Phantasm V: Ravager

Horor

USA, 2016, 87 min

• Karamanlis

Nesúrodý zlepenec scén z prechádzajúcich Phantasmov, nepoužitého staršieho materiálu, ktorý mal Coscarelli odložený doma v šuflíku a zopár nových záberov s Reggiem, zväčša natočených v prostredí blázninca, v ktorom je umiestnený (Reggieho spomínanie má slúžiť ako spojítko všetkých tých flashbackov), zaodetý v šialene lacno pôsobiacom digitálnom šate. Špeciálne efekty mala na starosti Reggieho manželka Gigi Bannister, ktorej zrejme nedocvaklo, že finty, ktoré dokáže na PC spraviť s domácimi videami budú sotva stačiť na fanúšikmi tak očakávané zakončenie kultovej série. Ravagera vnímam ako úzkospektrálnu záležitosť, určenú skôr zarytým fanúšikom série, nakoľko si nedokážem predstaviť, čím by asi tak mohol zaujať nezainteresovaného a phantasmovskou nostalgiou nezaťaženého diváka.(30.4.2017)

• corpsy

Nezostarli iba herci, ale aj samotný PHANTASM ako taký. Má to presne tie isté problémy, ako OBLIVION, čiže kecy a kecy. Doby druhého dielu sú nenávratne preč a moderný kabát nevyhovuje zase všetkým starým kultovkám. Možno to, čo mohlo snímok vylepšiť, sa ukáže iba na pár sekúnd v závere. Ďalšiu časť nečakám, aj keď sme predsa len v časoch, keď nič nieje nemožné.(4.8.2018)

Vypadá to na uzavření celé série (nedlouho po natáčení zemřel Angus Scrimm, představitel Tall Mana a bez něho to prostě už nejde). Don Coscarelli se pod pátý díl Phantasm podepsal už jen jako producent a scénárista a režii svěřil Davidu Hartmanu. Je to oldschool jak prase a ocení to zejména pouze fanoušci série, kteří ví, co se tam zhruba odehrává, ostatní diváci musí mít z toho absolutní zmatek a proto tak nízko hodnotí. Já jsem si to užíval, objevují se skoro všichni staří známí včetně Reggieho, Mikeho a Joseho, dokonce se objeví i černoška Rocky ze třetího dílu. Příběh se odehrává v hodně různých rovinách - současnost, minulost, i postapokalyptický mezičas, zkrátka béčková podívaná plná CGI efektů (které mě u této podívané nevadily), vyvážená poctivou maskérskou prací. Všichni už hodně zestárli, ale bojují proti Tall Manovi a jeho bandě trpaslíku a nemrtvých v plném nasazení. Boj jim hodně znepříjemňují i Dlouhánovi chromové koule, které by rády dlabaly mozky a kterých je v posledním dílu požehnaně. Reggi i v tomto dílu (tak jako v každém) nemá zase štěstí na ženský, už mě ho bylo líto :). Rozhodně Reggieho v boji proti zlu řadím na stejnou úroveň jako Ashe z Evil dead. Série se uzavírá a leccos se vysvětluje a pro mě je Phantasm spolu s Evil dead nejlepších hororovo/atmosférická sága a výlet do fantastických světů. V podstatě od prvního dílu se rozjíždí putování Mikeho a Reggieho po cestách, márnicích, hřbitovech a liduprázdných městech, kde jdou po stopách Dlouhána a které se uzavírá až v poslední části série. Sbohem Dlouháne, Miku a Regiie, budete mě moc chybět!! Potkáme se ve snech a jiných dimenzích.(21.11.2016)

• Psychor

Urážka hororového žánru. Jakožto hororový expert jsem již viděl mraky mizerných hororů, ale Phantasm V: Ravager většinu z nich hravě překonává. Snímek již od počátku upoutá svým amatérismem, kterému vévodí katastrofální CGI, za které by se musel styděl i žák prvního ročníku pomocné filmové školy. Režisér patrně vůbec nevěděl, jakým směrem se má film ubírat, a tak pro jistotu smíchal všechny možné žánry dohromady, jen na horor dočista zapomněl. Hlavní postava trpí demencí, takže proč podobným způsobem nevylepšit i celý scénář, řekli si zřejmě tvůrci. Agresivní létající míče, které likvidují všechno, co jim přijde do cesty, patří ještě k tomu lepšímu, co zde divák uvidí. Příběh nemá hlavu ani patu. Střih zaujme leda svou zmateností... Zkrátka škoda slov a 87 minut času. Někdy opravdu lituji své velké hororové odbornosti, která předpokládá znalost hororového žánru jako celku, tedy i těchto odpadových skvostů.(5.10.2016)

Najdlhšie očakávaný, no zároveň aj očakávateľne najslabší PHANTASM, ktorému 4* rád doklepnem z nostalgického potešenia. A možno je lepšie, že sa séria končí v takomto menšom štýle, než keby sa ju pokúsili komerčne vydojiť / zrebootovať, ako to býva pri iných hororových značkách. Mňa to stále bavilo, štýl predchádzajúcich filmov sa nestratil a ako taký malý trip do minulosti to bolo dosť fajn, takže kritizovať nebudem. Ten film sám o sebe nemal ľahkú cestu a je úprimne cielený na fanúšikov, bez toho, aby bral nejaké všeobecné divácke ohľady. Aj keď ani predošlé Phantasmy vlastne neboli nejako divácky prívetivé a dejovo uhladené. Takže pozor.. Balls are back ;)(5.10.2016)

• - Film bol venovaný pamiatke Angusa Scrimma, ktorý stvárnil "Tall Mana" vo všetkých piatich filmoch. (Sociopath)

• - Prvý zo série, ktorý nebol natočený krstným otcom Phantasmu Donom Coscarellim. Ten sa podieľal iba ako spoluautor scenára. (Paldiny)