Reklama

Reklama

Vzestup a pád NSDAP

(TV seriál)
  • Česko Vzestup nacistické strany (více)
Dokumentární / Historický / Válečný
Velká Británie / USA, 2014, 10x49 min

Obsahy(1)

Vzrůstající nezaměstnanost, hospodářská krize, útoky na migranty, politici, kteří se nechtějí podřídit vůli lidu, a voliči přiklánějící se ke stranám extrémistického ražení... Všechny tyto jevy jsou typické pro 21. století, ale přitom jako by třicátým letům minulého století z oka vypadly. Volební úspěchy evropských neonacistických stran vrhají ostré světlo na skutečnost, že mezi voliči jsou opět velice žádáným artiklem takoví populističtí politici, kteří svůj i jejich hněv obracejí vůči chybujícím vládám. Ale opravdu touží lidé po tom, aby se k moci dostal totalitní a nacionalistický režim? Opravdu jsme již zapomněli, kam tento zlý sen vedl před 80 lety? Potom ovšem nastal ten pravý čas, abychom si oživili dějinné události a nechali se poučit minulostí... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele

Trochu polemiky s názvem: Původní a přeložený název dokumentu je špatný, bo po 5.dílech (kdy v závěru 5.dílu začíná 2.světová válka), je po vzestupu NSDAP. Další český název, který používá ČT 2 je správný, bo konec této strany určitě ve zbývajících pěti dílech bude. K vlastní dokumentární sérii: Možná až moc podrobné, přičemž je jasné, že se kromě strany jako takové mapuje Hitlerův život, což zčásti chápu, ale některé odbočky by se daly vystřihnout. Vyjádření jen britských historiků, i když se zdají objektivní, může být poněkud zavádějící. Přesto jsem se dozvěděl nebo si doplnil určité souvislosti a sled událostí. 7.díl je o "Konečném řešení", což je velmi dobře zpracováno z hlediska od začátku, jak vůbec koncentráky vznikly, bližší informace, ale třeba hledat jinde, druhý díl na stejné téma by na škodu nebyl. 8. a 9.díl mapují události až do konce války a 10.díl pojednává o tom, co se dělo po skončení války (postavení nacismu mimo zákon, denacifikace Německa). ()

pf09 

všechny recenze uživatele

Nevěřil bych, že se kdy vyjádřím ke komentu kolegy - to Homer.p. Vaše hodnocení je hodno právě toho o čem tento dokument je - upozornit na nenávist ke všemu lidskému, které oba proti sobě bojující režimy, prosazovaly. Stalin a Hitler jedno byli - socialisti. Fašismus a komunismus patří do jednoho pytle a na pranýř dejin. To, že to Slované na východě ještě nepochopili, je smutné, ale budiž poučné. ()

Reklama

Ruda.neck 

všechny recenze uživatele

Povedené dílko popisující podrobně vznik a vzestup NSDAP, tedy alespoň v prvních pěti dílech. Pak se již věnuje, občas i trochu nesouvisle, druhé světové válce, holokaustu, osobě Adolfa Hitlera atd. Až v posledním díle je opět stručná zmínka o NSDAP - že byla Spojenci po obsazení Berlína zrušena. Nebylo by na škodu prvních pět dílů ještě více rozvinout a zaměřit se pouze na podrobnou dokumentaci nacionálněsocialistické strany a její role v tehdejší německé společnosti, neboť je zřejmé, že fungování a praktiky této strany jsou dodnes vzorovým studijním příkladem. ()

beso74 

všechny recenze uživatele

Tendenčný dokumentárny seriál, ktorý si zamieňa dojmy s pojmami, ak j Hitlerovi vyčítané, akým veľkým demagógom bol, tvorcovia tohto cyklu za nim príliš nezaostávajú. Tvrdenia typu, že síce nie je dokázané, že ju bil, ale ako poznám jeho povahu, určite to tak bolo s objektívnou prácou historikov to nemá ani náhodou nič spoločného. Navyše, práca s číslami v neprospech Hitlera tiež nepridáva nič na dôveryhodnosti seriálu. Tak napríklad oproti tvrdeniu, že počas Noci dlhých nožov nacisti zabili najmenej 400 odporcov režimu stojí 77 historikmi dokázaných vrážd. Hitler nebol žiaden anjel, ale snaha robiť z neho manipulátora s demokraciou, ktorý nemá v západnom svete obdoby je napr. vo svetle prezidentských volieb v USA v roku 2000 viac ako na smiech. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobrý dokument, žiaľ ale názov by kľudne mohol byť aj dejiny nacizmu alebo Hitlerov životopis. Strana NSDAP sa tu analyzuje len v týchto intenciách, nejde o hlbokú analýzu straníckych štruktúr. Dávam vysoké hodnotenie pre interesantnosť dokumentu. Nebuďte ale prekvapený, že ide o anglický pohľad. Napríklad Mníchovská zrada sa tu berie ako jedine vina Hitlera, chudák Chamberlain bol len oklamaný. Alebo, že Angláni vstúpili hneď po napadnutí do vojny, no nikde nezmieňujú, že až do napadnutia Francúzska neurobili vojensky absolútne nič. Takisto je tu až priveľa častí venovaná zase Židom. Celá 10-dielna séria je voľne dostupná na YouTube. ()

Galerie (30)

Reklama

Reklama