na autenticitu (Hnátka - seriál jsem nikdy neviděl a nejsem ani jeho uctívačem). Kryštof má Českýho lva 2015 a klidně si na to můžete vsadit. Respekt k Janě Šulcové, že tuhle roli vzala. Trochu vadila kamera, a taky že bylo často málo světla.(24.10.2015)

Film výstižně popisuje atmosféru chudého maloměsta, provincionality a ubohosti hlavních hrdinů. Všechno působí věrohodně. Příběh je neokoukaný a jeho konec spíš cynický než moralizující.(16.4.2016)

Pár věcí mu to vadilo, to ne, že ne. Rozkolísaná kamera, často nakřivo bez jakéhokoliv důvodu nebo vnitřního smyslu, některé poněkud zbytečně zdlouhavé nebo dokonce zbytečné scény, nevyřčené reakce na to, co se bráchovi stane ke konci (a co se mu vlastně stane? Můžeme se jen domnívat.), chybí zakončení linie matky i babičky. (A vlastně i dědečka, který je tu celou dobu chudák jako páté hlídací kolo u vozu.) Jenže celkově ten film funguje - střípky minulosti si divák musí poskládat sám, a kupodivu to dává smysl, postavy jsou nejednoznačné (tedy až na feťáka, ti se nemění), pomalé zabředání do jemných nitek problémů a hlavně kompromisů velmi dobře vymyšlené, herecké výkony vynikající - jeden vedle druhého. (Škoda, že tam jako vtípek nehrál i třetí z bratrů Hádků, který je doktorem.) Řekl bych kandidát na několik Českých lvů, kdyby se ta soutěž nezdiskreditovala posledním ročníkem, kdy vše dali jen správně angažovanému filmu za angažovanost. Líbilo se mi, že scénář nechává divákům prostor k domýšlení, nic není natvrdo dořečeno, přesto vodítek máme dost k diskuzi. Kdy ještě je člověk za slušňáka, a kdy ho kompromisy donutí chovat se jako podrazák? A kdo je vlastně podrazák? Jak to, že nakonec si jde sednout v podstatě nejslušnější postava příběhu? O tom film právě je - nic se nedá jednoznačně odsoudit nebo pochválit, stejně jako je tomu v životě.(26.2.2015)

Země (bohužel) vůbec né vzdálená a nejlepší českej film od toho Polskiho.(23.3.2015)

Slušná depka, víc než dobře zahraný ale co hlavně - celý uvěřitelný a celý jako namalovanej obraz části naší dnešní společnosti, proto ta čtvrtá. 7.5/10(15.3.2016)

Ako prvé spomeniem prekvapenie, že českí akademici uprednostnili K a U pred Stratenými v Mníchove. Áno, je to nesporne kvalitný film, čo sa týka spracovania aj jeho myšlienkovej roviny, tá je v porovnaní so súčasnou českou tvorbou prepracovaná nadpriemerne. Lenže aj napriek dobrej dramaturgii, čiže budovanie napätia, spádu a dobre načasovaným zvratom nie som spokojný tak, ako by som mal. Dôvodom sú veľké logické lapsusy. Už po prvej sekvencii vykrádačky, kedy je páchateľ vďaka svedkovi a v podstate aj povesti v malom meste jasný, polícia nič nevyšetruje, ani nezatýka. Otázka prečo matka nenávidí toho lepšieho z bratov a druhého stále obhajuje, pôsobí značne vykonštruovane. No a pri onom ústrednom zvrate ide úplne stranou pojem "rodina nadovšetko", pričom dovtedajší dej hovoril skôr niečo opačné. Je to škoda, pretože K a U mohli byť pri pečlivejšom doladení skutočne filmom roka, nielen iba tým akademicky zvoleným.(17.3.2016)

Filmaři oblíbené téma z prostředí "odpadlíků", odkud se někdo snaží vymanit, ale prostředí a okolnosti mu podráží nohy. Hádkové ztvárnili své postavy výborně, obzvláště Kryštof se své role zhostil opravdu přesvědčivě.(19.11.2015)

Musím říct, že tenhle film mě hodně zklamal. Čekala jsem mnohem víc podle těch ukázek. Matěj Hádek se do této role docela hodil. Naopak jeho brácha Kryštof Hádek se mi tady vůbec nelíbil. Celý to mělo divnou atmosféru, která mi ten večer moc nesedla. Snímek měl světlý chvíle, ale ty horší spíš převládaly ... 55%.(23.11.2015)

1 2 3 4 5 6 7 11 20 30 39