Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask

• slovenský

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať

Komedie / Povídkový

USA, 1972, 87 min

Pre niekoho, kto nepozná Woodyho Allena, by sa touto snímkou mohol zapísať do povedomia ako oplzlý nechutný sexuálny maniak, ktorý nemá sklon k umeniu, ale schopnosť rozvracať žalúdok. Ja, keďže ho poznám, som vedela, čo mám očakávať a poviedky "sex s ovcou", "transvestita", sex na verejnosti" a najmä hneď úvodná "Allen ako dvorný šašo" ma natoľko uveličili, že musím dať 3* bez ohľadu na to, že ide o snímku, ktorú zaraďujem skôr k horším allenovkám. Niektoré scény sú vážne vtipné aj keď Allen má na svojom konte aj lepšie kúsky.(20.8.2010)

Prológ: Rôzne sexuálne otázky v podaní poviedkovej fantázie vynaliezavého rozprávača, ktorý nepozná (alebo nechce) poznať zábrany akéhokoľvek druhu. 7 pekelne dobrých príhod v "xy" prevedeniach z ktorých nevyzdvihujem a nezatracujem ani jednu. Považovať tieto kapitoly za súdržnú jednotku je k ničomu, pretože každá zaberá inak, v inej intenzite, ale s tým istým zámerom. 1/ Funguje afrodiziakum? => Šašo a jeho príliš inteligentné vtipy venované kráľovi striedajú pokus dostať kráľovnú do postele všemožnými prostriedkami. Hovorené slovo má svoju váhu a je to aj vidieť (počuť). 2/ Čo je to sodómia? => Toto je úkaz, ktorý sa len tak nevidí. Mňa osobne doslova roztrhal. Mr. Milos from Arménia je PASTVEC (jeho brat predáva kvalitné koberce) a prichádza k obvodnému doktorovi riešiť upadajúcu lásku so svojou OVCOU. Vývoj prekvapí a začnú sa diať veci, to Vám teda poviem:) Suché, ale predsa výborné. 3/ Prečo majú niektoré ženy problémy s orgazmom? => Italský dialekt snobského bossa, obava z frigidity a súlož na verejných priestranstvách. A nepozeraj to... 4/ Sú transvestiti homosexuáli? => Priateľské posedenie u priateľov ruší krádež kabelky nesmelej "dámy". Radosť dotyčného s patričnej úchylky veľmi pobaví. 5/ Čo to je keď sa povie, sexuálny zvrhlík? => Show "What is your perversion?" a jej porota háda, odhaľuje netradičné praktiky v živote náhodných ľudí. Víťazí rabín a jeho fetiš. 6/ Sú výsledky v oblasti sexu presné? => Ola la la, poučná exkurzia po laboratóriu doktora, ktorý to "všetkým ukáže", absurdné pokusy, gigantické, útočné prso. Nemám slov. 7/ Čo sa deje pri ejakulácii? => Luxusný pohľad na detašované pracovisko orientované na sexuálny styk. Trávenie, činnosť srdca, svedomie, erekcia všetko pod kontrolou licencovaných pracovníkov. Do toho ešte Allen ako spermia a mám dosť...Epilóg: Tých zajacov je tam koľko?(31.7.2009)

Na blbou otázku - blbá odpověď. Tímto heslem se nejspíš řídil Woody Allen, když se rozhodl názorně vyučovat sexuální výchovu. Nepříliš vyrovnané, s občas poněkud vrzající pointou, ale stále hodně inteligentní a vtipné. První - hamletovská - povídka není příliš promyšlená, je ale nacpaná kupou výborného slovního humoru (Tomu říkám si zapíchat.) Zato sodomie je scénáristicky naprosto dokonalá a asi i nejujetější. Romantický příběh o zlomeném srdci a zhrzené lásce, až lascivně si pohrávající s poněkud tabuizovaným tématem. Ženský orgasmus je šit příliš horkou jehlou a poučení se rozhodně nedočkáme - nejzajímavější je nejspíš Woody jako mafián a jeho italština. Černobílá perverznost je hodně vtipná, spoutaný rabín [chaim] a jeho manželka pojídací vepřově je ale na mě trochu silné kafe. Transvestitská povídka mnoho smyslu taktéž nedává, ale dost šlape. Šílený sexuolog nabízí hromadu inteligentního vtipu - dvacet zavřených skautů a měření tepu po znásilnění. Závěrečná ejakulace je provedena velmi dobře, ale Burt tu je skutečně jen na ozdobu.(13.9.2005)

9 / 10 Spolu s mojim zbožňovaným Maverickom asi najlepšia komédia, akú som kedy videl - absurdná zábava prešpikovaná inteligentnými narážkami a myšlienkami a navyše o mojej / vašej / našej obľúbenej téme. Síce nie všetky časti sú dokonalé, ale na druhej strane sú tam pasáže, počas ktorých sa budete chytať za brucho (prípadne za inú časť tela) a plakať od smiechu. Vrelo odporúčam aj anti-allenistom a ľuďom, ktorí sa s jeho tvorbou ešte nestretli, pretože toto je film skutočne pre každého - teda pre každého, komu neprekážajú slovné prejavy typu "Oh no! Ravaging boo!!!" PS: Woody hrajúci spermiu pred štartom je jeden z mojich najsilnejších filmových zážitkov.(4.1.2006)

• Khalesi

Tak tentokrát musím priznať, že Allen úplne zbytočne prisilno tlačil na pílu. Nedokážem skryť sklamanie a skutočne úprimne prvý krát sa mi niečo od Allena nie len nepáčilo, ale vyložene ma to otrávilo. Zlátanina, ktorá tak možno pobaví nejakého úplne natvrdlého, alebo aspoň sexuálne úchylného jedinca. Chápem, že tento film je zrejme pre diváka, ktorý má rád absurdný humor, ale v mojom merítku všetky poviedky splnili len to absurdné a práve humoru tam bolo ako za mak. Veľké sklamanie.(7.8.2015)

• - Postavou dvorního šaška chtěl Woody Allen navázat na svou dráhu kabaretního komika. (Matty)

• - Pro třetí epizodu filmu se Woody Allen s Louise Lasserovou naučili italskou výslovnost. (Matty)

• - Herec Laurence Olivier byl zvažován do role doktora Rosse. (Matty)