Kniha džunglí

• Nizozemsko

The Jungle Book

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2016, 106 min

Kniha džunglí je podobně jako Popelka velkou disneyovskou výhrou. Jon Favreau vzal klasický příběh a natočil ho na míru nové generaci, osobně jsem ale čekal o maličko víc. Rozhodně je třeba pochválit hodně solidní (digi)vizuál, parádní rozjezd a skvěle vybraného Mauglího. Povedla se i veškerá zvířata v čele s neselhávajícím Murrayho Balúem, jenže samotný příběh zas takové terno není. Jistě, na nečekané zvraty u takových projektů nebývá místo. Ve dvou třetinách ale Knize džunglí dojde dech, protože do ní úplně nesedí odbočka s opicemi, a ve finále není zužitkována spousta motivů, které se tu pozvolna budují. Zejména Elbův Šer Chán vytasí pár velice zajímavých myšlenek. Finále ale hraje na bezpečnou strunu a celé je až příliš krotké, jelikož musí jít na ruku nižším ročníkům. Osobně bych prostě ocenil něco trochu drásavějšího. Na druhou stranu ale chápu, proč se Favreau vydal zrovna tudy, takže to moc neřešte a klidně vezměte ratolesti do kina. Zásadní zklamání vám určitě nehrozí. (7/10)(18.4.2016)

Já fakt nevím, jestli na to Favreau má. Na jednu stranu opravdu řemeslně vyhlazené, jenže na druhou to téměř nemá duši. Není moc, co vytýkat a určitě to dopadlo o moc lépe, než jsem čekal. Asi nemá cenu ohrnovat nos nad tím, že je to hraná fmmm verze toho úžasného animáku. Nakonec to vůbec špatný film není, jenže pravda je, že duši to asi ztratilo. Jen ten opičí král je to ještě silnější než ve staré verzi. Z Walkena mrazí!(22.2.2017)

Svůj stín to nikterak nepřekročilo, ale jako vizuálně nesmírně opojná podívaná pro celou rodinu tomu nelze vytknout v podstatě nic. Balú se smutnýma očima Billa Murrayho je největší miláček. :-) 80 %(26.11.2018)

Vizuálně jedlá pohádka s příjemnou hudbou a střídajícími se postavami, co zaujmou charakter a dějovou linií. Nicméně. Film je o tom, jak banda zvířat se spojí, aby mohla šikanovat tygra a chránit člověka, jehož otec toho tygra předtím popálí a člověk sám zapálí les, což mi samo o sobě přijde zvrácené. Měla to být pohádka. Pro děti. No ne?(13.10.2016)

Zaujímavý film. Prekvapilo ma, aký kus cesty urazila počítačová animácia od dôb Jurského praku. Problém vidím v tom, že technický pokrok nejde ruka v ruke s umeleckým spracovaním. Každý čitateľ Kiplingovej predlohy si vytvoril vlastnú obrazovú predstavu a mám veľkú obavu, že Favreauove spracovanie naplnilo predstavy iba malej skupiny čitateľov. Bolo v nej dosť nelogickostí a nesprávnej interpretácie diela. Ani nedokážem odhadnúť cieľovú skupinu divákov, ktorú chce osloviť. Najskôr to budú deti, ktoré knihu nečítali a tak, ako je zvykom v dnešnej dobe, ani čítať nebudú. Tieto deti budú o Malom princovi vedieť z nepodareného filmu, ktorý som videl včera, predstavy o Knihe džunglí budú mať fixované na tento film a keď dospejú, možno si pozrú Rómea a Júliu z roku 1996 s Leonardom di Capriom. Vravieva sa, že pokrok nezastavíš. Ak budú časom dobrodružné, akčné a výpravné filmy spoločne s filmami žánru sci-fi nahradzované týmito umelinami, obávam sa, že o pokroku sa nebude dať hovoriť a ja budem rád, že som zažil dobu, keď film bol ešte umením.(25.12.2016)

Přes velkolepé technické zpracování a řadu působivých momentů pro mě nová Kniha džunglí byla spíše zklamáním. Rušilo mě, jak se filmaři chtěli k příběhu postavit nově, ale přitom se nedokázali vzdát původní disneyovské pohádkově muzikálové formy. Hudební čísla tak byla nejen zbytečná, ale navíc nabourávala budovanou atmosféru. Úchvatný vizuál s realistickými zvířaty bral dech, nečekaně drsný zvrat zvedl ze židle, na druhou stranu to vše vyvažovala spousta věcí, které zážitek rušily. Ať už to byly dvě zdlouhavé, zbytečné a otravné horolezecké scény nebo zcela nevhodný zpívající King Kong. To byly scény, kdy se tempo zadrhlo a už se ho bohužel nepodařilo znovu nahodit. Výsledným dojem tak byl blíž zklamání z utahané nudy než nadšení, které jsem zažil u předchozích předělávek animované klasiky, například u Zloby.(21.1.2017)

Přiznávám, že od tohoto filmu jsem moc nečekal. Disneyho hrané verze animované klasiky ovšem drží svoji vysoce nastavenou laťku. Téměř kompletně digitální obraz je natolik přesvědčivý, že na to po chvíli zapomenete. Trikaři už jsou na úrovni, kterou budou potřebovat pro „hranou“ verzi Lvího krále. Dobrodružný příběh je napínavý, ať už jste mrně nebo dospělý divák, jediný herec na place to všechno uběhá, ušplhá i uskáče, a skoro si nejde představit, že by to mohlo dopadnout lépe (dobře, opičák nemusel zpívat). Nejlepší dobrodružný rodinný film za poslední roky. Český dabing je velmi povedený (až na slovo „magnificentní“, které není české, a už vůbec ho nepochopí děti).(24.4.2016)

Tak především - Kniha džunglí je opravdu rodinný film, ne dětský film, který si dospělí musí v zájmu dětí odsedět. Obyvatelé džunglí jsou technicky zvládnutí perfektní, někteří jsou hroziví, jiní zase roztomilí, ale rozhodně největší potěšení je sledovat pardála Baghíru, medvěda Balú a malého vlčka Greye. Vůbec mi nesedělo, když na dvou místech postavy začnou zpívat, ale to už holt je disneyovská daň.(19.9.2016)

Už od začiatku je jasné, že pojde o kvalitný vizuál a kvalitnú trikovú prácu. Samotný príbeh je notoricky známy a tvorcovia ho príjemne zabalili do slušného napatia, rýchlych akčných scén ( výborná kamera ), ale aj odľahčeného humoru a silného rodinného aspektu. Oceňujem poctu klasickej animovanej disneyovke pri hudobných motívoch a kúpajúcej scéne medveďa Balúa s Mauglím. Jon Favreau vytvoril veľmi kvalitný rodinný dobrodružný film vhodný pre všetky vekové kategórie. 4+(17.4.2016)

Kupodivu velmi povedený film a to jsem na mluvící zvířata většinou alergický. Velkou pochvalu (po delší době) zaslouží i český dabing. 75%(3.3.2017)

Veľmi pekný, svižný, krásne vyzerajúci (aj keď tie porovnania s Avatarom sú smiešne) rodinný biják. U Disneyho to proste vedia parádne uvariť. Ak by som mal tomu niečo vytknúť, tak to že vlanajšia Popoluška bola predsa len o niečo lepšia a nočné finále v ktorom som mal problém sa orientovať a občas som netušil čo sa deje. A to som človek, ktorý sa dokáže aj napriek farbosleposti orientovať v akčných scénach v Transformeroch. Ale inak fakt veľmi dobré, netreba rozmýšľať a zobrať prckov do kina. P.S. Dabing je zlo. Zase(25.4.2016)

Tak tohle těžce aspiruje na nejlepší animák roku ! ---- Na Knize džunglí jsem vyrostl. Táta ji miloval a bohudík přenesl to na mne abych já zase mohl svým dětem číst o člověčím mláděti ve vlčí smečce :-). Ale správně zmiňuje Verbal, že Kniha džunglí není jen Mauglí, ale jsou to i další příběhy. Stejně jako on i sám též zbožňuji ten o snovači Darzím, kobrách a Rikitikitavim. Nu, snad jednou někdo natočí podobně jako Mauglího i tento a další příběhy. Mauglí je ikona.. Je zajímavé, že ač Kipling vlastně žil v Indii pouhých 7 let, nasál z ní do sebe hodně z toho co nás Evropany na Indii fascinuje, co nám voní exotikou, tajemnými dálkami i tajemstvím. Mauglího jsem viděl předtím jen ve dvou kreslených verzích z nichž jedna byla hezká a ta druhá už byla jak já říkám manga verze, tedy kreslena kdesi v Asii, kde Mauglí připomínal spíše Asiata než Inda. Poslední animáky mně už nějak neberou. Je jich moc, kvalita je kolísavá a člověk na nich funguje většinou jen jako dospělá eskorta malých diváků :-). Když mi bylo po letech nabídnuto jít na Mauglího mírně jsem zbystřil, ale zaujalo mne i to, že to bude promítáno v letňáči... Poslední film co jsem viděl v letním kině bylo Indiánské léto což už je leta páně... A tak jsem s rodinkou vyrazil. Sedadla naštěstí byla pod střechou a tak drobné mžení nevadilo. Hned v úvodu filmu mi spadla čelist a zůstala tak až do konce. Dokonalejší technické zpracování jsem neviděl a skutečně, dalším takovým filmem je snad jen Avatar. Zvířata byla dokonalá, džungle také, bylo to prostě úžasné. Navíc když ve filmu pršelo, díval jsem se na plátno skrze promítací paprsky trasované skutečným mžením a i jej ve vzduchu kolem cítil. Když byla ve filmu noc, vyloupl se nám nad plátnem z pošmourné oblohy měsíc dorůstající do úplňku... Kdyby nějaké kino chtělo vymyslet nějaké další D ke všem těm 3D a 4D... těžko by mohlo vymyslet něco dokonalejšího. Příjemný byl i dabing kdy Mejzlík skvěle mluvil Baghíru a Vašut dokonale mstivého Šérchána. U filmu jsem si uvědomil, že jen málokdy se mi stalo, abych u zfilmovaného knižního příběhu musel zkonstatovat, že se mé představy plně protnuly s hraným. Tady to všechno sedělo jak z mých představ. Poradní skála, Mauglí vypadal stejně, jedině Ká mně překvapil, protože to byla dáma. Příběh trochu uhýbá od předlohy, třeba se samotným Ká, kdy s Bandary jim pomůže právě on. (Osobně jsem byl vděčný za prohlídku opičího města, protože z obrázku Zdeňka Buriana v knize z něj byl vidět jen zlomek :-). Stejně tak u Šérchána a závěrečného boje příběh byl krapet jinak, ale vůbec mi to nevadilo. Kino bylo obsazeno diváky v rozmezí od 3 let do cca 80 let ... Všichni a to zdůrazňuji, všichni se skvěle bavili. Příběh je notoricky známý, takže si leckdo může myslet, že nemá cenu film vidět. Já vám ale říkám, věřte, že má! A kdo by si chtěl trochu rozšířit obzory o samotném autorovi Rudyardu Kiplingovi, tomu doporučuji skvělý britský TV film - Legenda o mém synovi (2007). Musím však upozornit, že samotný životní příběh tohoto skvělého autora nebyl tak veselý a veselý tudíž není ani ten film. Kiplingův jediný syn padl v roce 1915 v první světové válce a Kipling uzavřený do sebe od jeho smrti už nic nevydal.... Každopádně za Mauglího dávám plnou sazbu a doporučuji jej rozhodně vidět. Tohle se tedy Amíkům povedlo na jedničku s hvězdičkou. 5 včelích pláství! * * * * *(14.8.2016)

// Milá neurážející rodinná zábava pro každého. Pro každého, komu nevadí, že film při sebemenším náznaku riskování doslova stáhne ocas a raději pustí písničku. Pro každého, kdo si libuje v hnusném color gradingu. A nakonec pro každého, kdo v kině ocení minimum přemýšlení a maximum atrakcí. Mně tohle kombo ovšem nesedlo a ačkoliv jsem ještě nikdy nezažil v kině takhle boží hlasové obsazení, víc jak 6/10 si to prostě nezaslouží. V ideálním světě by se měl Favreau vrátit zpátky k indie filmům a Disney se na tyhle ultra-příjemné adaptace klasických příběhů vykašlat. V ideálním světě...(30.4.2016)

Původní animovaná verze je moje nejmilejší klasická disneyovka a přestože jsem se na hranou verzi hodně těšil, je možná ještě lepší než jsem ve skutečnosti čekal. Vizuálně nádherná podívaná, která je oproti té animované dospělejší a v mnoha ohledech i lepší. Navíc se překvapivě povedl i český dabing.(19.7.2016)

• virus10

To je tak, když jdu do kina na Tarzana a místo toho sleduji Mauglího. Tentokrát jsem krutě odflákl výběr filmu. To bude asi tím, že byla levná neděla a cena byla 50Kč. Mně to bylo divné, když začalo mluvit zvíře :D Na druhou stranu to tak špatné nebylo, prostě pro děti.(3.5.2016)

Záverečné titulky sú piece of art. A môj hudobný highlight je kratučký motív Mowgli Wins the Race. (Cinemax Bory - 10.4.2016, slovenský dabing, 3D)(17.4.2016)

Pokud budou filmaři (vizualisté) odvádět svou práci přesně tak, jak jí odvedli zde, tak přijdou herci časem o práci, stejně jak prodavačky v hypermarketových řetězcích, kde je nahradily samoobslužné pokladny. Výtečně odvedená práce. 85%(3.9.2016)

Tento film je prostě okouzlující. Najdeme zde dobrodružství, přátelství, legraci i drama. Myslím, že je moc fajn, když jdou děti (a samozřejmě i dospělí :)) do kina na takový film, protože je to prostě takový klasický, správný příběh, který mimo jiné vzdává hold i pestré, nádherné a někdy velmi kruté přírodě a má nějaké to nenásilné poučení. :) Snad nikdy jsem také nebyla tak nadšená z vizuální stránky animovaného filmu. Na některé scény jsem koukala skoro s otevřenou pusou, jako bych pozorovala vážně dech beroucí krajinu hor a džungle. Také hudba a písně byly moc fajn, včetně lehce laděné jazzové od Scarlett. Mě se to prostě moc líbilo. :)(31.10.2016)

Vkusná rodinná podívaná, která bere dech technickými možnostmi jak ukázat Knihu džunglí jako pravý blockbuster (bohužel i se očekávatelným slabším scénářem). Současný stav kinematografie, kdy se jen recykluje a předělává, mi není nijak blízký, ale zde musím říci, že si předloha takové pompézní zpracování zasloužila.(12.1.2017)

Dostal jsem opravdu nářez skvělých momentu zvířat úchvatného prostředí které je dokonalé, úžasný příběh, super akci výborného chlapce v podání hrdiny. Chválím a hodně protože se hodně vyhrálo s dobrodružstvím a celým příběhem spokojenost velká. Opice jsou skvěla puma tygr prostě všechny zvířata nenudil jsem se ani chviličku a ani jsem nehledal přehnané věci a nebo chyby já jsem si to hodně parádně užil.(24.9.2018)

vizuálně fantastické, ovšem po dějové stránce místy lehce pokulhávající.. 3*(22.9.2016)

1 2 3 4 5 6 7 10 18 27 35