Polárník (festivalový název)

Polárnik

Dokumentární

Slovensko, 2014, 57 min

Pavol Barabáš

Pod nohami vrže ľad a cesta k vytúženému cieľu je lemovaná chladom, vetrom a únavou. Barabáš predstavuje jedného z mála tvorcov, ktorého schopnosť približovať nám pohnútky, sny a ľudskú vôľu vybranej skupiny ľudí( polárnici, dobrodruhovia, fotografi), predstavuje zbierku nepoznaných hrdinov, ktorých nemesis nepredstavuje nejaký ľudský element, ale príroda a túžba byť niekde prvý. Sprostredkovanie tohto pocitu je v mnohom pre Barabáša najväčšou devízou. Valušiak je sympaťák. Ďalší z dôkazov jednoduchého a pritom náročného filmu.(4.4.2015)

Vynikající dokument. Peter Valušiak je jednoduše borec. #snowfilmfest(27.11.2014)

Respect!(21.8.2018)

Pozrieť si Polárnika v premiére spolu s hneď vedľa sediacim Valušiakom, ktorý ako povedal, že tiež vidí film po prvý raz, bol super pocit. Lepšie to už mohlo len byť, keby v kine bolo -38, nech aj poriadne vymrznem:). Hory a Mesto_2014, nazdar(6.4.2014)

Dokument vsádzajúci na autentičnosť a surovosť doslova až na dreň. A toto všetko som z neho cítil, takže zámer sa podaril..... Za čo hlavne tlieskam a čo obdivujem je skutočný hlavný hrdina. Klobúk dole!(6.4.2017)

Posúvanie ľudských schopností až za hranice možného. Nič viac už nie je. Pravá superstar.(25.1.2018)

Poučný a pútavý film,ktorý ide do zákulisia polárnych expedícií.(21.11.2014)

Polárník je extrém z několika důvodů. V dokumentu lze vidět extrémní podmínky. Extrémní výkony. Extrémní nároky na technickou výbavu. Extrémní finanční náročnost expedic. A šlo by s výčtem pokračovat. Polárník zaujme svou syrovostí a je to naprostá špička ledovce. //Snow film fest//Frýdek-Místek//(21.11.2014)

"Plány jsou plány, ale realita je realita."(26.11.2014)

Podané tak, že pokiaľ to človek neskúsi na vlastnej koži - neocení. Odporúčam aspoň skúsiť pri mínus 30 šľapať aspoň hoďku a potom si čo len "odpľuvnúť" :-)(14.12.2015)

Souhlasím s komentem Pepinodana. Člověk se ztrácí v tom, který záběr je z Neznámé Antarktidy, 118 dní v zajetí ledu a který snímek je aktuální, nový. Valušiakovi komentáře jsou tiché a zahuhlané. Od Pavola Barabáše mám rád všechny dosud viděné dokumenty a smekám nad všemi cestovateli, horolezci i polárníky. Opět máme i to štěstí spatřit překrásné záběry polární krajiny. Tento snímek mě ale příliš neoslovil, hlavně kvůli výše uvedenému, zkrátka z poloviny byl utvořen z dokumentů dřívějších.(26.9.2016)

okrem pána Valušiaka treba ocneiť aj skromného kameramana, ktorý na všetkých tých nepredstaviteľne ťažkých expedíciách od roku 1995 v každom kúte sveta s expedíciami bol a a točil a točil a točil .(26.12.2014)

• Popinodan

Skláním se nad výkony Petera Valušiaka. Je je to opravdu borec co dokázal. Tím to však končí,pro mě je to zatím nejslabší snímek pod režíjní taktovkou P.Barabáše. Je to nesouvislé,a nejhorší je komentář přímo Valušiaka,není mu vůbec rozumět což je opravdu moc velká škoda. Kdyby ho někdo nadaboval,určitě by to bylo o mnoho lepší. Oproti tomu neznámá Antarktida byla super pecka.(1.2.2015)

Peter Valusiak robí extrémne výpravy v extrémnych podmienkach. Klobúk dole. Ísť sám 3 týždne sám cez Antarktídu z cieľom prejsť na Južný Pól je nielen odvážne a obdivuhodne ale aj trochu šialene a hazard zo životom. Každopádne je to chlapík ktorý vie kedy sa vrátiť do bezpečia keď treba. Ide na hranicu svojich limitov. Skvelý dokument.(23.12.2014)