Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

• USA Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask (více)

Na začátku sedmdesátých let minulého století napsal dr. David Reuben osvětovou příručku o sexu, z níž se stal bestseller. Woody Allen se tento epos instruktážní erotiky rozhodl převést na stříbrné pláno. Ve svém povídkovém filmu věnuje každému ožehavému tématu vlastní epizodu: Pomáhá afrodiziakum? (tato povídka je podána v hávu shakespearovské tragikomedie), Co je to sodomie?, Proč mají některé ženy potíže s orgasmem?, Jsou transvestité homosexuálové? a grandiózní finále Co se děje při ejakulaci?, v němž Tony Randall, operátor v řídící centrále mozku vzrušeného muže, vyšle Woodyho jako druhou spermii v pořadí. To je skvělá startovní pozice, nebýt toho, že se téměř jasný vítěz Woody ocitne tváří v tvář obrovskému pesaru! (Cinemax)

Superpero

Provozovat sex s ovcí? Divné¨, ale už jsem o tom slyšel, ale provozovat sex s žitným chlebem to už je hardcore. Tenhle allenův film je trochu nevyvážený, některé povídky jsou vyloženě geniální, pro ty co se třeba překoukli ještě jednou, některé povídky jsou opravdu GENIÁLNÍ, zato jiné (menšina) jsou občas trochu nudné. Vrchol filmu je povídka s laboratoří šíleného vědce v podání Johna Carradinea, ale i ostatní herci jsou skvělí. Allen samozřejmě, ale třeba i Gene "Willy Wonka" Wilder a potěší přítomnost Burta Reynoldse. Pro lidi co mají rádi "allenovský" humor je tento film bezva volba. ()

Pohrobek

Na blbou otázku - blbá odpověď. Tímto heslem se nejspíš řídil Woody Allen, když se rozhodl názorně vyučovat sexuální výchovu. Nepříliš vyrovnané, s občas poněkud vrzající pointou, ale stále hodně inteligentní a vtipné. První - hamletovská - povídka není příliš promyšlená, je ale nacpaná kupou výborného slovního humoru (Tomu říkám si zapíchat.) Zato sodomie je scénáristicky naprosto dokonalá a asi i nejujetější. Romantický příběh o zlomeném srdci a zhrzené lásce, až lascivně si pohrávající s poněkud tabuizovaným tématem. Ženský orgasmus je šit příliš horkou jehlou a poučení se rozhodně nedočkáme - nejzajímavější je nejspíš Woody jako mafián a jeho italština. Černobílá perverznost je hodně vtipná, spoutaný rabín [chaim] a jeho manželka pojídací vepřově je ale na mě trochu silné kafe. Transvestitská povídka mnoho smyslu taktéž nedává, ale dost šlape. Šílený sexuolog nabízí hromadu inteligentního vtipu - dvacet zavřených skautů a měření tepu po znásilnění. Závěrečná ejakulace je provedena velmi dobře, ale Burt tu je skutečně jen na ozdobu. ()

Cival

Lehké rozpaky nebudu zakrývat. Od možná nejpopulárnějšího dílka Allenovic génia jsem čekal trochu víc než nevyrovnaný a na vtípky někdy i řídký snímek (kolikrát se těží jen z absurdní premisy, kterou Woody nezvládá tak srandovně rozpracovat, jak by se mi líbilo). Ale na čtyři hvězdičky o příslověčný fous (tedy 70%) vytahuje tuhle interesantní sexuální příručku pro pozemšťany detailní rozbor ejakulace, v němž se naplno rozzáří i Woodyho ukoktaný humor. Ale samozřejmě, ze všeho nejvíc mě potěšila reminiscence na Jayovo "Now who's stupid, you dirty SHEEP FUCKER." :-) ()

Matty

Vynikající povídková komedie, která vkusně vypráví o věcech nevkusných. První povídka, resp. otázka Funguje afrodiziakum?(90%) se odehrává ve středověku, kde se Allen jako šašek, jehož humor je pro krále příliš sofistikovaný, snaží dostat do postele královnu a je zde několik nezapomenutelných momentů („Tomu říkám zapíchat si.“). Co je to sodomie? (50%) o jednom netradičním animálním vztahu nepůsobí tak vtipně, jak bylo nejspíš zamýšleno a až na pár nádherných momentek se jedná o velmi slabý odvar toho nejlepšího. Proč mají některé ženy potíže s orgasmem?(75%) je namluveno italsky a trochu připomíná filmy Federica Felliniho či Michelangela Antonioiho. Jsou transvestité homosexuálové?(80%) vychází z jednoduché premisy, která není tak úplně dotažená do finále. Co to je, když se řekne sexuální zvrhlík? (85%) paroduje jednu televizní šou – jen místo povolání zde hosté hádají perverze pozvaného. Jsou výsledky výzkumu v oblasti sexu přesné?(90%) předvádí další variaci na klasické monster horory, akorát že z laboratoře šíleného vědátora nevzejde Frankenstein, nýbrž zákeřné obří ňadro vraždící na potkání („Jak to zlotřilé ňadro zadržíme?“). A poslední povídka (která měla být původně zařazena jako první) se může směle řadit k tomu nejvtipnějšímu, co kdy Allen natočil. Co se děje při ejakulaci? (100%) je nám předvedeno z pohledu vně lidského-mužského těla, Allena jako neurotickou spermii si jistě zapamatujete, stejně jako některou z mnoha geniálních hlášek („Paměti, zdrž spermie. Mysli na baseballové hráče.“). Celek sice není úplně vyrovnaný, ale hlavně kvůli poslední povídce stojí za vidění celý film. 80% Zajímavé komentáře: Melies, Superpero ()

J*A*S*M

Vyloženě vtipný je jen první a poslední příběh, zbytek kolísá mezi trapností (často) a lehkým úsměvem (zřídka). Nemůžu říct, že by byl Woody Allen přímo moje krevní skupina, ale pár jeho filmů se mi docela dost líbilo, tohle je zklamání jak hrom. Zvlášť když vezmu v potaz, jak kultovní status EYAWtKAS má. ()

• Obří ňadro, které se objevilo v jedné ze scén, bylo zevnitř ovládáno mužem, kterému byly udíleny pokyny vysílačkou. (Witta)
  • Postava Allena v povídce "Jsou výsledky výzkumu v oblasti sexu přesné?" se jmenuje Victor Shakapopulis, tedy stejně jako jeho postava v komedii Co je nového, kotě? (1965). (Matty)
  • Woody Allen původně pro film natočil osm povídek, ale kapitola s názvem "Jak se člověk stane homosexuálem?" byla vystřižena. Woody v ní hrál pavouka, kterého jeho pavoučí partnerka (Louise Lasser) pozře po milostném aktu. (Oktavianus)