Reklama

Reklama

Superpavouk

  • Česko Ohromující svět pavouků (více)
Dokumentární
Francie, 2012, 52 min (Special Edition: 28 min)

Poznejte různé druhy pavouků, jejich chování a schopnost adaptace. Jak vznikají pavoučí sítě, jak probíhají namlouvací rituály či jak funguje jejich rafinovaný způsob lovu? Říká se o nich, že jsou zlí, jedovatí, oškliví a zrádní. Ať už kvůli tomu, jak vypadají nebo co dělají, pavouci mají vyloženě špatnou pověst. O jejich přirozeném chování víme jenom málo a většinou se jich bojíme. A přesto má obyčejný pavouk mnoho zvláštních schopností, které vyvolávají nekonečný úžas. Věděli jste, že pavouci umí létat? A že někteří vyskočí více než čtyřicetkrát výš, než jsou velcí? Nebo že plivou? Tančí? Nebo že některé druhy dokonce žijí pod vodou? A věděli jste také, že pavoučí vlákno je tak silné, že se mu žádný člověkem vyrobený materiál zatím nevyrovná? Na jediném metru čtverečním můžete narazit až na 200 zástupců tohoto osminohého hmyzu. Protože existuje více než 40 tisíc druhů pavouků, vědci z celého světa mají co zkoumat a studovat. Na pavouky narazíme všude, od vrcholků nejvyšších hor až po nejvzdálenější ostrůvky. Přizpůsobují se svému prostředí, mění se, rozmnožují a jsou nepostradatelnou součástí přirozené ekologické rovnováhy. Snímek Superpavouk nás zavede do nitra pavoučího světa, který zůstává tajuplný, i když se s jeho obyvateli setkáváme prakticky každý den. Je to svět, který můžete najít v jakékoli šatní skříni, na balkóně nebo na zahradě. (TV Prima)

(více)

Recenze (5)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Svět pavouků je tajemný a plný překvapení. Tento dokument se zaměřuje především na tajemství pavučin a techniky lovu. Vědci již velmi dlouho zkoumají pavoučí hedvábí, které je pevnější než ocel a tvrdší než kevlar. Pavučiny mohou mít různé tvary, záleží, zda ji spřádá pokoutník, křižák nebo třesavka. Někteří si dokážou vytvořit jakési laso s kapkou lepkavého jedu na konci, jímž potravu uloví, jiní si vytvoří jakousi lapací síť, kterou drží mezi nohama a kořist do ní lapají (ti ale v tomto dokumentu nejsou). A pak je zde čeleď lepovkovití, jejíž zástupci na kořist pavučinu doslova plivají. Vlákno dokážou vyplivnout neuvěřitelnou rychlostí 100 km za hodinu. Aby mohl být jejich výkon zaznamenán, musel být vytvořen přístroj, co dokáže snímat rychlostí přes dva tisíce obrázků za sekundu! Krátce dojde i na svatební rituály, především úžasných skákavek, a kladení vajíček. A jak se pavouci přemisťují? Pomocí vypuštěného vlákna dokážou uletět i tisíce kilometrů a nalezeni byli až ve výšce 4 km, kde se pohybují prostřednictvím vzdušných proudů. A proč je vůbec nutné, aby se mladí pavouci dostali co nejdále od sebe? Jsou totiž kanibaly. ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Zatím jeden z nejlepších dokumentů o světě našich osminohých sousedů pavouků, který přestavuje nejzajímavější druhy a zároveň vysvětluje jejich techniky i jedinečné vlastnosti, díky kterým se pavouci dokázali rozšířit na neuveřitelných 42 tisíc druhů po celém světě vyjma severního a jižního pólu. ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Jakože nejvíce si asi pamatuju tu velmi dlouhou a entuziastickou přednášku o pavoucích před zahájením snímku od nějakého zažraného borce do této tématiky, přestože to měl být lehký úvod před dokumentem. Jako nebudu vám lhát, ale ten snímek samotný mě až tolik nebavil, mnohem více mě zajímala ta petka vína, co kolovala na tomhle velmi pozdním nočním promítání. Bylo tam pár zajímavých faktů, ale asi prostě nejsem tak velký fanda pavouků, aby mě to uchvátilo jako toho přednášejícího. 2-3*. Viděno na AFO 2014. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama