Britští géniové

(festivalový název) (TV seriál)
  • Velká Británie Genius of Britain: Scientists Who Changed the World, The
Dokumentární
Velká Británie, 2010

Penicilin, atomová bomba, radar, tryskový motor a první počítač mají společné dvě věci. Byly objeveny či vynalezeny během 2. světové války a za jejich významným vstupem do dějin stály výrazné osobnosti vědy a techniky. Britský dokumentární seriál představuje významné vědce a jejich objevy a vynálezy, které změnily život následujícím generacím. Bez nich by svět vypadal jinak, než jak ho známe dnes. Za každým z nich ale stojí lidský příběh. Osud člověka a doba, ve které působil, jsou určující pro jeho bádání a vědeckou činnost. V hrůzách světové války byly objeveny a vyrobeny zbraně hromadného ničení, ale i léky na infekční choroby nebo stroj na dešifrování kódů, předchůdce počítače. V díle Z temnoty jsou představeni lidé, již díky svému talentu a úsilí pomohli zvrátit průběh 2. světové války. Dokument spojující unikátní historické záběry a dynamické střihové postupy uvádí známí vědci z různých oborů, jako je např. fyzik Stephen Hawking. Jeho předchůdci i on samotný se museli vypořádat s osudovou překážkou. Navzdory nepříznivým podmínkám dokázali svůj talent využít ve prospěch společnosti a nevýhodu proměnili v přednost. (Academia Film Olomouc)

25fps.cz (Monika Bartošová)

"Dokument doslova útočí na divákovy emoce a přesvědčení. Nejvíce se o tom dozvíme pohledem na strukturu a rétoriku, s jakou jsou nám nabízeny informace. O každém z velkých vědců mluví jiný jeho kolega ze současnosti. Přístup mluvčích k jednotlivým osobnostem je velmi blízký a obdivný." více