Epizody(10)

Do projektu Jeden rok s Fulbrightem bylo vybráno ve spolupráci s Fulbrightovou komisí v České republice celkem devět Čechů, kteří byli sledováni během jejich stipendijního pobytu v USA, a jedna Američanka, která přijela na rok do Prahy, aby se přidala k českému vědeckému týmu. Každý díl vypráví osobní příběh jednoho „fulbrightisty" - vědce, studenta, učitele nebo pracovníka neziskové organizace. Byli vybráni lidé různého věku a se zcela odlišnými obory. Filmový štáb zavítal do prostor jejich univerzit, vědeckých pracovišť, škol nebo neziskových organizací. Někteří odjeli do USA sami, jiní s partnery a někteří s celými rodinami. Pro některé to byla zkušenost pozitivní a motivující, pro jiné možná až frustrující. Také návrat domů do České republiky byl pro každého stipendistu jiný. Někdo se vrátil plný energie, pro jiného to byl střet s tvrdou realitou. Jak stipendisti vnímali život v USA a v čem je jiný, ať už lepší, nebo horší, než v České republice? (Academia Film Olomouc)

Don82

Jednotlivé díly dávají dobrou představu o tom proč chtějí mladí vědci odjet dělat vědu za oceán, co od toho čekají a jak se utkají s tím či oním problémem. Zároveň je zde celkem vidět dobrý cit pro režii a střih, takže těch 26 minut je smysluplně využito a kromě samotných „fulbrightistů" máme možnost poznat prostředí, kam odejeli a nebo lidi kolem. Trochu mě ale mrzelo, že je v některých dílech málo vysvětleno o co přesně v jejich výzkumu jde. ()