Chevalier (festivalový název)

(festivalový název)

Drama / Thriller

Řecko, 2015, 99 min

• Cappuccino

Trailer bol nápaditý a na film ma nalákal, no film sám o sebe nápaditosť mnoho krát postrádal a väčšinu času ma slušne nudil. Na druhú stranu, našli by sa niektoré vtipné scény, pri ktorých som sa smiechu jednoducho neubránil.(16.9.2016)

A Buddie Movie Without the Buddies. Jeden z těch filmů, u nichž cítím rozpor mezi tím, že "objektivně" vnímám jejich filmařské kvality, ale "subjektivně" si k nim přesto nenacházím cestu. Chevalier rozhodně není špatný film a má celou řadu předností - krásná kamera, chytrý humor, zajímavé postavy, atraktivní lokace (Egejské moře, luxusní jachta), super soundtrack i herecké výkony. Zajímavý je i tím, je studií výlučně mužského postředí, kterou natočila žena - a 49 letá řecká režisérka Athina Rachel Tsangari se na své postavy dívá se zřetelnou velkorysostí a pochopením (film rozhodně není žádná feministická agitka, jak by si snad někdo mohl myslet po letmém seznámení s tím, oč v něm jde; vnímat film jako satiru na současnou společnost naopak možné určitě je). Osobně jsem měl ale s filmem několik problémů - postavy mi byly nesympatické, ta jejich výlučně mužská societa na mě působila mírně klaustrofobně, a vyloženě jsem se nutil k tomu, abych film dokoukal, protože mě zoufale nebavil. Své lepší chvilky si v mých očích ten film místy vybere (některé scény mi přišly docela vtipné, ale jinak mi humor tohoto snímku spíše nesedl; btw. scénu s erekcí jsem vyloženě shledal za hranou dobrého vkusu), ale jako celek mě spíše neoslovil. V závěru na mě dokonce působil dojmem až jakési scenáristické konvenčnosti, protože jsem podlehl pocitu, že filmů o partičce přátel, která si někam vyjela, něco tam prožila, něco to s nimi udělalo, a domů se vracejí trochu jiní, jsem už viděl spousty, a považuji to proto trochu za obehranou situaci, která po mém soudu neskýtá příliš prostoru k nějaké větší scenáristické invenci. Možnost vidět v českých kinech řecký film se jen tak nepoštěstí - už proto stojí Chevalier za pozornost a jsem rád, že jsem ho mohl vidět - Athina Rachel Tsangari je určitě zajímavý tvůrce. Mé první setkání s ukázkou její filmografie mě ale bohužel nakonec příliš neoslovilo.(9.12.2015)

• Malarkey

Řecký film se mi v rámci celé Evropy jeví o dost slabší v porovnání s jinými zeměmi a ani tento film není jeho výjimkou. Zvláštní téma pojednává o partě poměrně zachovalých chlapů, kteří nemají problémy s penězi. Už to samo o sobě ve mně evokuje nulové emoce. A spolu se stejně nulovým humorem musím říct, že Chevalier ztroskotal na všem, co ho mohlo činit alespoň trochu zajímavým . O to více mě nezaujal ani fakt, že film, ve kterém se v podstatě neobjeví žádná ženská, točila ženská.(10.12.2015)

[Scope 100 - 2015] Rozhodně nemůžeme považovat Řecký film jako velikána mezi evropskými filmovými zeměmi, ale v poslední době se tu natočilo několik velmi zajímavých filmů, které měli úspěch například na filmovém festivalu v Karlových Varech. Ve stínu těchto událostí jsem také přistupoval k Chevalierovi poměrně se zájmem. Bohužel film nenaplnil očekávání a je tak pouze nudným tlacháním řeckých chlapíků a poměřováním toho, kdo z nich dál dočůrá. Nevidím téměř žádnou přidanou hodnotu, snad krom zobrazení dnešní velice soutěživé doby, kdy všichni chtějí být nejlepší.(30.12.2015)

Definitivní a bolestný rozbor maskulinity 21. století. Kamera hraničící s ornamentalitou chvílemi spíš ubíjí jinak koncepční režijní tempo. Herci jsou dobří, prominu i scenáristickou práci se zobrazovacím klišé pro ten fakt, že nejde o detail jednotlivce ale celé skupiny/pohlaví.(3.11.2016)